Kuchnie liniowe: funkcje i wskazówki

Kuchnie liniowe zyskały popularność dzięki minimalistycznej estetyce. Jeśli interesuje Cię ten styl, zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami, które dla Ciebie zebraliśmy.
Kuchnie liniowe: funkcje i wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Inspirowane minimalistycznym stylem dekoracji kuchnie liniowe to doskonały przykład tego, jak można osiągnąć funkcjonalność na niewielkiej przestrzeni. Ich celem jest uporządkowanie głównych elementów na jednej ścianie, tak aby cały zestaw był zgrupowany w linii prostej.

Chociaż ten pomysł może wydawać się nieco nudny, w rzeczywistości kuchnie liniowe oferują dużą różnorodność stylów. Nie wspominając o ich zaletach, takich jak niska cena instalacji, lepsze wykorzystanie przestrzeni, gwarantowany komfort i szybki dostęp do instrumentów i przyborów kuchennych.

Jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w mojej kuchni?

Częstym pytaniem podczas przebudowy domu jest to, w jakim stylu można urządzić kuchnię. Jak wiadomo, jest to miejsce, w którym przebywa się najwięcej, szczególnie jeśli chodzi o miłośników gastronomii.

Odpowiedzią na te wszystkie potrzeby mogą być kuchnie liniowe. W przeciwieństwie do innych stylów, ten typ zabudowy zabiera tylko kilka metrów z całego pomieszczenia. Można ją zamontować na powierzchni zaledwie 3,6 metra.

Ten wymiar to standard przy grupowaniu głównych elementów: lodówki, zlewozmywaka, płyty grzewczej, piekarnika i zmywarki.

Z tego powodu idealnie sprawdzają się we wnętrzach o powierzchni kilku metrów kwadratowych lub gdy chcesz postawić na otwartą przestrzeń. Niezależnie od wszystkiego, kuchnie liniowe w niczym nie ustępują innym projektom w kwestii komfortu. Są raczej idealnym rozwiązaniem zapewniającym szybki dostęp i maksymalną funkcjonalność.

Może Cię zainteresować również ten temat:  Jak nie urządzać kuchni? 6 częstych błędów

Kuchnie liniowe – wskazówki i pomysły

Najlepsze jest to, że nie musisz zatrudniać projektanta wnętrz, aby stworzyć własną kuchnię liniową. Na szczęście ten wariant stawia na uproszczoną i dyskretną stylistykę, więc wystarczy wziąć pod uwagę tylko kilka podstawowych aspektów. Najważniejsze z nich są następujące.

Zachowaj neutralność odcieni

Podkreśliliśmy już, że kuchnie liniowe grupują wszystkie elementy na niewielkiej przestrzeni. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby podczas dekoracji zachować neutralne kolory. W ten sposób unikniesz dodatkowego przeciążenia obszaru, który sam w sobie jest nieco obciążony.

Najczęściej używane kolory w tego typu kuchniach to biel i szarość. W efekcie dają one nieskończone możliwości, dzięki różnym wariantom tonalnym. Subtelnie dodana czerń to także ciekawa opcja, gdy przestrzeń jest otwarta.

Jeśli chcesz urozmaicić dekorację, możesz postawić na akcesoria w innych odcieniach, o ile pozostaną w neutralnym spektrum chromatycznym. Na przykład przybory kuchenne w kolorze brązowym lub kremowym są dobrym rozwiązaniem, aby przełamać monotonię głównego projektu.

Neutralne kolory, które nie są zbyt mocne lub krzykliwe, dobrze se wkomponowują w kuchnie liniowe.

Wysokie szafki i meble, to coś, co wyróżnia kuchnie liniowe

Ten trik okazuje się bardzo przydatny, jeśli dysponujesz tylko małą przestrzenią, ponieważ wysokość powiększa optycznie wnętrze małej kuchni. Wysokie meble stają się optycznym centrum pomieszczenia i w ten sposób ograniczenia dotyczące metrów kwadratowych zeszły na drugi plan i nie przyciągały uwagi.

Można to osiągnąć, decydując się również na poziome linie w aranżacji. Pamiętaj, że przy ograniczonej przestrzeni warto wybierać meble i szafki, które zawierają różne opcje przechowywania.

Postaw na futurystyczny design

Moda zmienia się cały czas. Mimo to istnieje styl, który ciągle pozostaje na topie. Chodzi ni mniej ni więcej jak o futurystyczne wykończenie. W kuchni można je wprowadzić dość łatwo stosując bardzo szczególne dodatki, a mianowicie metaliczne detale.

Metaliczne wykończenia to najnowszy trend we wszystkich typach kuchni. To szczegóły które nadają futurystyczny design i pozwalają na różnorodne kombinacje z naczyniami kuchennymi, przyborami i innymi elementami. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić i nie wykonać wszystkich konstrukcji z metalu.

Przeczytaj również ten ciekawy materiał: Mała kuchnia – 6 sposobów na jej aranżację

Zwróć uwagę na oświetlenie

Instalacja wysokich szafek to nie jedyna sztuczka pozwalająca przezwyciężyć ograniczenia przestrzenne w kuchniach liniowych. Innym trikiem, którego możesz użyć, jest oświetlenie, zarówno naturalne, jak i sztuczne.

