Cykl snu i budzenia - co należy wiedzieć na ten temat?

Cykl snu i czuwania jest częścią rytmu dobowego organizmu i pomaga nam prawidłowo funkcjonować. Zaburzenia w tym cyklu znacząco wpływają na jakość życia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Cykl snu i budzenia - co należy wiedzieć na ten temat?

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2021

Cykl snu i czuwania odnosi się do momentu tuż przed zaśnięciem. Część cyklu ma miejsce, gdy jeszcze nie śpimy, a pozostała część gdy zapadamy w sen. Cykl snu i wybudzania regulowany jest przez układ nerwowy. Istnieją wyspecjalizowane neurony koordynujące poszczególne funkcje, tkanki nerwowe oraz zegar biologiczny.

Chronobiologia bada chronometr, który mamy w naszym wnętrzu. Ten, który określa każdą życiową funkcję, nadaje wszystkiemu rytm.

Ludzie mają trzy ich rodzaje:

  • Dobowe to te, które organizm wykonuje w ciągu około 24 godzin, na przykład cykl czuwania i snu.
  • Infradian to te, które trwają dłużej niż jeden dzień, takie jak cykl menstruacyjny.
  • Ultradian to te, które kończą się w czasie krótszym niż jeden dzień.

Cykl snu i czuwania – różnice?

Cykl snu i czuwania łączy dwa etapy Twojego życia: czuwanie i sen. Oba etapy są ważne, chociaż bardzo się od siebie różnią.

Czuwanie oznacza stan świadomości. Jesteśmy wtedy świadomi tego, co się dzieje i używamy naszych zmysłów do komunikowania się z otaczającym nas środowiskiem. W ten sposób możemy odpowiednio myśleć, planować i działać.

Czuwanie jest zadaniem układu nerwowego, a dokładniej układu siatkowatego wstępującego, który stanowi zespół wyspecjalizowanych neuronów. Ponadto tkanka ta komunikuje się ze wzgórzem i korą mózgową.

Jednym z neuroprzekaźników najczęściej wykorzystywanych podczas czuwania jest noradrenalina, w przeciwieństwie do snu, w którym mózg korzysta z melatoniny. Substancja ta reguluje naszą uwagę i nasz impuls do wykonywania czynności.

Serotonina i noradrenalina są ważne. Pełnią one ważne funkcje w korze mózgowej, zwłaszcza w obszarze neuronów regulujących widzenie.

Mózg śpiącego mężczyzny
Hormony i część tkanki nerwowej regulują cykl czuwania i snu.

Cykl snu i czuwania – działanie melatoniny

Jak powiedzieliśmy powyżej, melatonina jest kluczowym hormonem w cyklu czuwania i snu, ponieważ przeciwdziała noradrenalinie, pozwalając na zapadnięcie w sen. Uzupełnia się cyklicznie w całym rytmie dobowym.

Melatonina wytwarza się w szyszynce, gdy wykryje ciemność. Z kolei światło słoneczne lub sztuczne światło wysyła do gruczołu polecenie zaprzestania jego produkcji.

Podczas stosunkowo normalnej nocy, w której osoba odpoczywa przez 8 godzin, maksymalna produkcja melatoniny nastąpi w czwartej godzinie snu, aby podtrzymać odpoczynek.

Następnie wystawienie na działanie światła zatrzymuje działanie melatoniny, a wszelkie czynności wykonywane w jasnym świetle przed snem zmieniają cykl czuwania i snu. Na przykład korzystanie z telefonu komórkowego jest jednym z najbardziej charakterystycznych nawyków, które opóźniają produkcję melatoniny.

Można również przyjąć sztuczną formę tej substancji w tabletkach:

  • W rezultacie może utrzymać sen średnio nie dłużej niż 4 godziny.
  • Przedłużone uwalnianie może natomiast symulować naturalny efekt i pomóc w przespaniu 8 godzin.

Zaburzenia cyklu snu i czuwania

Cykl budzenia i snu można łatwo zakłócić. W rzeczywistości zaburzenia wynikające z problemu w zegarze biologicznym to choroby rytmu dobowego. Medycyna skatalogowała niektóre z nich:

  • Opóźnienie fazowe występuje u osób, które kładą się spać późno, a następnie nie budzą się wcześnie rano. Może się zdarzyć każdemu, ale staje się zaburzeniem, gdy trwa dłużej niż miesiąc.
  • Przesunięcie fazy jest przeciwieństwem poprzedniego. Tutaj osoba wcześnie zasypia. Budzi się jednak w środku nocy i nie mogą już ponownie zasnąć.
  • Trudno jest określić nieregularny rytm, ponieważ zegar biologiczny nie ma żadnych parametrów wyznaczających etapy. Może wystąpić opóźnienie fazy jednego dnia, a faza przesunięta następnego. Kwalifikuje się jako zaburzenie, gdy trwa dłużej niż 3 miesiące.

Cykl snu i czuwania – inne anomalia

Zaburzenia cyklu czuwania i snu są zróżnicowane i zmieniają jakość życia.

  • Jet lag to choroba podróżnika. Zdarza się ludziom, którzy przekraczają różne strefy czasowe w ciągu zaledwie kilku godzin, w wyniku podróży samolotem.
  • Praca zmianowa jest typowym zaburzeniem osób pracujących w nocy, takich jak dozorcy lub pielęgniarki.
  • Hipernychtermia to zaburzenie, w którym dobowy rytm snu i czuwania trwa dłużej niż 24 godziny i stopniowo się wydłuża (osoba zwykle śpi dłużej każdego dnia, aż prześpi prawie cały dzień).

Wysypianie się kluczem do szczęścia

Cykl czuwania i snu służy do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego dobry odpoczynek jest kluczem do zdrowego okresu czuwania. I odwrotnie, budzenie się bez uczucia zmęczenia prowadzi do przyjemnego snu kolejnej nocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bjorvatn B, Pallesen S. A practical approach to circadian rhythm sleep disorders. Sleep Med Rev 2009 Feb;13(1):47-60.
  • Franco-Pérez, Javier, et al. “Principales neurotransmisores involucrados en la regulación del ciclo sueño-vigilia.” Revista de investigación clínica 64.2 (2012): 182-191.
  • Hodelín Tablada, Ricardo, C. Machado Curbelo, and D. Fuentes Pelier. “Sobre la vigilia y el sueño.” Rev Neurol 51.12 (2010): 766-7.
  • Torres, Jhan Sebastian Saavedra, et al. “Ritmo circadiano: el reloj maestro. Alteraciones que comprometen el estado de sueño y vigilia en el área de la salud.” Morfolia 5.3 (2013).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.