Dekoracja biura - 8 wskazówek, jak urządzić miejsce pracy

Dekorowanie biura nie jest stratą czasu. Wręcz przeciwnie, zwiększa to produktywność pracy i poprawia nastrój. Dowiedz się, jak to zrobić.
Dekoracja biura - 8 wskazówek, jak urządzić miejsce pracy

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ładna dekoracja biura pozwoli Ci poczuć się lepiej w miejscu, w którym spędzasz większość dnia. Niezależnie od tego, czy jest to małe, czy duże pomieszczenie, najważniejsze jest to, aby było uporządkowane. W ten sposób Twoja dekoracja będzie się wyróżniać i inspirować.

Oprócz zachowania porządku i czystości, dobra dekoracja biura, w której przeważa światło i inspiracja, wpłynie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Więc śmiało, zabierz się za dekorowanie (lub też urządzanie ze szczególnym naciskiem na detale) biura i nadaj swojemu miejscu pracy nowy wygląd.

Jak dekoracja biura wpływa na produktywność?

Pomyśl o tym, jak byś się czuł, gdybyś po przyjściu do swojego biura i zastał tam całkowity chaos. Wszędzie walają się papiery, wyrzucone długopisy, a w ciemnym kącie bez oświetlenia stoi wielkie stare biurko, które wymaga włączania sztucznego światła przez cały dzień. Nic zachęcającego, prawda?

Ma to związek z faktem, że bałagan i nieodpowiednia dekoracja mogą mieć negatywny wpływ na wydajność. Podobnie jak pozytywne otoczenie może zwiększyć produktywność i poprawić nastrój. Później zagłębimy się w te szczegóły, ale czymś najbardziej podstawowym jest naturalne oświetlenie.

Innym aspektem, który również należy wziąć pod uwagę, jest zapach. Z aromaterapii dowiadujemy się, że esencje takie jak cynamon pomagają zmniejszyć zmęczenie i złagodzić stres. Róże zwalczają smutek, a owoce cytrusowe, takie jak bergamotka, wzmacniają uczucie spokoju.

Możesz też przeczytać ten inspirujący materiał: Sypialnia – usuń szkodliwe rzeczy i śpij zdrowo!

Dekoracja biura – 8 wskazówek

Oto 8 wskazówek, jak urządzić biuro. Dzięki nim, nie tylko nadasz elegancji miejscu pracy, ale również sprawi, że będzie ono bardziej przytulne i zmotywuje Cię do codziennego wysiłku.

Zmęczona kobieta
W biurze spędzamy dużą część dnia, więc możemy się nim znudzić. Nie ma więc nic lepszego niż zmiana stylu dekoracji.

1. Jasne ściany

Pomalowanie ścian biura jasnymi kolorami, takimi jak biały lub kremowy, rozjaśni przestrzeń do pracy. Chociaż istnieją też inne tony, które według badań wpływają na kreatywność i produktywność podczas wykonywania obowiązków.

Na przykład pomarańczowy to kolor związany z kreatywnością, sukcesem i ożywieniem. Więc bardzo dobrze będzie pomalować jedną ze ścian w ten sposób.

Z drugiej strony okazuje się, że niebieski, fioletowy i szary symbolizują sukces. Oprócz ich wykorzystania na ścianach możesz uwzględnić je w swoich dodatkach lub meblach dekoracyjnych.

2. Napisz motywującą frazę

Ta rada ma zastosowanie w zależności od rodzaju pracy. Jest to bardzo modne w biurach kreatywnych, takich jak na przykład agencje reklamowe czy biura prasowe.

Jeśli lubisz szukać inspiracji w lekturze, wybierz ze swojej ulubionej książki zdanie, które Cię motywuje i namaluj je na jednej ze ścian. Możesz również użyć samoprzylepnych winyli.

Jeśli jednak nie jest to dozwolone w Twoim miejscu pracy, możesz umieścić ramkę na zdjęcie z wybraną frazą motywacyjną. Chodzi o to, aby czytać ją codziennie i inspirować się przeżycia do wspaniałego dnia.

3. Dekoracja biura a źródła światła naturalnego

Naturalne źródła światła przynoszą ogromne korzyści dla naszego zdrowia. Badania wykazały, że ekspozycja na naturalne światło może zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Parkinsona.

W rzeczywistości badania kliniczne na zwierzętach wykazały, że ten rodzaj oświetlenia poprawia też funkcje poznawcze i wydajność, ponieważ ma wpływ na hipokamp.

Jednocześnie badania wykazały, że korzystanie z naturalnego oświetlenia, zwłaszcza w godzinach porannych, zmniejsza objawy chorób psychicznych poprzez stymulację produkcji serotoniny i poprawę syntezy witaminy D.

