Wewnętrzny niepokój – 5 naturalnych sposobów na uspokojenie

18 czerwca, 2020
Spożywanie ziołowych naparów oraz praktykowanie różnych technik relaksacyjnych, na przykład jogi, to świetne sposoby na naturalne uspokojenie organizmu oraz odzyskanie pełnej kontroli nad emocjami.

Wewnętrzny niepokój to stan psychiczny charakteryzujący się ogromnym napięciem, lękiem i ekstremalnym brakiem poczucia bezpieczeństwa. Niewielu z nas wie, że istnieje kilka rodzajów lęku. Generalnie dzieli się go na dwa podstawowe typy: lęk adaptacyjny i lęk patologiczny.

Pierwszy z nich jest naturalnym mechanizmem adaptacyjnym naszego organizmu, który pozwala nam na aktywność i czujność w obliczu stresujących wydarzeń. Jest on więc reakcją na realne zagrożenie o wysokim stopniu prawdopodobieństwa.

Tymczasem lęk patologiczny wybiega znacznie dalej niż autentyczne zagrożenie. Towarzyszą mu silne zaburzenia emocjonalne i psychiczne, które potęgują wewnętrzny niepokój i prowadzą do rozwoju nerwicy.

W rzeczywistości strach i lęk są nieodłącznymi elementami życia człowieka. Są one bardzo przydatne w codziennym życiu – pomagają zachować czujność w sytuacjach zagrożenia oraz sprawiają, że działamy ostrożniej w niektórych sytuacjach.

Nad strachem i lękiem można jednak zapanować. Istnieje wiele naturalnych technik, które pomagają kontrolować napięcie oraz zachować zimną krew w bardzo stresujących dla nas momentach. Dowiedz się więcej na ten temat i odkryj sposób na harmonijne i spokojne życie, wolne od szkodliwych dla zdrowia i niszczycielskich emocji.

Wewnętrzny niepokój – poznaj najpopularniejsze rodzaje lęków

Kiedy już wiemy, że strach ogólnie dzieli się na lęk adaptacyjny i patologiczny, przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom wewnętrznego niepokoju na tle patologicznym. Można wyróżnić między innymi:

 • Ataki paniki, podczas których objawy są znacznie silniejsze niż w trakcie doświadczania zwyczajnego lęku adaptacyjnego i mogą one prowadzić do poważnych zaburzeń tak psychicznych, jak fizycznych.
 • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli niepokojące i przygnębiające myśli, silne przeczucie bądź obawy, że stanie się coś strasznego. Takie objawy negatywnie wpływają na nasze codzienne zachowanie.
 • Fobie, czyli kiedy strach koncentruje się na określonych przedmiotach, zjawiskach, wydarzeniach, sytuacjach czy rodzajach aktywności, które generalnie nie są niebezpieczne. Dla chorego są one jednak źródłem poważnego ataku paniki.
 • Stres pourazowy (tak zwany zespół stresu pourazowego), który wyzwala się w wyniku przeżycia traumatycznych sytuacji, zwłaszcza w okresie dzieciństwa. Organizm nie jest w stanie zapomnieć o przerażającym lub niebezpiecznym doświadczeniu, a wspomnienie to powraca cyklicznie i bardzo trudno się jest od niego uwolnić.

5 naturalnych metod na złagodzenie wewnętrznego niepokoju

1. Napar z waleriany

Kozłek lekarski powszechnie znany jako waleriana, to zioło, które od lat jest powszechnie wykorzystywane zarówno w medycynie ludowej, jak i konwencjonalnej jako lek o działaniu uspokajającym i rozluźniającym.

Liczne badania naukowe dowodzą, że substancje zawarte w kłączach waleriany mają bezpośredni wpływ na znajdujący się w mózgu neuroprzekaźnik GABA. Ten kwas – kwas gamma-animomasłowy – odgrywa kluczową rolę w sytuacjach stresowych oraz odpowiada za zdolność do zachowania zimnej krwi nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Uspokajający napar z waleriany

GABA pomaga również odprężyć się po całym dniu, niweluje stres oraz przewraca wewnętrzny spokój i harmonię.

Składniki naparu
 • 1 łyżka stołowa suszonego kłącza waleriany lub 15 kropli olejku eterycznego z waleriany
 • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
 • W pierwszej kolejności zagotuj wodę. Kiedy ta zacznie bulgotać, zalej nią suszone kłącza lub olejek z waleriany. Dokładnie wymieszaj i odstaw na kilka minut do zaparzenia pod przykryciem.
 • Zaleca się picie waleriany o poranku lub w porze popołudniowej.

