Przesadzanie roślin – o czym należy pamiętać podczas tej czynności?

Chociaż przesadzanie roślin nie jest trudne, musisz postępować zgodnie z pewnymi procedurami, aby zachować zdrowie i dobrą kondycję roślin. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.
Przesadzanie roślin – o czym należy pamiętać podczas tej czynności?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Podczas gdy przesadzanie roślin wydaje się być proste, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

Przesadzanie roślin nie jest dla nich czymś naturalnym, a zmiana ich pojemnika lub miejsca może być dla nich szkodliwa. Pamiętaj, że w naturalnym środowisku rośliny nigdy nie są przesadzane.

Dlatego też przesadzanie jest dużą zmianą, a jeśli nie zostanie dobrze wykonane, może znacznie osłabić roślinę. W niektórych przypadkach może ona nawet umrzeć. Czytaj dalej, aby poznać zalecenia dotyczące najlepszego sposobu przesadzania roślin.

Wskazówki pozwalające na skuteczne przesadzanie roślin

Pora roku na przesadzanie roślin

Przesadzanie nowo kupionej rośliny, niezależnie od tego, czy przenosisz ją do doniczki, czy do ziemi, może odbyć się w dowolnej porze roku. Możesz to zrobić w każdym momencie, bez nadmiernego uszkodzenia rośliny. Nowe nabytki nadają się do natychmiastowego przesadzenia.

Przesadzanie roślin

Niektóre pory roku są lepsze na  przesadzanie roślin, niż inne. Wybór odpowiedniego momentu może pomóc roślinie szybciej dostosować się do nowego otoczenia.

Jeśli jednak przenosisz roślinę z ziemi do doniczki, pora roku ma znaczenie. Jest tak, ponieważ proces ten wiąże się z uszkodzeniem korzeni, dlatego też najlepiej jest poczekać, aż aktywność wegetatywna rośliny będzie minimalna. Najlepszym momentem jest zima.

Podczas przenoszenia roślin z doniczki do ziemi, musisz pamiętać o nawadnianiu. Dlatego najlepszą porą roku na to będzie lato. Dzięki temu roślina będzie otrzymywać więcej wody – w przeciwnym razie bardzo łatwo wyschnie.

Wybierz doniczkę, której chcesz użyć

Jednym z najważniejszych aspektów podczas przesadzania roślin jest wybór odpowiedniej doniczki. Zbyt mała lub zbyt duża doniczka zaszkodzi roślinie. Małe donice nie mają wystarczającej ilości miejsca, aby korzenie mogły rosnąć i rozwijać się, natomiast duże doniczki uniemożliwiają roślinie przyjmowanie wystarczającej ilości wody.

Dlatego też konieczne jest obserwowanie rozwoju rośliny i wybranie doniczki, która pozwoli jej rosnąć zdrowo. Aby tak było, donica powinna być kilka centymetrów głębsza i szersza od rośliny. Należy pamiętać, że kwiaty wciąż rosną i będą rosły, więc być może konieczne będzie kolejne przesadzanie.

Jeśli chodzi o materiał, z którego donica powinna być wykonana, to zarówno te gliniane, jak i plastikowe mają swoje wady i zalety. Plastikowe doniczki są bardzo lekkie i tanie, dzięki czemu są ekonomiczne i łatwe w transporcie.

Jedną z wad doniczek z plastiku jest to, że z czasem słońce je osłabia i mają one tendencję do pękania. Innym problemem jest fakt, że tworzywo sztuczne nie jest porowatym materiałem, co może wpływać na system korzeniowy rośliny.

Gliniane donice są bardzo sprężyste i pozwalają na prawidłowy rozwój korzeni. Są też niewątpliwie ładniejsze niż plastikowe. Są jednak droższe, a jeśli spadną na ziemię – pękną.

Wyjmowanie rośliny

Moment wyjmowania i przesadzania rośliny jest zdecydowanie najbardziej delikatny.

Jak przesadzać rośliny

Ekstrakcja rośliny jest najdelikatniejszą częścią procesu przesadzania, szczególnie jeśli przenosisz ją z jednej doniczki do drugiej. Musisz ostrożnie wyjąć roślinę, aby jej podstawa, na której styka się z glebą, nie rozpadła się. Jeśli tak się stanie, roślina będzie miała większe trudności z przystosowaniem się do nowego środowiska.

Podlewanie to kolejna bardzo ważna część ponownego sadzenia. Gdy gleba jest mokra, uderz delikatnie w doniczkę, aby pomóc jej się oderwać. Na koniec ostrożnie wyjmij roślinę za pomocą jej łodygi.

Umieszczanie rośliny w jej nowym środowisku

Aby przenieść roślinę do nowej doniczki, ważne jest, aby upewnić się, że znajduje się ona pośrodku pojemnika – nie jest ani za wysoko, ani za nisko, ani za daleko od krawędzi. Na koniec wypełnij puste przestrzenie ziemią, wywierając nacisk dłońmi, aby była ona zwarta.

Ważne jest wcześniejsze przygotowanie ziemi, w zależności od potrzeb Twojej rośliny. Pomoże jej to dostosować się do środowiska i dostarczy jej składników odżywczych, których będzie potrzebować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.