Odmiany stokrotek i jak je pielęgnować

Odmiany stokrotek i jak je pielęgnować

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czy wiedziałaś, że istnieją różne odmiany stokrotek? Jeśli chcesz uprawiać je w swoim ogrodzie, powinnaś znać najbardziej popularne z nich i wiedzieć jak należy się o nie troszczyć. Przeczytaj poniższy artykuł, aby się tego dowiedzieć!

Jeśli rozważasz posadzenie stokrotek na swoim balkonie lub w swoim ogrodzie, koniecznie musisz przeczytać dzisiejszy artykuł. Dzięki niemu poznasz różne odmiany stokrotek i dowiesz się jak powinnaś troszczyć się o każdą z nich, aby cieszyć się ich długim i zdrowym życiem.

Odmiany stokrotek i sposoby ich pielęgnacji

Stokrotka to jeden z najpopularniejszych i najsłynniejszych kwiatów na świecie. Nieraz i nie dwa przyglądaliśmy się jak bohaterowie wielu filmów i seriali obrywali z niej płatki, powtarzając przy tym słynną frazę: “kocha, nie kocha”. Nic dziwnego, że każdy z nas zna ten kwiat… ale czy wiedziałaś, że istnieją jego różne odmiany?

Okazuje się, że istnieje ponad 140 różnych odmian stokrotek. Najlepiej znane stokrotki mają żółty środek otoczony wieloma podłużnymi białymi płatkami. Jednak występują również w innych kolorach, choćby w żółci, różu i pomarańczy.

1. Złocień wielki

Złoecień wielki - odmiany stokrotek

Ta odmiana stokrotek zakwita zazwyczaj między czerwcem a wrześniem. Chociaż ziemia, w której jest uprawiana, powinna pozostawać wilgotna, to nie można pozwolić, aby roślina stała w wodzie.

Te kwiaty mają zazwyczaj dość duży rozmiar i delikatne płatki. Pochodzą z Pirenejów, dzięki czemu są niezwykle odporne na zimny klimat i mróz. Jednak aby zakwitnąć muszą być w pełnym słońcu, dlatego też ich okres kwitnienia przypada od czerwca do września.

Niezbędna pielęgnacja

  • Lubią żyzną glebę z dobrym drenażem.
  • Dbaj o to, aby ziemia była wilgotna, ale nie przelana, aby kwiaty rozwijały się we właściwy sposób. Korzenie złocienia wielkiego nie lubią stać w wodzie.
  • Najlepiej jest od czasu do czasu przycinać kwiaty, aby pobudzić je do rozwijania większych kwiatostanów.
  • We wrześniu, kiedy mija okres kwitnięcia, warto mocno przyciąć liście.

Może Cię również zainteresować: Poznaj różne choroby i szkodniki roślin

2. Jeżówka purpurowa

Chociaż są podobne do złocienia wielkiego, to wybijają się ze względu na swój czerwonawy środek i purpurowe kwiaty. Często rośnie w Ameryce Północnej i w niektórych częściach Ameryki Południowej oraz Afryki. Dorastają do 90 cm do nawet 2 metrów!

Jednocześnie warto zauważyć, że jeżówka jest znana nie tylko ze swojego atrakcyjnego wyglądu, ale również ze swoich właściwości leczniczych. Wiele osób wykorzystuje ją do zwiększania mechanizmów obronnych organizmu oraz leczenia schorzeń układu oddechowego.

Niezbędna pielęgnacja

  • Wymaga ziemi z dobrym drenażem, ponieważ nadmiar wody szkodzi tej roślinie.
  • Należy również pamiętać o usuwaniu ślimaków z jej otoczenia, ponieważ mogą wywołać poważne szkody.

3. Gerbera

Gerbery

Ta odmiana stokrotek jest popularna w najróżniejszych aranżacjach kwiatowych. To delikatny kwiat, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Mówiąc o różnych odmianach stokrotek nie można nie wspomnieć o odmianie znanej powszechnie jako “gerbera”. Czy wiedziałaś, że ten kwiat to tak naprawdę stokrotka? Jeśli przyjrzysz się mu dokładnie, z pewnością dostrzeżesz podobieństwo.

Gerbery są często wykorzystywane do tworzenia bukietów ślubnych oraz wszelkich innych aranżacji kwiatowych. Patrząc na nie można z łatwością zrozumieć dlaczego tak się dzieje: są po prostu przepiękne. Jednak te kwiaty są niezwykle delikatne, a ich uprawa wymaga sporego poświęcenia i pracy.

Niezbędna pielęgnacja

  • Podczas sadzenia należy stosować odżywczy mulcz. Poza tym powinnaś przesadzać roślinę na wiosnę do większej doniczki, przynajmniej co dwa lata.
  • Podobnie jak inne odmiany stokrotek, które opisaliśmy już wyżej, gerbery nie znoszą nadmiaru wody. Mimo tego muszą mieć wilgotną ziemię z dobrym drenażem.

