Oczyszczamy żołądek papają i cytryną

Dzięki właściwościom oczyszczającym, błonnikowi i witaminie C papaja i cytryna są idealnym duetem detoksykującym organizm.
Oczyszczamy żołądek papają i cytryną
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jedzenie to jedna z tych czynności, które sprawiają największą przyjemność w życiu. A oprócz tego to sposób na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników do optymalnego funkcjonowania każdego dnia. Przy tym zdrowy żołądek pozwoli rozkoszować się tym jeszcze intensywniej.

Jednak jednym z największych problemów, który od zawsze dotyka populację to nieodpowiednie dobieranie produktów i utrzymywanie ubogiej, niezrównoważonej bogatej w szkodliwe dla organizmu substancje diety.

Efekty takiego postępowania można łatwo zaobserwować. Ilość osób z nadwagą i otyłością wzrasta w zastraszającym tempie. Ale i z dnia na dzień diagnozuje się coraz więcej chorób związanych z zatruciami pokarmowymi.

Zatem pora uświadomić sobie, że żołądek wraz z innymi organami odpowiedzialnymi za oczyszczanie organizmu to te, które najbardziej cierpią na skutek nieodpowiedniego odżywiania i nagromadzenia toksyn. A to jest skutkiem prowadzenia  nieodpowiedniej diety.

Biorąc pod uwagę fakt, że narząd ten jest odpowiedzialny za wiele złożonych i istotnych funkcji, ważne jest, by był w jak najlepszej kondycji.

Oczyść swój żołądek!

Po spożyciu ciężkich potraw lub przejedzeniu normalne jest, że odczuwamy pewne objawy niestrawności takie jak wzdęcia i gazy. Złagodzenie tych objawów wydaje się proste.

Wystarczy zażyć lekarstwo lub zastosować odpowiednie środki naturalne. Ale ważne jest, by posunąć się o krok dalej i wspomóc procesy trawienne. To pozwoli zapobiec gromadzeniu się zbędnych produktów przemiany materii.

Podobnie żołądek jak inne narządy, cały czas pracuje, aby zapewnić prawidłowy przebieg procesów trawiennych. A zarazem również odpowiada za sprawne usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Jednak przy dostarczeniu mu zbyt dużej ilości pokarmów trudnych do metabolizowania zaczyna mieć trudności z poprawnym ich przetwarzaniem i spełnianiem wszystkich innych codziennych funkcji.

Kobieta z bólem brzucha

Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie nawyki żywieniowe i zaplanowanie zbilansowanej, bogatej w potrzebne składniki diety, która ułatwi przeprowadzanie tychże procesów. Również detoksykacja tego narządu odbywa się dużo sprawniej przy uwzględnieniu w posiłkach odpowiednich substancji odżywczych.

Oczyszczanie żołądka polega na włączeniu do diety odpowiednich produktów, które posiadają konkretne enzymy trawienne. Ułatwiają one wchłanianie związków odżywczych i usprawniają usuwanie toksyn.

Jednymi z takich produktów, które wspomogą nasz żołądek, są papaja i cytryna. Koktajl przygotowany z tych owoców łączy wszystkie właściwości, które są niezbędne do sprawnego oczyszczania tego narządu.

Napój z papai i cytryny na oczyszczanie żołądka

Zarówno papaja, jak i cytryna to owoce dobrze znane ze swoich zdrowotnych właściwości na całym świecie, a szczególnie korzystnie wpływają na procesy trawienne.

Papaja i jej właściwości, a zdrowy żołądek

Papaja to tropikalny owoc o słodkim smaku, który przez wiele lat używany był do oczyszczania jelita grubego ze względu na wysoką zawartość błonnika, który ułatwia wypróżnianie.

Znajdziemy w nim enzym trawienny zwany papainą, który poprawia zdolności organizmu do wchłaniania składników odżywczych w przewodzie pokarmowym, a jednocześnie usprawnia oczyszczanie. Enzym ten przyspiesza zachodzenie reakcji chemicznych w obrębie układu pokarmowego.

Pomaga w rozbiciu dostarczonej żywności na mniejsze cząsteczki i usprawnia przekształcanie ich w substancje przyswajalne dla organizmu.

W naturalny sposób również zapobiega wzdęciom, niestrawności, wrzodom i innym zaburzeniom związanym z układem pokarmowym oraz dba o nasz żołądek.

Cytryna i jej właściwości, a zdrowy żołądek

Cytryna przede wszystkim jest największym źródłem witaminy C, a jej zdrowotne właściwości korzystnie wpływające nie tylko na układ pokarmowy, ale na cały organizm są wszystkim dobrze znane.

Właściwości cytryny na żołądek

Kwas cytrynowy w naturalny sposób reguluje pH organizmu, co pozwala zwalczyć nadmiar kwasowości spowodowany nagromadzeniem szkodliwych produktów przemiany materii.

Ponadto regularne spożywanie tego owocu poprawia przebieg procesów trawiennych i wykorzystanie tych składników, które są potrzebne i usuwanie tych toksycznych.

Jak przygotować koktajl z papai i cytryny?

Koktajl przygotowany z tych dwóch naturalnych produktów skutecznie pomoże oczyścić żołądek szczególnie po zjedzeniu zbyt dużej lub zbyt ciężkiej ilości pokarmu.

Przygotowanie jest bardzo proste i preparat ten może być wykorzystywany również przy próbach łagodzenia skutków niestrawności i innych dolegliwości żołądkowych.

Koktajl z papai

Składniki:

  • 2 plastry papai
  • 1 cytryna
  • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania:

  • na początek należy drobno pokroić plasterki papai i umieścić je w blenderze
  • następnie wycisnąć sok z jednej cytryny i wraz ze szklanką wody połączyć z papają
  • wszystkie składniki miksować ze sobą aż do uzyskania jednolitej masy
  • preparat pić zaraz po przygotowaniu

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.