Jak się stosuje olejek Neem do pielęgnacji roślin ogrodowych?

Olejek Neem może wpływać na cykl życiowy owadów. Dowiedz się, jak go używać do zabijania szkodników zagrażających Twoim roślinom.
Jak się stosuje olejek Neem do pielęgnacji roślin ogrodowych?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Owady, roztocza i grzyby sieją spustoszenie w roślinach, którymi opiekujesz się z taką miłością i oddaniem. Nawet eksperci cierpią z powody tych szkodników. Na szczęście w takich sytuacjach może przyjść ci z pomocą olejek neem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym oleju i jak może pomóc Twoim roślinom.

Olejek neem to ekstrakt z miodli indyjskiej, jak brzmi naukawa nazwa rośliny. Jest to olej roślinny otrzymywany z nasion i owoców Nimbus indyjskiego, drzewa pochodzącego z Indii i Birmy, które może osiągnąć wysokość od 15 do 20 metrów (50 do 65 stóp). Nosi różne nazwy: indyjska margosa, neem tree, natomiast naukowe określenia to melia azadirachta lub Azadirachta indica.

Olejek Neem ma wiele zastosowań. Niektórzy używają go do celów leczniczych, jest również popularny w przemyśle kosmetycznym. Ale jak olejek neem pomaga dbać o rośliny? Cóż, to naturalny środek owadobójczy. Czytaj dalej, a wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak olejek neem pomaga w pielęgnacji roślin?

Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) olejek z miodli indyjskiej zawiera azadirachtynę, substancję czynną, która wpływa na cykl życiowy owadów.

Nic więc dziwnego, że jest używany do zwalczania szkodników, takich jak mączliki, mszyce, chrząszcze japońskie, larwy ćmy i łuski. Uważa się go również za akarycyd, ponieważ ma zdolność zabijania roztoczy.

Z drugiej strony hydrofobowy klarowany ekstrakt z olejku neem działa również jako fungicyd. W tej postaci zabija grzyby i eliminuje choroby, które powodują (na przykład czarna plama).

Dowiedz się więcej tutaj: Szkodniki i choroby roślin

Kiedy stosować olejek neem?

Chociaż niektórych insektycydów nie można stosować w sezonie sadzenia, nie dotyczy to oleju neem. Ale możesz się zastanawiać, jakie pory dnia są najbardziej odpowiednie, aby spryskiwać tym naturalnym pestycydem? Odpowiedź brzmi: o świcie i zmierzchu.

Dzieje się tak, ponieważ o tych porach nie są aktywne owady korzystne. Ponadto, jeśli użyjesz go w najgorętszych porach dnia, ciepło połączone z ekstraktem może spalić liście.

Używanie oleju neem na roślinach.
Zawsze rozpylaj ten naturalny środek owadobójczy o świcie lub o zmierzchu.

Jak prawidłowo stosować olejek neem do pielęgnacji roślin

Oprócz tego, że chroni przed owadami, roztoczami i grzybami, olejek neem jest bardzo łatwy w użyciu. Powiemy Ci, czego potrzebujesz i jak przygotować roztwór.

Składniki

 • 1 galon ciepłej wody
 • Opryskiwacz ogrodowy lub butelka z rozpylaczem
 • 1 lub 2 łyżeczki łagodnego mydła lub płynu  do naczyń
 • 1 lub 2 łyżki oleju neem. Może być czysty lub surowy, ale tłoczony na zimno.

Instrukcje krok po kroku

 1. Weź opryskiwacz, dodaj 1 lub 2 łyżeczki detergentu do litra ciepłej wody i zamieszaj. Mydło służy jako emulgator, ponieważ olej nie miesza się dobrze z wodą.
 2. Następnie powoli dodaj olejek neem i wymieszaj.
 3. Spryskaj rośliny, upewniając się, że pokrywasz zarówno górną, jak i dolną powierzchnię liści. Liście powinny być mokre i ociekające. Jeśli wolisz, możesz użyć rękawiczek.
 4. Powtarzaj proces co 7 do 14 dni, jeśli jest to środek zapobiegawczy. Jeśli rośliny są zaatakowane, spryskiwanie powinno się odbywać bez przerwy przez 7 dni.

Przydatne porady

Ogólnie rzecz biorąc, wiesz już wszystko, czego potrzebujesz, aby zastosować olejek neem do pielęgnacji swoich ukochanych roślin. Istnieją jednak inne pomocne wskazówki, które należy wziąć pod uwagę, aby nie zaszkodzić żadnej z nich.

 • Nie przesadzaj! Nadmierne opryskiwanie, zwłaszcza w południe lub na rośliny wystawione na słońce przez większą część dnia, może spowodować spalenie liści.
 • Unikaj rozpylania ekstraktu na sadzonki, czyli rośliny we wczesnej fazie rozwoju. Mogą ulec spaleniu.
 • Przygotuj mieszankę oleju, mydła i wody tego samego dnia, w którym będziesz jej używać. W przeciwnym razie  roztwór stanie się nierównomierny.
 • Możesz użyć miętowego mydła w płynie lub dodać do mieszanki kilka kropel olejku miętowego, ponieważ zapach ten służy również do odstraszania owadów.
 • Rozważ użycie mydła potasowego. To kolejny emulgator, który może być przydatny jako znany naturalny środek owadobójczy.
 • Dodaj do mieszanki trochę sody oczyszczonej. To składnik, który pomaga zabijać grzyby.
 • Ekstraktu można również użyć do spryskiwania drzew. Gatunki takie jak kwitnący dereń są bardzo podatne na szkodniki.
 • W przypadku silnie porażonych roślin dopuszcza się zwilżenie mieszanką gąbki lub szmatki i przetarcie uszkodzonych liści. To może je uratować.
Dwuwęglan sodu.
Połączenie olejku neem z sodą oczyszczoną to alternatywa zwiększająca zakres skuteczności środka owadobójczego.

Olejek Neem: niezawodny środek owadobójczy do pielęgnacji roślin

Naturalne insektycydy są doceniane z wielu powodów, ale prawdopodobnie najważniejszym z nich jest to, że zabijają szkodniki, nie uszkadzając naszych ukochanych roślin. W związku z tym nie dziwi fakt, że doświadczeni ogrodnicy wybierają je zamiast chemii.

Jednym z faworytów jest olejek neem i teraz już wiesz, dlaczego! Jeśli użyjesz go poprawnie, stanie się świetnym sojusznikiem w dbaniu o zdrowie roślin.

To może Cię zainteresować ...
Co to jest Jiaogulan i jakie są zalety tej rośliny?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Co to jest Jiaogulan i jakie są zalety tej rośliny?

W tradycyjnej medycynie chińskiej jiaogulan jest ceniony za liczne korzyści. Do czego jest używany? Dowiedz się więcej na ten tej rośliny.
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.