Niedobór snu - 5 negatywnych konsekwencji

Niedobór snu może mieć wpływ na Twoje zdrowie oraz interakcje z innymi. A to dlatego, że stajesz się bardziej drażliwy. Ponadto możesz mieć problemy z koncentracją.
Niedobór snu - 5 negatywnych konsekwencji

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy słyszałeś kiedyś o strasznych konsekwencjach, jakie może mieć niedobór snu? Wierz w to lub nie, dobry sen jest jedną z najlepszych praktyk, jeśli chodzi o utrzymanie dobrego stanu zdrowia.

Sen jest tak ważny dla zdrowia człowieka, że zaleca się spać około 7-8 godzin dzienne. Inaczej niedobór snu może wywołać u nas przykre konsekwencje.

Dobry sen to jednak nie tylko jego długość, ale i jakość. W dzisiejszym artykule będziemy wyjaśniać, jaki wpływ może mieć na Ciebie niedobór snu. Przeczytaj uważnie!

1. Złe nawyki żywieniowe

Może wydawać się to trochę wyjęte z kontekstu. Jednak niedobór snu, a w konsekwencji brak odpowiedniego odpoczynku może wpłynąć na Twoje nawyki żywieniowe.

Dlatego osoby, które się nie wysypiają mają tendencję do objadania się. W rezultacie pojawia się nadwaga, a wraz z nią zwiększone ryzyko pewnych schorzeń.

Mężczyzna z pizzą na kolanach i pilotem w ręce

Przybieranie na wadze wiąże się z chęcią jedzenia produktów, które nie są zbyt zdrowe – bogatych w kalorie i węglowodany.

2. Brak koncentracji

Ponadto u ludzi, którzy cierpią na niedobór snu, występuje większe prawdopodobieństwo szybkiej utraty koncentracji. Z tego powodu brak snu przez długi okres czasu zdecydowanie wpływa na Twoje zmysły. Innymi słowy, koordynacja Twoich kończyn i Twojego umysłu nie jest w najlepszej formie.

Podążając tym tropem, najlepiej unikać skomplikowanej pracy, jeśli dobrze nie spałeś. Nie powinieneś też podejmować żadnego ryzyka związanego z wysiłkiem fizycznym.

3. Zachwianie równowagi emocjonalnej

Istnieje możliwość zauważenie szybkich zmian w sposobie jak reagują ludzie, kiedy nie wypoczywają wystarczająco. Jeśli cierpią na niedobór snu, zwykle są w złym humorze. 

Płacząca kobieta i niedobór snu

A to dlatego, że rejony mózgu odpowiedzialne za kontrolę emocji są aktywowane tylko w 60%, kiedy nie otrzymujesz wystarczającej ilości snu.

4. Pogorszenie stanu fizycznego

To jedna z najbardziej niepokojących oznak. A szczególnie dla osób, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Estetyka jest pojęciem relatywnym. Ale to jeden z aspektów, który kategorycznie cierpi przez niedobór snu.

Jedną z funkcji snu jest regeneracja. W nocy jednym z zadań Twojego organizmu jest zadbanie o Twoja skórę. Ponadto następuje regeneracja wszystkich tkanek.

Z tego powodu, kiedy nie wypoczywasz odpowiednio, proces ten zostaje zaburzony. To natomiast negatywnie wpływa na wygląd Twojej skóry.

5. Niedobór snu zwiększa ryzyko chorób serca

Twój układ krążenia jest najbardziej zagrożony, kiedy nie wypoczywasz odpowiednio w ciągu nocy.

Serce lekarz, Niedobór snu może wpływać negatywnie na prace serca

Po pierwsze, nieodpowiednia dieta powoduje uszkodzenia w zastawce zatoki wieńcowej serca. A to dlatego, że stają się zapchane w wyniku wysokiego poziomu tłuszczu. Po drugie, Twoje ciało jest osłabione niedoborem snu. To wtedy występuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca.

Jak możesz dobrze sypiać?

Aby unikać negatywnych konsekwencji, które wymieniliśmy w niniejszym artykule, istnieje kilka rzeczy, które chcielibyśmy podkreślić. To fundamentalne wskazówki dotyczące tej jakże ważnej potrzeby biologicznej.

  • Jakość: Sen może być niezwykle dobroczynny dla Twojego zdrowia, ale tylko jeśli jest prawidłowy. Kiedy mówimy o jakości snu, mamy przede wszystkim na myśli wygodne, nieoświetlone miejsce.
  • Długość: Nie powinieneś zapominać, że pomimo wagi komfortu, jeśli nie poświęcasz mu wystarczająco dużo czasu, sen na nic się nie zda.

Eksperci zalecają minimum 6 godzin snu dziennie i maksymalnie 9.  


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.