Łagodzenie nudności: naturalne, domowe sposoby

Wybraliśmy dla Ciebie najskuteczniejsze naturalne metody leczenia nudności. Możesz wykorzystać je zawsze wtedy, kiedy czujesz, że chce Ci się wymiotować, niezależnie od przyczyny.
Łagodzenie nudności: naturalne, domowe sposoby
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wymioty to jeden z najczęstszych i najmniej przyjemnych objawów wielu chorób. Już samo uczucie nudności jest męczące. Zazwyczaj ten problem towarzyszy nieprawidłowościom związanym z trawieniem, stresowi, migrenom, lub ciąży. Warto znać naturalne, domowe sposoby na łagodzenie nudności.

To uczucie często łączy się z bólem brzucha i z ogólnym dyskomfortem. Na ogół chcemy więc znaleźć szybki i skuteczny sposób na łagodzenie nudności. Jednocześnie z powodu braku odpowiedniej wiedzy możemy niechcący sobie zaszkodzić.

Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule zabraliśmy dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje, które pozwolą Ci zwalczyć poczucie męczących wymiotów.

Łagodzenie nudności i wymiotów: naturalne, domowe sposoby

Imbir

Imbir wspomaga krążenie krwi w całym ciele, również w brzuchu. Dzięki temu sprawia, że nudności przestają być dokuczliwe. Imbir najlepiej stosować w następujący sposób:

  • Odkrój od korzenia dwa plasterki imbiru grubości około 2-3 mm.
  • Wlej do garnka 2 szklanki wody i zacznij ją gotować.
  • Kiedy woda zacznie wrzeć, dodaj imbir.
  • Zmniejsz ogień i pozostaw napar na kilka minut.
  • Następnie zdejmij garnek z ognia, pozostaw imbir w wodzie na jeszcze kilka minut, odcedź, poczekaj aż przestygnie i wypij.

Mięta

Mięta ma zdolność łagodzenia każdego rodzaju podrażnienia żołądka i jelit. Zabija także bakterie. Nie trzeba żadnych specjalnych przygotowań, można po prostu zjeść.

Weź kilka liści świeżej mięty, umyj je dokładnie, pogryź i połknij. To jeden z najprostszych sposobów na łagodzenie nudności. Zobaczysz, że poczucie wymiotów zniknie bardzo szybko!

Mięta to jeden z najprostszych sposobów na łagodzenie nudności.

Jeżeli jednak nie masz ochoty na żucie świeżych liści, możesz przyrządzić ziołową herbatkę. Tu sprawdzi się i świeża, i suszona mięta. Zalej 1 łyżkę liści dwiema szklankami wrzątku i pozostaw na 30 minut do zaparzenia. Następnie odcedź liście i wypij powoli napar.

Kolejny sposób na wykorzystanie ogromnego potencjału mięty kryje się w olejku eterycznym. Nanieś kilka kropli miętowego oleju na miękki ręcznik i masuj brzuch okrężnymi ruchami.

Cytryna

Kolejny dobrze znany i skuteczny sposób na łagodzenie nudności to cytryna. Cytryna ma odczyn kwasowy, ale udowodniono, że przywraca równowagę zasadową we krwi. Dzięki temu ten kwaśny owoc przynosi ulgę we wszelkich problemach żołądkowych.

Najlepiej skorzystać z pełni właściwości cytryn wyciskając sok z dwóch średniej wielkości owoców. Jeśli chcesz, możesz także zamienić cytryny na limonki. Dodaj nieco wody i wypij powoli sok.

Już samo wąchanie świeżej cytryny sprawi, że poczujesz się lepiej. Wystarczy, że przekroisz cytrynę na pół i będziesz wąchała ją przez kilka chwil.

Nasiona kopru włoskiego

Koper włoski sprawdza się świetnie jeśli chodzi o łagodzenie nudności. Jego działanie to przede wszystkim poprawa trawienia. Koper działa też antybakteryjnie i antywirusowo. Możesz stosować go jako środek zapobiegawczy chroniący przed grypą żołądkową.

Koper włoski to świetny sposób na łagodzenie nudności u dorosłych i u dzieci.

Aby przyrządzić napar z kopru, wsyp do szklanki gotującej się wody łyżkę stołową mielonych lub rozkruszonych ziaren. Pozostaw na 10 minut. Następnie zdejmij garnek z ognia, odcedź napar i odczekaj około 10 minut aż przestygnie. Pij 1 lub 2 szklanki herbatki z kopru dziennie, zależnie od potrzeb. Podobnie jak w przypadku mięty, może Ci też pomóc po prostu żucie nasion.

Cynamon

Cynamon zmniejsza nudności lub też całkowicie je eliminuje. Jeśli z jakiegoś powodu dokuczają Ci wymioty i zaburzenia trawienia, cynamon powinien pomóc.

Wsyp pół łyżeczki cynamonu do szklanki gotującej się wody. Zamieszaj, wyłącz ogień, pozostaw mieszankę do ostygnięcia do temperatury pokojowej. Jeśli chcesz, możesz przed wypiciem posłodzić napar połową łyżeczki cukru.

Kminek

Kminek stymuluje wydzielanie hormonów trzustki. Właśnie dlatego zjedzenie go pozwala na szybkie łagodzenie nudności. Napar z kminku przygotujesz bardzo łatwo – wystarczy, że dodasz pół łyżeczki nasion do szklanki gorącej wody. Zamieszaj, odstaw mieszankę na kilka minut aby ostygła, po czym wypij.

Napar z kminku przygotujesz na kilka sposobów.

Inny sposób na wykorzystanie leczniczej mocy kminku to zmieszanie go z odrobiną gałki muszkatołowej. Dodaj obie przyprawy do szklanki wrzącej wody i pozostaw na kilka minut. Kiedy napar ostygnie, odcedź go i wypij.

Możesz również wymieszać mielony kminek z mielonym kardamonem i łyżeczką miodu. Dodaj przyprawy do wrzątku, a kiedy napar ostygnie do temperatury pokojowej, dodaj miód. Wypij całość powoli.

Pamiętaj…

Pamiętaj o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym przypadku, zapobieganie problemom z żołądkiem polega na unikaniu częstego jedzenia pewnych potraw i napojów jeżeli zauważysz, że wywołują u Ciebie odruch wymiotny.

A oto inne przydatne wskazówki:

  • Jeśli mdłości dokuczają Ci rano, zjedz lekkie śniadanie i staraj się jeść powoli. Dobrze jest też odpocząć przez 10 do 15 minut po jedzeniu.
  • Jedz produkty zawierające węglowodany, takie jak słone krakersy czy tosty.
  • Jedz produkty w temperaturze pokojowej, ponieważ duże różnice temperatur dań mogą powodować nudności.
  • Niej pij zbyt dużo w trakcie posiłków. Lepiej jest napić się przed jedzeniem, lub po.
  • Niej pij gazowanych napojów, alkoholu ani kawy. Unikaj też bardzo kwaśnych soków, takich jak na przykład sok pomarańczowy.
  • Popijaj często wodę w temperaturze pokojowej.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Scorza, K., Williams, A., Phillips, J. D., & Shaw, J. (2007). Evaluation of nausea and vomiting. American Family Physician.

  • Olson, G. (2015). Nausea and Vomiting. In Protocols for High-Risk Pregnancies: An Evidence-Based Approach: Sixth Edition. https://doi.org/10.1002/9781119001256.ch36


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.