Powolny ruch: po prostu wyluzuj...

Czy czujesz się przytłoczony gorączkowym stylem życia, który prowadzisz? W takim razie zatrzymaj się na moment, bo chcemy Ci dziś opowiedzieć to i owo o filozofii życia, którą ludzie określają jako „powolny ruch”. Poznaj ją, bo naprawdę warto!
Powolny ruch: po prostu wyluzuj...
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Powolny ruch polega ogólnie rzecz biorąc na rozluźnieniu się i zrezygnowaniu z gorączkowego pośpiechu we wszystkim, co robisz. Jest on czymś więcej niż tylko nowym trendem. To tak naprawdę zupełnie odmienny stosunek do życia.

Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, dzięki czemu będziesz mógł dowiedzieć się wszystkiego o tej nowej filozofii, w której koniecznością jest cieszenie się każdą sekundą każdej minuty w ciszy i spokoju. Poznaj „powolny ruch!

Niezwykle dynamiczne tempo współczesnego życia

Czy czujesz się przytłoczony gorączkowym stylem życia, który prowadzisz? W takim razie zatrzymaj się na moment, bo chcemy Ci dziś opowiedzieć to i owo o filozofii życia, którą ludzie określają jako „powolny ruch”. Poznaj ją, bo naprawdę warto!

Wielu z nas jest obecnie zanurzonych w mnóstwo różnych zadań i obowiązków, które zmuszają nas do robienia rzeczy szybciej i szybciej, bez faktycznej przyjemności odczuwanej z każdej chwili. Po prostu nie mamy wystarczającej liczby godzin w ciągu doby, aby móc to wszystko zrealizować bez pośpiechu.

Czy wiesz jednak, jak to wpływa na Twoje zdrowie? Carl Honoré napisał książkę, w której starał się odpowiedzieć na to pytanie. Stała się ona bestsellerem i pokazuje nam drugą stronę medalu. Zatytułowana jest „Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem” (oryg. In Praise of Slowness: Challenging the Cult of Speed).

Możesz zadać sobie pytanie: „Dlaczego powinienem żyć wolno? Potrzebuję czegoś wręcz przeciwnego! Muszę być w stanie ukończyć wszystko, co muszę zrobić i to jak najszybciej! ”

Jednak prawda jest taka, że przyspieszenie tempa życia przez cały czas przynosi tylko negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia, zgodnie z wynikami wielu badań naukowych.

”Powolny ruch” jako zupełnie nowa koncepcja

Autor Carl Honoré ostrzega nas, że tego rodzaju dynamika w życiu nas błyskawicznie zniszczy. Ponadto dodaje on też, że :

„Prędkość jest fajna, zapewnia przypływ adrenaliny… Jesteśmy od niej całkowicie uzależnieni”.”

To może wyjaśniać, dlaczego często opieramy się pokusie spokojnego życia. Nieprzestrzeganie tego nie pozwala nam jednak cieszyć się teraźniejszością, zwłaszcza tymi wszystkimi dobrymi i cennymi chwilami.

Relaks w pracy

Carl Honoré zdał sobie z tego sprawę podczas jednej z nocy, czytając bajki na dobranoc swojemu synkowi. Tego dnia zauważył, że czuł, jakby w czytanej przez niego książce o Królewnie Śnieżce brakowało krasnoludków. Brakowało każdego z nich, tak jak jemu tak bardzo brakowało normalnego życia.

Carl Honoré zastanowił się wtedy przez chwilę, aż w końcu zrozumiał: „Co się stało? Zdałem sobie sprawę, że powinienem zwolnić. Ale nie było to łatwe w świecie pełnym obowiązków i ciągłego pośpiechu”.

Czym tak naprawdę jest powolny ruch?

Powolny ruch uczy nas, jak ważne jest życie bez pośpiechu, aby móc cieszyć się tymi ważnymi i cennymi dla nas chwilami.

Ta koncepcja, zakorzeniona w filozofii, jest innym sposobem rozumienia i doświadczania rzeczywistości. Dlatego też nie chodzi w niej o lenistwo i nicnierobienie. Powolny ruch skupia się po prostu na tym, aby w pełni wykorzystać każdą chwilę, pozwalając nam w ten sposób rozkoszować się każdą chwilą.

Lekkie spowolnienie pozwala być obecnym i świadomym w każdej chwili życia. Chodzi również o to, aby naprawdę cieszyć się tym, co robisz, zamiast nieustannie zanurzać się w pośpiechu. Tak więc powolny ruch przejawia się jako czas naprawdę dobrze wykorzystany przez Ciebie.

