Oświetlenie garderoby - 8 kluczowych zasad

Przestronna, schludna, nowoczesna i dobrze oświetlona: to jest garderoba, którą chce mieć każdy. Przedstawiamy Wam kilka trików na dostosowanie wymarzonej garderoby do tych wymogów.
Oświetlenie garderoby - 8 kluczowych zasad

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca, 2022

Co jest najważniejsze w szafie? Zapewne wiele osób odpowiedziałoby, że ubrania. Ale jest coś równie ważnego lub nawet ważniejszego: chodzi o odpowiednie oświetlenie garderoby.

Jeśli garderoba ma odpowiednie oświetlenie, ​​nie musisz z niej wychodzić, aby szczegółowo ocenić wygląd stroju. Dobre światło przyczynia się również do lepszego uporządkowania ubrań, akcesoriów i obuwia. Szybko znajdujesz to, czego szukasz, więc nie robisz bałaganu.

Nie ma znaczenia, czy jest to duże czy małe pomieszczenie. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak zaprojektować dobre oświetlenie garderoby, które wyeliminuje cienie i ciemne miejsca.

Oświetlenie garderoby – zasady, które zapewnią ci sukces

Te pomieszczenia robią przyjemniejsze wrażenie, jeśli mają odpowiednie oświetlenie. Nikt nie lubi chodzić po ciemku wśród ubrań. Ale zdarza się, że tracimy czas na przechodzenie z jednego pokoju do drugiego, aby ocenić, która wersja ubioru najbardziej nam odpowiada.

Czy w Twoich planach jest wydzielenie miejsca na garderobę w domu? A może już ją masz, ale nie ma dobrego oświetlenia? Czas rozwiązać ten problem za pomocą kilku trików, które przedstawiamy poniżej.

Może Cię zainteresować również ten temat: Ubrania – jak je przechowywać w pokoju bez szafy?

1. Postaw na neutralne światło

Jak zapewnić oświetlenie garderoby neutralnym światłem? Sekret polega na zainstalowaniu systemu, który przypomina promienie słoneczne i nie rzuca cieni. Ma to związek z teorią kolorów.

Powszechną wadą sztucznego światła jest to, że w domu ubrania nabierają innych odcieni, które wyglądają inaczej po wyjściu na zewnątrz. Problem ten można jednak rozwiązać używając neutralnego oświetlenia. Ostatecznie można też użyć białego światła, ponieważ jest najbardziej zbliżone do światła naturalnego.

Neutralne światło w garderobie
Neutralne światło pozwala postrzegać kolory takimi, jakie są w rzeczywistości, aby nie popełnić błędów w doborze ubrań.

2. Użyj lamp wiszących

Lampy wiszące nadają elegancji i skutecznie oświetlają garderobę. Te z żarówkami LED doskonale sprawdzą się w obszernych szafkach, zwłaszcza te, które mają żarówki o neutralnej barwie.

3. Wykorzystaj naturalne światło

W garderobie nie zawsze są okna, ale jeśli masz to szczęście, wykorzystaj je i nie zasłaniaj ich ciemnymi zasłonami i grubymi tkaninami. Niech światło słoneczne oświetla to pomieszczenie.

Popraw atmosferę wnętrza, malując ściany na delikatne odcienie i wybierz meble w tej samej gamie kolorów. Biel, beż i pastele nadają wnętrzom przestronności i zapewniają światło.

4. Wpuszczane regulowane reflektory

Jest to wskazana alternatywa, aby skierować światło na tył garderoby i oświetlić ubrania jego strumieniem. Zaleca się zainstalować je w odległości mniejszej niż metr między szafą a reflektorami, aby zapewnić harmonijne oświetlenie i wyeliminować cienie z garderoby.

Dzięki małemu rozmiarowi, reflektorki dają lepszy efekt niż niedyskretne żarówki rozmieszczone po całym pomieszczeniu. Gdy ustawisz je zgodnie ze swoimi potrzebami, możesz umieścić więcej niż jeden punkt świetlny, nawet z sufitu.

Na rynku znajdziesz reflektorki typu kardan (wskazane jest umieszczenie ich w odległości 80 centymetrów od siebie) oraz iluminatory (dla odległości około 60 centymetrów między źródłami światła).

5. Umieść wewnętrzne światła na paskach LED

W szafkach wszystko jest lepiej widoczne i różnicowane przy oświetleniu od środka. Jedną z popularnych propozycji na oświetlenie garderoby są elastyczne, samoprzylepne paski LED. Są nie tylko skuteczne, ale i bardzo praktyczne, zwłaszcza, gdy nie ma punktów umożliwiających wpuszczenie żarówek.

