Jak zrobić papier czerpany w domu i jak go użyć: trzy pomysły

Dowiedz się, jak zrobić papier z recyklingu z korzyścią dla środowiska i zainspiruj się tymi trzema pomysłami, które możesz wykonać z papieru czerpanego. Wiemy, że ci się spodobają!
Jak zrobić papier czerpany w domu i jak go użyć: trzy pomysły

Ostatnia aktualizacja: 01 lipca, 2022

Papier czerpany wytwarza się prostą techniką stosowaną od wieków. Dzięki temu można go zrobić w domu i w ten sposób dać drugie życie materiałom, które już zużyłeś. To świetny pomysł, aby przyczynić się do ochrony środowiska poprzez recykling i dobrą zabawę podczas całego procesu.

Papier czerpany z recyklingu może być używany w niezliczonych rękodziełach a jego wykorzystanie zmniejsza wpływ na środowisko. W końcu zrobiony jest z celulozy drzewnej!

Przyjrzyjmy się, jak zrobić papier czerpany w domu.

Czy każdy rodzaj papieru może zostać poddany recyklingowi?

Wiele osób uważa, że można przeprowadzić recykling każdego rodzaju papieru, ale niestety nie jest to prawdą. Recyklingowi podlega celuloza, z której składa się papier. Jednak nie wszystkie papiery mają taką samą koncentrację tego materiału.

Do papierów, które można poddać recyklingowi, zaliczają się:

 • Karton
 • Czasopisma
 • Gazety
 • Kserokopie
 • Broszury reklamowe

Tymczasem papiery, których nie można poddać recyklingowi, obejmują:

 • Papier toaletowy
 • Specjalny papier fotograficzny
 • Papier faksowy
 • Papier woskowany
Gazety do recyklingu
Gazety nadają się do recyklingu. W rzeczywistości jest to zwykle jeden z najczęstszych makulaturowych rodzajów papieru.

Materiały do wytworzenia papieru czerpanego

Papier czerpany można wytwarzać w zaciszu własnego domu i bez użycia obcych materiałów. To zadanie jest idealne jako zajęcie z maluchami, ponieważ jest to świetny sposób na nauczenie ich dbania o środowisko.

Oto materiały potrzebne, aby wytworzyć papier czerpany z recyklingu:

 • Gąbki
 • Gorąca woda
 • Cienka siatka
 • Butelka z rozpylaczem
 • Blender lub mikser
 • Papier nadający się do recyklingu
 • Ramki na zdjęcia
 • Kawałki prześcieradła lub cienkiej szmatki
 • Prasa ręczna lub waga do wyciskania papieru
 • Głęboki pojemnik, w którym ramki zmieszczą się poziomo

Jak zrobić papier czerpany w domu?

Proces wytwarzania papieru makulaturowego stosuje się od tysięcy lat dzięki jego łatwości. Jednak, choć jest to proste zadanie, należy przestrzegać pewnych zaleceń, aby finalny produkt był dobrej jakości.

1. Kup lub zrób ramkę

Pierwszym krokiem w produkcji papieru czerpanego jest wykonanie lub zakup dwóch ramek o żądanym rozmiarze. Gdy już je masz, umieść jedną na stole roboczym i przykryj kawałkiem siatki o tym samym rozmiarze. Musisz upewnić się, że jest dobrze rozciągnięta i w razie potrzeby popraw.

Po zamocowaniu siatki ostrożnie przytnij jej nadmiar i to wszystko. Forma, w której wykonasz papier czerpany, jest gotowa! Nie należy jednak nakładać siatki na drugą ramę, ponieważ posłuży ona jako osłona.

Przed kolejnym krokiem możesz wyciąć arkusz lub kawałek cienkiej tkaniny. Dopasuj rozmiar do ramek, aby zaoszczędzić czas.

2. Zrób miazgę papierową

Aby stworzyć masę papierową od podstaw, najpierw pokrój papier, który zamierzasz poddać recyklingowi, na małe kawałki, aby szybciej się rozpuściły. Następnie do dużej miski włóż cały papier i zalej go gorącą wodą.

Pozostaw na noc, aby papier całkowicie się rozpadł.

Następnego dnia zmiksuj lub zblenduj całą mieszankę, aż uzyskasz gładką i pozbawioną grudek konsystencję. Możesz również wykonać ten proces za pomocą moździerza i tłuczka.

3. Od pulpy do makulatury

Gdy miazga papieru jest wolna od grudek, nadszedł czas, aby przenieść ją na ramkę, aby rozpocząć formowanie arkuszy. Rozłóż miazgę na ramce z siatką i nadaj jej żądaną grubość i rozmiar. Następnie przetrzyj delikatnie gąbką całą powierzchnię, aby ostrożnie usunąć nadmiar wilgoci.

Następnym krokiem jest pokrycie ramki z siatką i miazgą, cienkim arkuszem, który wcześniej zwilżyłeś. Teraz wreszcie połóż drugą ramkę na wierzchu. Delikatnie potrząśnij obiema ramkami i upewnij się, że miąższ jest równomiernie rozprowadzony. Na koniec pozwól spłynąć przez kilka minut nadmiarowi wody i zdejmij ramkę.

