Bolesne miesiączki - pokrzywa złagodzi ból

Pokrzywa to lecznicza roślina, która nie tylko pomaga zredukować dolegliwości związane z bolesnymi miesiączkami, ale również zapobiega nadmiernej utracie żelaza podczas krwawienia. Przekonaj się sama o wspaniałych właściwościach pokrzywy.
Bolesne miesiączki - pokrzywa złagodzi ból

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2017

Bolesne miesiączki to problem utrudniający życie wielu kobietom. Nieznośnemu bólowi często towarzyszy obfite krwawienie, które może doprowadzić nawet do anemii. Bardzo dużo kobiet myśli, że jest to naturalny stan, którego nie można w żaden sposób zmienić, przez co nie proszą swojego ginekologa o pomoc w tym zakresie.

Zamiast tego, znoszą bolesne miesiączki, które niejednokrotnie nie pozwalają im wykonywać codziennych czynności.

Chcemy zaproponować zatem kilka naturalnych lekarstw na bazie pokrzywy, które pomogą złagodzić objawy związane z okresem

Bolesne miesiączki – przyczyny

bolesne miesiączki

Zazwyczaj bolesne i obfite miesiączki wynikają z uwarunkowań genetycznych i gospodarki hormonalnej w organizmie danej kobiety.

Na stan ten mogą również mieć wpływ:

  • Problemy emocjonalne i stres.
  • Niewłaściwa dieta, bogata w oczyszczoną mąkę, cukier, mięso i niezdrowe tłuszcze.
  • Doustne środki antykoncepcyjne.
  • Zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska, szczególnie w dużych miastach.
  • Problemy związane z pożyciem intymnym.

Nie znaczy to jednak, że występujący podczas okresu ból nie może zostać w żaden sposób złagodzony. Wystarczy zaufać naturalnym lekom i nauczyć się jak je stosować.

Zalety pokrzywy

Pokrzywa to doskonałe rozwiązanie na problemy wynikające z bolesnych i obfitych miesiączek. Roślina ta w naturalny sposób reguluje cykl menstruacyjny, nie wpływając przy tym na gospodarkę hormonalną i nie wywołując żadnych skutków ubocznych.

Pokrzywa już od dawna jest stosowana w medycynie naturalnej jako środek na obfite i bolesne miesiączki.

Jej dodatkową zaletą jest to, że pomaga ona uzupełnić zapasy magnezu w organizmie, co jest konieczne podczas obfitego krwawienia jeśli chcemy uniknąć anemii.

kalendarzyk miesiączkowy

Pokrzywa jest również bogatym źródłem witamin A, B i C oraz minerałów, takich jak wapń, potas i magnez. Wszystkie te składniki odżywcze mają silne działanie moczopędne i przeczyszczające, dzięki czemu pozwalają szybciej pozbyć się z organizmu nagromadzonych toksyn.

Pamiętaj, że jeśli chcesz samodzielnie zerwać świeżą pokrzywę, musisz zabezpieczyć dłonie zakładając rękawiczki.

Truciznę, która jest zawarta w pokrzywie można zneutralizować poprzez gotowanie lub mielenie jej liści. Zaleca się odstawienie rośliny na pół dnia po jej zerwaniu zanim przystąpisz do jej spożycia.

Zupa lub krem z pokrzywy

Zupa z pokrzywy to tradycyjny przepis, dzięki któremu otrzymasz nie tylko pyszne danie, ale również znajdziesz sposób na wykorzystanie wszystkich właściwości tej rośliny. Zupę z pokrzywy otrzymasz łącząc te roślinę z innymi warzywami, jak np. seler, cebula, marchewka, ziemniak, grzyby, dynia czy kalarepa.

Najlepiej zjadaj miskę zupy z pokrzywy codziennie na pierwsze danie. Możesz również dodawać liście świeżej pokrzywy do innych potraw.

Kontynuuj tę kuracje przez przynajmniej trzy miesiące.

zupa z pokrzywy

Soki i koktajle

Z pokrzywy możesz również robić soki i koktajle, dodając jej listki do napojów z gruszek, jabłek, owoców leśnych, selera, szpinaku, kakao lub mleka roślinnego.

  • Soki: Opłucz liście pokrzywy i zmiksuj je z wodą. Możesz dodać nieco miodu do smaku.
  • Koktajle: Przygotuj koktajl warzywny lub owocowy z ulubionych składników. Dodaj do niego kilka liści pokrzywy.

Staraj się wypijać szklankę takiego soku lub koktajlu codziennie przez przynajmniej dwa miesiące. Każda porcja powinna zawierać garść liści pokrzywy.

Napary

Napar z pokrzywy jest bardzo łatwy do zrobienia. Potrzebujesz jedynie nieco suszonych liści pokrzywy. Pamiętaj, żeby zalewać je gorącą, ale nie wrzącą wodą.

Składniki

  • 1 łyżka suszonej pokrzywy (10 g)
  • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę i zestaw ją z ognia.
  • Zalej suszone liście pokrzywy gorącą wodą i odstaw napar na 10 minut.
  • Możesz dodać nieco stewii lub miodu, ale unikaj słodzenia cukrem.

Najlepsze efekty przynosi picie naparu z pokrzywy dwa razy dziennie – z rana i wieczorem. Staraj się kontynuować kurację przez trzy do sześciu miesięcy. Leczenie to jest powolne, ale skuteczne.

napar z pokrzywy

Wyciąg i tabletki z pokrzywy

Jednym z najwygodniejszych sposobów na zażywanie pokrzywy i wykorzystywanie jej leczniczych właściwości są dostępne w aptekach i sklepach z ziołami suplementy. Czasem wyciąg z pokrzywy ma postać płynną, a czasem jest oferowany w formie tabletek.

Działanie tych suplementów jest jednakowo skuteczne, pod warunkiem, że będziesz się stosować do zaleceń producenta podanych na ulotce.

Sięgaj najlepiej po produkty uznanych producentów, aby mieć pewność, że zażywasz suplement w stu procentach bezpieczny i organiczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lozak, A., Soltyk, K., Ostapczuk, P., & Fijalek, Z. (2002). Determination of selected trace elements in herbs and their infusions. Science of the Total Environment289(1–3), 33–40. https://doi.org/10.1016/S0048-9697(01)01015-4
  • Ait Haj Said, A., Otmani, I. S. E., Derfoufi, S., & Benmoussa, A. (2015). Highlights on nutritional and therapeutic value of stinging nettle (Urtica Dioica). International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences. International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Science.
  • European Medicines Agency. (2012). Assessment report on Urtica dioica L ., Urtica urens L ., their hybrids or their mixtures , radixEMA/HMPC/461156/2008. Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC) Assessment (pp. 1–38).
  • Tajallaie-Asl, F., Mardani, M., Shahsavari, S., & Abbaszadeh, S. (2017). Menstruation phytotherapy according to iran ethnobotanical sources. Journal of Pharmaceutical Sciences and Research9(6), 986–990.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.