Kostki lodu - alternatywne zastosowanie

Odkryj, jak możesz zastosować kostki lodu w inny, o wiele mniej oczywisty sposób.
Kostki lodu - alternatywne zastosowanie

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2019

Oprócz schładzania lub dekorowania napojów, gdy mają być one zimne, kostki lodu mają wiele innych zastosowań. Odkryj to, jak możesz zastosować kostki lodu w zupełnie inny, o wiele mniej oczywisty sposób.

Zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu, który pozwoli Ci dowiedzieć się wszystkiego, czego potrzebujesz. Dzięki temu będziesz mógł korzystać ze wszystkich niestandardowych zastosowań dla kostek lodu!

Do czego można wykorzystać kostki lodu?

Kostki lodu są Twoimi naprawdę doskonałymi sojusznikami w życiu codziennym. Mogą okazać się niezwykle korzystne dla Twojego zdrowia, wyglądu, a nawet do poprawy wnętrza Twojego domu.

Oto niektóre z najciekawszych zastosowań kostek lodu, jakie możesz znaleźć, a o jakich zapewne nigdy nie słyszałeś:

1. Usuwanie gumy do żucia z tkanin

Jeśli kiedykolwiek usiadłeś na gumie do żucia, jeśli masz gumę wplątaną we włosy lub jeśli spadła Ci na dywan czy też sofę, nie martw się. A wszystko dlatego, że kostki lodu pomogą Ci szybko i sprawnie uporać się z tym problemem!

Wszystko, co musisz zrobić, to po prostu pocierać gumę lodem tak długo, aż stanie się on twarda i zamarznięta na kość. Następnie za pomocą noża możesz ją ostrożnie wyskrobać lub rozkruszyć.

Guma do żucia

Przemrożona guma do żucia szybko odpadnie. Jeśli jednak trzyma się materiału zbyt mocno, możesz włożyć przedmiot z gumą do zamrażarki (o ile się zmieści rzecz jasna) na kilka minut. A następnie spróbować ponownie pozbyć się gumy.

Jeśli natomiast guma do żucia utknęła Ci we włosach, możesz użyć podobnej techniki. Owiń włosy z gumą wokół kostki lodu i lekko dociśnij. W efekcie po kilku minutach guma zamarznie i przestanie być lepka. Potem będziesz musiał po prostu powoli i ostrożnie wykruszać gumę i uwalniać poszczególnie włosy.

2. Nawadnianie roślin doniczkowych

Jeśli masz w domu rośliny wiszące w doniczkach lub wyjeżdżasz na weekend, nie będziesz miał problemu z okresowym ich podlewaniem.

Roślina doniczkowa

Możesz po prostu zostawić kilka kostek lodu wciśniętych w doniczki. Będą się topić powoli i nawadniać jednocześnie glebę.

3. Nawilżanie skóry swojej twarzy

Twoja twarz nie potrzebuje nawodnienia tylko wtedy, gdy jest gorąco na dworze lub gdy spędzasz trochę czasu pod gołym niebem.

Jeśli czujesz, że Twoja twarz jest opuchnięta lub zaczerwieniona, kostki lodu mogą być bardzo pomocne do złagodzenia tych nieprzyjemnych objawów. A jak ich użyć? To w gruncie rzeczy jest bardzo proste:

 • Przed pójściem spać napełnij plastikową torbę kostkami lodu.
 • Nałóż ją na swoją twarz i szyję na nie więcej niż 3 minuty.

Dodatkowo ta metoda pomoże Ci lepiej się wyspać, jako że zapewnia tak niezbędny relaks tuż przed zaśnięciem.

4. Podgrzewanie ryżu lub makaronu

Jeśli masz resztki jedzenia z poprzedniej nocy i chcesz je podgrzać w kuchence mikrofalowej, być może zazwyczaj zdarzało Ci się zrezygnować z tego pomysłu. A wszystko dlatego, że tak potraktowane produkty typu ryż lub makaron po prostu nie smakują zbyt dobrze.

Kilka kostek lodu

Aby jednak nie dopuścić do wyschnięcia ryżu lub makaronu w kuchence mikrofalowej i w efekcie mało atrakcyjnego ich smaku, wystarczy położyć kostki lodu na wierzchu.

Teraz po prostu włóż naczynie do kuchenki mikrofalowej i zacznij normalne podgrzewanie potrawy. Kostki lodu się w ten sposób stopią, a wypływająca z nich woda zapewni odpowiednią wilgotność i dobry smak odgrzanego w ten sposób jedzenia.

5. Wyrównywanie zagnieceń w wykładzinie podłogowej

Kiedy jakiś ciężki mebel stoi na dywanie przez kilka miesięcy lub lat, mogą w ten sposób powstać zagniecenia, które następnie trudno jest ukryć po przestawieniu tego mebla.

