Farbowanie ubrań w domu - 4 ważne wskazówki

Farbowanie ubrań nie tylko pomaga przywrócić im kolor, ale może również wzmocnić tkaninę i usunąć kłaczki. Pokażemy Ci, jak to zrobić, a także podamy kilka ważnych wskazówek.
Farbowanie ubrań w domu - 4 ważne wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Ubrania mogą otrzymać drugą szansę, zwłaszcza jeśli znajdują się na liście ulubionych. Farbowanie ubrań w domu to dobra opcja na odzyskanie i przywrócenie do życia tych części garderoby, o których myślałaś, że już nie możesz ich więcej włożyć.

Ponadto, farbowanie ubrań może przynieść pewne szczególne korzyści. Okazuje się, że oprócz ratowania ubrań i przywracania im koloru ten proces usuwa też kłaczki i wzmacnia tkaninę. Czy masz potrzebę, aby przeprowadzić farbowanie ubrań w domu? Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że chociaż jest to proste, trzeba zachować ostrożność.

Farbowanie ubrań w domu – jak należy to robić?

Wszystko zależy od tego, czy użyjesz naturalnego barwnika, czy barwnika fabrycznego. Do fabrycznych stosuje się nieco prostszą metodę niż do naturalnych. Jednak zwróć uwagę, że naturalne barwniki są ekologiczne, ponieważ powstają ze składników roślinnych.

Naturalne barwniki sprawdzają się na tkaninach takich jak len, jedwab, bawełna lub wełna, ale zwykle nie działają dobrze na sztuczny jedwab, lycrę i włókna syntetyczne. W rzeczywistości barwniki, które można znaleźć na rynku, również nie dają tak dobrych skutków w ich przypadku.

Chociaż prawdą jest, że uzyskuje się lepsze wyniki. Jeśli zastanawiasz się, jak farbować ubrania w domu naturalnym barwnikiem, wykonaj następujące kroki:

  1. Na każdy litr wody musisz wsypać do rondla małą łyżkę soli, dodać barwnik spożywczy i zagotować.
  2. Kiedy się zagotuje, zmniejsz płomień, a gdy woda nabierze pożądanego koloru, zmniejsz ogień i poczekaj, aż ostygnie.
  3. Przelej płyn przez sitko, aby usunąć pozostałości. Jeszcze raz zagotuj i wyłącz, gdy osiągnie punkt wrzenia.
  4. Zanurz ubranie, załóż rękawiczki i lekko wymieszaj, a następnie pozostaw na kilka minut w wodzie z barwnikiem.
  5. Na koniec musisz tylko wycisnąć i wysuszyć ubranie.

Ubranie może puścić kolor podczas prania, dlatego zaleca się pranie odzieży w tym samym kolorze. Jeśli kupujesz barwnik na rynku, zwykle mają one szczegółowe instrukcje użycia.

Farbowana odzież
Możesz wybrać kolor, który Ci się podoba i połączyć ubrania, które wcześniej nie miały tych samych odcieni.

Przeczytaj również ten praktyczny materiał: Dlaczego na ubraniach w szafie pojawia się pleśń?

Wskazówki dotyczące farbowania ubrań w domu

Farbowanie ubrań w domu wymaga uwzględnienia pewnych kwestii. Poniższe wskazówki będą dla Ciebie bardzo przydatne.

1. Przygotuj swoje miejsce pracy

Zanim zaczniesz farbować swoje ubrania, musisz mieć przygotowane przybory, takie jak pojemnik na mieszankę, gazetę, rękawiczki i narzędzie do mieszania. Upewnij się, że pojemnik jest wystarczająco duży, aby ubranie było całkowicie zanurzone.

2. Pozostaw na dłużej, aby uzyskać mocniejszy odcień

Pamiętaj, że im dłużej ubranie przebywa w wodzie z barwnikiem, tym mocniejszy uzyskuje kolor. Wystarczy więc, że zanurzysz ubranie w płynie na około godzinę. Możesz również uzyskać mocniejszy kolor, dodając do mieszanki więcej barwników spożywczych.

3. Uważaj na rodzaj tkaniny

Nie wszystkie tkaniny dają ten sam efekt po farbowaniu. Należy wziąć pod uwagę, że koszule bawełniane, wełniane, jedwabne lub lniane doskonale nadają się do barwienia. Ich ostateczny kolor wychodzi bowiem jednorodny i mają pożądany odcień, a ponadto są mniej podatne na nierównomierne plamy.

Jednak odzież wykonana z włókien syntetycznych lub z tkaniny stosowanej na kostiumy kąpielowe często daje niekorzystne wyniki. W przypadku tego typu odzieży najlepiej zanieść ją do specjalisty, który wykona to zadanie profesjonalnie.

4. Nie dodawaj proszku bezpośrednio do tkaniny

Możesz pomyśleć, że dodanie proszku bezpośrednio do ubrania, a następnie dodanie wody, zadziała w ten sam sposób. Ostrzegamy, że nie osiągniesz tego samego wyniku.

W rzeczywistości ubranie może mieć nierównomiernie rozłożony kolor. Dlatego najpierw wymieszaj farbę z wodą, a dopiero potem zanurz tkaninę. Pamiętaj też, że pierwsze pranie tkaniny po farbowaniu należy przeprowadzić oddzielnie od innych ubrań, ponieważ często puszczają trochę farby.

Kolorowe tkaniny
W czasie prania posegreguj ubrania farbowane na określone kolory i oddziel od tych, które są białe, aby farby nie zniszczyły odzieży.

Farbowanie ubrań w domu daje im drugą szansę

Nowe życie dla ubrania znoszonego przez używanie i czas to nie tylko możliwość ponownego włożenia Twojej ulubionej koszuli lub spodni, które tak bardzo lubisz. Chodzi także o ochronę środowiska. Naturalne barwniki dają możliwość wykonania tego procesu w ekologiczny sposób.

Farbowanie ubrań w domu jest dość łatwe do wykonania, jednak upewnij się, czy kolor jest jednolity. Aby zapewnić ten efekt, użyj mieszadła i mieszaj co jakiś czas. Pamiętaj też, że barwnik, którego używasz, może zabarwić pojemniki, a nawet mieszadło, więc nie wystrasz się się, widząc ten efekt.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.