Wszystko, czego potrzeba, aby te taśmy działały, to wtyczka. Chociaż występują różne kolory, sugerujemy użycie białych, ze względu na neutralność światła. Ponadto technologia LED oznacza oszczędność energii, zgodnie z artykułem opublikowanym przez dział komunikacji BBVA.

Wśród wielu zalet taśm LED wyróżnia się również to, że można je umieścić na krawędziach garderoby oraz wewnątrz szuflad. Jest to idealny rodzaj oświetlenia do podświetlania półek, prętów i szuflad.

6. Przetestuj downlight LED

Jeśli chodzi o moc, w zależności od wielkości szafy, istnieje również opcja znana jako downlights LED o mocy 16 lub 18 watów. Stosuje się je również do oświetlenia ogólnego. Te o mniejszej mocy służą jako uzupełnienie. Są przeznaczone do zdejmowanych sufitów lub sufitów podwieszanych.

7. Dobierz oświetlenie garderoby w taki sposób, aby stanowiło element dekoracji

Do tej sztuczki trzeba użyć lamp. Te stołowe doskonale sprawdzają się podczas nakładania makijażu a półprzezroczyste parawanowe ocieplają pomieszczenie wykorzystywane jako garderoba. Natomiast stojące dają świetne oświetlenie, aby dokładnie obejrzeć się w lustrze podczas ubierania.

8. Nie zapomnij o lustrach, które wzmocnią oświetlenie garderoby

Garderoba bez lustra jest niekompletna. To niezbędny element zarówno w dekoracji, jak i przy ocenianiu ubioru. Ale lustro pełni również ważną rolę przy oświetlaniu pomieszczenia.

Działa znacznie lepiej, jeśli zainstalujesz punkt świetlny po każdej stronie lustra. W zależności od tego, jak chcesz, aby wyglądała Twoja garderoba, wybierz wysokie, zakrzywione, okrągłe lub kwadratowe lustro.

Kobieta przed lustrem
Lustro to nieodzowny element garderoby. Ale jeśli nie jest dobrze oświetlone, nie spełnia też swojej roli.

Przeczytaj także ten praktyczny artykuł: Organizacja szafy – 10 kroków, które ci w tym pomogą

Temperatura i rozkład: dwa podstawowe elementy, jeśli chodzi o oświetlenie garderoby

Weź pod uwagę również te ostatnie, ale nie mniej ważne sugestie:

  • Wybierz światła w tym samym odcieniu. W ten sposób zapewnisz harmonię i nie popełnisz błędu zbyt zimnego lub zbyt ciepłego oświetlenia szafy.
  • Baw się punktami świetlnymi. Mogą być wpuszczane, w formie obręczy, paneli powierzchniowych lub projektorów szynowych. natomiast jeśli wybierasz tylko jeden punkt, zwróć uwagę na kąt, który uzyskasz dzięki lampie wiszącej z żarówkami LED.
  • Nie zapomnij o neutralnym kolorze światła. Tylko wtedy będziesz mieć pewność co do kolorów swoich ubrań w domu i na zewnątrz.
  • Odległość między reflektorami a garderobą ma fundamentalne znaczenie. Gdy nie jest dobrze obliczona, lampy będą rzucać cień.
  • Rozmieść światło uwzględniając warunki twojej garderoby. Wszystko zależy od wielkości i kształtu wnętrza. Możesz wykorzystać jeden punkt lub kilka ponieważ w niektórych pomieszczeniach garderoba zajmuje centralną przestrzeń a w innych stoją niezależne szafy.

Wartość specjalistycznych porad dotyczących oświetlenia garderoby

Jest prawdopodobne, że z pewną wiedzą i bez pomocy z zewnątrz dobrze oświetlisz swoją szafę. W rzeczywistości opcje, które przedstawiliśmy w tym artykule, nie wymagają wiele pracy.

Ale dobrych rad nigdy za wiele. Możesz zapytać na przykład w sklepach z oświetleniem, w których znajdziesz to, czego potrzebujesz do tego zadania.

Dekoratorzy wnętrz posiadają również odpowiednią wiedzę pozwalającą określić, jakie oświetlenie przyniesie najlepsze korzyści Twojej garderobie. Więc jeśli czujesz, że to da ci większą pewność, poproś o pomoc tych, którzy mają specjalistyczną wiedzę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.