Jak wykorzystać mini rośliny do dekorowania domu?

Wypełnij swój dom mini roślinami! Są piękne i nie wymagają dużej pielęgnacji. Zwróć uwagę na nasze wskazówki, aby dowiedzieć się, jak ozdobić nimi przestrzeń!
Jak wykorzystać mini rośliny do dekorowania domu?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żywe zielone akcenty przynoszą naszym przestrzeniom wiele korzyści. Niektóre rośliny służą do oczyszczania powietrza, inne do kontrolowania temperatury, a jeszcze inne wydzielają przyjemny aromat. Jeśli jednak nawet plastikowe kwiaty giną w twoich rękach, może warto wziąć pod uwagę mini rośliny jako naturalne opcje ozdabiania domu.

Te urocze małe rośliny upiększają otoczenie i wprowadzają do wnętrza miły zielony akcent. Mini rośliny są również bardzo łatwe i praktyczne w pielęgnacji; zazwyczaj są to małe sukulenty i kaktusy.

Kuchnia, salon, łazienki, sypialnie… nie ma znaczenia, gdzie zdecydujesz się umieścić te małe piękności. Świetnie prezentują się w każdej przestrzeni. Rzućmy okiem na niektóre z najlepszych wskazówek dotyczących dekorowania domu za pomocą mini roślin.

1. Mini rośliny jako dekoracja kuchni

Kuchnia to serce domu. W końcu niektóre rodziny spędzają wiele wspólnych godzin w tym pomieszczeniu.

Dlatego nie zaszkodziłoby uwydatnić piękno przestrzeni kilkoma sukulentami. Na przykład mini kaktus może żyć w ciepłym i jasnym otoczeniu.

Należy również pamiętać o doniczkach. W takim przypadku możesz dać upust swojej kreatywności i umiejętnościom rzemieślniczym! Możesz w tym celu ponownie użyć starych puszek, małych drewnianych pudełek, szklanych słoików, a nawet filiżanek do herbaty. Spróbuj wybrać sukulenty o różnym wyglądzie, aby uzyskać niepowtarzalny wystrój.

Czy Twoja kuchnia ma okna? Półki obok nich idealnie nadają się, aby umieścić tam mini rośliny. Możesz też postawić je na blacie lub parapecie, który jest wolny. Pamiętaj, że możesz spersonalizować doniczki za pomocą naklejek i wstążek, aby uzyskać bardzo oryginalny design.

Mini rośliny w kuchni
Ostrożnie wybieraj rośliny, które umieszczasz w kuchni, ponieważ pewne warunki nie wpłyną optymalnie na wszystkie odmiany mini roślin.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Kompozycje kwiatowe – jak je zachować na dłużej

2. Przestrzeń ozdobna na stole

Kilka mini-roślin na stole może stanowić ciekawy element centralny, który zastąpi klasyczny wazon z kwiatami. Możesz więc zdecydować się na duży pojemnik wykonany np. z ceramiki, szkła lub gliny.

Wewnątrz umieść kilka mini-roślin tego samego typu lub różnych. Aby uwydatnić ich piękno, rozważ pokrycie powierzchni ziemi białymi perłami.

Tylko upewnij się, żeby podstawa pojemnika była zawsze czysta. Decydując się na podlewanie, upewnij się, że jest dobry drenaż, a miejsce wokół suche, aby nie zabrudzić obrusu lub szkła na stole. Możesz również użyć donicy, w której umieścisz mini rośliny.

3. Mini rośliny jako zielony akcent w Twoim salonie

O ile kuchnia jest sercem domu, o tyle w centrum uwagi znajduje się salon. Nic dziwnego, gdyż tam przyjmujemy gości. I tutaj mini rośliny mogą znaleźć swoje idealne miejsce.

Ważną rolę odgrywa tu kreatywność. Co powiesz na stworzenie mini ogrodu zen?

Możesz użyć kolorowej ziemi i zaprojektować kilka warstw w szklanej misce. Możliwe jest również umieszczenie grafiki na stoliku do herbaty.

Inną opcją jest ustawienie ich na półkach w salonie lub wykonanie pionowej ściany pełnej mini roślinek. Możliwości są nieskończone! Możesz również znaleźć doniczki i materiały, które wzbogacą każdy styl, na który się zdecydujesz.

4. Wprowadź mini rośliny do łazienki!

Czy możesz hodować kaktusy w łazience? Być może wcześniej nie przyszło ci to do głowy, ale jest to możliwe, pomimo wilgotnych warunków. Co ważne,potrzebują sporej dawki naturalnego światła, więc odrzuć ten pomysł, jeśli Twoja łazienka nie ma okien.

Ułóż mini rośliny na blacie umywalki lub na niektórych półkach, ale bez zbytniego obciążania przestrzeni. Inną dobrą opcją jest zaopatrzenie się w tablicę magnetyczną, na której można powiesić rośliny, po prostu przyklejając mały magnes do butelki.

Rośliny powietrzne również stanowią rozsądną alternatywę, jeśli w łazience nie ma oświetlenia ani przepływu powietrza. Jako epifity, nie wymagają gruntu i potrafią przystosować się do opisanych powyżej warunków. Z drugiej strony słyną również ze swojej zdolności do pochłaniania zanieczyszczających cząstek z powietrza.

Rośliny powietrzne to świetne mini rośliny do ozdabiania
W pomieszczeniach z małą ilością światła świetną opcją do dekoracji mini roślinami są rośliny powietrzne. Nie wymagają gleby.

5. Udekoruj swoją sypialnię lub biurko

Najlepiej byłoby zdecydować się na rośliny, które mają zdolność oczyszczania powietrza, wchłaniania szkodliwych substancji i uwalniania tlenu w nocy. Niektóre z tych cech spełniają sansevierie i aloesy, dzięki czemu można je umieścić w sypialni.

Wystarczy ustawić kilka małych doniczek na szafce nocnej lub komodzie. Jeśli jednak rośliny mają trafić do pokoju Twojego dziecka, upewnij się, że wybierasz te bez cierni, takie jak Haworthia.

Niektórzy ludzie mają w domu biurko do pracy lub nauki. Te przestrzenie również świetnie wyglądają, gdy ustawisz na nich mini rośliny. Oprócz tego, że zdobią, odświeżają też powietrze i pomagają w produktywności, koncentracji i redukcji stresu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Pięć pomysłów na udekorowanie salonu materiałami z recyklingu

Odrobina zieleni upiększa dom

Po co kupować plastikowe kwiaty do domu, jeśli szybko tracą kolor i z czasem ulegają zniszczeniu? Mini rośliny mają wiele zalet. W przeciwieństwie do plastikowych regularnie rodzą piękne kolorowe kwiaty, a nawet oczyszczają powietrze w Twoim domu.

Jeśli zastanowisz się na tym przez kilka minut, dadzą ci wiele przyjemności i korzyści za tylko jedną rzecz w zamian: odrobinę twojej opieki. Rozważ te pomysły i podaruj namiastkę natury swojej rodzinie.

I nie obawiaj się: mini rośliny nie wymagają dużej pielęgnacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Claudio L. (2011). Planting healthier indoor air. Environmental health perspectives119(10), A426–A427. https://doi.org/10.1289/ehp.119-a426
  • Lee, M. S., Lee, J., Park, B. J., & Miyazaki, Y. (2015). Interaction with indoor plants may reduce psychological and physiological stress by suppressing autonomic nervous system activity in young adults: a randomized crossover study. Journal of physiological anthropology34(1), 21. https://doi.org/10.1186/s40101-015-0060-8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.