Przestrzeń w szafie - kilka trików, aby ją dobrze wykorzystać

Czynnikiem fundamentalnym w utrzymaniu przestrzeni w szafie jest zachowywanie tam porządku. Dzięki temu szybko i bezproblemowo odnajdziemy odpowiednie elementy odzieży.
Przestrzeń w szafie - kilka trików, aby ją dobrze wykorzystać

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Jeżeli chcesz jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w szafie, musisz nauczyć się odpowiednio składać odzież i ją przechowywać. Problem pojawia się, gdy ubrania, których tak naprawdę nie używamy, zaczynają się gromadzić Dezorganizuje to całość i sprawia, że bardzo ciężko jest zachować porządek.

W niniejszym artykule podamy Ci kilka wskazówek i trików odnośnie tego, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w szafie. Dzięki temu zyskasz dużo miejsca, a także czasu.

Jak uzyskać przestrzeń w szafie – kilka trików

1. Zwijanie bluzek

Zamiast składać bluzki w formie prostokąta, możesz je równie dobrze zwinąć. Oszczędzisz całe mnóstwo przestrzeni w szafie i będziesz w stanie zmieścić tam znacznie więcej elementów odzieży.

Co ciekawe, zwinięte ubrania nie powinny się pognieść.

zwijanie bluzek, aby uzyskać przestrzeń w szafie

2. Wieszanie szali i chustek na drążku

Nie dość, że przechowywane w taki sposób zajmują znacznie mniej miejsca, to jeszcze łatwiej dobrać je do strojów.

Chustki i szale są cienkie i delikatne. Jeżeli wiszą, wyglądają lepiej i mniej się gniotą. Łatwiej też je zapamiętać.

3. Umieszczanie zestawów pościeli w jednej torbie

To doskonały sposób,aby odzież była gładka i odpowiednio złożona. Można dzięki temu uzyskać także pewność, że każdy zestaw pościeli jest na swoim miejscu.

4. Używanie małych pojemników na bieliznę

Dobrym pomysłem na przechowywanie majtek, biustonoszy oraz bardotek są małe pudełka i pojemniki. Możesz do tego celu użyć także specjalne organizery do bielizny.

Dzięki takiemu wyposażeniu bielizna będzie odpowiednio ułożona, a Ty szybko znajdziesz swój ulubiony element garderoby. Łatwiej także zorganizujesz wszystko kolorami oraz stylem.

Jest to również doskonały sposób na przechowywanie skarpetek – nie ma bowiem nic bardziej denerwującego, niż pojedyncze, pogubione skarpety, prawda?

uporządkowane przechowywanie bielizny

5. Używanie szafy z podziałkami

Dobrze zorganizowana szafa jest bardzo funkcjonalna i pomocna w codziennym życiu. Zmniejsza napięcie wywoływane szukaniem odzieży w pośpiechu oraz ciągłym jej składaniem.

Kto chciałby otworzyć szafę i znaleźć w niej całe mnóstwo zmieszanej odzieży, obuwia, akcesoriów i innych nieuporządkowanych przedmiotów w każdym możliwym miejscu?

Taki nieład może zwiększyć stres i sprawić, że jeszcze trudniej będzie Ci znaleźć to, czego potrzebujesz w danym momencie. Będziesz przez to tracić całe mnóstwo czasu i energii. Utrzymywanie zorganizowanej garderoby bez wątpienia pozwoli Ci uzyskać przestrzeń w szafie.

Owszem, wymaga to odpowiedniego planowania i strategii, a także dyscypliny i codziennego utrzymywania porządku, zwłaszcza podczas składania ubrań. W nagrodę jednak będą one doskonale uporządkowane.

Przestrzeń w szafie – inne pomysły

  • Pozbądź się rzeczy, których już nie używasz. Pozbycie się butów, akcesoriów i dodatków, których już nie używasz, a które jednak zajmują Ci przestrzeń, to doskonały pomysł. Możesz na przykład dać je komuś w prezencie. Uszczęśliwisz kogoś, a jednocześnie uzyskasz dużo miejsca.
  • Dobrze zaplanowane stojaki mogą pomóc uzyskać więcej przestrzeni. Służą do przechowywania butów, dodatków, torebek i sprawiają, że znacznie łatwiej jest utrzymać porządek. Jest to bardzo wygodne.
  • Używaj haków i wieszaków. Pomagają lepiej zorganizować przestrzeń w szafie i wieszać odzież, zajmując przy tym niewiele przestrzeni – w każdym razie znacznie mniej, niż wtedy, gdy je składamy.
przestrzeń w szafie
  • Doskonałym sposobem jest również umieszczenie butów w specjalnych organizerach. Najlepiej wybierać te przeznaczone do umieszczania za drzwiami, ponieważ w samej szafie zajmują bardzo dużo przestrzeni.
  • Możesz również włożyć buty do pudełek pod łóżkiem. Oszczędzisz przestrzeń, uporządkujesz obuwie i znacznie łatwiej wszystko znajdziesz.
  • Torby i walizki z kolei umieść w górnych częściach szafy. Podobnie torebki i buty na obcasach. Zajmą znacznie mniej przestrzeni, niż gdyby stały na dole szafy.
  • W szafie umieszczaj tylko odzież z danej pory roku. Pozostałą chowaj w zamkniętych pudłach. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego zajmowania przestrzeni ubraniami, których nie użyjesz przez najbliższych kilka miesięcy.

Zorganizuj się!

Poświęć czas i energię na odpowiednie zorganizowanie sobie domu. Zauważysz, że wysiłek ten w porównaniu z uzyskanymi korzyściami oraz oszczędzonym czasem, znacznie się opłaca.

Pomyśl, że za każdym razem, gdy chcesz poszukać jakiejś części garderoby, z łatwością ją odnajdziesz. Nie będziesz musiała przez długi czas zastanawiać się, gdzie się znajduje.

Pamiętaj też, że niektóre elementy odzieży są bardziej delikatne i wymagają znacznie więcej uwagi oraz lepszego “traktowania”. Jeżeli przechowujesz je pogniecione lub na wielkim, ugniecionym stosie, nie ma co się spodziewać, że będą później wyglądać korzystnie. Będą bowiem rozciągnięte, zdeformowane, może nawet będą mieć zapach szafy lub wilgoci.

Jeśli zastosujesz nasze proste triki i odpowiednio zadbasz o swoją odzież, oszczędzisz sporo pieniędzy i będziesz mieć obszerną przestrzeń w szafie. Dobra organizacja i porządek ułatwiają życie. Dzięki nim nie będziesz tracić czasu za każdym razem, kiedy czegoś szukasz. Naprawdę warto!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.