Kompozycje kwiatowe - sztuczki, aby zachować je jak najdłużej

Jeśli masz dość aranżacji kwiatowych, które nie trzymają się nawet przez trzy dni z rzędu, powiemy Ci, co musisz zrobić, aby zachować świeżość kwiatów na dłużej.
Kompozycje kwiatowe - sztuczki, aby zachować je jak najdłużej

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Chcemy, aby nasz dom był miłym i przytulnym miejscem zarówno dla nas, jak i dla naszych gości. Idealnym sposobem na udekorowanie domu są kompozycje kwiatowe, ponieważ kwiaty to dobry sposób, aby nadać mu odrobinę koloru i naturalnego klimatu.

Bukiety jednak szybko więdną i mogą zepsuć się w mgnieniu oka. Niektóre mogą postać kilka dni, a inne nawet kilka tygodni. Czas trwania zawsze będzie zależał od odmiany kwiatów i opieki, jaką im zapewnimy.

Jeśli chcesz, aby twoje kompozycje kwiatowe trwały dłużej niż pięć dni w idealnym stanie, weź pod uwagę kilka bardzo prostych wskazówek do wykonania. Nie zajmą Ci też dużo czasu, więc zawsze możesz mieć świeże kwiaty w domu.

Sztuczki, dzięki którym Twoje kompozycje kwiatowe będą w idealnym stanie

Kwiaty
Aranżacje kwiatowe są piękne i idealne na każdą okazję.

Jeśli chcesz przedłużyć życie bukietu, który dostałaś lub kupiłaś, aby udekorować stół w jadalni, posłuchaj naszych rad. Dzięki temu kwiaty pozostaną w Twoim domu na dłużej, wydzielając przyjemne zapachy.

 • Jeśli dostałaś lub kupiłaś bukiet, pierwszą rzeczą do zrobienia jest usunięcie papieru do pakowania. Następnie odetnij łodygi po przekątnej, usuń nadmiar liści i wstaw tak przycięte kwiaty do wazonu.
 • Nie przekraczaj 10 centymetrów wody w wazonie, ponieważ kwiaty mogą cierpieć z nadmiaru wilgoci.
 • Ważna jest lokalizacja kompozycji kwiatowej. Zawsze stawaj je w takim miejscu, by w nocy było tam chłodno, a w ciągu dnia miało wystarczająco dużo światła. Jednak nie powinno to być miejsce bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych.
 • Do większości roślin możemy wlać letnią wodę. Jeśli jednak są to cebulkowe lub róże, zdecydowanie polecamy zimną.
 • Woda powinna być wymieniana codziennie, ponieważ kwiaty potrzebują świeżej wody. Jeśli łodygi pozostają suche, najlepiej przyciąć  je o jeden centymetr, kiedy uznasz to za konieczne.
 • Jeśli są to storczyki, nie wymagają wiele opieki, ponieważ są bardzo odporne na warunki środowiska. Wystarczy przeciąć łodygę po przekątnej i przepłukać je w ciepłej kąpieli wodnej.
 • Aby utrzymać hortensje na dłużej, musimy je natomiast zanurzyć w zimnej wodzie, aby „obudziły się” i wyglądały na silne i pełne życia.
 • Jeśli zauważysz, że twoje kompozycje kwiatowe potrzebują wzmocnienia, nie wahaj się dodać soli mineralnych lub możemy nawet dodać aspirynę do wody, aby je ożywić. Łyżka soli lub cukru również może załatwić sprawę.
 • Ponadto spryskaj kwiaty, gdy masz je w domu, użyj sprayu lub kropli do rąk, aby je odświeżyć.

Jak utrzymać dłużej kompozycje kwiatowe

Łatwo jest utrzymać nasze kompozycje kwiatowe, gdy dodatkowo znamy pewne sztuczki. W tej części podpowiemy Ci, jak uniknąć błędów na każdym etapie.

Przeczytaj także ten interesujący artykuł: Aromatyczne kwiaty – pięć propozycji do małego ogrodu

Oczyść kwiaty

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić jest usunięcie nadmiaru gałązek i liści z każdego kwiatu. To oszczędzi roślinie wysiłku, bo nie będziesz musiała poświęcać energii swoich kwiatów na regenerację całej łodygi.

Zapobiegnie to również przedostawaniu się bakterii, a nawet owadów do zwiędłych kwiatów.

Chłodna i świeża woda

Najlepiej zawsze używać świeżej wody, aby ożywić kwiaty. Najpierw trzeba przyciąć długie łodygi pod kątem 45º i umieścić pod kranem z zimną wodą.

Znajdź nożyce do przycinania lub ostry nóż, aby nie złamać pasm łodygi.

Odżywiaj Twoje kompozycje kwiatowe

Cięte kwiaty
Istnieje wiele sposobów na pielęgnację kwiatów ciętych.

Kwiaty bardzo często potrzebują pożywienia już po ścięciu. Gdy zostały odcięte od głównej rośliny, potrzebują większej dawki pożywienia, aby były silne i zdrowe. Do wody możemy dodać różne odżywki, od aspiryny po łyżkę cukru i octu.

Możesz cię zainteresować również ten materiał: Odmiany stokrotek i jak je pielęgnować

Oto kilka naturalnych przepisów na naturalne odżywki dla kompozycji kwiatowych.

 • Możesz przygotować mieszankę z łyżki cukru i jednej łyżeczki chloru na każde dwa litry wody. Odżywki cukrowe i chlor zabijają bakterie.
 • Musująca aspiryna dotlenia wodę i utrzymuje ją wolną od toksyn i zarazków.
 • Odrobina sprite’a lub 7up dodana do wody to ekwiwalent użycia cukru oraz gazu, który chroni kwiaty przed bakteriami.

Kwiaty lubią chłodne miejsca, uważaj na temperaturę

Słońce i upał szybko wysuszają nasze kwiaty, można powiedzieć, że się „wytapiają”. Dlatego zawsze szukaj raczej chłodnego miejsca, w którym jest trochę przewiewu powietrza. Unikaj miejsc, w których poranne promienie słoneczne będą padać bezpośrednio na kwiaty, ponieważ szybko zwiędną.

Kwiaty to element dekoracyjny, którego nie powinno zabraknąć w naszym domu, łatwy do zdobycia i, jak widać, łatwy w utrzymaniu przez dłuższy czas.

Teraz już nie masz wymówek, skorzystaj z naszych rad, abyś Twoje najpiękniejsze kwiaty cieszyły Twoje oczy jak najdłużej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.