Środek czyszczący ze skórki ziemniaków – poznaj to ekologiczne rozwiązanie!

21 listopada, 2019
Skórki ziemniaczane zawierają substancje, które mogą być przydatne podczas czyszczenia. Czy odważysz się wypróbować ten ekologiczny środek czyszczący? Dowiedz się, jak to zrobić!

Własnoręcznie przygotowany ekologiczny środek czyszczący ze skórki ziemniaków może bardzo ci się przydać podczas prac domowych. Ten składnik organiczny może zastąpić wiele konwencjonalnych chemikaliów, które są szkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Chociaż niektórzy o tym nie wiedzą, środek czyszczący ze skórki ziemniaków zawiera substancje, które służą jako odtłuszczacze. Z tego powodu skórkę ziemniaków można wykorzystać jako bazę do środków czyszczących do kuchni i innych rodzajów powierzchni. Jeszcze nigdy tego nie próbowałaś? Zobacz, jak z niego korzystać.

Ekologiczny środek czyszczący ze skórki ziemniaków

W przeciwieństwie do komercyjnych środków czyszczących, organiczny środek czyszczący ze skórki ziemniaków nie zawiera substancji chemicznych. Dlatego jego stosowanie sprzyja ochronie środowiska i pozwala uniknąć reakcji alergicznych, które zwykle powodują chemikalia. Należy jednak wziąć pod uwagę, że trwałość tego naturalnego produktu jest krótka.

Dlatego konieczne jest przygotowanie określonej ilości za każdym razem, gdy chcesz go użyć do  czyszczenia jakiejś powierzchni. Jak działa ten środek? I w jakich zadaniach może Ci pomóc? W dalszej części artykułu chcemy udostępnić ci wszystkie niezbędne szczegóły, abyś bez wahania mogła go wypróbować go w domu.

Skórki ziemniaczane mają moc usuwania tłuszczu

Składniki skórki ziemniaka przyczyniają się do usuwania tłuszczu przylegającego do różnego rodzaju powierzchni. Dlatego można je stosować do przygotowywania ekologicznego detergentu do odtłuszczania naczyń lub odzieży.

Ziemniaki w skórkach
Ze względu na swój skład skórki ziemniaczane mogą być przydatne do usuwania tłuszczu. Dzięki temu można je stosować do czyszczenia różnego rodzaju zabrudzonych powierzchni.

W rzeczywistości, jeśli właśnie odkryłaś plamę tłuszczu na jednym ze swoich ulubionych ubrań, możesz ją potrzeć kawałkiem skórki ziemniaczanej. Zobaczysz, jak to ułatwi usunięcie plamy. Jednak tej sztuczki nie należy stosować do delikatnych ubrań. Jak zapewne wiesz, niektóre tkaniny wymagają specjalnych produktów, aby utrzymać je w dobrym stanie.

Kolejna mało znana sztuczka. Jeśli chcesz, możesz użyć tego składnika do czyszczenia przyborów i naczyń kuchennych, które stały się czarne. Po prostu energicznie pocieraj skórką z ziemniaka widelce, łyżki i inne przedmioty przez około dwie lub trzy minuty. Poczekaj, aż zadziała i obficie spłucz pod bieżącą wodą.

Zobacz także: Mycie naczyń – 8 najczęściej popełnianych błędów

Ekologiczny płyn do zmywania naczyń

Ekologiczny środek czyszczący ze skórki ziemniaków zastosowany jako alternatywa dla konwencjonalnego płynu do naczyń ma interesujące zalety. Po pierwsze, jest to produkt przyjazny dla środowiska, ponieważ nie zawiera substancji toksycznych. Z drugiej strony jest tak samo skuteczny jak płyny lub pasty, ponieważ usuwa tłuszcz i resztki żywności.

Jak z niego korzystać?

 • Przede wszystkim możesz użyć wody do gotowania ziemniaków, aby zmiękczyć tłuszcz przylegający do naczyń i przyborów kuchennych. Wystarczy wlać wodę po ziemniakach do zlewu, gdy jest jeszcze gorąca. Pamiętaj jednak, żeby dobrze zatkać odpływ.
 • Następnie zanurz w płynie brudne naczynia na około 15 lub 20 minut.
 • Po tym czasie przetrzyj je trochę gąbką i spłucz.
 • Inną opcją jest zrobienie środka ze świeżej skórki ziemniaka, którą możesz odłożyć podczas obierania. Wkładasz je do słoika i dodajesz wrzącą wodę.
 • Później, po upływie 30 lub 40 minut, energicznie wymieszaj mieszaninę. W tym momencie zauważysz, że powstanie duża ilość piany.
 • Następnie odstaw na noc do lodówki i wykorzystaj następnego dnia, aby zastąpić płyn do naczyń.

Ekologiczny środek czyszczący ze skórki ziemniaków i soli

Ekologiczny środek czyszczący ze skórki ziemniaków można ulepszyć dodając odrobinę soli. Ten preparat jest bardzo przydatny do czyszczenia trudnych powierzchni, takich jak przypalone i zatłuszczone patelnie.

Środek czyszczący ze skórki ziemniaków
Spalone i zatłuszczone garnki i przybory kuchenne można łatwiej wyczyścić dzięki skórce ziemniaczanej i soli.

Może również pomóc w czyszczeniu piekarników, płytek lub desek do krojenia.

Przeczytaj również: Czyszczenie blachy piekarnika – 7 sposobów

Składniki na środek czyszczący ze skórki ziemniaków

 • Gruboziarnista sól (niezbędna ilość)
 • Skórki ziemniaczane

Przygotowanie

 • Jeśli zamierzasz wyczyścić problematyczną patelnię, podgrzej ją przez kilka minut.
 • Następnie, uważając, aby się nie poparzyć, posyp dużą ilością soli jej powierzchnię.
 • Następnie pocieraj powierzchnię skórkami ziemniaczanymi przez kilka minut, wykonując okrężne ruchy.
 • Gdy powierzchnia będzie czysta, spłucz ją wodą i osusz.

Jeszcze nigdy nie próbowałaś stosować skórek z ziemniaków podczas sprzątania domu? Jak widać, są bardzo przydatne, jeśli chodzi o pomoc w usuwaniu śladów tłuszczu. Chociaż nie mają tak silnego działania jak komercyjne odtłuszczacze, wynik ich użycia jest podobny i nie powoduje skażenia.

Najciekawsze jest to, że jest to produkt uniwersalny, ponieważ można go stosować zarówno w kuchni, jak i do prania ubrań i mycia innych rodzajów powierzchni. Sama sprawdź, jakie daje efekty!