Jak nie urządzać kuchni? 6 częstych błędów

Masz wrażenie, że twoja kuchnia nie ma stylu? Być może popełniasz błędy przy wystroju. Dowiedz się, jak nie urządzać kuchni.
Jak nie urządzać kuchni? 6 częstych błędów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu. Jednak niektórzy zaniedbują jej wystrój. Przestrzeń tę można ładnie urządzić, jeśli ma się odpowiednią wiedzę. Jak nie urządzać kuchni? Poznaj najczęstsze błędy.

Od początków ludzkości kuchnię uważa się za ważne miejsce. W starożytności to w niej palił się ogień, a wokół niego koncentrowały się czynności typowe dla tej przestrzeni. Później, w czasach renesansu, zaczęto doskonalić sprzęty i wystrój tego pomieszczenia.

Dzisiaj to centralny punkt w każdym domu i mieszkaniu. Z upływem lat i rozwojem technologii stawała się ona miejscem przeznaczonym do dzielenia się, doświadczania i tworzenia. Powstaje coraz więcej sprzętów gospodarstwa domowego umożliwiających szybsze, przyjemniejsze, zdrowsze i prostsze gotowanie.

Dlaczego wystrój kuchni jest ważny?

Niezależnie od tego, czy twoja kuchnia urządzona jest w stylu rustykalnym, nowoczesnym, eleganckim czy też vintage, powinna być funkcjonalna i przyjazna. To przestrzeń, gdzie spędza się dużo czasu i gdzie zaspokajana jest jedna z najważniejszych dla naszego dobrego samopoczucia potrzeb: potrzeba jedzenia.

Nie wystarczy wybrać odpowiednie meble i podłogi, trzeba też dopasować wystrój do stylu życia użytkowników. Zgodnie z zasadami designu i ergonomii, odpowiednie rozplanowanie mebli i innych elementów wpływa na skrócenie czasu pracy i ułatwia poruszanie się. Powinna być to zatem podstawowa kwestia.

Jak nie urządzać kuchni? Najczęstsze błędy

Kuchnia to miejsce, które może wydawać się trudne do urządzenia ze względu na ilość przedmiotów. Co więcej, najpierw myśli się o jej funkcjonalności.

Jednak małe zmiany mogą nadać jej bardziej przyjaznego i harmonijnego charakteru. Poniżej opisujemy 6 najczęściej popełnianych w wystroju kuchni błędów i proponujemy sposoby ich naprawienia.

1. Brak światła

Kuchnia powinna być dobrze oświetlona, podobnie jak studio czy gabinet. Dobrze jest, gdy wpada do niej naturalne światło.

Jeśli jednak tak nie jest, konieczne jest doświetlanie sztucznym światłem umożliwiające łatwiejsze przygotowywanie jedzenia i dobra widoczność kolorów. Pozwala to zapobiegać wypadkom i nadaje przestrzeni harmonijny wygląd.

W wielu kuchniach znajduje się dodatkowo pralnia, która także wymaga wentylacji i światła. Jeśli chcesz rozdzielić te dwie przestrzenie, postaw na szklany “separator”, który pozwoli na przepływ powietrza. Materiał ten nie będzie niepotrzebnie zabierał światła tak jak drewniane drzwi czy drywall.

Jasna kuchnia pozwala cieszyć się kolorami przygotowanego jedzenia.

2. Nadmiar dekoracyjnych detali

Dekoracyjne detale na wszystkich meblach i ścianach powodują chaos i męczą wzrok. W kuchni lepiej postawić na prostotę. To pomieszczenie, w którym znajduje się dużo elementów. Dokładanie kolejnych dekoracji sprawia wrażenie przesady.

3. Niezagospodarowana przestrzeń, czyli jak nie urządzać kuchni

W kuchniach zwykle znajdują się meble, które nie pasują do reszty przestrzeni. Powoduje to wrażenie chaosu.

Jeśli miejsce na lodówkę jest bardzo duże, a ty masz jedynie niewielki sprzęt, wrażenie, że przestrzeń pozostaje niewypełniona będzie nieprzyjemne dla wzroku. Podobnie stanie się, gdy meble będą dzielić ścianę na pół i zbyt duża odległość będzie dzielić je od sufitu.

Nie chodzi bynajmniej o to, że wszystkie meble powinny sięgać sufitu. Powinno się jednak wykorzystać wysokość, by w inteligentny i zrównoważony sposób zagospodarować przestrzeń.

4. Niepasujące urządzenia AGD

To bardzo częsty błąd popełniany przy urządzaniu kuchni. Jeśli masz szarą lodówkę, białą mikrofalówkę, ekspres do kawy w stylu vintage, niebieskie pojemniki na ryż i czarną frytownicę, trudno będzie ci osiągnąć spójny styl.

Dlatego warto planować wystrój pod kątem konkretnego stylu i koloru. Jeśli wszystko masz już kupione, przechowuj w szufladach elementy, które nie pasują do wystroju, aby nie zaburzały harmonii wnętrza.

