Ubrania – jak je przechowywać w pokoju bez szafy?

Nie przejmuj się, jeśli nie masz w swoim mieszkaniu wystarczająco dużej szafy, aby pomieścić wszystkie ubrania i dodatki. Mamy kilka ciekawych pomysłów na zorganizowanie oryginalnej i bardzo dobrze przemyślanej garderoby.
Ubrania – jak je przechowywać w pokoju bez szafy?

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wiele z nas jest zmuszonych do mieszkania na niewielkiej powierzchni. Małe, ciasne mieszkania nie zawsze mają wystarczająco dużo miejsca, aby wyposażyć je w dużą, przestrzenną szafę. Jak i gdzie przechowywać ubrania, gdy nie możemy pozwolić sobie na urządzenie dużej garderoby?

W rzeczywistości brak szafy nie powinien stanowić dla ciebie żadnego problemu, ponieważ istnieje wiele ciekawych rozwiązań dla osób muszących zorganizować się na kilkunastu metrach kwadratowych. Fakt ten nie stanowi jednak żadnych ograniczeń – jeśli tylko chcesz, możesz doskonale uporządkować i wygodnie przechowywać swoje ubrania nawet w najmniejszym domu.

Poniżej znajdziesz trzy fantastyczne pomysły na to, jak uporać się z nadmiarem ciuchów oraz jak i gdzie je przechowywać, jeśli nie dysponujesz wystarczającą przestrzenią w swoim mieszkaniu. Stosując kilka niezwykle praktycznych sztuczek szybko ogarniesz rozgardiasz i zapomnisz o problemie związanym z brakiem szafy.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że porozrzucane po całym domu ubrania i wieczny bałagan mogą spędzać nam sen z powiek, zwłaszcza jeśli należymy od osób niezbyt zorganizowanych i mających problem z utrzymaniem porządku. Prosta i tania szafa z odzyskanych materiałów położy kres rozrzuconym kupkom ubrań oraz wprowadzi do wnętrza twojego mieszkania oryginalny, niecodzienny akcent.

Gdzie schować ubrania, gdy nie masz szafy?

Jeśli jesteś kreatywną osobą i lubisz prace ręczne? Mamy dla ciebie idealne rozwiązanie na zorganizowanie sobie niecodziennej szafy na ubrania.

Oprócz tego, że nikt nie będzie miał tak oryginalnego mebla jak ty, będziesz mogła samodzielnie ją wykończyć i nadać mu osobistą dekorację. Będzie ona fantastycznie współgrała z wnętrzem twojego małego mieszkania.

Ubrania w szufladzie

Wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie i samodzielnie przygotuj szafę na swoje ubrania. Możliwości do wyboru jest naprawdę wiele. Poniżej znajdziesz kilka przykładów na oryginalną i pojemną szafę.

  • Zaopatrz się w kilka drewnianych desek i przygotuj z nich półki. Umieść je na wygodnej wysokości – tak, by nie przeszkadzały ci na co dzień ani nie blokowały przejścia. Następnie kup kilka drewnianych, plastikowych lub materiałowych skrzynek i ułóż w nich perfekcyjnie poskładane ubrania. Pamiętaj, że im lepiej je poskładasz, tym więcej zmieści się w każdej skrzynce.
  • Kup kilka dużych, plastikowych szuflad. Tego typu pojemniki są powszechnie dostępne i tanie. Ich wielką zaletą jest to, że możesz pomalować je na ulubiony kolor i udekorować wedle własnego gustu. Niektóre z nich mają nawet kółeczka, więc ich przemieszczanie jest łatwe i szybkie.
  • Jeśli twój pokój lub mieszkanie jest odpowiednio duże, śmiało możesz zawiesić na ścianie metalowy lub drewniany drążek i rozwiesić na nim swoje bluzki, sukienki, spodnie, kurtki itp. Pamiętaj jednak, że ten sposób jest raczej dla osób dobrze zorganizowanych, które nie mają problemu z utrzymaniem porządku. Tego typu szafa może być naprawdę oryginalnym elementem każdego wnętrza, oczywiście pod warunkiem, że twoje ubrania są czyste, zadbane i wyprasowane.
  • Jeśli masz w domu dwie przenośne drabinki, możesz z nich zrobić niezwykle oryginalną „zewnętrzną” szafę. Ułóż je w mniej więcej metrowej lub półtorametrowej odległości od siebie (w zależności od wielkości przestrzeni, jaką dysponujesz). Następnie na dolnych schodkach obydwu drabinek ułóż dość długą deskę – posłuży ci ona jako półeczka na buty lub inne drobiazgi. Z kolei na górnych schodkach połóż metalowy lub drewniany drążek, na którym zawiesisz wieszaki z ubraniami.

