Poznaj różne choroby i szkodniki roślin

Poznaj różne choroby i szkodniki roślin

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W ostatnich latach wzrosła liczba szkodników i chorób roślin. Duży problem polega na tym, że zagrażają one bezpieczeństwu żywności i mogą oznaczać duże straty dla rolników. Poznaj różne choroby i szkodniki roślin.

Rozprzestrzenianie się szkodników i chorób roślin wzrosło w ostatnich latach i osiągnęło rozmiary epidemii. Chociaż jest to problem, któremu poświęca się coraz więcej uwagi, nie opracowano jeszcze wystarczających strategii, aby zmniejszyć jego wpływ na poziomie gospodarczym i środowiskowym.

Choroby i szkodniki są odpowiedzialne za ogromne straty w uprawach i na pastwiskach w wielu krajach. Dlatego też stały się one wielkimi wrogami rolników. Ponadto zostały sklasyfikowane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego tysięcy ludzi.

Jakie są najczęstsze szkodniki roślin? Opowiadamy o nich w tym artykule.

Szkodniki i choroby roślin – podstawowe rodzaje

Mówienie o szkodnikach i chorobach roślin może zająć dużo czasu i być trudne do zrozumienia. Na szczęście mamy teraz szeroki wachlarz informacji na temat pasożytów, owadów, wirusów, grzybów i bakterii, które mogą pojawić się na uprawach.  

Ta informacja była kluczem, by zrozumieć, w jaki sposób atakują i jaki jest najlepszy sposób ich kontrolowania. Dlatego w dzisiejszym artykule chcemy podzielić się podstawowymi informacjami o najczęstszych szkodnikach i chorobach, które mogą wpływać na rośliny w naszych sadach i ogrodach. Koniecznie przeczytaj!

Popularne szkodniki: mszyce

Jest to najbardziej znany pasożyt, występuje pod postacią kilku gatunków. Mszyce mają “dziób” ssący, który pozwala im przebijać liście i łodygi roślin, aby odżywiać się ich sokiem.

Powodują deformacje i zawijanie pędów oraz liści. Często wpływają m.in. na zbiory fasoli, kapusty, ziemniaków i grochu.

Biała mucha

Są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ mają bardzo specyficzny białawy kolor. Zwykle zamieszkują spód liści uprawnych i odlatują, gdy poruszamy liśćmi.

Ich obecność może powodować przedwczesne uszkodzenie liści i ich zażółcenie. Są powszechne między innymi w uprawach pomidorów, fasoli, papryki, cebuli i kapusty.

Białe muchy

Przędziorek chmielowiec

Jego naukowa nazwa to Tetranychus urticae. Są to bardzo małe czerwone pająki, które zwykle żerują na spodniej części liści. Uszkodzenia przez niego spowodowane są widoczne gołym okiem, ponieważ tworzą na liściach żółtawe plamy. Ponadto, gdy szkodnik się rozprzestrzenia, liście wysychają i odpadają.

Tego szkodnika można znaleźć na wielu różnych uprawach, w tym na drzewach owocowych, roślinach ogrodowych lub na plantacjach żywności, takich jak ziemniaki, dynia, fasola i drzewa migdałowe.

Szkodniki roślin – wciornastki

Są to małe owady, które mogą atakować wszystkie części rośliny. Kiedy się rozmnażają, powodują, że owoce, liście i łodygi nabierają charakterystycznego, szaro-metalicznego koloru. Często uszkadzają też kwiaty. Najbardziej dotknięte przez niego uprawy to:

  • Pomidor.
  • Fasola.
  • Bakłażan.

Nicienie

Są bardzo powszechnymi pasożytami w sadach, zwłaszcza gdy gleby są bardzo wilgotne. Mogą uszkodzić korzenie, a tym samym zabić roślinę.

Czasami trudno je rozpoznać, ponieważ objawy są podobne do tych, które pojawiają się z powodu braku wody lub składników odżywczych. Często atakują rośliny bakłażana, ziemniaka i cebuli.

Gąska ziemistoblaszkowa

Jest to rodzaj grzyba związanego z melasą, słodką substancją wydzielaną przez mszyce lub mączliki. Można go rozpoznać po pojawieniu się czarnej, pudrowej warstwy zarówno na owocach, jak i na łodydze.

Ogólnie mogą powodować zatrzymanie produkcji, ponieważ wpływają na żywotność rośliny. Występują powszechnie w ziemniakach, groszku, kapuście, cukinii i papryce.

Uprawa

Rdza

Jest to inna odmiana grzyba, która może powodować pojawienie się czerwonych krost na tylnej stronie liści roślin. Może psuć liście, aż opadną. Często rozmnażają się w uprawach fasoli, grochu i bobu.

Mokra zgnilizna

Wywołana przez bakterie z rodzaju Erwinia, początkowo pojawia się jako nieprzezroczysta, wilgotna plama na powierzchni owocu. Kiedy się rozwija, plama rozprzestrzenia się, a owoc całkowicie gnije. Wpływa na wiele upraw, w tym ziemniaki i paprykę.

Wrzód bakteryjny

Jest to jeden ze szkodników i chorób roślin, które uszkadzają zarówno łodygi, jak i pędy i owoce. Wywoływany jest przez bakterie z rodzaju Clavibacter, które wytwarzają podłużne plamy na łodygach i okrągłe plamy na owocach. Najbardziej podatnymi uprawami są papryka i pomidory.

Szkodniki roślin- wirus mozaiki pomidora

Aby zakończyć tę listę szkodników i chorób roślin prezentujemy wirusa mozaiki pomidorów. Jego nazwa pochodzi od plam, które powoduje na liściach pomidora, które przypominają mozaikę w odcieniach zieleni. Może również wpływać na uprawy pieprzu.

Czy znasz te szkodniki i choroby roślin? Jeśli zidentyfikujesz je w swoim ogrodzie, dowiedz się, jak je kontrolować. Należy pamiętać, że szkodniki należy zwalczać tylko wtedy, gdy uszkadzają rośliny i uprawy. Nie zapominaj o tym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • National Research Council (US) Committee on Biosciences. New Directions for Biosciences Research in Agriculture: High-Reward Opportunities. Washington (DC): National Academies Press (US); 1985. 5, Plant Diseases and Insect Pests. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK216440/
  • Gurr GM, Liu J, Johnson AC, et al. Pests, diseases and crop protection practices in the smallholder sweetpotato production system of the highlands of Papua New Guinea. PeerJ. 2016;4:e2703. Published 2016 Dec 7. doi:10.7717/peerj.2703
  • Ratnadass, A., Fernandes, P., Avelino, J., & Habib, R. (2012). Plant species diversity for sustainable management of crop pests and diseases in agroecosystems: A review. Agronomy for Sustainable Development. https://doi.org/10.1007/s13593-011-0022-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.