Cykl menstruacyjny - naturalne środki lecznicze służące jego uregulowaniu

Cykl menstruacyjny - naturalne środki lecznicze służące jego uregulowaniu
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Bóle miesiączkowe występują u wielu kobiet, ale nie oznacza to, że jest to coś normalnego. Istnieje wiele produktów spożywczych, które mogą pomóc uregulować cykl menstruacyjny, takich jak chociażby awokado i figi.

Wiele kobiet cierpi na nieprawidłowości podczas cyklu menstruacyjnego. Należą do nich bóle przed lub w trakcie jego trwania, nieregularne lub w ogóle niewystępujące okresy, obfite krwawienie itp.

W tym artykule dokonujemy przeglądu najbardziej skutecznych naturalnych środków, aby uregulować cykl menstruacyjny i poprawić jakość życia.

Czy ból podczas okresu jest normalny?

Ból, na który wiele kobiet cierpi przed lub w trakcie jego trwania, jest dość powszechny. Jednak nie jest to normalne. Ból jest objawem stosowanym przez nasze ciało, aby ostrzec nas, że jakiś organ lub system źle działa.

Niekoniecznie oznacza to, że ​​musisz cierpieć na poważne zaburzenie. Jest to jednak coś, co powinnaś spróbować uregulować, aby zapobiec gorszym konsekwencjom i poprawić jakość swojego życia.

Podczas gdy ginekolodzy zwykle nie oferują wielu rozwiązań dla bólu miesiączkowego (z wyjątkiem pigułki antykoncepcyjnej, która nie leczy problemu), istnieje wiele naturalnych środków, aby leczyć zarówno to jak i inne zaburzenia równowagi podczas cyklu menstruacyjnego.

Równoważąc system hormonalny, zauważysz także wiele innych korzyści zdrowotnych, o których nie wiedziałaś nawet, że były powiązane z Twoim okresem.

Jak regulować swój cykl menstruacyjny?

Poniżej przedstawimy niektóre pokarmy, suplementy i naturalne środki, które regulują Twój system hormonalny, a także cykl menstruacyjny.

Korzeń maca

Korzeń maca.

Maca to bulwa pochodząca z Andów w Peru, której mieszkańcy zjadają spore ilości. Maca działa jak regulator hormonalny, a także zapewnia wiele korzyści dla włosów, skóry i paznokci.

To warzywo podobne do rzepy lub rzodkiewki jest bogate w aminokwasy, witaminy B, C i E oraz minerały takie jak cynk, magnez, wapń i żelazo. Ogólnie rzecz biorąc, właściwości te sprawiają, że jest to doskonały wybór w przypadku nieregularności cyklu miesiączkowego.

Dodatkowo pomaga nawet w przypadku objawów związanych z klimakterium i menopauzą.

  • Możesz przyjmować od 500 do 1000 mg trzy razy dziennie, w kapsułkach lub proszku rozpuszczonym w napoju.
  • Zawsze zaczynaj od małych ilości, ponieważ maca może powodować nerwowość w niektórych przypadkach.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Maca – Korzeń będący darem natury dla kobiet

Olej z wiesiołka

Jest to rozwiązanie średnioterminowe służące regulacji cyklu miesiączkowego. Olej z wiesiołka pomaga zmniejszyć uciążliwe dolegliwości fizyczne i emocjonalne u kobiet przed i podczas jego trwania.

Działa również bardzo korzystnie w okresie menopauzy i jest doskonałym naturalnym lekiem na choroby skóry.

Awokado na cykl menstruacyjny

Cykl menstruacyjny - owoce awokado.

Awokado to bardzo pożywny owoc, który jest niezbędny dla każdej zdrowej diety. Ponadto owoc ten jest również znany z zawartości steroli roślinnych. Równoważy poziomy hormonów, jeśli będziemy go regularnie spożywać.

Spożywanie awokado pomaga w promowaniu produkcji progesteronu. W ten sposób pomaga zrównoważyć nadmiar estrogenu spowodowany przez dietę, zanieczyszczenie środowiska, stres lub złe nawyki.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Pięć sałatek z awokado, które powinieneś spróbować

Figi

Figi.

Figi to delikatny i słodki owoc, przysmak dla podniebienia posiadający dużo właściwości leczniczych. Dla kobiet figi mają działanie równoważące hormony i poprawiają nieregularne zmiany w macicy i cyklu miesiączkowym.

Oprócz owoców, które możemy jeść świeże lub suszone liście drzewa figowego, które także zawierają hormony roślinne. Są bardzo korzystne dla kobiet. Możesz jeść trzy figi dziennie samodzielnie lub jako dodatek do sałatek, soków lub koktajli.

Drożdże piwne

Drożdże piwne.

Drożdże piwne to super pożywienie, które możesz włączyć do swojej diety, aby ją wzbogacić i urozmaicić. Są bogate w witaminy i minerały, takie jak cynk, który ma działanie równoważące hormony. Ponadto szczególnie działają one na hormony tarczycy (progesteron i testosteron).

  • Można spożywać łyżkę stołową (8 g) sproszkowanych drożdży piwnych zmieszanych z jogurtem, sokiem lub dowolnym jedzeniem.
  • Możesz je także znaleźć w tabletkach lub w postaci płynnej. Również drożdże nieaktywne są bardzo korzystnym składnikiem.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.