Rośliny lecznicze i ich zastosowania

Od łagodzenia nudności po redukowanie symptomów stresu - rośliny lecznicze mają niezliczone możliwości. Oto 15 najbardziej polecanych.
Rośliny lecznicze i ich zastosowania

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Od łagodzenia nudności po redukowanie symptomów stresu – rośliny lecznicze mają niezliczone możliwości. Oto 15 najbardziej polecanych.

Mamy do dyspozycji wiele roślin łagodzących różne dolegliwości. Poniżej przedstawiamy 15 najlepszych roślin leczniczych. Od łagodzenia nudności po redukowanie symptomów stresu – rośliny lecznicze mają niezliczone możliwości.

Pamiętaj jednak, by przed zastosowaniem roślin leczniczych skonsultować się z lekarzem i przestrzegać zaleceń. należy porozmawiać ze specjalistą, szczególnie jeśli przyjmujesz leki, by uniknąć interakcji.

Rośliny lecznicze: 15 najbardziej polecanych

Istnieje wiele roślin leczniczych, które możemy włączyć do naszej codzienności.

1. Pluskwica groniasta

To naturalna alternatywna dla leków hormonalnych – łagodzi objawy menopauzy takie jak duszności, nocne poty, chwiejność nastrojów, suchość pochwy i palpitacje serca. Pluskwica groniasta koi także bóle menstruacyjne.

2. Dziki pochrzyn

Wyrównuje równowagę hormonalną i łagodzi poranne nudnościPochrzyn podobno zwiększa też płodność u kobiet. Jednak według Amerykańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Rakiem roślina ta sama z siebie nie produkuje progesteronu, więc nie może wpływać na płodność.

3. Dzika dagga

Dzika dagga stosowana jest w celu złagodzenia niepokoju i bezsenności, ponieważ ma działanie uspokajające. Dlatego też uważa się ją za środek przeciwko arytmii, tachykardii i palpitacjom. Stosuje się ją także w przypadku zmian rytmu serca spowodowanych nerwami oraz wspomagająco w leczeniu nadczynności tarczycy.

4. Szałwia

Szałwia wspomaga procesy kognitywne i pamięć.

Wspiera trawienie, zapobiega astmie, infekcjom bakteryjnym i grzybiczym. Olejek eteryczny na jej bazie poprawia koncentrację i wspomaga leczenie utraty pamięci związane z chorobą Alzheimera. Dodatkowo stosuje się ją w przypadku:

  • Ugryzień.
  • Problemów z układem nerwowym
  • Przeziębień i kaszlu.

5. Werbena niebieska

To roślina o działaniu przeciwbólowym i uspokajającym. Stosuje się ją przy leczeniu przewlekłego zapalenia płuc i bóli reumatycznych.

6. Żeń-szeń

Żeń-szeń stosowany jest tonizująco przez dzisiejszych zielarzy, jak również przez chińskich lekarzy. Uważa się, że stymuluje i wzmacnia układ nerwowy w przypadku zmęczenia, wysiłku fizycznego, osłabienia chorobami i kontuzjami lub przewlekłego stresu.

Wpływ żeń-szenia na układ nerwowy i jego relaksujące działanie czyni go użytecznym przy dolegliwościach stresowych takich jak bezsenność i niepokój.

7. Cytryniec

Stosowany jest by zapobiegać przedwczesnemu starzeniu, regulować poziom cukru we krwi i ciśnienie. Stymuluje układ odpornościowy i przyspiesza regenerację po zabiegach operacyjnych.

8. Głóg

Głóg zaleca się przy chorobach serca i naczyń krwionośnych takich jak:

  • Niewydolność serca.
  • Bóle w klatce piersiowej.
  • Nieregularne bicie serca.

Stosowany jest także przy problemach z ciśnieniem tętniczym, miażdżycy i podwyższonym cholesterolu. Ze względu na jego wpływ na układ krążenia, podaje się go w połączeniu z innymi roślinami, by zredukować objawy wywołane stresem i niepokojem.

9. Mniszek lekarski

Mniszek lekarski ma działanie moczopędne i przeczyszczające ze względu na swoje działanie diuretyczne i oczyszczające.

10. Niepokalanek

Stosuje się go przy nieregularnych cyklach menstruacyjnych, napięciu przedmiesiączkowych i przy symptomach menopauzy. Łagodzi też objawy mukowiscydozy, zapobiega poronieniom u kobietach z niskim poziomem progesteronu i zwiększa produkcję mleka matczynego.

11. Lukrecja

Bywa stosowana do kojenia bólu gardła, przy zapaleniu płuc, kaszlu i infekcjach bakteryjnych czy wirusowych. Wspomaga też leczenie artretyzmu, tocznia rumieniowatego i zaburzeń pracy wątroby.

12. Imbir

Imbir to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych.

Roślina ta łagodzi problemy żołądkowe, w tym: 

  • Mdłości.
  • Nudności.
  • Kolki.
  • Bóle brzucha.
  • Wymioty po operacjach.

13. Pokrzywa

Korzeń pokrzywy łagodzi choroby stawów, działa diuretycznie i ściągająco. Wyższe części stosuje się wraz z dużymi ilościami płynów do “przepłukiwania” podczas infekcji układu moczowego i przy kamieniach nerkowych. Pokrzywa wspomaga leczenie alergii, kataru siennego i zapalenia stawów.

Dodatkowo roślina ta łagodzi swędzenie i reguluje produkcję sebum. Dlatego wiele środków przeciwtrądzikowym i przeciwłojotokowych ma ją w składzie.

14. Przywrotnik pospolity

To jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych w Europie. Przywrotnik pospolity łagodzi bóle menstruacyjne i ogranicza nadmierne krwawienia. Pomaga też przy objawach menopauzy.

15. Liście maliny

Liście maliny stosowane są przy zaburzeniach pracy układu trawiennego, w tym przy biegunce. Pomagają też przy problemach z układem oddechowym, grypie i przeziębieniu. Działają napotnie, moczopędnie i żółciopędnie.

Bywają też stosowane przy :

  • Problemach z sercem.
  • Gorączce.
  • Cukrzycy.
  • Niedoborach witamin.

Jak wspominaliśmy na początku, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem kuracji którąkolwiek z roślin leczniczych, ponieważ stanowią one jedynie uzupełnienie leczenia zaleconego przez specjalistę. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rodríguez, F. M. (2007). Revista Cubana de Plantas Medicinales: Editorial. Revista Cubana de Plantas Medicinales. https://doi.org/10.1007/s001250051442
  • Hernandez, A. Q. (2008). Las plantas medicinales. Revista Biocenosis.
  • Hernandez, H. (2010). Pequeño manual de Plantas Medicinales. Huerto Medicinal.
  • Madridejos Mora, R., & Amado Guirado, E. (2008). Hierbas medicinales. FMC – Formación Médica Continuada en Atención Primaria. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.