Pierwsze z nich ma wielką wartość podczas gotowania w ciągu dnia; drugie o zachodzie słońca. W tym drugim przypadku zwróć uwagę na następujące kryteria:

  • Zamontuj panele świetlne w obszarach poziomych (daje to poczucie przestronności).
  • Baw się widmami świetlnymi w różnych tonach. Najlepsze są do tego diody LED.
  • Rozważ zainstalowanie reflektorów w podstawie mebli lub blisko ziemi. Efekt ten nadaje lekkość pomieszczeniu oddzielając powierzchnie i tworząc wrażenie oderwania od podłoża.
  • Uwzględnij małe, miękkie światła w bardziej obciążonych miejscach. Dzięki temu światło odwróci uwagę od efektu masywności.

Pamiętaj, że oprócz pomocy w projektowaniu, wybrany zestaw oświetlenia powinien być funkcjonalny podczas gotowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku wielu remontów często stosuje się system oświetlenia, który okazuje się niezbyt przydatny w gastronomii.

Kuchnie liniowe mają układ jednorzędowy

Kuchnie liniowe nie zawdzięczają swej nazwy tylko z faktu, że wykorzystują tylko jedną sekcję w kuchni. Charakteryzują się również ciągłymi liniami, dzięki czemu każdy element jest połączony z poprzednim. Dzięki temu uzyskuje się harmonię całego profilu.

Jak możesz to zrobić? Bardzo prosto: zorganizuj elementy kuchni tak, aby od początku do końca przebiegały po linii prostej. Oczywiście możesz sobie pozwolić na kilka odstępstw, chociaż spróbuj pociągnąć linię przez co najmniej jeden metr.

Weź pod uwagę linie szafek, lodówki, kuchenki mikrofalowej lub zlewu. Wszystko musi być częścią całości. W ten sposób unikniesz przypadkowej instalacji każdego elementu.

Używaj szuflad bez uchwytów

Jeśli chcesz zmaksymalizować minimalistyczny wygląd i uzyskać płynną estetykę, rozważ zainstalowanie szuflad bez uchwytów. Dzięki temu unikniesz utraty wrażenia liniowości i uzyskasz większą dyskrecję powierzchni podczas patrzenia na kuchnię od przodu.

Jeśli to możliwe, staraj się używać prostych uchwytów. Takich, które pozwalają na szybki dostęp do wnętrza szuflady, ale jednocześnie ukrywają swoją obecność. Nie musisz na nie wydawać fortuny.

Zmień styl za pomocą wyspy

Instalacja wyspy obok kuchni liniowej to trochę oszustwo. W końcu kuchnie liniowe wyróżniają się tym, że cały proces gastronomiczny odbywa się tylko na jednej ścianie. Jeśli jednak masz dużo wolnego miejsca, może to być ciekawa opcja. Wyspa może urozmaicić przestrzeń, jeśli umieścisz ją w ramach otwartej koncepcji.

Wyspy są bardzo pomocne, gdyż dostarczają kilka dodatkowych centymetrów przy gotowaniu. Niektóre przepisy lub duża liczba osób mogą wymagać więcej miejsca.  Jeśli decydujesz się na wyspę, ustaw ją zgodnie z koncepcją liniową i zadbaj, aby idealnie łączyła się z resztą projektu.

Pamiętaj o rozmieszczeniu elementów kuchennych

Organizując akcesoria kuchenne, estetyka nie powinna przeważać nad funkcjonalnością. Wszystkie elementy muszą odpowiadać minimalistycznemu i linearnemu stylowi. To prawda, ale muszą też być funkcjonalne, by pozwalały na swobodne gotowanie. Przecież w końcu do tego głównie służy kuchnia.

Z drugiej strony uważaj na kombinacje. Na przykład, nigdy nie stawiaj płyty kuchennej w pobliżu lodówki. Kontrast ciepła i zimna nie jest dobry dla żadnego z tych urządzeń.

Nowoczesna kuchnia
Liniowe kuchnie z metalowymi detalami tworzą futurystyczny styl, który nigdy nie wychodzi z mody.

Kuchnie liniowe rozwiązują problemy funkcjonalne

Powyższe wskazówki są kluczowe przy tworzeniu kuchni liniowej. Jako ich uzupełnienie pamiętaj również o następujących kwestiach:

  • Zachowaj minimalną odległość 50 centymetrów między poszczególnymi akcesoriami kuchennymi.
  • Jeśli instalujesz okap, staraj się, aby był mały lub ukryty.
  • Rozmieść przybory i sprzęty na podstawie tego, jak zwykle gotujesz.
  • Nie oszczędzaj na wydatkach, jeśli uważasz, że pewna modyfikacja coś poprawi.
  • Postaraj się, aby styl kuchni (kolory, kształty i wzornictwo) odpowiadał stylowi innych miejsc w domu.
  • Rozważ ustawienie składanego stołu lub stołka który będzie zawsze pod ręką.

Konkretna rada, jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń lub jaki rodzaj powierzchni blatu wybrać, może mieć duże znaczenie. W związku z tym nie bój się zwrócić się do eksperta od kuchni liniowych, aby udzielił Ci pomocy, jak przebudować przestrzeń, wykorzystując to, co już masz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Felip Guiñón, S. Diseño de interiores. Rediseño y reforma de una cocina. 2018
  • Montes, E., Lloret, I., & López, M. Diseño y gestión de cocinas. Manual de higiene alimentaria aplicada al sector de la restauración. 2009.
  • Ventura, A. T., & González, S. C. Ideas prácticas en decoración. Lexus Editores, Lima (Perú). 2006.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.