Błędy podczas remontu domu: 7 rzeczy, których należy unikać

Kompleksowa przebudowa jest niezbędna do poprawy jakości nieruchomości, dodania modnych elementów i zwiększenia wartości budynku. Jednak podczas remontu domu należy unikać pewnych błędów.
Błędy podczas remontu domu: 7 rzeczy, których należy unikać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W naszym artykule odkryjesz błędy podczas remontu domu, których powinieneś unikać!

Niektóre części domu mogą z czasem ulec zużyciu z różnych powodów. Wycieki wody, zmiany temperatury czy samo zużycie materiałów pogarsza stan wnętrz i konstrukcji budynku. Dlatego ważne jest, aby stale obserwować stan nieruchomości i podjąć odpowiednie działania remontowe, gdy jest to konieczne.

Ważne jest, aby dom zachował dobry klimat, miał nowoczesny styl a jednocześnie stale podnosił swoją wartość. Dlatego właśnie remonty są niezbędne. Z jednej strony bowiem unikamy ryzyka awarii, jeśli na czas dokonujemy napraw. Z drugiej strony remont pozwala na wprowadzenie innowacyjnych elementów, które utrzymują atrakcyjność domu.

Zazwyczaj łazienki i kuchnie to pomieszczenia najbardziej narażone na zużycie z powodu codziennego kontaktu z wilgocią, ciepłem i tłuszczem. Tak więc w pierwszej kolejności częściowy remont będzie obejmował tylko te wnętrza.

Remont można jednak przeprowadzać również kompleksowo, czyli wykonując prace w całym domu. Jakie są jednak typowe błędy podczas remontu domu, na które musimy zwrócić uwagę?

Jak często zaleca się przeprowadzać remont domu?

Po kilku latach konstrukcja i ogólne wykończenie ścian i podłóg może zacząć ulegać uszkodzeniom. Podstawowe właściwości materiałów osłabia częste użytkowanie, bezpośrednie działanie promieni słonecznych i niesprzyjająca pogoda.

Kompleksowy remont należy przeprowadzać we wszystkich domach, aby zachować jakość nieruchomości i komfort życia jej mieszkańców. Dodatkowo remont stwarza możliwość unowocześnienia domu. Przy tej okazji można wprowadzić przedmioty, które są modne, zapewniają większy komfort i posiadają bardziej nowoczesne funkcje.

Proces ten wymaga jednak dużych nakładów finansowych, ponieważ wymienia się elementy wystroju i konstrukcji w całym domu. Eksperci od remontów biorą pod uwagę wszystkie te czynniki. W szczególności uwzględniają maksymalny czas, jaki materiały mogą wytrzymać, jeśli zapewniamy im odpowiednią konserwację.

Podsumowując, specjaliści eksperci zalecają, aby tego rodzaju kompleksową renowację przeprowadzać co 10 lub 15 lat.

Błędy, których należy unikać podczas remontu domu

Remont domu jest procesem złożonym, wymagającym szczególnej uwagi, aby prace zakończyły się sukcesem i aby uzyskano oczekiwane rezultaty.

Natomiast błędy podczas remontu domu mogą mieć poważne konsekwencje krótko- i długoterminowe. Oto kilka uchybień, których należy unikać.

Remontowanie kuchni
Praktycznie każdy remont jest tytanicznym zadaniem. Dlatego musi być dobrze zaplanowany z wyprzedzeniem i oparty na realistycznym budżecie.

Przeczytaj również ten praktyczny materiał: Oryginalne pomysły na odnowienie ścian

1. Brak planowania – typowe błędy podczas remontu domu

Planowanie jest konieczne, aby wziąć pod uwagę elementy, które należy wymienić. Plan powinien definiować wszystko, co należy uwzględnić i ustalić prawidłowe rozmieszczenie przestrzeni.

Niezbędne jest ponadto jasne określenie koncepcji, zbudowanie zarysu tego, co chcesz osiągnąć. Następnie można przekazać precyzyjny planu fachowcom, aby uniknąć nieporozumień.

Natomiast improwizacja może prowadzić do kupowania niepotrzebnych przedmiotów, pominięcia naprawy pierwotnych uszkodzeń lub przeprowadzania nieprawidłowych rozbiórek. To wszystko prowadzi do większych problemów zamiast do rozwiązań.

2. Brak ustalonego budżetu

W czasie remontów ludzie mogą chcieć kupić wiele produktów, które są modne i innowacyjne. Jednak konieczne jest oszacowanie dokładnej kwoty pieniędzy, aby określić priorytety i jakość materiałów do ​​zakupu.

Nieustalenie budżetu może prowadzić do przekroczenia salda lub tworzenia złudzeń odnośnie rzeczy i  produktów, których ostatecznie nie można kupić. Dlatego konieczne jest sporządzenie zestawienia całkowitych wydatków. Następnie należy prowadzić ewidencję wszystkich inwestycji i przygotowywać wyceny każdego etapu uwzględniając dokładne liczby.

