Więcej porządku w kuchni - wprowadź 6 trików

Nauka rozróżniania elementów codziennego użytku od tych, z których korzystamy tylko okazjonalnie, ma zasadnicze znaczenie, kiedy przydzielamy im miejsca do przechowywania, aby nie zajmowały dodatkowej przestrzeni.
Więcej porządku w kuchni - wprowadź 6 trików

Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2020

Kuchnia jest jednym z pomieszczeń w domu, w którym najczęściej przebywamy każdego dnia. Przygotowując różne potrawy, ciągle pozostawiamy jakieś resztki, opakowania po żywności do wyrzucenia, a także naczynia, których używamy. Gdy wszystko jest zdezorganizowane, może zapanować chaos i nieład. Lepiej byłoby więc wdrożyć praktyczne działania, aby zapewnić więcej porządku w kuchni.

Wiele pań domu każdego dnia marzy o całkowicie schludnej kuchni, bez żadnych przedmiotów, które zakłócają jej wszechstronną funkcjonalność.

J ednak gdy pomyślimy, że osiągnięcie tego celu będzie kosztowało wiele pracy, najczęściej się po prostu wycofujemy i wszystko zostaje po staremu. Natłok codziennych obowiązków zniechęca nas do podjęcia nowych kroków, aby coś zmienić w naszych przyzwyczajeniach.

Dlatego poniżej proponujemy kilka zaleceń, aby zaprowadzić więcej porządku w kuchni. Są łatwe i proste: jeśli będziesz je wprowadzać metodą “jedna rzecz na dzień”, zobaczysz, że w niecały tydzień radykalnie zmienisz dynamikę tej przestrzeni w domu.

6 trików, aby wprowadzić więcej porządku w kuchni

1. Pozbądź się bezużytecznych rzeczy

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad ilością kubków, naczyń, słoików i innych przedmiotów kuchennych, które przechowujesz, bez żadnego zastosowania? Czas pożegnać się z nimi i wykorzystać przestrzeń na bardziej produktywne przedmioty.

Idealny porządek

Jeśli jesteś jedną z osób, które mają problemy z pozbyciem się przechowywanych rzeczy, zostawiamy Ci dwa pytania, które powinnaś sobie zadać, aby uzyskać prawidłową ocenę użycia każdego naczynia, narzędzia czy przedmiotu:

 • Kiedy ostatni raz z niego korzystałam?
 • W jakim momencie mogę tego potrzebować i w jakim celu?

2. Wykorzystanie pionowej przestrzeni pozwoli na więcej porządku w kuchni

Zarówno ściany, jak i wnętrze drzwi mebli mogą być przydatne do umieszczenia półek lub podpórek na przedmioty, dla których nigdy nie możemy znaleźć miejsca. Wyraźnym tego przykładem są pokrywki do garnków i patelni; musisz wiedzieć, że w sklepach można kupić praktyczne organizatory do tych rzeczy.

 • Są też inne narzędzia: chochle, ubijaki, szpatułki… Prawie każde naczynie kuchenne może znaleźć swoje stałe miejsce, dzięki kilku cennym akcesoriom.

3. Opcje przechowywania

Od samego początku musisz wziąć pod uwagę, że aby osiągnąć więcej porządku w kuchni, musisz mieć wystarczająco dużo miejsca do przechowywania różnych rzeczy. W tym celu, możesz wybrać jeden z następujących wariantów przechowywania:

 • Otwarty: Chodzi o otwarty mebel lub półki, na których można poustawiać przyprawy lub inne zapasy żywności. Jest on jednocześnie kolorowy i praktyczny, zwłaszcza jeśli posłużysz się pięknymi szklanymi słoikami.
 • Składany: wystarczy otworzyć szufladę lub szafkę i rozwinąć wewnętrzne półki, aby zobaczyć wszystkie posiadane materiały lub składniki i wybrać potrzebną rzecz. Jest to bez wątpienia fantastyczna opcja.
 • Obracany: Kolejnym doskonałym pomysłem na lepsze uporządkowanie kuchni jest użycie obracających się półek. Są wspaniałe, aby pomnożyć dostępną powierzchnię, zwłaszcza w małych szafkach.
 • Ruchomy: Wreszcie, nie można pominąć uroku i praktyczności wózków wielofunkcyjnych. Idealnie nadają się do umieszczania naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Ponadto można jest ustawić w ustronnym miejscu, na przykład w rogu pomieszczenia, kiedy nie są potrzebne.

4. Organizator do sztućców

Coś, co zbyt często psuje porządek w kuchni, to niezorganizowana szuflada na sztućce. Czy zdarzyło Ci się otworzyć taką szufladę i natknąć się na tysiące totalnie wymieszanych łyżek, noży i widelców?

Aby rozwiązać ten problem, umieść w niej piękny organizer na sztućce i nadaj każdemu z nich jego zasłużone miejsce. Jest to mały szczegół, ale wspaniale dodaje harmonii kuchennej przestrzeni.

5. Co zrobić z małymi urządzeniami?

W przypadku kuchennych urządzeń elektrycznych, możliwości mogą się różnić w zależności od osobistych preferencji. Na przykład, w wielu kuchniach stoją srebrne ekspresy do kawy, które oprócz swoich funkcji, służą również, jako dekoracja.

Zwłaszcza, jeśli komponują się z jakimś innym sprzętem, na przykład z chromowaną lodówką lub piekarnikiem.

Szuflada na ściereczki

Z drugiej strony, bardzo dobrym pomysłem jest schowanie tych sprzętów, które nie wypełniają tej misji.

Nie oznacza to umieszczenia ich w pudełku i przeniesienia do innej części domu, ale przeznaczenie im stałego miejsca w szafce lub w szufladzie. W ten sposób będą zawsze pod ręką, ale nie zajmą cennego miejsca na blacie.

6. W kuchni będzie więcej porządku, jeśli wszystko jest w pojemnikach

Im więcej opcji przechowywania masz w kuchni, tym lepiej. To oczywiście przekłada się na potrzebę posiadania szafek i szuflad, na przykład do przechowywania następujących elementów:

 • Zastawa stołowa
 • Kosze na odpadki
 • Pojemniki na miseczki plastikowe i metalowe
 • Pojemniki z przyprawami i warzywami
 • Małe przybory kuchenne

Jeśli nie masz wystarczającej ilości szuflad lub szafek na wszystkie te rzeczy, możesz rozważyć recykling skrzynek i użyć ich, jako pojemników do przechowywania. Na przykład odnowione i malowane drewniane skrzynie mogą doskonale spełnić to zadanie.

Z drugiej strony istnieje również alternatywa stworzenia własnych półek. Dzięki tym i wszystkim poprzednim sugestiom możesz w ciągu kilku dni uporządkować swoją kuchnię.

Nie wymaga to dużych inwestycji ani skomplikowanych reform. Rozwiń skrzydła swojej kreatywności i spraw, aby w Twojej kuchni było w końcu więcej porządku i wygody!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.