Cykl snu i budzenia - co należy wiedzieć na ten temat?

Cykl snu i czuwania jest częścią rytmu dobowego organizmu i pomaga nam prawidłowo funkcjonować. Zaburzenia w tym cyklu znacząco wpływają na jakość życia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Cykl snu i budzenia - co należy wiedzieć na ten temat?

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2021

Cykl snu i czuwania odnosi się do momentu tuż przed zaśnięciem. Część cyklu ma miejsce, gdy jeszcze nie śpimy, a pozostała część gdy zapadamy w sen. Cykl snu i wybudzania regulowany jest przez układ nerwowy. Istnieją wyspecjalizowane neurony koordynujące poszczególne funkcje, tkanki nerwowe oraz zegar biologiczny.

Chronobiologia bada chronometr, który mamy w naszym wnętrzu. Ten, który określa każdą życiową funkcję, nadaje wszystkiemu rytm.

Ludzie mają trzy ich rodzaje:

 • Dobowe to te, które organizm wykonuje w ciągu około 24 godzin, na przykład cykl czuwania i snu.
 • Infradian to te, które trwają dłużej niż jeden dzień, takie jak cykl menstruacyjny.
 • Ultradian to te, które kończą się w czasie krótszym niż jeden dzień.

Cykl snu i czuwania – różnice?

Cykl snu i czuwania łączy dwa etapy Twojego życia: czuwanie i sen. Oba etapy są ważne, chociaż bardzo się od siebie różnią.

Czuwanie oznacza stan świadomości. Jesteśmy wtedy świadomi tego, co się dzieje i używamy naszych zmysłów do komunikowania się z otaczającym nas środowiskiem. W ten sposób możemy odpowiednio myśleć, planować i działać.

Czuwanie jest zadaniem układu nerwowego, a dokładniej układu siatkowatego wstępującego, który stanowi zespół wyspecjalizowanych neuronów. Ponadto tkanka ta komunikuje się ze wzgórzem i korą mózgową.

Jednym z neuroprzekaźników najczęściej wykorzystywanych podczas czuwania jest noradrenalina, w przeciwieństwie do snu, w którym mózg korzysta z melatoniny. Substancja ta reguluje naszą uwagę i nasz impuls do wykonywania czynności.

Serotonina i noradrenalina są ważne. Pełnią one ważne funkcje w korze mózgowej, zwłaszcza w obszarze neuronów regulujących widzenie.

Mózg śpiącego mężczyzny
Hormony i część tkanki nerwowej regulują cykl czuwania i snu.

Cykl snu i czuwania – działanie melatoniny

Jak powiedzieliśmy powyżej, melatonina jest kluczowym hormonem w cyklu czuwania i snu, ponieważ przeciwdziała noradrenalinie, pozwalając na zapadnięcie w sen. Uzupełnia się cyklicznie w całym rytmie dobowym.

Melatonina wytwarza się w szyszynce, gdy wykryje ciemność. Z kolei światło słoneczne lub sztuczne światło wysyła do gruczołu polecenie zaprzestania jego produkcji.

Podczas stosunkowo normalnej nocy, w której osoba odpoczywa przez 8 godzin, maksymalna produkcja melatoniny nastąpi w czwartej godzinie snu, aby podtrzymać odpoczynek.

Następnie wystawienie na działanie światła zatrzymuje działanie melatoniny, a wszelkie czynności wykonywane w jasnym świetle przed snem zmieniają cykl czuwania i snu. Na przykład korzystanie z telefonu komórkowego jest jednym z najbardziej charakterystycznych nawyków, które opóźniają produkcję melatoniny.

Można również przyjąć sztuczną formę tej substancji w tabletkach:

 • W rezultacie może utrzymać sen średnio nie dłużej niż 4 godziny.
 • Przedłużone uwalnianie może natomiast symulować naturalny efekt i pomóc w przespaniu 8 godzin.

Zaburzenia cyklu snu i czuwania

Cykl budzenia i snu można łatwo zakłócić. W rzeczywistości zaburzenia wynikające z problemu w zegarze biologicznym to choroby rytmu dobowego. Medycyna skatalogowała niektóre z nich:

 • Opóźnienie fazowe występuje u osób, które kładą się spać późno, a następnie nie budzą się wcześnie rano. Może się zdarzyć każdemu, ale staje się zaburzeniem, gdy trwa dłużej niż miesiąc.
 • Przesunięcie fazy jest przeciwieństwem poprzedniego. Tutaj osoba wcześnie zasypia. Budzi się jednak w środku nocy i nie mogą już ponownie zasnąć.
 • Trudno jest określić nieregularny rytm, ponieważ zegar biologiczny nie ma żadnych parametrów wyznaczających etapy. Może wystąpić opóźnienie fazy jednego dnia, a faza przesunięta następnego. Kwalifikuje się jako zaburzenie, gdy trwa dłużej niż 3 miesiące.

Cykl snu i czuwania – inne anomalia

Zaburzenia cyklu czuwania i snu są zróżnicowane i zmieniają jakość życia.

 • Jet lag to choroba podróżnika. Zdarza się ludziom, którzy przekraczają różne strefy czasowe w ciągu zaledwie kilku godzin, w wyniku podróży samolotem.
 • Praca zmianowa jest typowym zaburzeniem osób pracujących w nocy, takich jak dozorcy lub pielęgniarki.
 • Hipernychtermia to zaburzenie, w którym dobowy rytm snu i czuwania trwa dłużej niż 24 godziny i stopniowo się wydłuża (osoba zwykle śpi dłużej każdego dnia, aż prześpi prawie cały dzień).

Wysypianie się kluczem do szczęścia

Cykl czuwania i snu służy do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego dobry odpoczynek jest kluczem do zdrowego okresu czuwania. I odwrotnie, budzenie się bez uczucia zmęczenia prowadzi do przyjemnego snu kolejnej nocy.

To może Cię zainteresować ...
Jak poprawić wieczorną rutynę, by uzyskać lepszy sen?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak poprawić wieczorną rutynę, by uzyskać lepszy sen?

Lepszy sen w nocy, spokojny i relaksujący, wyraźnie pozytywnie wpływa na codzienne czynności. Z artykułu dowiesz się, jak poprawić swoją wieczorną ... • Bjorvatn B, Pallesen S. A practical approach to circadian rhythm sleep disorders. Sleep Med Rev 2009 Feb;13(1):47-60.
 • Franco-Pérez, Javier, et al. “Principales neurotransmisores involucrados en la regulación del ciclo sueño-vigilia.” Revista de investigación clínica 64.2 (2012): 182-191.
 • Hodelín Tablada, Ricardo, C. Machado Curbelo, and D. Fuentes Pelier. “Sobre la vigilia y el sueño.” Rev Neurol 51.12 (2010): 766-7.
 • Torres, Jhan Sebastian Saavedra, et al. “Ritmo circadiano: el reloj maestro. Alteraciones que comprometen el estado de sueño y vigilia en el área de la salud.” Morfolia 5.3 (2013).

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.