4. Odłącz miazgę

Kiedy masz już miazgę w oprawce, czas ją ostrożnie usunąć.

Umieść formę na mokrym arkuszu tak, aby miazga miała bezpośredni kontakt z kawałkiem materiału. Teraz, lekko naciskając, przenieś nowy arkusz papieru na kawałek arkusza z tkaniny.

Zakończ usuwanie pozostałej wilgoci za pomocą gąbki i umieść kolejny kawałek tkaniny na arkuszu papieru czerpanego. Aby zapobiec marszczeniu się lub utracie kształtu podczas wysychania, połóż na nim stos książek lub ciężki przedmiot. Możesz także użyć prasy.

5. Końcowe szczegóły

Gdy zarówno arkusz, jak i papier czerpany będą całkowicie suche, możesz je delikatnie rozerwać, aby odsłonić nowy arkusz papieru z recyklingu, który właśnie powstał. Zauważysz, że papier jest nieco pofalowany, więc możesz go włożyć do książki, aby go wyprostować. W razie potrzeby możesz również przyciąć krawędzie.

Trzy wspaniałe pomysły, w których może wykorzystać paper czerpany

Istnieje wiele prac rękodzielniczych, które można wykonać z papieru czerpanego. Wystarczy puścić wodze fantazji i stworzyć niepowtarzalne przedmioty, które przydadzą się w przyszłości.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak używać butelek szklanych z recyklingu do dekoracji ogrodu

1. Zeszyty do rysowania z papieru czerpanego

Rysowanie to jedna z czynności, które dzieci (i wielu dorosłych) lubią najbardziej. To ćwiczenie dydaktyczne nie tylko pobudza ich kreatywność, ale także zapewnia im rozrywkę podczas nauki.

Jeśli twoje dzieci pomogły zrobić papier czerpany, możecie zrobić z niego zeszyt, aby mogły w nim utrwalić wszystkie swoje kolorowe pomysły.

Aby wykonać szkicownik, przygotuj niezbędne arkusze papieru z recyklingu. Gdy wszystko będzie już gotowe, użyj kawałka tektury na okładki i zszyj lub zepnij wszystkie arkusze ze sobą.

2. Ramka na zdjęcia z papieru czerpanego

Jeśli masz nudną oprawkę, która wymaga przeróbki, ten pomysł jest dla Ciebie idealny! To jedno z najłatwiejszych wyrobów, więc nawet dzieci mogą w nim uczestniczyć.

Wystarczy wyciąć paski z papieru czerpanego i zrolować je w małe kółka o różnych rozmiarach. Przyklej je do ramki obrazu w dowolnej kolejności. Baw się różnymi rozmiarami i staraj się nie zostawiać wolnej przestrzeni.

Jeśli chcesz pójść o krok dalej, ozdabiając papier czerpany, możesz pofarbować go na różne odcienie, aby wykończenie było bardziej żywe i przyciągające wzrok.

Recykling
Wszystkie materiały pochodzące z recyklingu można zastosować do dekoracji domu, dzięki czemu dokładamy wszelkich starań, aby dbać o bardziej zrównoważone środowisko.

3. Lampy z papieru czerpanego

Ten rodzaj papierowej lampy jest bardzo łatwy w wykonaniu i ma niepowtarzalny styl, który zaskoczy wszystkich Twoich gości.

Aby to zrobić, musisz zrobić wachlarze tego samego rozmiaru z arkuszy papieru. Złóż je w harmonijkę, aż utworzy się typowy kształt wachlarza.

W każdej z fałd będziesz musiał zrobić dziurkę na jednym z jej końców, aby następnie przeciągnąć przez nie linkę. Po złożeniu wszystkich arkuszy papieru nadszedł czas, aby połączyć je za pomocą białego kleju.

Na koniec, gdy wszystkie wachlarze połączą się ze sobą, przełóż sznurek przez każdy z górnych otworów i pociągnij, aby zamknąć górną część. Utworzysz klasyczną lampę typu cap. Teraz wystarczy założyć nasadkę na żarówkę energooszczędną, aby nie nagrzewała się zbytnio.

Szukaj inspiracji, aby zrobić papier czerpany w domu

Kiedy dajemy papierowi drugą szansę, pomagamy dbać o środowisko. Poza tym świetnym pomysłem jest puścić wodze fantazji i tworzyć różne rękodzieła, jednocześnie oszczędzając pieniądze.

Więc teraz, kiedy już wiesz, jakie to proste, przygotuj się na zastosowanie tego w praktyce! Zainspiruj się tymi pomysłami!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Reyna, Leoncio, et al. “Elaboración de cartón a partir de papel reciclado.” Revista Peruana de Química e Ingeniería Química 6.1: 50-54.
 • Cebrián del Pozo, Marianela, and Paco Ruiz Díaz. “Papel reciclado.” (1989).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.