5. Zbyt dużo przedmiotów

W kuchni znajdują się produkty żywnościowe, sprzęty AGD, garnki, sztućce i inne narzędzia służące do obróbki pożywienia. Jeśli do tego dojdzie nadmiar elementów dekoracyjnych, obraz będzie męczący dla wzroku.

Każde pomieszczenie w domu ma swoją funkcję. Kuchnia powinna zatem być tak urządzona, by była praktyczna. Obrazki, wazony, figurki, rośliny i inne ozdoby nie tylko psują wrażenie, ale także ujmują funkcjonalności.

6. Styl niepasujący do wystroju reszty domu

Błąd ten dotyczy przede wszystkim otwartych kuchni połączonych z salonem lub jadalnią. To normalne, że wyposażenie kuchni nabywa się stopniowo, a wybór jest tak szeroki, że zakupione przedmioty reprezentują różne style.

Problem w tym, że potem elementy wyposażenia kuchni nie pasują do wystroju reszty domu. W przypadku otwartej kuchni, należy zaplanować wystrój tak, by połączone pomieszczenia dobrze razem wyglądały.

Jak ładnie urządzić kuchnię?

Znasz już najczęstsze błędy popełniane przy urządzaniu tego pomieszczenia. Teraz gdy już wiesz, jak nie urządzać kuchni, dowiedz się jak w prosty sposób stworzyć przyjemny dla oka styl.

Zadbaj o odpowiednią ilość szuflad

Zachować harmonię w kuchni pozwalają szuflady, dzięki którym można skutecznie porządkować przedmioty. Często w kuchniach znajduje się za dużo przedmiotów.

Jeśli brakuje ci dostatecznej liczby szuflad i wszystko kładziesz na blacie, lepiej zadbaj o dopasowanie odpowiednich mebli.

Wykorzystaj kolory

Jeśli masz małą kuchnię, ciemne kolory mebli, podłóg i blatów sprawią, że wyda się jeszcze mniejsza. Ważne jest zachowanie równowagi tonów i materiałów. Drewno zapewnia elegancję i dobrze się prezentuje.

Specjaliści od designu tłumaczą, że sufity i ściany pomalowane na jasne kolory tworzą wrażenie przestrzeni i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze. Kolory takie jak czerwony, pomarańczowy i żółty dają wrażenia ciepła; biały kojarzy się z porządkiem i czystością, a srebro potęguje poczucie czystości.

Kolory są przyjemne dla oka i nadają charakter.

Zoptymalizuj przestrzeń

Kuchnia powinna być urządzona w praktyczny sposób. Urządzenia powinny być rozmieszczone zgodnie z ich funkcjami. Jeśli tak nie jest, będziesz je codziennie przekładać, co wpłynie na estetykę.

Jeśli chcesz by wazon czy misa zwracały uwagę, ustaw je tak, by nie przeszkadzały przy gotowaniu. Możesz też poprzekładać w szufladach tak, by przedmioty znalazły praktyczne miejsca.

Zamień wady w zalety

Chociaż wydaje się to niemożliwe, uczynienie wad zaletami wymaga jedynie nieco kreatywności. Jeśli masz wrażenie, że w twojej kuchni jest zbyt dużo przedmiotów i panuje chaos, możesz kupić szklane słoje na zboża i przyprawy.

Istnieje też wiele sposobów na wykonanie półek kuchennych bez dużego nakładu pieniężnego. Możesz wykorzystać drewniane pudełka na warzywa i owoceIch kolory i kształty nadadzą kuchni przyjemnego charakteru.

Grunt to czystość

Teraz wiesz już jakich błędów unikać przy urządzaniu kuchni. Nie mniej ważna jest jednak czystość. Kuchnia nigdy nie będzie wyglądać dobrze, jeśli nie będzie dokładnie posprzątana, choćby znajdowały się w niej najnowsze rozwiązania technologiczne i najpiękniejsze wykończenia.

Ważne jest dokładne mycie piekarnika, kuchenki i lodówki, gdyż to na nich zbiera się najwięcej brudu.

To może Cię zainteresować ...
Nieskazitelna kuchnia – 5 prostych wskazówek
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Nieskazitelna kuchnia – 5 prostych wskazówek

Owszem, nieskazitelna kuchnia wymaga odrobiny czasu i energii. Osiągnięcie i utrzymanie czystości nie jest jednak tak trudne, jak może Ci się wydaw...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hernández LE. Lineamientos de Diseño en la Planificación de Mobiliario de Cocinas para Viviendas en Guatemala. [Guatemala ]: Universidad San Carlos de Guatemala ; 2010.
  • Nowakowski, Przemyslaw. (2015). Designing Kitchens for Small Domestic Spaces. 340-351. 10.1007/978-3-319-20687-5_33.
  • UNIVERSIDAD AUTÓNOMA METROPOLITANA – Unidad Ascapotzalco. El diseño de cocinas en casa habitación [Internet]. 2010. Disponible en: http://zaloamati.azc.uam.mx/bitstream/handle/11191/1146/El_dise%C3%B1o_de_cocinas.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.