Izolacja akustyczna - jak ją wykonać domowym sposobem?

Stały hałas w otoczeniu może stać się problemem. Aby go złagodzić, dajemy Ci kilka prostych alternatyw, które możesz wykonać samodzielnie w domu.
Izolacja akustyczna - jak ją wykonać domowym sposobem?

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Izolacja akustyczna odnosi się do zapobiegania przedostawaniu się dźwięku do danego miejsca. Oznacza redukcję hałasu w określonym obszarze, wyizolowanym za pomocą różnych materiałów.

Hałas jest wszędzie powszechnym problemem. W rzeczywistości zanieczyszczenie hałasem istnieje w większym stopniu na obszarach zurbanizowanych. Czy to ze względu na sąsiada, hałas na ulicy, odgłos maszyn, czy też dlatego, że nie chcesz, aby było słychać to, co dzieje się w Twoim pokoju, możesz się zastanawiać jak wyciszyć swój dom.

Izolacja akustyczna rozwiązałaby ten problem. Ale czy wiesz jak ją wykonać samodzielnie domowym sposobem?

Zanim zaczniemy, wyjaśnimy, że istnieją izolatory akustyczne i kondycjonery akustyczne własnej roboty, ale są to dwie różne techniki stosowane w innym celu. Kondycjonowanie miejsca z akustycznego punktu widzenia służy bowiem temu, aby dźwięk dobrze brzmiał w pomieszczeniu.

Izolacja akustyczna a materiały dostępne na rynku

Izolatory akustyczne to natomiast materiały redukujące hałas dochodzący do pomieszczenia z zewnątrz.

Dźwięk jest przenoszony przez drgania poruszające się w powietrzu. Fale dźwiękowe przemieszczają się i zderzają z pewnego rodzaju barierą, co uniemożliwia przedostawaniu się dźwięku do przestrzeni. Można to osiągnąć poprzez pochłanianie dźwięku lub redukcję hałasu.

Redukcję hałasu można osiągnąć, umieszczając przestrzeń między ścianami pokoi, dzięki czemu dźwięk ma więcej miejsca, aby się rozproszyć.

Natomiast w przypadku pochłaniania hałasu chodzi o jego wytłumienie. Energia fali dźwiękowej zamienia się w warstwie izolacji na ciepło, tym samym echa i pogłos się wytłumiają. Przez pogłos rozumiemy odbicia dźwięku w pomieszczeniu.

Hałas w mieście
Hałas docierający z ruchliwych ulic może stać się przeszkodą nie do zniesienia w pracy i nauce.

Izolacja akustyczna z pianki gumowej w kształcie piramidy

Tego typu izolację stosuje się w studiach nagraniowych i teatrach. Są to płyty piankowe o różnej gęstości i grubości. Musisz ustalić parametry płyty, której potrzebujesz, w zależności od miejsca, które ma się stać dźwiękoszczelne. Rolą tej płyty jest pochłanianie hałasu i zapobieganie pogłosom.

Przeczytaj również ten przydatny artykuł: Czynności które zanieczyszczają środowisko – poznaj 6 z nich

Wiórowa płyta piankowa

Jest to aglomerat piankowy, który można wykorzystać do redukcji hałasu pochodzącego z dowolnego kierunku. Są to płyty z pianki akustycznej, które można umieszczać na sufitach i ścianach.

Pełnią również funkcję termoizolacyjną. Występują w różnych grubościach i gęstościach.

Izolatory aluminiowe

Aluminium to materiał o wysokiej przewodności, więc oprócz tego, że jest izolatorem akustycznym, służy też jako izolacja termiczna. Składa się z kilku warstw aluminium i polietylenu, choć może również zawierać poliester.

Wełna mineralna

Panel z wełny mineralnej ma rdzeń izolacyjny i dwie sztywne warstwy zewnętrzne. Materiał pochodzi ze skał wulkanicznych. Zapewnia właściwości termoizolacyjne, akustyczne, trudnopalne oraz zapobiega rozwojowi mikroorganizmów.

Włókno szklane

Włókno szklane składa się z piasku krzemionkowego, węglanu sodu i wapienia. Materiały te nagrzewa się aż do 1500 stopni Celsjusza. To w tej temperaturze pojawiają się włókna, które przeplatają się, tworząc strukturę tego materiału.

Jako izolator akustyczny pomaga zredukować hałas z powietrza, pogłos, dźwięk dochodzący z zewnątrz jak i ten wytwarzany w domu.

