Przestrzeń w szafie – kilka trików, aby ją dobrze wykorzystać

· Październik 16, 2017
Czynnikiem fundamentalnym w utrzymaniu przestrzeni w swojej szafie jest zachowywanie tam porządku. Dzięki temu szybko i bezproblemowo odnajdziemy odpowiednie elementy odzieży bez tracenia na to czasu i wprowadzania nieporządku.

Jeżeli chcesz jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w szafie, musisz nauczyć się odpowiednio składać odzież i ją przechowywać. Problem pojawia się, gdy ubrania, których tak naprawdę nie używamy zaczynają się kumulować. Dezorganizuje to całość i sprawia, że bardzo ciężko jest zachować porządek.

W dzisiejszym artykule podamy Ci kilka wskazówek i trików odnośnie tego, jak możliwie jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w szafie. Dzięki temu zyskasz dużo miejsca oraz czasu.

Jak uzyskać przestrzeń w szafie – kilka trików

1. Dobrym pomysłem jest zwijanie bluzek

Zamiast składać bluzki w formie prostokąta, możesz je równie dobrze zwinąć. Oszczędzisz całe mnóstwo przestrzeni w szafie i będziesz w stanie zmieścić tam znacznie więcej elementów odzieży. Co ciekawe, gdy zwijamy ubrania, generalnie nie powinny się one pognieść.

Zwijanie bluzek aby uzyskać przestrzeń w szafie

2. Szale i chustki wieszaj na drążku

Przechowując je w taki sposób, zajmą znacznie mniej miejsca i łatwiej nam będzie dobrać odpowiednią do stroju. Chustki i szale są cienkie i delikatne. Jeżeli wiszą, wyglądają lepiej i mniej się gniotą. Łatwiej też będzie Ci pamiętać o tym, jakimi dysponujesz.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Domowe porządki – Zorganizuj się i nie trać czasu na szukanie

3. Gdy składasz pościel, te same zestawy umieszczaj w jednej torbie

To doskonały sposób, ponieważ dzięki temu odzież będzie gładka i odpowiednio złożona. Uzyskamy dzięki temu również pewność, że każdy zestaw pościeli jest na swoim miejscu.

4. Używaj małych pojemników na swoją bieliznę

Dobrym pomysłem na przechowywanie majtek, biustonoszy oraz bardotek są małe pudełka bądź pojemniki. Możesz też w tym celu postarać się o specjalne organizery do bielizny.

Dzięki temu Twoja bielizna będzie odpowiednio poukładana i unikniemy poszukiwań ulubionego elementu garderoby. Łatwiej też będzie nam zorganizować wszystko kolorami oraz stylem.

Uporządkowane przechowywanie bielizny

Jest to doskonały sposób na przechowywanie również skarpetek – nie ma bowiem nic bardziej denerwującego, niż pojedyncze, pogubione skarpety, prawda?

Może zainteresuje Cię również artykuł: Biustonosz w złym rozmiarze. Czy to niebezpieczne?

5. Szafa z podziałkami

Dobrze zorganizowana szafa jest bardzo funkcjonalna i pomocna w codziennym życiu. Zmniejsza napięcie wywoływane zazwyczaj szukaniem odzieży w pośpiechu oraz ciągłym składaniem jej.

Koniec końców, kto lubi otworzyć szafę i znaleźć w niej całe mnóstwo zmieszanej odzieży, obuwia, akcesoriów i innych nieuporządkowanych przedmiotów w każdym możliwym miejscu?

Może to zwiększyć stres i spowodować, że jeszcze trudniej będzie Ci znaleźć to, czego potrzebujesz w danym momencie. Będziesz przez to tracić całe mnóstwo czasu i energii. Utrzymywanie zorganizowanej garderoby pozwoli Ci uzyskać przestrzeń w szafie.

Owszem, wymaga odpowiedniego planowania i strategii. Będzie wymagać od Ciebie dyscypliny i codziennego utrzymywania porządku, zwłaszcza podczas składania ubrań. W nagrodę jednak będą one doskonale uporządkowane, a Ty zyskasz całe mnóstwo czasu.

Inne pomysły na przestrzeń w szafie

  • Pozbądź się rzeczy, których już nie używasz. Pozbycie się butów, akcesoriów i dodatków, których już nie używasz, które jednak zajmują Ci przestrzeń to doskonały pomysł. Możesz na przykład dać je komuś w prezencie. Uszczęśliwisz kogoś, a jednocześnie uzyskasz dużo miejsca.
  • Dobrze zaplanowane stojaki mogą bardzo pomóc uzyskać więcej przestrzeni. Służą do przechowywania butów, dodatków, torebek i sprawiają, że znacznie łatwiej jest utrzymać porządek. Jest to również bardzo wygodne.
  • Używaj haków i wieszaków. Pomagają lepiej zorganizować przestrzeń w szafie i wieszać odzież, zajmując przy tym niewiele przestrzeni – w każdym razie znacznie mniej, niż wtedy, gdy je składamy.

Zobacz też artykuł: Buty – 20 kreatywnych pomysłów, by je uporządkować

Wieszak na apaszki

  • Doskonałym sposobem jest również umieszczenie butów w specjalnych organizerach. Najlepiej jest wybierać te przeznaczone do umieszczania za drzwiami, ponieważ w samej szafie zajmują bardzo dużo przestrzeni.
  • Możesz również włożyć buty do pudełek pod łóżkiem. Oszczędzisz przestrzeń, obuwie będzie uporządkowane i znacznie łatwiej będzie Ci wszystko znaleźć.
  • Torby i walizki z kolei umieść w górnych częściach szafy. Podobnie torebki i buty na obcasach. Zajmą znacznie mniej przestrzeni, niż w opcji gdyby stały na dole szafy.
  • W szafie umieszczaj tylko odzież z danej pory roku, pozostałą chowaj w zamkniętych pudłach. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego zajmowania przestrzeni ubraniami, których nie użyjesz przez najbliższych kilka miesięcy.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Tłuste plamy? Nie wyrzucaj odzieży – wypróbuj nasze triki

Zorganizuj się!

To bardzo ważne, żeby poświęcić czas i energię na odpowiednie zorganizowanie sobie domu. Zauważysz, że wysiłek ten w porównaniu z uzyskanymi korzyściami oraz oszczędzonym czasem.

Pomyśl, że za każdym razem gdy chcesz poszukać jakiejś części garderoby, z łatwością ją odnajdziesz. Nie będziesz musiała przez długi czas zastanawiać się, gdzie się znajduje.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Zarządzanie czasem – poznaj pięć trików

Pamiętaj też, że niektóre elementy odzieży są bardziej delikatne i wymagają znacznie więcej Twojej uwagi oraz lepszego „traktowania”.

Jeżeli przechowujesz je pogniecione lub na wielkim, ugniecionym stosie, nie ma co się spodziewać, że będą później wyglądać korzystnie. Będą bowiem rozciągnięte, zdeformowane, może nawet przejdą zapachem szafy lub wilgoci. A wszystko to dlatego, że nie zostały odpowiednio przechowane.

Jeśli zastosujesz nasze proste triki i odpowiednio zadbasz o swoją odzież, oszczędzisz sporo pieniędzy i będziesz mieć obszerną przestrzeń w szafie. Dobra organizacja i porządek ułatwiają życie. Dzięki nim nie będziesz tracić czasu za każdym razem, kiedy czegoś szukasz. Naprawdę warto!