Nawet w sytuacjach, gdy mamy na głowie zbyt wiele, powolny ruch może być rozwiązaniem, które zbliża nas do sukcesu. Dlatego tez nie dajmy się zarazić potrzebą szybkości, która zwykle panuje w naszym społeczeństwie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Stres? – Zwalcz go japońską techniką relaksacyjną

Co można zyskać dzięki powolnemu ruchowi?

Wiele osób przyjmuje tę filozofię życia w świecie, w którym Internet oraz możliwość otrzymywania wiadomości i powiadomień uniemożliwiają zwolnienie tempa i złapanie oddechu. Gdzie jednak dokładnie zauważymy zmianę?

W tym miejscu krótko opiszemy niektóre z wielu korzyści płynących z przyjęcia tej filozofii, jaką jest powolny ruch:

Zrelaksowana kobieta
  • Może Ci ona pomóc zwiększyć wartość relacji międzyludzkich.
  • Daje Ci więcej miejsca na Twoją kreatywność.
  • Powolny ruch pomaga odkryć więcej rzeczy o sobie samym.
  • Pomaga Ci przerwać nudną, codzienną rutynę.
  • Pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.
  • Powolny ruch zachęca Cię do intensywnego życia w każdej chwili.
  • Zachęca Cię też do zwracania uwagi na rzeczy, które rzadko zauważasz.
  • Pomaga Ci lepiej poznać samego siebie.
  • Powolny ruch sprzyja poczuciu satysfakcji i relaksu.
  • Może pomóc Ci znaleźć źródła pełni, harmonii i dobrego samopoczucia.
  • Zmniejsza poziom stresu.
  • Powolny ruch może pomóc Ci być bardziej produktywnym.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Relaks przed snem – 9 sposobów, aby to zrobić

Jak możemy żyć bez nieustannego pośpiechu?

Aby zastosować w praktyce powolny ruch, musisz nauczyć się uważnie pracować nad następującymi elementami swojej codzienności:

  • Najpierw zresetuj sposób myślenia. Naucz się uspokajać myśli i przestań zmuszać się do błyskawicznego reagowania na bodźce zewnętrzne.
  • Medytuj, aby osiągnąć spokój ducha.
  • Ćwicz jogę lub uprawiaj inne ćwiczenia relaksacyjne, aby pomóc ustabilizować swój układ nerwowy.
  • Pracuj w normalnym zakresie czasu, ponieważ istnieje większa szansa na kiepskie wyniki i problemy ze zdrowiem, gdy pracujesz w nadmiarze. Czasami musisz zrobić mniej, aby osiągnąć więcej.
  • Zmniejsz obciążenie pracą i zamiast tego poświęć kilka minut na wybraną technikę relaksacyjną.
  • Często chcemy skończyć wszystkie zadania szybciej, więc robimy coś w pośpiechu. Nie oznacza to jednak, że robimy to lepiej. Poświęć więc trochę czasu na staranne wykonanie każdego z zadań.
  • Carl Honoré dostrzegł, że wszystko, z czym mamy do czynienia w typowej kuchni wymaga dokładnego momentu i odpowiedniej dozy cierpliwości. Zatem naucz się gotowania. Jest to świetny sposób na relaks i czekanie, aż wszystko się ułoży.
  • Zarezerwuj czas dla samego siebie. Zacznij w jego trakcie wykonywać jakieś prace ręczne lub poświęć go na hobby, które lubisz.
  • Ciesz się chwilami wolnymi, ponieważ pomagają one oczyścić umysł. Ciesz się krótkimi chwilami, w których nie masz nic do roboty i zrelaksuj się wtedy.
  • Przestań się spieszyć. Świat nie przestanie wirować, jeśli będziesz chodził trochę wolniej. Każdego ranka lub wieczora przeznacz sobie tylko piętnaście minut na spacer i podziwianie przyrody.
  • I na koniec poćwicz powolność podczas seksu i naprawdę doceń uroki z kochania się. Spójrz głęboko w oczy swojej partnerki, przebudź każdy zmysł i naprawdę poczuj kontakt ze skórą drugiej osoby.

Przestrzegając tych prostych wskazówek, nie tylko zaczniesz stosować w praktyce powolny ruch. Przyjmiesz także zupełnie nową filozofię życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Corredor, C. (1986). Estres. Colomb. Med.
  • Estrés, E. D. E. L., & Merino, G. (2007). Efectos del estrés laboral. Efectos Del Estres Laboral.
  • López-Pérez, B., & Fernández-Pinto, I. (2010). Ansiedad y Estrés. Ansiedad y Estrés.
  • Luceño Moreno, L., & Martín García, J. (2008). Estres laboral. EduPsykhé: Revista de Psicología y Psicopedagogía.
  • Salinas., D. (2012). Estrés. In Prevención y afrontamiento del estrés laboral.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.