Dźwiękoszczelna farba

Jest to rodzaj farby, którą można stosować na dowolnej powierzchni, na której można stosować zwykłą farbę. Izoluje jednak tylko przy poziomie hałasu do 52 decybeli, chociaż należy zapytać sprzedawcę, jakie parametry ma zakupiony egzemplarz.

Izolacja akustyczna, którą możesz zrobić w domu

Jeśli nie dysponujesz wystarczającym budżetem na wykonanie prac związanych z montażem wełny mineralnej, możesz zastosować kilka sztuczek, aby zatrzymać hałas. Przekonasz się, że domowa izolacja akustyczna może dać zaskakująco dobry efekt.

Wszystko będziemy wykonywać zgodnie z zasadą, że im grubszy materiał, tym lepiej będzie izolować. To, czym faktycznie się zajmiemy, będzie polegało na stawianiu barier akustycznych lub konstrukcji, które działają jako urządzenia łagodzące dźwięki.

Dywany, zasłony i gobeliny

To łatwy sposób na odizolowanie domu od hałasu. Możesz położyć bardzo gruby dywan, który będzie służył jako przeszkoda, aby dźwięk nie przenikał i nie odbijał się od podłogi.

Pomogą w tym również zasłony i draperie z grubych materiałów, takich jak aksamit, ciężki len i sztruks. Jest to tani i dość skuteczny sposób, jeśli mieszkasz w bloku, a sąsiad na dole robi dużo hałasu.

Odkryj również te ciekawe informacje: Hałas – poznaj 5 konsekwencji dla zdrowia

Półki na książki

Innym niedrogim sposobem na zmniejszenie hałasu jest umieszczenie półek z tylną ścianką przy ścianach. Jeśli poustawiasz na nich książki, będą tłumić dźwięk. Możesz również umieścić szafki lub meble na ścianach. Innymi barierami mogą być również lustra i obrazy.

Przystosowanie okien

Okna są wyjątkowo dobrymi przewodnikami dźwięku. W rzeczywistości przez własne wibracje nawet generują hałas. Zazwyczaj jest to powszechny problem w domach znajdujących się na obszarach miejskich.

Zaleca się ich wymianę na okna o większej efektywności akustycznej lub zastosowanie podwójnej szyby. Aby uniknąć wibracji, na ramie można umieścić elastyczne wsporniki.

Ponadto istnieje kilka możliwości wyciszenia okien domowymi sposobami. Pierwszym z nich jest użycie ciężkiej zasłony jako bariery.

Należy również zwrócić uwagę na pęknięcia i spoiny, które można uszczelnić pianką poliuretanową lub silikonem, jeśli szczelina jest niewielka. Ten krok należy wykonać najpierw od strony zewnętrznej okna, a następnie od wewnątrz. Jeśli w szkle występują łączenia, należy je uszczelnić gumowymi uszczelkami.

Izolacja akustyczna okien
Okna przenoszą dźwięk z zewnątrz, ale też generują go własną wibracją, którą należy zredukować.

Podwieszany sufit

Sufit podwieszany to konstrukcja, którą montuje się 10 centymetrów od właściwego sufitu, aby stworzyć komorę powietrzną pochłaniającą hałas. Instalacja zwykle nie jest tak droga; wszystko to kwestia przeznaczenia pewnych środków.

Domowa izolacja akustyczna może zapewnić spokój ducha

Pamiętaj, że to, jak skutecznie odizolujesz się od hałasu, będzie zależało od grubości użytych materiałów. A zatem używanie kartonów do jajek jako materiału dźwiękoszczelnego to mit, ponieważ jest to bardzo cienka struktura, która nie spełni celu.

Aby przeprowadzić jakąkolwiek przebudowę w swoim domu, najlepiej znaleźć zaufanego fachowca od spraw budowlanych. Tymczasem możesz uciec się do małych sztuczek, które pozwolą Ci zaoszczędzić trochę grosza.

W niektórych przypadkach wystarczy przetestować i sprawdzić, czy to naprawdę właściwe rozwiązanie. Ale warto się zdobyć na wysiłek, aby spać, pracować czy uczyć się w spokoju.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • GUÍA TÉCNICA PARA AISLAMIENTO ACÚSTICO Y DISEÑO Y CONFIGURACIÓN DE SISTEMAS DE REFUERZO SONORO PARA ESTABLECIMIENTOS. Convenio de Asociación No. 124 De 2015, Celebrado entre la Corporación Autónoma Regional del Valle del Cauca –CVC- Y La Universidad De San Buenaventura Medellín.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.