Jak zorganizować kuchnię według Marie Kondo?

Jak zorganizować kuchnię według Marie Kondo?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Podążając za wskazówkami guru organizacji, Marie Kondo, zebraliśmy kilka wskazówek, jak zorganizować kuchnię. Jesteście zainteresowani? Koniecznie zastosujcie je w Waszym domu!

Chcesz dowiedzieć się, jak zorganizować kuchnię według Marie Kondo? W ostatnich dniach japońska guru porządkowania zyskała sławę dzięki występowi w filmie “Tidying up with Marie Kondo” na Netflixie. W ośmiu odcinkach ekspertka oferuje serię porad dla rodzin z dziećmi, wykorzystując swoją metodę “Konmari”.

Marie Kondo ma ciekawą filozofię, którą stara się przekazać poprzez swoje książki, takie jak Happiness After Tidying Up, oraz program telewizyjny: “Od momentu, w którym zaczynasz sprzątać rozpoczynasz życie na nowo”. Stosując je do przestrzeni takich jak kuchnia, autorka proponuje kilka strategii, które pozwolą wprowadzić porządek. Odkryj je z nami!

Organizacja kuchni według Marie Kondo

Czy jesteś jedną z tych osób, które muszą opróżnić całą szafkę kuchenną, aby wydobyć z niej garnek? Gromadzisz lepkie tupperware bez pokrywek? Czy sprzątanie kuchni jest dla Ciebie odyseją z powodu dużej ilości śmieci?

Jeśli tak, to koniecznie powinieneś dowiedzieć się, jak zorganizować Twoją kuchnię według wskazówek Marie Kondo. Oto kluczowe zalecenia.

Minimalizm, czyli główna zasada organizacji Marie Kondo

Kuchnia

Minimalizm to jedna z podstaw organizacji kuchni według guru porządku, Marie Kondo.

Pierwsze zalecenie, aby podążać za stylem Marie Kondo podczas organizowania kuchni, to zdecydować się na styl minimalistyczny. Chociaż są tacy, którzy wolą garnki, patelnie i chochle wiszące w zasięgu wzroku, w tym przypadku propozycja polega na uwolnieniu jak największej ilości miejsca, aby osiągnąć bardziej pogodne środowisko.

Kondo, w swojej książce Spark Joy, sugeruje unikanie umieszczania przedmiotów na kuchennych blatach, wokół zlewu lub w pobliżu kuchenki. Krótko mówiąc, kluczem jest uwolnienie jak największej ilości powierzchni roboczych w kuchni.

Zrób inwentaryzację

Aby zastosować minimalizm w kuchni, konieczne jest sporządzenie spisu wszystkich przyborów kuchennych, które posiadasz. Czasami niewiedza, jak zoptymalizować przestrzeń sprawia, że rozmieszczamy różne przedmioty na półkach w kuchni, jadalni czy meblach pomocniczych.

Zbierając je wszystkie w jednym miejscu, będziesz w stanie określić, co musisz zrobić z przedmiotami, które nie mają żadnego zastosowania. Po wykonaniu tych czynności przejdź do następnego kroku.

Wyrzucaj

Po przeprowadzeniu inwentaryzacji całej kuchni, możliwe jest zidentyfikowanie przedmiotów użytecznych i tych, które nie mają zastosowania lub są nadmiernie zużyte. Teraz nadszedł czas, aby zastosować jedno z głównych zaleceń Marie Kondo dotyczących organizacji kuchni: “eliminacja”.

Jak wyjaśnia artykuł opublikowany przez Uniwersytet Europejski w 2019 roku, jednym z głównych filarów metody “Konmari” jest zachowanie tylko tego, co czyni Cię szczęśliwym. Dlatego, jeśli jakiś przedmiot nie jest już dla Ciebie użyteczny lub jest zniszczony, najlepiej go wyrzucić.

Tak więc, po usunięciu tych przedmiotów, najlepiej jest zachować tylko to, co jest niezbędne. Możesz również wykorzystać ten czas na dokładne wyczyszczenie mebli kuchennych i szafek.

Oczyścić blat

Blat kuchenny

Oczyszczenie blatu roboczego jest istotnym krokiem w porządkowaniu kuchni. Dzięki temu można go wyczyścić w ciągu kilku minut.

Wracając do zaleceń z punktu pierwszego, należy w sposób szczególny wspomnieć o konieczności całkowitego oczyszczenia blatu.

Jest to jedno z miejsc w kuchni, na którym wykonuje się najwięcej pracy podczas przygotowywania posiłków. Dlatego często jest ono zachlapane olejem lub resztkami jedzenia.

Biorąc to pod uwagę, posiadanie słoików, tupperware, garnków i patelni lub innych przyborów kuchennych może spowodować brud i bałagan w kuchni. Z drugiej strony, gdy blat nie jest zagracony, czyszczenie go może być wykonane w ciągu kilku minut i bez żadnych trudności.

Podziel przedmioty według kategorii

Jeśli zastosujesz zasady Marie Kondo do zorganizowania kuchni, ważne jest, aby pamiętać, że każdy z przedmiotów powinien być podzielony według kategorii. To znaczy, że trzeba mieć oddzielne miejsce na sztućce, inne na garnki, jeszcze inne na naczynia itd.

Przechowywanie i konserwacja żywności

Sposób przechowywania i konserwowania żywności ma związek z porządkiem, jaki panuje w kuchni. W związku z tym Marie Kondo przedstawia kilka zaleceń:

  • Najpierw zorganizuj żywność i przyprawy w hermetycznych słoikach, które, jeśli to możliwe, znajdują się w zasięgu wzroku.
  • Następnie umieść pudełka do przechowywania i klasyfikacji żywności w bardziej uporządkowany sposób. W ten sposób zawsze będziesz wiedział, gdzie je znaleźć.
  • Kup pojemniki na warzywa, najlepiej szklane, aby było widać ich zawartość.

Podsumowanie metody Marie Kondo

Jest to sposób na promowanie dobrego samopoczucia psychicznego i poczucia szczęścia. W rzeczywistości, choć niektórzy tego nie dostrzegają, harmonia w każdej przestrzeni domu jest związana z nastrojem i emocjami.

W tym przypadku, uzyskanie czystej i uporządkowanej kuchni sprawi, że praca w niej będzie bardziej satysfakcjonująca. Spróbuj zastosować to w praktyce!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Marie Kondo. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 02 de julio de 2019  de https://es.wikipedia.org/wiki/Marie_Kondo
  • Kondo, M. (2016). La felicidad después del orden (La magia del orden 2): Una clase magistral ilustrada sobre el arte de organizar el hogar y la vida. Penguin Random House Grupo Editorial España.
  • Donatelli, Giovana Cordova (2019). Movimientos anti-consumo y el método KonMari. Instituto de Arte, Diseño y Empresa – Universidad Europea.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.