Pokrzywa zwyczajna – wspaniałe działanie na włosy!

Pokrzywa zwyczajna to popularne zioło, którego możesz z powodzeniem użyć w dbaniu o włosy. Czy wiesz jak jej użyć? Dziś podpowiemy Ci jak skorzystać z dobroczynnych właściwości pokrzywy w pielęgnacji włosów.
Pokrzywa zwyczajna – wspaniałe działanie na włosy!

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że korzyści, jakie niesie ze sobą pokrzywa zwyczajna mogą pomóc Ci zwalczyć łupież i poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów? To prawda! Ta pospolita roślina którą z łatwością znajdziesz w wielu miejscach ma potężnie działające składniki, przyczyniające się do świetnej kondycji włosów i skóry głowy.

Twoje włosy wymagają nieco uwagi i pielęgnacji aby odzyskać zdrowie i blask, które pogorszyły się na skutek działania czynników zewnętrznych. Ponadto, wolne rodniki mają duży wpływ na skórę głowy. To przez nie następuje pogorszenie stanu zdrowia skóry. Może pojawić się łupież lub inne zaburzenia.

Na szczęście proste środki takie jak pokrzywa zwyczajna pomogą Ci osiągnąć cel i zwalczyć negatywny wpływ zniszczeń. Twoje włosy będą rosły szybciej i odzyskają swój zdrowy blask. Tego typu ziołowe kuracje są w pełni naturalne!

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna to bardzo pospolita roślina. Rośnie często w wilgotnych miejscach – przy jeziorach, rzekach i stawach. Wielu z nas znajduje pokrzywy także w przydomowych ogrodach. Traktujemy je, jako chwasty i staramy się je za wszelką cenę wyplenić.

Ale pokrzywa zwyczajna ma wiele potężnych, dobroczynnych właściwości: działa przeciwzapalnie, przeciwhistaminowo, oczyszczająco i przeciwbakteryjnie. Ma więc wiele zastosowań. Wewnętrznie można ją przyjmować w postaci toników albo prostego naparu ziołowego.

Pokrzywa zwyczajna rośnie często w przydomowych ogródkach.

W sklepach zielarskich i tych ze zdrową żywnością znajdziesz pokrzywę w kapsułkach. Ale suplementy w takiej formie to wcale nie najbardziej rozpowszechniony – ani najbardziej korzystny – sposób przyjmowania ziół. Pokrzywę możesz po prostu jeść w postaci liści– na przykład w sałatkach.

Jak pokrzywa zwyczajna działa na włosy?

Pokrzywa przyda Ci się w pielęgnacji włosów i skóry głowy, ponieważ jej działanie pomaga regulować produkcję sebum i usuwa nagromadzone wolne rodniki. Dzięki temu taka ziołowa terapia wspiera zdrowie skóry głowy aż do jej głębokich warstw.

Osoby które lubią używać pokrzywy w pielęgnacji włosów często dodają liście lub wyciśnięty z ziół sok do szamponu (warto wtedy pozostawić szampon na skórze głowy nieco dłużej, aby składniki aktywne miały szansę zadziałać). Można też z powodzeniem dodać pokrzywę do domowych masek i toników do skóry głowy.

Pokrzywa zwyczajna jest bogata w witaminy A, B, C i E oraz minerały takie jak choćby żelazo, wapń, siarka, magnez i cynk.

1. Zapobieganie nadmiernemu wypadaniu

Pokrzywa pobudza krążenie krwi. Dzięki temu cebulki włosów stają się mocniejsze. Włosy nie wypadają w wyniku choćby stresu czy niedoborów, są za to silne i zdrowe.

Dzięki sile ziół unikniesz problemu z nadmiernym wypadaniem włosów.

2. Regulowanie przetłuszczania się skóry głowy

Nadmierne przetłuszczanie się włosów to jeden z najbardziej uciążliwych problemów. Można jednak z łatwością zaradzić mu w naturalny sposób. Nadmiar sebum, nagromadzenie osadów na skórze głowy i zatkanie ujść mieszków włosowych może Cię denerwować. Na szczęście z pomocą pokrzywy zwalczysz problem.

Jak to działa? Przez oczyszczanie organizmu z toksyn i zwalczanie bakterii powodujących nadmierną produkcję sebum, pokrzywa reguluje gospodarkę skóry głowy.

Możesz regularnie pić napar ze świeżych pokrzyw. Przygotuj mocniejszą wersję i przechowuj ją w lodówce, wcierając taki domowy tonik w skórę głowy po myciu lub na kilka godzin przed nim.

3. Wzmacnianie włosów

W świetle wspomnianych wyżej korzyści, wiesz już że Twoje włosy staną się mocniejsze i zdrowsze dzięki regularnemu stosowaniu pokrzywy. Ale to proste, popularne zioło jest nie tylko środkiem na dostarczenie włosom i skórze głowy witamin i minerałów. Pokrzywa to również wspaniały środek nawilżający.

Pokrzywa świetnie wzmacnia włosy.

Przez oczyszczanie i nawilżanie włosów, pokrzywa zwiększa ich objętość. Wyrastające nowe włoski będą mocniejsze i grubsze. Bardzo szybko zobaczysz różnicę w jakości pasm!

Jak wykorzystać pokrzywę w pielęgnacji włosów?

Aby cieszyć się korzyściami, jakie pokrzywa zwyczajna oferuje włosom i skórze głowy, możesz zebrać świeże liście (używaj rękawic, aby się nie poparzyć) i przygotować napar.

  • Zagotuj 200 ml wody (1 szklankę) w garnku.
  • Do gotującej się wody wrzuć kilka większych liści pokrzywy i zmniejsz ogień.
  • Odczekaj 5 minut, a następnie wyłącz ogień.
  • Napar możesz pić codziennie. Nieco mocniejszą, bardziej skoncentrowaną wersję możesz natomiast stosować, jako wcierkę do skóry głowy – przed myciem lub po.
  • Stosuj pokrzywę regularnie, niezależnie od formy! Zobaczysz, że pierwsze efekty pojawią się bardzo szybko.

Pamiętaj, że lekko podgotowane liście możesz też dodawać śmiało do sałatek, sosów, zup i koktajli! Znajdź kreatywne sposoby na wprowadzenie pokrzywy do codziennej diety!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.