4. Kup praktyczne biurko

Biurko do pracy ma ogromne znaczenie. Jeśli lubisz mieć dużą przestrzeń, idealnym rozwiązaniem jest to, aby biurko było dłuższe niż szersze. W ten sposób zajmie mniej miejsca niż szeroki mebel.

Z drugiej strony możesz zoptymalizować przestrzeń, jeśli twoje biuro jest małe. W tym przypadku sprawdzą się meble, które mają pionowe szuflady do przechowywania elementów pracy.

Innym zaleceniem, jeśli twoje biuro jest bardzo małe, jest zainstalowanie składanego biurka. W ten sposób zyskasz przestrzeń po zakończeniu dnia pracy, zwłaszcza jeśli Twoje biuro znajduje się w domu.

5. Krzesła składane

Ta rada idzie w tym samym kierunku co poprzednia. Dziś można znaleźć różne akcesoria, które mogą uczynić ze składanego krzesła bardzo wygodne siedzisko do pracy. Pod koniec dnia pozwala natomiast zyskać trochę więcej miejsca.

Kolejną zaletą nabycia tego typu krzesła jest to, że można kupić nowoczesne i kolorowe modele, wykraczające poza stereotyp krzesła biurowego. Chociaż w tym momencie najważniejsza powinna być wygoda.

Może ci się spodobać również ten artykuł: Juta w dekoracji wnętrz: 5 porad

6. Zrób półki na zamówienie

Półki to cudowny wynalazek. Jeśli masz dużo dokumentów, folderów lub przedmiotów związanych z pracą, jest to idealna opcja, aby zachować porządek.

Wybieraj, które są pionowe i mają wiele podziałów. Ułatwi to przypisanie konkretnej przestrzeni do każdego typu elementu i szybciej będzie szło ich znajdowanie bez konieczności przewracania wszystkiego do góry nogami.

Wygodne półki
Półki oszczędzają dużo miejsca. Jeśli pracujesz w domu, powinieneś poważnie pomyśleć o ich nabyciu, a najlepiej wykonaniu na zamówienie.

7. Szuflady pionowe na akta

Gdy trzeba zarchiwizować ważne dokumenty i foldery, najlepsze są pionowe szuflady. Tego typu meble oszczędzają miejsce i bardzo dobrze przechowują ważne dokumenty. Najlepszym miejscem na tego typu meble są zwykle narożniki.

8. Dekoracja biura pozwoli nadać mu osobisty charakter

Ostatnia z porad dotyczących dekoracji biura jest najważniejsza. Jak powiedzieliśmy, to właśnie w tej przestrzeni spędzasz większość czasu.

Pozwól więc sobie, aby tę przestrzeń dostosować do siebie i spersonalizować. Umieść ładną ramkę ze zdjęciem swojej rodziny lub zwierzaka. Przynieś własny uchwyt na ołówki, postaw ślicznego kaktusa lub ulubiona roślinę.

Co powiesz na te wskazówki dotyczące dekoracji biura?

Czy odważysz się zastosować te wskazówki w praktyce, aby udekorować swoje biuro? Teraz wiesz, że poza estetyką i kanonami mody, dekoracja biura odpowiednio wpływa na Twoje zdrowie, produktywność i nastrój. Więc podjęcie decyzji jest znacznie łatwiejsze.

Ważne jest, aby Twoje biuro było przestrzenią, w której chcesz wykonywać swoje zadania z radością i energią. Akcesoria i wszystko, co tam się znajduje, powinno inspirować Cię do codziennego wypełnienia godzin pracy bez bólu głowy ani znudzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zhou Z, Zhou R, Zhang Z, Li K. The Association Between Vitamin D Status, Vitamin D Supplementation, Sunlight Exposure, and Parkinson’s Disease: A Systematic Review and Meta-Analysis. Med Sci Monit. 2019 Jan 23;25:666-674. doi: 10.12659/MSM.912840. PMID: 30672512; PMCID: PMC6352758.
  • Joel E. Soler Alfred J. Robison Antonio A. Núñez Lily Yan. Light modulates hippocampal function and spatial learning in a diurnal rodent species: A study using male nile grass rat (Arvicanthis niloticus). Hippocampus, 2017. https://doi.org/10.1002/hipo.22822.
  • Lewy AJ, Bauer VK, Cutler NL, et al. Morning vs Evening Light Treatment of Patients With Winter Depression. Arch Gen Psychiatry. 1998;55(10):890–896. doi:10.1001/archpsyc.55.10.890

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.