2. Joga – naturalna terapia przeciwlękowa

Poszczególne asany jogi i ćwiczenia oddechowe doskonale pomagają złagodzić wewnętrzny niepokój. Regularne praktykowanie jogi przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych.

Codzienne sesje jogi fantastycznie łagodzą stres i napięcie nerwowe. W naturalny sposób niwelują bowiem poziom kortyzolu we krwi, czyli tak zwanego hormonu stresu, który w nadmiarze prowadzi do stopniowego wyniszczania organizmu.

Ćwiczenie jogi pomaga ukoić zszargane nerwy, wyciszyć się i odzyskać wewnętrzną harmonię, a także poprawia elastyczność mięśni i koncentrację oraz wzmacnia funkcje układu oddechowego.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Joga to świetny sposób na ukojenie emocji

3. Napar z rumianku

Chociaż napar z rumianku w pierwszej kolejności kojarzy się z problemami trawiennymi, warto poznać również jego inne działanie – a mianowicie odprężające i uspokajające. Filiżanka tego ziołowego naparu świetnie łagodzi wewnętrzne napięcie, skutecznie zwalcza stres, działa przeciwlękowo oraz ułatwia zasypianie.

Napar z rumianku

Składniki naparu
 • 1 łyżka stołowa kwiatów rumianku (15 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
 • Zagotuj wodę. Kiedy ta zacznie bulgotać, zalej nią suszone kwiaty rumianku.
 • Odstaw na kilka minut do zaparzenia pod przykryciem.
 • Pij letni napar po południu lub wieczorem. Wyciszenie i dobry sen gwarantowane!

4. Napar z selera naciowego

Regularne spożywanie naparu z selera naciowego dwa razy dziennie skutecznie zwalcza wewnętrzny niepokój oraz pomaga odzyskać spokój i pełną kontrolę nad nerwami i emocjami.

Uspokajający sekret tkwi w kompozycji substancji odżywczych selera naciowego – jest on cennym źródłem potasu i kwasu foliowego, czyli substancji, które w naturalny sposób wzmacniają układ nerwowy.

Składniki naparu
 • 1 gałązka selera naciowego (zwłaszcza jej część obejmująca listki) (8g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
 • Wlej wodę do garnka i dodaj gałązkę selera naciowego, następnie doprowadź do wrzenia.
 • Kiedy woda zacznie bulgotać, zdejmij napar z ognia, przykryj i odstaw do ostudzenia.
 • Przecedź napar przez sitko i wypij. Zaleca się spożywanie tego leczniczego remedium dwa razy dziennie – rano i po południu albo wieczorem.

5. Napar z liści bazylii

Regularnie spożywany napar z liści bazylii fantastycznie wzmacnia układ nerwowy oraz pomaga utrzymać zdrowy poziom emocjonalny organizmu. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć zaburzeń na tle lękowym, złagodzić objawy stresu oraz przywrócić wewnętrzną równowagę nerwową.

Napar z liści bazylii

Co więcej, napar ten znakomicie poprawia zdrowie układu trawiennego, zapobiegając występowaniu przykrych i niekomfortowych objawów zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Liście bazylii są cennym źródłem przeciwutleniaczy, które odgrywają kluczową rolę w procesach łagodzenia stresu. Są one odpowiedzialne głównie za hamowanie niekorzystnego dla zdrowia działania wolnych rodników. W naturalny sposób opóźniają więc proces starzenia się organizmu oraz wzmacniają układ nerwowy.

Składniki naparu
 • 1 łyżka stołowa suszonych liści bazylii (15 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
 • Wlej wodę do garnka i dodaj łyżkę suszonych liści bazylii, następnie doprowadź do wrzenia.
 • Kiedy woda zacznie bulgotać, zdejmij napar z ognia, przykryj i odstaw do ostudzenia na około 7 minut.
 • Przecedź napar przez sitko i wypij. Od pierwszego łyku poczujesz przyjemne odprężenie oraz odpływ negatywnych emocji i lęków.

Jeśli chcesz zwalczyć wewnętrzny niepokój lub zapobiec wahaniom nastroju i osłabieniu układu nerwowego, oprócz spożywania leczniczych naparów i praktykowania jogi, powinieneś również zadbać o swoją codzienną dietę.

Zdrowy i zbilansowany plan żywieniowy pomoże ci naturalnie wzmocnić odporność organizmu oraz jego reakcję na stres i inne bodźce zewnętrzne.

Kluczem do zachowania zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego – jest również regularna aktywność fizyczna. Solidny trening pomoże ci oczyścić umysł z negatywnych emocji i nadmiernego napięcia. Również medytacja oraz techniki relaksacyjne znakomicie sprawdzą się jako narzędzie przywracające wewnętrzna harmonię i pogodę ducha.