4. Margerytka

Margerytka (Argyranthemum frutescens) bywa czasem nazywana stokrotką paryską. Pochodzi z Wysp Kanaryjskich, gdzie rośnie dziko. Oczywiście jest również uprawiana ze względu na swoje piękno.

Jej kwiaty przyciągają uwagę dzięki niesamowitym kolorom, między innymi bieli, żółci i różu, jak również dzięki pojedynczym lub podwójnym płatkom. Każdy rodzaj margerytki wymaga określonej pielęgnacji, aby nie dopuścić do ich zwiędnięcia.

Poza użytkiem ozdobnym mają również wykorzystanie lecznicze. W sklepach zielarskich można znaleźć remedia stworzone na bazie margerytek, które są stosowane jako toniki na żołądek, a nawet remedia na astmę.

Niezbędna pielęgnacja

  • Potrzebuje bezpośredniego słońca, aby rosnąć i kwitnąć.
  • Jeśli używasz doniczki, lepiej wybrać taką w większych rozmiarze (o średnicy wynoszącej ponad 40 cm).
  • Chociaż jest odporna na zimno (a nawet na mróz), rozwija się lepiej w temperaturze przekraczającej 20 °C.
  • Należy podlewać ją umiarkowanie, nie przelewając, a ziemię powinien cechować dobry drenaż.

5. Rudbekia dwubarwna

Rudbekia dwubarwna - odmiany stokrotek

Rudbekia dwubarwna to jedna z najpiękniejszych odmian stokrotek ze względu na swoje jasne kolory.

Pośród różnych odmian stokrotek znajdziemy również rudbekię dwubarwną. To jedna z robiących największe wrażenie stokrotek, które jednocześnie trudno jest na pierwszy rzut oka uznać za przedstawicielkę tego gatunku roślin.

Od klasycznej stokrotki odróżnia ją jej burgundowy środek z odrobiną żółci lub pomarańczu na brzegach oraz szerokie płatki, które zwężają się na końcach. Kwitnie od czerwca do października.

Niezbędna pielęgnacja

  • Rudbekie dwubarwne tolerują miejsca w półcieniu, jednak najlepsza dla nich jest uprawa na stanowiskach słonecznych.
  • Podobnie jak i innne wcześniej wspomniane kwiaty, tak i te wymagają ziemi z dobrym drenażem. W tym przypadku obfite podlewanie jest zalecane w lecie, ale kwiaty nie powinny stać w wodzie.

6. Tymofila wąskolistkowa

Tymofiloa wąskoliskowa (Thymophylla Tenuiloba) to żółta stokrotka, którą doskonale znamy, piękny kwiat, który nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Możliwe, że to jeden z najlepszych gatunków do rozpoczęcia przygody z uprawą stokrotek.

Niezbędna pielęgnacja

  • Najlepsze miejsce dla tej rośliny to pełne słońce.
  • Podlewanie powinno być na tyle obfite, aby ziemia pozostawała wilgotna, ale nie przelana.
  • Jeśli to konieczne, można użyć naturalnego nawozu, ale zawsze w niewielkich dawkach.

7. Chrysanthemum furtescens

Chryzantemy

Aby kwiaty te znajdowały się w idealnym stanie, należy zapewnić im dobre podlewanie i regularnie je nawozić.

Ta roślina wymaga większej opieki niż wszystkie wcześniej opisane, ponieważ rozrasta się w odrobinę mniej kontrolowany sposób. Dlatego też musi być regularnie przycinana.

Niezbędna pielęgnacja

Zaleca się sadzić ją w pełnym słońcu.

  • Należy ją obficie podlewać, unikając przy tym przelewania.
  • Potrzebuje regularnego nawożenia (ale nie w lecie), jeśli ma rozwijać się w sposób prawidłowy.
  • Aby nie dopuścić do jej więdnięcia, należy regularnie ją przycinać.

8. Stokrotka pospolita

Ta odmiana stokrotki (Bellis perennis) jest delikatniejsza, a jej pielęgnacja różni się odrobinę od innych przedstawicieli tego gatunku. To odmiana, którą zazwyczaj można spotkać w dolinach, gdzie rośnie dziko w sposób naturalny.

Niezbędna pielęgnacja

  • Te kwiaty preferują półcień.
  • Należy obficie ją podlewać, zwłaszcza w gorące miesiące. Na jesieni i w zimie nawadnianie powinno być bardziej oszczędne.
  • Bardzo ważną rolę odgrywa ochrona rośliny przed wiatrem, który może ją mocno uszkodzić.

To tylko niektóre odmiany stokrotek, które możesz znaleźć w sklepie i przystroić nimi swój dom. Może warto zasadzić stokrotkę i cieszyć się jej pięknymi kwiatami? Pamiętaj o naszych wskazówkach, aby zyskać długie i obfite kwitnienie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.