Mniszek lekarski - Ma leczniczy wpływ na wątrobę

Mniszek lekarski jest znany ze swoich zdolności odtruwających. Jeśli jednak przyjmujesz leki, przed jego spożyciem skonsultuj się ze specjalistą, aby upewnić się, że nie wystąpią niepożądane interakcje.
Mniszek lekarski - Ma leczniczy wpływ na wątrobę

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2018

Mimo, że mniszek lekarski, popularnie nazywany dmuchawcem, jest uważany za chwast, posiada on także kilka dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu: ma działanie moczopędne a także może być stosowany w leczeniu różnych chorób układu trawiennego i nerek.

Oprócz wykorzystywania go jako naturalnego leku, mniszek lekarski znalazł również swoje miejsce w świecie kulinarnym i może być wykorzystywany między innymi w sałatkach.

Mniszek lekarski: właściwości lecznicze

  • Dzięki specjalnym substancjom w nim zawartym, mniszek lekarski dostarcza organizmowi wielu składników odżywczych. Ma również naturalne działanie detoksykujące, dzięki czemu świetnie nadaje się do zwalczania zatrzymywania płynów.
  • Mniszek lekarski pomaga pobudzić wydzielanie żółci, co pomaga poprawić ewentualne problemy trawienne. Jego właściwości przeczyszczające są również bardzo skuteczne w przypadku zaparć.
  • Ponadto, mniszek lekarski jest doskonałym środkiem pobudzającym, który pomaga poprawić czynność układu nerkowego. Roślina ta pomaga w leczeniu problemów spowodowanych nadmiernym wydzielaniem kwasu moczowego i pomaga w leczeniu dny moczanowej.
  • Mniszek lekarski jest także wykorzystywany jako terapia pomocnicza w leczeniu kamieni nerkowych.
  • Jest również bogaty w żelazo, dzięki czemu ma doskonałe działanie dla Twojego organizmu.
  • Dodatkowo pomaga oczyścić krew i uwolnić Twoje ciało od toksyn, pozwalając mu działać tak, jak powinno.
mniszek lekarski napar

Mniszek lekarski dla Twojej wątroby

Roślina ta jest gorzka, co pobudza wątrobę i pomaga w jej odtruwaniu.

Mniszek lekarski jest bardzo przydatny dla pacjentów cierpiących na zapalenie wątroby lub marskość wątroby. Jak już powiedzieliśmy, jego właściwości oczyszczające pomagają oczyścić naszą krew i dlatego chronią Twoją wątrobę przed ewentualnym uszkodzeniem, spowodowanym przez chemiczne zatrucie lub niewłaściwą dietę.

Z medycznego punktu widzenia, był stosowany u osób z marskością wątroby. W większości przypadków ta choroba jest spowodowana nadużywaniem alkoholu, co powoduje uszkodzenie wątroby. Jak się okazało,po wypiciu herbaty z mniszka lekarskiego zaobserwowano poprawę. Zaleca się picie takiego naparu dwa lub trzy razy dziennie.

mniszek lekarski leczy wątrobę

Mniszek lekarski jest często zalecany do leczenia zaburzeń wątroby wraz z innymi lekami. Jednak nie będzie to skuteczne, jeśli nie przestaniesz palić lub pić.

Ogólnie rzecz biorąc, roślina ta jest stosowana jako uzupełnienie po leczeniu lekami przeciwzapalnymi w przypadku problemów hormonalnych lub u osób z nadwagą. Gorąca herbata z mniszka lekarskiego jest najlepsza, ponieważ przegotowana woda pomoże wyodrębnić właściwości, o których wspominamy powyżej.

Skutki uboczne

Spożywanie mniszka lekarskiego nie jest dobrym pomysłem na okres dłuższy niż cztery miesiące, ponieważ może mieć negatywny wpływ na skórę.

  • W niektórych przypadkach nadużywania, zgłaszano reakcje alergiczne lub wrażliwość na działanie słońca.
  • Inne, mniej powszechne działania niepożądane obejmują biegunkę lub ból brzucha.

Uwagi końcowe

Możesz dodawać mniszek lekarski do swoich sałatek, jako świetny sposób, aby utrzymać zdrową wątrobę lub zrobić z niego oczyszczający napar. Jest doskonały do wspomagania trawienia, a także pomaga nerkom walczyć z niektórymi zaburzeniami. Jednak bardzo ważne jest, aby pić go w sposób odpowiedzialny i umiarkowany.

Jak widać, pomimo tego, że bywa irytujących dla tych, którzy chcą mieć piękny ogród czy podwórko, wolne od chwastów, mniszek lekarski może być dla nas bardzo zdrowy.

mniszek lekarski

Jeśli spożyjesz go i zauważysz jakiekolwiek problemy, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Nie należy go przyjmować jako podstawowego leku, lecz jako suplement wspomagający leczenie przepisane przez lekarza.

Zalecamy również wprowadzenie zdrowych nawyków, takich jak ćwiczenia i spacery. Pocenie się pomaga uwolnić organizm od toksyn, których nie potrzebuje, a także pomaga spalać zbędną tkankę tłuszczową. Ciesz się świeżym powietrzem, zbierając kilka mniszków do zaparzenia w filiżance do herbaty i utrzymuj ciało w dobrym zdrowiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abdulrahman L. Al-Malki, Mohamed Kamel Abo-Golayel, Gamal Abo-Elnaga and Hassan Al-Beshri. Hepatoprotective effect of dandelion (Taraxacum officinale) against induced chronic liver cirrhosis. Academic Journals. Vol. 7(20), pp. 1494-1505, 25 May, 2013.
  • Jeon, H. J., Kang, H. J., Jung, H. J., Kang, Y. S., Lim, C. J., Kim, Y. M., & Park, E. H. (2008). Anti-inflammatory activity of Taraxacum officinale. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2007.09.006
  • Clare, B. A., Conroy, R. S., & Spelman, K. (2009). The Diuretic Effect in Human Subjects of an Extract of Taraxacum officinale Folium over a Single Day. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2008.0152

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.