Kluczowe wskazówki ograniczające korzystanie z ekranów przez dzieci

Nasze korzystanie z ekranów znacznie wzrosło w ubiegłym roku ze względu na odosobnienie. Istnieją jednak inne czynności, które możemy wykonać, aby jak najwięcej przebywać w trybie offline. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie one są!
Kluczowe wskazówki ograniczające korzystanie z ekranów przez dzieci
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Musisz ograniczyć korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Rzeczywiście, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że zbyt dużo czasu spędzanego przy komputerach i urządzeniach mobilnych zwiększa ryzyko chorób fizycznych i psychicznych.

Wielu ludzi uważa, że ich telefon komórkowy to jedyny sposób rozrywki i godzinami nie mogą przestać myśleć o tym, co jeszcze można na nim zrobić. Wypełniają swój czas oglądając filmy i seriale online. Niemniej jednak istnieje wiele innych satysfakcjonujących działań, w które warto zainwestować czas.

Wiele badań informuje o szkodach spowodowanych przez nadmierne korzystanie z ekranów. Naturalnie oprócz oczywistego negatywnego wpływu na wzrok, jak na przykład:

Teraz, oprócz tych zagrożeń, badania dostarczyły również pewnych sugestii, które pomogą zmniejszyć negatywny wpływ urządzeń mobilnych. Za chwilę opiszemy to szczegółowo poniżej.

Wskazówki pozwalające ograniczyć korzystanie z ekranów

Sugestie zgłoszone przez specjalistów na ten temat to m.in.:

 • Dziecko poniżej drugiego roku życia nie powinno w ogóle korzystać z urządzeń elektronicznych.
 • Po ukończeniu drugiego roku życia rodzice muszą ograniczyć korzystanie z ekranów telefonów lub tabletów do jednej lub dwóch godzin dziennie.
 • Najlepiej byłoby, gdyby w sypialniach nie było żadnych urządzeń, więc zostaw je w innych wspólnych częściach domu.
 • Zwróć uwagę na to, co młodzi ludzie robią w Internecie.
 • Naucz się rozróżniać, co może być fałszywymi informacjami, a co nie.
 • Używaj telefonu komórkowego ostrożnie, emituje on promieniowanie jonizujące.
 • Wyjaśnij młodym ludziom zagrożenia związane z możliwą ingerencją w prywatność za pośrednictwem sieci społecznościowych.
 • Ogranicz korzystanie z telefonów komórkowych lub innych urządzeń w ważnych momentach, na przykład podczas posiłków lub spotkań rodzinnych.
 • Nie pozwól dzieciom bawić się urządzeniami elektronicznymi bez nadzoru.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Szkodliwość telefonów komórkowych – 4 negatywne skutki

Oprócz powyższych aspektów musisz położyć szczególny nacisk na młodsze dzieci.  A to dlatego, że szkody wyrządzone im są większe. No dobrze, co możesz zrobić, aby ograniczyć korzystanie z ekranów w czasie wolnym?

Dziewczynka siedząca przed komputerem.
Ważne jest, aby nadzorować dzieci podczas korzystania z telefonu i komputera. Ponadto muszą istnieć zasady ograniczające korzystanie z tych urządzeń.

 

Proponowane działania ograniczające korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych

Oto kilka sugerowanych czynności do wykonania w domu z maluchami, aby ograniczyć korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych.

 • Szarady! Każda drużyna musi odgadnąć postać, którą próbuje reprezentować.
 • Kura z zawiązanymi oczami to zabawa dla każdego, polegająca na zawiązywaniu oczu jednemu z graczy, który musi spróbować złapać resztę i zgadnąć, kogo złapał.
 • Maraton ćwiczeń, w którym każdy wykonuje m.in. przysiady, rutynowe ćwiczenia, przysiady (jest to idealne rozwiązanie, aby utrzymać formę i uwolnić się od stresu).
 • Gry planszowe, większość ludzi ma je w domu, ale mogą je wymyślić, jeśli ich nie mają.
 • Rysunki mogą pobudzać wyobraźnię, a nawet najbardziej innowacyjnym autorom można wręczać nagrody (rysunek jest bardzo korzystną zabawą dla najmłodszych).
 • Plastelina to świetna zabawa dla całej rodziny, a robienie z nią rzeczy pomaga złagodzić stres i niepokój.
 • Ponadto malowanie, czy to palcami, pędzlami, czy innymi narzędziami, jest zabawne i relaksujące.
 • Każdy może mieć pomysł na ręczne robótki, takie jak zrobienie nowej torebki lub nauka robienia na drutach szalika, użyj wyobraźni i ciesz się pięknymi efektami.
 • Wiele sztuk scenicznych obejmuje zarówno role dla dorosłych, jak i dzieci, więc po prostu znajdź je w Internecie i wydrukuj, aby wykonać kilka prób, dopóki nie będziesz gotowy na przedstawienie (odgrywanie sztuki ma wiele korzyści emocjonalnych).
Granie w gry to sposób na radzenie sobie z nadmiernym używaniem ekranów.
Ogranicz korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych, udostępniając gry z całą rodziną.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Powolny ruch: po prostu wyluzuj…

 

Inne sposoby spędzania wolnego czasu

Jak widzisz, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, wystarczy trochę wyobraźni. Wiele osób wróciło do robienia pacynek, karaoke, wspólnych zabaw lub po prostu próbowania smacznych przepisów z całą rodziną.

Wykorzystaj to, co masz w domu. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Franco Crespo, A. A. (2013). EL USO DE LA TECNOLOGÍA: DETERMINACIÓN DEL TIEMPO QUE LOS JÓVENES DE ENTRE 12 Y 18 AÑOS DEDICAN A LOS EQUIPOS TECNOLÓGICOS. RIED. Revista Iberoamericana de Educación a Distancia. }
 • Nogueira Pérez, M., & Ceinos Sanz, M. (2015). Influencia de la tablet en el desarrollo infantil: perspectivas y recomendaciones a tener en cuenta en la orientación familiar. Tendencias Pedagógicas.
 • Repetto, H. P. (2018). El impacto de las pantallas: Televisión, ordenador y videojuegos. Pediatria Integral.
 • Naeem Z. Health risks associated with mobile phones use. Int J Health Sci (Qassim). 2014;8(4):V‐VI.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.