Te charakterystyczne znaki, jakie na dywanie lub wykładzinie pozostawiają sofa, stół lub inne ciężkie meble nie są zbyt miłe dla oka. Nie stanowią także pożądanej ozdoby wnętrza domu lub mieszkania.

Możesz rozwiązać ten problem w bardzo prosty sposób. Wystarczy jedynie umieścić kilka kostek lodu na zagnieceniach. Kiedy się one roztopią, starannie wyszczotkuj dywan lub wykładzinę, a zobaczysz w mig, jak niepożądane zagniecenie znika samoistnie.

6. Pozbywanie się zmarszczek i trądziku

Kostki lodu mogą być skutecznym sposobem na leczenie pryszczy i zmarszczek mimicznych. Każdej nocy po prostu dobrze umyj twarz. Następnie owiń kostki lodu czystym ręcznikiem i nałóż je na miejsca zmienione chorobowo na około 5 minut.

Usuwanie zmarszczek

Już następnego dnia ujrzysz, że Twój trądzik został znacznie zredukowany. W przypadku zmarszczek zimno stymuluje krążenie krwi. Każdego dnia możesz masować swoją skórę kostkami lodu.

Pozwoli Ci to zmniejszyć widoczność istniejących zmarszczek i linii mimicznych, a także zapobiec tworzeniu się nowych.

7. Poprawianie smaku syropu na kaszel

Chociaż prawie wszystkie leki, które można przepisać na kaszel, występują w postaci tabletek, wciąż są takie, które są syropami i nie mają dobrego smaku.

Aby tego uniknąć, przeżuj kawałek lodu na kilka sekund przed wypiciem syropu, aby język był odrętwiały i mniej wrażliwy na smak.

8. Zaprasowywanie zagnieceń w ubraniach

Ta sztuczka może również pomóc Ci w przypadku prasowania ubrań. Na przykład koszul, które łatwo się gniotą. A jak to zrobić? To proste:

 • Włącz żelazko i zawiń kostki lodu w ręcznik.
 • Rozłóż je na zagnieceniach, a następnie wyprasuj ubranie tak jak do tej pory to robiłeś.
 • Od razu zobaczysz, że zagniecenia w „magiczny” sposób znikną.

9. Zmniejszenie obrzęku powiek

Jeśli nie spałaś zbyt dobrze w nocy, sporo czasu przepłakałaś poprzedniego dnia lub robiłaś cokolwiek innego, co mogłoby spowodować obrzęk oczu, kostki lodu mogą Ci się bardzo przydać w takiej sytuacji.

Po prostu owiń lód w ręcznik i połóż go na swoich powiekach na około dwie minuty. A następnie masuj okolice oczu delikatnymi, okrężnymi ruchami. To wszystko. Od razu zobaczysz różnicę.

10. Zmniejszenie bólu po depilacji włosów

Jeśli używasz wosku do usuwania włosów, niektóre obszary Twojego ciała mogą okazać się bardziej wrażliwe na ból, niż inne. Wyrywanie włosów z cebulkami zdecydowanie nie jest przyjemnym zadaniem.

Natomiast bez wątpienia dobrą wiadomością jest to, że możesz zmniejszyć odczuwany przy tej okazji ból stosując kostki lodu.

Łagodzenie podrażnień

Po prostu owiń kostki lodu w ręcznik i nałóż na miejsca, które chcesz wydepilować.

Ta sztuczka jest najbardziej skuteczna w przypadku mniejszych obszarów skóry, takich jak pachy czy też brwi. Inną opcją jest nałożenie lodu zaraz po goleniu twarzy lub depilacji, aby złagodzić uczucie pieczenia.

11. Szybkie leczenie i łagodzenie skutków pęcherzy lub oparzeń

Jeśli oparzyłeś się na kuchence gazowej lub używając żelazka czy też spędziłeś kilka godzin na palącym słońcu, możesz złagodzić ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry. Dodatkowo możesz zapobiec także powstawaniu irytujących pęcherzy. Po prostu nakładaj kostki lodu bezpośrednio na oparzony obszar skóry.

Możesz również użyć lodu do usuwania siniaków powstałych wskutek uderzenia lub upadku. Zimno szybko zamyka naczynia krwionośne, w efekcie czego ślad po urazie staje się o wiele mniej widoczny i szybciej zanika.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Mayo Clinic Staff. (2015). Headaches: treatment depends on your diagnosis and symptoms.
  mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-daily-headaches/in-depth/headaches/art-20047375
 • Sprouse-Blum AS, et al. (2013). Randomized controlled trial: Targeted neck cooling in the treatment of the migraine patient.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3727573/
 • Cryotherapy (cold therapy) for pain management. (n.d.)
  hopkinsmedicine.org/healthlibrary/conditions/orthopaedic_disorders/cryotherapy_cold_therapy_for_pain_management_134,95/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.