Jeśli z pomysłem wykończysz swoją „prowizoryczna” szafę, możesz uzyskać naprawdę oryginalną i jednocześnie niezwykle funkcjonalną ozdobę twojego małego wnętrza.

Organizacja i przechowywanie ubrań w bardzo małym mieszkaniu

Jeśli mieszkasz na niewielkiej przestrzeni i masz problem z przechowywaniem ubrań, koniecznie powinnaś poznać kilka sprawdzonych i praktycznych technik. Pomogą ci one zapanować nad ciuchowym rozgardiaszem.

Dowiedz się jak sprawić, by ubrania zajmowały możliwie jak najmniej miejsca. Dodatkowo będą one łatwo dostępne i zawsze przygotowane do natychmiastowego założenia. Stosując kilka praktycznych metod, szybko i sprawnie zorganizujesz swoją szafę. Chcesz je poznać?

Zagracona szafa ubranie rozrzucone

Systematycznie pozbywaj się ubrań, w których nie chodzisz

Kluczem do utrzymania porządku w szafie jest systematyczne pozbywanie się ubrań, w których już nie chodzisz. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele z nas ma wielki sentyment do ciuchów i bardzo trudno jest się nam z nimi rozstać.

Dzięki takiej praktyce nie tylko zyskasz dużo wolnej przestrzeni, ale także będziesz miała świadomość, że ktoś korzysta z tego co tobie przestało już służyć. Staraj się wykorzenić myślenie, że „to się może jeszcze przydać”. Pamiętaj, że moda się zmienia, a oczekiwanie, że dzwony czy futerka wrócą do mody jest absurdalne.

Zrób gruntowny przegląd swojej szafy i odłóż na bok ubrania, których nie założyłaś przez ostatni rok ani razu. W ten sposób zdasz sobie sprawę, jak bardzo zagracasz swoje mieszkanie. Bardzo często miewamy również ciuchy bardzo do siebie podobne – w takim przypadku zostaw sobie tylko te, które lubisz najbardziej.

Z początku zrobienie porządku ze swoimi ciuchami i wyselekcjonowanie tych, których powinnaś się pozbyć, może okazać się dość trudnym zadaniem. Zwłaszcza jeśli masz nawyk gromadzenia wszystkiego, co tylko wpadnie w twoje ręce. Jeśli jednak podejdziesz do sprawy poważnie, najprawdopodobniej pozbędziesz się przynajmniej połowy ciuchów ze swojej szafy.

Organizuj szafę w zależności od pory roku

Organizacja szafy względem aktualnej pory roku to fantastyczny sposób na praktyczne wykorzystanie małej lub twórczo zaimprowizowanej szafy. Spakuj ubrania, których nie będziesz nosiła przez długie miesiące i schowaj je w workach lub skrzyniach w niewidocznym miejscu. W szafie pozostaw tylko te ciuchy, w których rzeczywiście będziesz chodziła.

W ten sposób łatwiej będzie ci zapanować nad garderobą i wyszukać ubrania, które chcesz założyć. Pamiętaj, że wizualny aspekt naszych szaf ma wpływ na nasze samopoczucie. Zagracone i przepełnione ciuchami półki mogą wprawiać nas w zły humor i rozdrażnienie.

Czy nie jest to wystarczający powód, aby zrobić porządek ze swoimi ubraniami i funkcjonalnie zorganizować garderobę? Będzie to ważne zwłaszcza jeśli jest ona bardzo niewielkich rozmiarów.

Wieszaj ubrania

Nawet jeśli myślisz, że większość twoich ubrań nie wymaga wieszania, warto to robić. Generalnie wertykalna organizacja szafy jest estetyczniejsza i praktyczniejsza. Pozwala na przechowywanie większej ilości wyprasowanych i gotowych do założenia ciuchów.

Ubrania rozwieszone na cienkich wieszakach pomagają zaoszczędzić naprawdę dużo przestrzeni w porównaniu do ich ułożenia na półkach.

Dziewczyna w garderobie

Co więcej, rozwieszone ubrania bez problemu możesz pogrupować na konkretne kategorie: koszule, sukienki, spodnie, bluzki… Albo powiesić z jednej strony ciuchy „długie”, a z drugiej strony „krótkie”, by wykorzystać powstałą pod nimi przestrzeń na przechowywanie kilku skrzynek z różnymi drobiazgami.

Zainteresowały cię niecodzienne rozwiązania do pokoi o niewielkich rozmiarach? Brak szafy to nie tragedia, ale możliwość odkrycia swojej kreatywności i chęci samodzielnego zorganizowania swojej garderoby. Zabierz się do pracy nad swoją szafą jeszcze dziś!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.