3. Brak rezerwowej kwoty przeznaczonej na nieprzewidziane okoliczności

Nieprzewidziane zdarzenia mogą wystąpić we wszystkich procesach budowlanych. Dzieje się tak, ponieważ podczas szlifowania lub wyburzania ścian bardzo często wychodzą nowe problemy, które wymagają dodatkowych materiałów w celu optymalnego rozwiązania.

Należy również pamiętać, że na placu budowy nie można uniknąć uszkodzenia jakiegoś narzędzia lub materiału. Dlatego należy zachować rezerwową kwotę na takie niezamierzone sytuacje.

4. Nie zatrudnienie fachowców

Kompleksowy remont to proces, który należy pozostawić specjalistom. To oni posiadają niezbędną wiedzę, aby bezpiecznie przeprowadzać prace w domu i uwzględniać najskuteczniejsze procesy wykonawcze.

Jeśli remont zostanie powierzony osobie niedoświadczonej, bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców może być zagrożona. Może się to wiązać z niewystarczającym wzmocnieniem ścian i stropów które w konsekwencji mogą się zawalić. Dodatkowo istnieje możliwość nieodpowiedniego wypoziomowania, które potem może spowodować pęknięcia, zawilgocenie lub zalanie.

5. Błędy podczas remontu domu obejmują też lekceważenie procedur prawnych

Kompleksowe przebudowy to duże procesy, które w pewnym momencie mogą zajmować jakąś część strefy publicznej i ingerować w przestrzeń sąsiadów. W związku z tym zawsze potrzeba pozwoleń, aby móc działać w zgodzie z prawem.

Do uzyskania pozwolenia konieczne jest złożenie dokumentacji potwierdzającej wszystkie prace, które mają być wykonane. To działanie prawne ma na celu zapewnienie spełnienia wszystkich wymagań, aby to zrobić bezpiecznie i bez szkody dla otaczających nieruchomości.

Natomiast brak zezwolenia na przeprowadzenie przebudowy może prowadzić do procesów sądowych i zakłóceń w budowie. Ponadto ważne jest uzgodnienie pewnych parametrów z sąsiadami, aby uniknąć niedogodności, które również kończą się procesami sądowymi.

6. Zbytnie skupienie się na estetyce, zapominając o funkcjonalności

Przebudowa ma na celu, aby dom miał wspaniały wystrój, i zachwycał nowym, eleganckim i przytulnym stylem. Nie można jednak zapomnieć o zapewnieniu niezbędnych funkcjonalności, jak chociażby oświetlenie i gniazdka elektryczne.

Miejsca na przewody elektryczne, światło, i odpływy należy zaplanować przed rozmieszczaniem jakichkolwiek dekoracji. Dzięki temu żadne ozdoby nie zakłócą strategicznych punktów, a instalacje nie naruszą estetyki, którą nadały przedwczesne wykończenia.

Cieknący kran
Na przykład krany muszą bardziej spełniać wymagania funkcjonalne niż estetyczne. Jeśli oba aspekty można połączyć, tym lepiej.

7. Częste błędy podczas remontu domu to niepodpisywanie umów i uzgodnień gwarancyjnych

Nie można uzgodnić kompleksowego remontu domu ustnie. Niezbędne jest podpisanie umów pomiędzy właścicielem a fachowcem. W umowie należy zapisać wszystko uzgodnienia, które określają wartości, terminy dostaw i gwarantują czas wykonania prac.

Podpisane dokumenty należy sporządzić w odpowiedniej ilości egzemplarzy i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Jest to sposób na uniknięcie nieporozumień lub niedomówień, które tylko generują konflikty.

Przeczytaj również ten ciekawy materiał: Jak poprawić relacje w związku? Przeprojektuj dom!

Reformując dom musisz wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły

Aby remont domu zakończył się sukcesem, konieczne jest wysłuchanie rad specjalistów, którzy pomagają podejmować najlepsze decyzje w oparciu o swoje doświadczenie. Ponadto bardzo ważne jest, aby wcześniej skorzystać z innych opinii, które pozwolą wziąć pod uwagę inne warianty przebudowy.

To pozwoli wyciągnąć najlepsze wnioski i rozwiać wątpliwości prawne.

Aby przeprowadzić kompleksową przebudowę warto zwrócić uwagę na typowe błędy podczas remontu domu. Najlepiej zrobić wycenę w kilku miejscach i korzystać z materiałów najlepszej jakości. Te dwa działania pozwalają zadbać o budżet i zagwarantować trwałość wprowadzonych w nieruchomości ulepszeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Revelli D. De Rosso F. Remodela Tu Casa: Guía Técnico-Emocional De Obra Residencial [Internet]. Argentina: Ediciones Granica; 2019 [citado 23 de marzo de 2021]
  • Garay Agudelo, Diego, El sistema presupuestal del proyecto de construcción. Tecnura [Internet]. 2009; 12 (24): 76-85.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.