Otwarta koncepcja: styl dekoracyjny, o którym będziesz chciał wiedzieć

Czy myślałeś kiedyś o połączeniu łazienki z garderobą lub kuchni z jadalnią? Jest to część stylu dekoracyjnego „otwartej koncepcji”. Oto, co musisz o tym wiedzieć.
Otwarta koncepcja: styl dekoracyjny, o którym będziesz chciał wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 01 listopada, 2022

Jeśli chcesz lepiej wykorzystać swoje przestrzenie, koncepcja otwarta to styl dekoracyjny, który pokochasz. Chodzi w nim o uzyskanie przestronnej dystrybucji, więc jest to najlepszy sposób na wykorzystanie małych domów i przestrzeni mieszkalnych.

W dzisiejszych czasach koncepcja otwarta zyskała wielu zwolenników. Wynika to z faktu, że zmieniły się nasze potrzeby, a rodziny nie są już tak liczne, jak w przeszłości. Podobnie mieszkania i przestrzenie mieszkalne stają się coraz mniejsze.

Koncepcja otwarta – mniej przytłaczające przestrzenie

Jeśli masz projekt przebudowy, dobrze jest znać wszystkie opcje oferowane przez rynek, w tym dekorację z koncepcją otwartą. Aby z niej skorzystać, konieczne może być jednak zburzenie niektórych ścian (uważaj, aby nie naruszyć przy tym ścian nośnych, filarów lub belek).

Przyjrzyjmy się, jakie przestrzenie w Twoim domu można dostosować do tego stylu.

1. Zintegrowana kuchnia i jadalnia

Chodzi o zburzenie ścian oddzielających te dwa obszary. Tak, wiemy, że tradycyjnie są one rozumiane jako izolowane obszary, ale oddzielenie będzie się odbywać w inny sposób. Aby ograniczyć przestrzeń między dwoma pokojami i zachować otwartą przestrzeń koncepcyjną, możesz użyć wyspy, stołu, a nawet dywanu.

W ten sposób będziesz mógł komunikować się z resztą rodziny podczas przygotowywania obiadu. Jeśli nie lubisz przenikania zapachów kuchennych do innych pomieszczeń, możesz umieścić przesuwane szklane drzwi i zamykać je podczas gotowania.

Następnie, kiedy skończysz przygotowywać posiłek, możesz po prostu otworzyć drzwi, aby powróciła koncepcja otwarta. Nie zapomnij zintegrować ze swoją kuchnią okapu kuchennego, który pomaga przy niechcianych zapachach i dymie.

Kobieta czyści okap kuchenny
Regularne sprzątanie kuchni w tym stylu to konieczność. W końcu zawsze będzie widoczny dla każdego, kto przyjdzie do Twojego domu!

2. Koncepcja otwarta – łazienka z garderobą

Tak, to wspaniałe rozwiązanie, które sprawi, że poczujesz, że Twój pokój jest na innym poziomie! Wyobraź sobie: wychodzisz spod prysznica prosto do garderoby. Wyobraź sobie dobrze wyposażoną garderobę z lustrami, dywanikami i pięknym wzornictwem.

Najlepsze jest to, że nie trzeba przechodzić do garderoby przez sypialnię. Nie daj się zwieść, to naprawdę robi dużą różnicę, zwłaszcza jeśli masz partnera.

Całkiem prawdopodobne jest, że macie odmienne harmonogramy, więc dobrze jest też nie zakłócać sobie nawzajem snu. Dzięki temu nie będziesz musiał włączać światła w sypialni, gdy będziesz przygotowywać się do pracy.

3. Sypialnia zintegrowana z łazienką i garderobą

Może to być ryzykowne, jeśli dzielisz pokój z innymi osobami. W końcu wielu z nas lubi mieć prywatność w łazience.

Są jednak materiały, których zastosowanie umożliwi spokojnie przejście do łazienki. Na przykład możesz pomyśleć o dodaniu szkła, które zaparuje po wejściu do danego obszaru.

Wszystko zależy od tego, czego szukasz i jaki masz budżet. Bardzo ważne jest również, abyś nie zapominał o wyciągu w łazience, aby pozbyć się niechcianych zapachów.

Czynniki do rozważenia

Pamiętaj, że nie chodzi tylko o nadanie kształtu miejscu. Istnieją również pewne podstawowe kwestie, które koniecznie należy rozważyć, aby projekt przebudowy nie zakończył się porażką:

  • Warto zatrudnić eksperta w tej dziedzinie. Należy pamiętać, że oprócz estetyki należy wziąć pod uwagę inne kwestie, takie jak różnice wysokości, okablowanie elektryczne, rury wodno-kanalizacyjne oraz układ oświetlenia.
  • Będziesz musiał utrzymać porządek i czystość w przestrzeni. Jeśli masz na przykład salon połączony z kuchnią, Twoi goście będą mieli wizualny dostęp do kuchni, ponieważ nie ma ścian ani drzwi, które by ją oddzielały.
  • Upewnij się, że wybrałeś garderobę z drzwiami, a nie otwartą, ponieważ zapewnia to lepsze utrzymanie porządku w przestrzeni.
  • Staraj się utrzymywać meble i akcesoria w dobrym stanie, aby wywrzeć dobre wrażenie na gościach.

Chociaż dekoracja w koncepcji otwartej zwykle wymaga znacznych inwestycji, pamiętaj, że podniesie ona też wartość Twojej nieruchomości.

Remont kuchni
Przebudowa w tym stylu może chwilę potrwać. Nie spiesz się i dobrze zaplanuj wszystko, co chcesz.

Otwarta koncepcja daje poczucie wolności

Niektórzy uważają, że koncepcja otwarta sprzyja poczuciu wolności. Być może wynika to z faktu, że nie ma tak wielu podziałów, jak w tradycyjnym domu.

Co o tym myślisz? Pamiętaj tylko, że przed remontem, najlepiej skonsultować się najpierw z ekspertem, ponieważ musisz upewnić się, że nie zrobisz niczego, co mogłoby zagrozić strukturze Twojego domu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.