Przestrzeń do przechowywania w kuchni: jak ją zorganizować?

Przestrzeń do przechowywania w kuchni: jak ją zorganizować?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Istnieje wiele niezwykle praktycznych pomysłów, które pomogą Ci zorganizować przestrzeń do przechowywania w  kuchni. Musisz wykorzystać przestrzeń, którą posiadasz, aby czerpać jeszcze większą przyjemność z gotowania. Jak możesz zoptymalizować przestrzeń w kuchni?

Praktyka, organizacja, estetyka. Czytając dzisiejszy artykuł pomoże Ci zorganizować przestrzeń do przechowywania w kuchni, dzięki czemu będzie Ci o wiele łatwiej gotować. To jedynie kwestia zaangażowania i pracy.

Czy blat w Twojej kuchni jest zazwyczaj zagracony różnymi przedmiotami? Stoją na nim garnki, pojemniki, przyprawy, warzywa, a nawet mięso, które pogrążają kuchnię w chaosie? Już na pierwszy rzut oka widać, że nie masz wystarczająco dużo miejsca, a gdy zaczynasz gotować, ogarnia Cię przerażenie.

Na szczęście musisz jedynie poukładać wszystko i znaleźć miejsce na różne rzeczy. Jeśli wykażesz się odrobiną kreatywności, znajdziesz miejsce na wszystkie przybory, a właściwa organizacja pomoże Ci ponownie odnaleźć przyjemność w gotowaniu. Nawet kosz na owoce i warzywa może stać się ogromny sprzymierzeńcem w Twojej kuchni.

Osiem pomysłów, które pomogą Ci zorganizować przestrzeń do przechowywania w kuchni

Jeśli po zebraniu wszystkich garnków i patelni zauważysz, że nadal masz za mało miejsca, nadszedł czas na podjęcie poważniejszych decyzji. Odstawiłaś już kubki na swoje miejsce i schowałaś talerze, które chciałaś mieć pod ręką, ale nadal masz więcej rzeczy, którymi trzeba się zająć.

Zorganizowane szuflady

Chodzi o to, aby jak najlepiej wykorzystać miejsce, które posiadasz. Przechowuj uporządkowane sztućce, wykorzystując we właściwy sposób przegródki w szufladach. Upewnij się, że używasz całej ich długości i głębokości.

Jeśli to możliwe, dodaj podkładki, separatory i podziałki w szufladach. Dzięki temu będzie Ci łatwiej dosięgnąć danej rzeczy i nie będziesz traciła czasu na jej poszukiwania w pomieszanej masie różnych przedmiotów.

Organizacja kuchni: przedmioty codziennego użytku

Porządek w kuchni - przestrzeń do przechowywania w kuchni
Trzymaj pod ręką narzędzia, których używasz najczęściej, aby uprościć proces gotowania.

Aby ułatwić sobie działanie w kuchni, powinnaś zawsze mieć pod ręką przedmioty codziennego użytku. Rzeczy, których nie używasz zbyt często, mogą zostać na wyższych półkach, z których będziesz je ściągać tylko wtedy, gdy będziesz ich potrzebować.

W wyższych szafkach możesz również przechowywać naczynia, których używasz na specjalne okazje.

Przechowywanie urządzeń kuchennych, które nie są w użyciu

Możesz trzymać blender, toster, mikser lub opiekacz do kanapek w szafce. Jeśli będziesz wyjmować je jedynie, gdy będziesz ich używać, a następnie będziesz je od razu chować, będziesz miała o wiele więcej miejsca na blacie. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca do pracy, gdy będziesz przygotowywać obiad.

Otwarte i regulowane półki

Jeśli nawet po wykonaniu tych działań Twoja kuchnia nie jest tak zorganizowana, jakbyś tego chciała, nadszedł czas na podjęcie poważniejszych decyzji. Otwarte półki pozwolą Ci mieć wszystko na oku i pod ręką.

Możesz wybrać półki, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, ale pomogą Ci lepiej zorganizować przestrzeń do przechowywania w kuchni. Istnieją nawet regulowane półki, które można zmieniać w zależności od potrzeb.

Aby półki stały się jeszcze bardziej atrakcyjne, zamiast przechowywać na nich jedzenie w torbach, możesz włożyć je do pudełek, które zapewniają jeszcze większą widoczność. Jeśli masz na przykład dużo torebek z przyprawami, możesz włożyć je wszystkie do jednego pudełka. Dzięki temu Twoja kuchnia będzie zorganizowana i będzie wyglądała dobrze.

Przesuwane drzwi i szyny

Szafki w kuchni
Szukaj nowych pomysłów na organizowanie przestrzeni z wykorzystaniem pudełek, półek, drążków, czy haczyków.

Szafki z przesuwanymi drzwiami lub drzwiami harmonijkowymi to zazwyczaj bardzo dobre rozwiązanie. Sprawdzają się idealnie w niewielkich przestrzeniach, w których możesz zmieścić jakiś mebel, ale nie jesteś w stanie otworzyć jego drzwi.

Aby zyskać więcej miejsca, możesz również używać szyn zamontowanych na ścianach. Pozwalają z łatwością przechowywać narzędzia kuchenne, kubki i inne przedmioty. Większość z nich można zamontować na relingach lub taśmach samoprzylepnych, dzięki czemu nie będziesz musiała wiercić otworów w ścianach.

Od podłogi do sufitu

Nad wyraz przydatne okazują się szafki, które ciągną się od podłogi do sufitu albo z wbudowanymi rozwiązaniami. Pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo miejsca i dadzą Ci więcej opcji przechowywania. Możesz umieścić w nich wyjmowane tace, wstawki i inne rozwiązania, które pozwolą Ci nawet podwoić dostępną przestrzeń.

Wykorzystywanie ścian na przestrzeń do przechowywania w kuchni

Nie zapominaj o tym, że możesz wykorzystywać ściany. Możesz zawiesić na nich przyrządy, których często używasz bez obaw o estetykę kuchni. Będziesz miała je pod ręką kiedy tylko będziesz ich potrzebować i nie będą zajmować zbyt wiele miejsca.

Gotowość do gotowania

Gotująca kobieta
Praktyczna i funkcjonalna kuchnia pomoże Ci czerpać jeszcze większą przyjemność z gotowania.

Zanim zaczniesz gotować, musisz zadbać o organizację. Miej pod ręką wszystkie składniki i garnki. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz pilnować swojego systemu organizacji, nic Ci się nie uda. Gotowanie, mycie, osuszanie i przechowywanie wszystkiego pomoże Ci zadbać o to, aby kuchnia była praktyczna i zorganizowana.

Poza tym korzystaj ze swojego kosza na śmieci we właściwy sposób. Pamiętaj o tym, aby dzielić śmieci na bio, szkło, papier i plastik.

Te osiem pomysłów pomoże Ci zorganizować przestrzeń do przechowywania w kuchni, dzięki czemu przygotowywanie posiłków stanie się o wiele przyjemniejsze. Sztuka gotowania to również przyjemność, ale gotowanie w czystym, zorganizowanym i praktycznym środowisku zdecydowanie zwiększy zadowolenie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.