5 pomysłów na dom w stylu minimalistycznym

Dom w stylu minimalistyczny, zawiera tylko to, co niezbędne do życia, aby docenić piękno rzeczy i skupić naszą uwagę, co może być trudne, gdy mamy w nim zbyt wiele dekoracji.
5 pomysłów na dom w stylu minimalistycznym

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Minimalizm to jeden z najczęściej wybieranych stylów w obecnych trendach projektowych. Jeżeli chcesz wiedzieć co to za styl lub masz ochotę wypróbować jedną z jego głównych koncepcji w swoim domu, przedstawione w tym artykule pomysły na dom w  stylu minimalistycznym mogą okazać się bardzo przydatne.

Czym charakteryzuje się tego typu dom? Minimalizm jest nurtem architektonicznym, który jak sama nazwa wskazuje, koncentruje się na posiadaniu niezbędnego minimum lub wyłącznie tego, co niezbędne.

Ludwig Mies van der Rohe, znany niemiecko-amerykański architekt XX wieku był pierwszą osobą promującą ten pomysł. Wystarczy jedna jego fraza, aby podsumować istotę tego trendu: „Mniej znaczy więcej”.

Minimalistyczne domy wyróżniają się prostotą, a dzięki temu niesamowicie się wyróżniają. Twórcy takich domów starają się zaaranżować harmonijną i funkcjonalną przestrzeń nie zaniedbując estetyki wnętrz, a wszystkie zbędne szczegóły zostają wyeliminowane.

Wnętrze domu w minimalistycznym stylu

Minimalizm można zastosować zarówno na zewnątrz domów, jak i do dekoracji wnętrz. Jeśli chodzi o projektowanie wnętrz, ten trend bardzo podkreśla porządek, a każdy przedmiot ma swoje miejsce.

Cechy charakteryzujące dom w stylu minimalistycznym

  • Prostota.
  • Funkcjonalność.
  • Jak najmniejsza liczba przedmiotów.
  • Eliminacja wszystkich zbędnych przedmiotów.
  • Natura i światło odgrywają ważną rolę w projektowaniu domu.
  • Przeważają proste linie i geometryczne kształty.
  • Dominują schematy kolorów monochromatycznych, szczególnie te neutralne.

W tym celu wykorzystuje się materiały takie jak drewno, szkło, stal nierdzewną, a także chrom, marmur i granit. Jeśli chodzi o dekoracje, głównymi materiałami są te w naturalnych kolorach, takie jak drewno i kamień.

5 pomysłów na dom w stylu minimalistycznym

Teraz, gdy przedstawiliśmy główne założenia minimalizmu, możemy przejść do listy kilku pomysłów na minimalistyczny dom. Możesz wziąć to pod uwagę przy przyszłym projekcie lub wprowadzić je do swojego domu, aby jak najlepiej wykorzystać ten trend.

1. Uporządkuj wnętrze każdego pokoju

Porządek to w minimalizmie podstawa. Dlatego najlepiej, by ubrania nie leżały w nieładzie lub wisiały w widocznych miejscach. Zaprojektuj swój pokój zgodnie z tą podstawową zasadą: patrząc na zdjęcie swojego pokoju, powinieneś być w stanie zobaczyć w tle jedynie niezbędne elementy znajdujące się w pomieszczeniu.

Pokój w stylu minimalistycznym

Głównymi sojusznikami w tym celu są duże, wbudowane szafy. Konieczna będzie również co najmniej jedna komoda; można je kupić w naprawdę pięknych w wzorach.

Wreszcie, jeżeli uda Ci się kupić szafki nocne z dużymi szufladami, będą one bardzo mile widziane. Staraj się unikać niepotrzebnych dywanów i obrazów na ścianach. Wzory kwiatowe również nie pasują do tego stylu.

2. Białe zasłony powiększają pokój optycznie

Jak już wspomnieliśmy, minimalizm jest stylem surowym, dlatego też wykorzystanie naturalnego światła jest w tym wypadku niezwykle istotne. W tym celu doskonale sprawdzają się nie tylko duże okna ale i białe, półprzezroczyste firanki.

W przeciwieństwie do ciemnych kolorów, jasne odcienie dają wrażenie większej przestrzeni w pomieszczeniu i zwiększają natężenie światła. Detalem, który możesz dodać jest duże lustro: jego odbicie tworzy efekt zauważalnego powiększenia przestrzeni.

3. Łazienka powinna być praktyczna

Niektóre pomysły dla domu w stylu minimalistycznym, o których wspomnieliśmy powyżej można przenieść jeszcze dalej, do łazienki. Na przykład wykorzystanie naturalnego światła, skupianie się na funkcjonalności obiektów i używanie jasnych, prostych przedmiotów.

Łazienka powinna być praktyczna

 

Dobrą metodą jest stosowanie drzwi przesuwnych, ponieważ oszczędzają dużo miejsca. Kluczem do dobrego wykorzystania przestrzeni jest dobre ustawienie sprzętu: staraj się trzymać linii geometrycznych.

Inne ciekawe pomysły:

  • Używaj dużych luster.
  • Umywalka i wanna powinny mieć kształty geometryczne.
  • Biel powinna być kolorem dominującym, z detalami w innych kolorach.
  • Do dekoracji używaj materiałów takich jak drewno i kamień.
  • Szuflady lub wiklinowe kosze doskonale nadają się na przechowywanie niezbędnych w łazience rzeczy.

4. Domy w stylu minimalistycznym

Kolejny pomysł na dom w stylu minimalistycznym dotyczy kuchniTu główne kolory to odcienie szarości z geometrycznymi meblami. Aluminium, marmur i granit to świetne materiały do ​​osiągnięcia pożądanego efektu.

Często stosowane w minimalistycznych kuchniach są blaty kuchenne. Mają tę zaletę, że można pod nimi umieścić urządzenia elektryczne i zaoszczędzić dużo miejsca. To samo dotyczy lodówki: ustawienie jej na ścianie to świetne rozwiązanie. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, naturalne oświetlenie powinno być wykorzystane maksymalnie.

5. Przestrzeń w salonie

Podobnie jak w innych pomieszczeniach, salon w stylu minimalistycznym powinien być urządzony jak najmniejszą ilością mebli. Podstawą są duże okna a także duża ilość lamp.

Salon w stylu minimalistycznym

Zdecydowane kolory w połączeniu z neutralnymi są dozwolone, ale stosowane oszczędnie. Może to być na przykład jeden mebel, sofa lub obraz; kluczem jest umiar.

Z drugiej strony powinieneś unikać niepotrzebnych dywanów i dekoracji. Technologia jest mile widziana. Nowoczesne telewizory wyróżniają cały pokój. Ze względu na to, że najważniejsza jest tu funkcjonalność, warto połączyć je ze sprzętem dźwiękowym, by z przyjemnością oglądać dobry film.

Co prawda domu w stylu minimalistycznym nie ma zbyt wielu przedmiotów, jego urządzenie wymaga kreatywności i wyobraźni. Przedstawione powyżej pomysły mogą to tylko kilka wskazówek na początek: teraz pomyśl co Ci się najbardziej podoba i zabierz się do pracy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.