Letnie kwiaty - 6 propozycji dla Twojego ogrodu

Czy znasz rodzaje kwiatów, które oprą się upałowi lata? Na świecie istnieje szeroka gama gatunków, które mogą ożywić Twój ogród w najgorętszej porze roku. Odkryjmy je wspólnie.
Letnie kwiaty - 6 propozycji dla Twojego ogrodu

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2023

Latem rośliny stają się bohaterami naszych tarasów, ogrodów i balkonów. Jednak ze względu na specyfikę klimatu, nie wszystkie gatunki są w stanie przetrwać. Najistotniejszy jest odpowiedni ich dobór, do naszych możliwości i środowiska. Jakie letnie kwiaty wybrać do swojego otoczenia? Oto kilka propozycji.

Istnieją odmiany, które są w stanie wytrzymać wysokie temperatury o tej porze roku. W rzeczywistości są one idealne do uprzyjemnienia i upiększenia naszego środowiska zewnętrznego. Jednak jak każde żywe organizmy, wymagają one szczególnej troski.

Letnie kwiaty – 6 gatunków, które ożywią Twoje otoczenie

Lato to doskonała okazja, aby cieszyć się naturą, jak nigdy dotąd. Klimat w połączeniu z dobrą energią tego sezonu są idealne do dzielenia się czasem i radością z rodziną i przyjaciółmi. Czyż nie doskonałe byłoby spędzanie wspólnie czasu w otoczeniu pięknych kwiatów? Jak je dobrać do upalnej pory roku?

Niezwykle istotna jest świadomość, działająca z wyprzedzeniem. Oznacza to, że zanim kupimy nasze letnie kwiaty, musimy sprawdzić, które wytrzymują wysokie temperatury. W ten sposób będziemy w stanie wykorzystać je zarówno do dekoracji, jak i wytworzenia harmonijnej, przyjemnej atmosfery. 

1. Letnie kwiaty – piękna gazania

Kwiaty gazanii są efektowne z uwagi na ich żywe, pełne pasji kolory. Ponadto, są odporne na ekstremalne warunki klimatyczne, jak chociażby upały latem.

Jednym z kwiatów letnich, najbardziej znanym ze względu na jaskrawe kolory, jest właśnie gazania. Jej botaniczna nazwa brzmi Gazania rigens. Nazwa powstała na pamiątkę uczonego Teodora z Gazy.

Gazania - letnie kwiaty

Jest to roślina pochodzenia południowoafrykańskiego, której wielkość oscyluje między 30 a 35 cm. Jej główną cechą charakterystyczną jest to, że kwiaty otwierają się tylko wtedy, gdy niebo jest czyste.

Nie dziwi więc, że spotykamy jej kwiaty w letnich ogrodach, na tarasach i balkonach w najgorętsze dni w roku. Cudowną wiadomością są jej rozmaite kolory. Wymienić możemy chociażby odcienie żółtego, kolory pomarańczy, czerwień i ich kombinacje. Która przypadnie do gustu właśnie Tobie?

2. Piękne kwiaty geranium

Geranium stało się jednym z ulubionych gatunków kwiatów, zdobiących ogrody i otwarte przestrzenie w słoneczne dni. Pochodzi z regionów śródziemnomorskich. Jej wielkość sięga 60 cm.

Kolorowe kwiaty, spotkamy latem w odcieniach czerwieni, bieli, pomarańczy i różu.

3. Letnie kwiaty – jeżówka

Jeżówka prezentuje się w żywych barwach, które wyróżniają się na tle zielonych połaci ogrodu. Co ciekawe, ma też zastosowanie lecznicze. 

Chociaż wiele osób zna ją głównie z zastosowań zdrowotnych, jeżówka jest też doskonałą dekoracją ogrodu. Pochodzi ze wschodniej Ameryki Północnej. Obecnie są uprawiane w wielu częściach świata.

Letnie kwiaty - różowa jeżówka

Często rosną na podwórkach, narażonych na wysokie nasłonecznienie. Ponadto mogą sięgać nawet do 2 metrów wysokości. Uważana jest za jeden z najpiękniejszych kwiatów letnich, bowiem jej fioletowy kolor wyróżnia się wśród dostojnej zieleni. 

4. Lawenda w Twoim letnim ogrodzie

Istnieje wiele powodów, które powinny skłonić Cię do uprawy lawendy w ogrodzie. Kwiaty wytrzymują bowiem wysokie temperatury latem, z prostego powodu: są do tego przyzwyczajone. Pochodzą bowiem z regionu śródziemnomorskiego, o gorącym i suchym klimacie. 

Lawenda

Ponadto lawenda ma ważne zastosowanie w naszym życiu i domu. Odstrasza owady w ogrodzie, może być wykorzystywana jako podstawa do przygotowania najróżniejszych naturalnych środków zdrowotnych, ciekawych zapachów i kosmetyków. 

Wysokość krzewu osiąga około 50 cm i wyróżnia się bujnymi kwiatami o lekko fioletowym kolorze. Przynoszą nam też przyjemny, kojący zapach. Lawenda znana jest ze swoich właściwości relaksujących.

5. Letnie kwiaty i goździki

Ze względu na ich wielkość, goździki można sadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na naszych domowych tarasach.

Gatunek tych kwiatów obfituje ciekawymi, różnymi kolorami. Co najważniejsze, kwiaty wykazują niebywałą odporność na trudne warunki klimatyczne.

Goździki

Będą doskonałym wyborem szczególnie dla miłośników, małych letnich kwiatów. Pojawiają się w od delikatniej bieli do odważnych czerwonych barw. Charakteryzują się też specyficznymi kropkami i podłużnymi zielonymi listkami.

Najcenniejsza cecha jest niewielki wkład w opiekę i oczekiwane rezultaty. Są idealne dla osób, które nie dysponują dużą ilością czasu, bądź mają charakter zapominalski.

6. Stokrotka afrykańska

Stokrotka Dimorfoteca, zwana również stokrotką afrykańską lub stokrotką przylądkową – jest rośliną wieloletnią pochodzącą z Republiki Południowej Afryki. Znane są jako bardzo odporne i trwałe rośliny, idealne zarówno do uprawy ogrodowej jak i do niewielkich doniczek.

Dzięki swojej delikatności estetycznej i jednoczesnej wytrwałości fizycznej – stały się jednym z ulubionych kwiatów letnich na świecie. Umożliwiają tworzenie pięknych, kolorowych kompozycji kwiatowych.

Wykazują niewielkie, podłużne zielone liście. Kolory kwiatów oscylują między bielą, różem, odcieniem pomarańczowym, żółciami i błękitem. Występują w najróżniejszych kompozycjach, z żółtym czy pomarańczowym środkiem.

Na zakończenie – zapamiętaj!

Chociaż wymienione tu kwiaty są odporne na wysokie temperatury, otaczające nas latem – nie oznacza to, że nie wymagają one podstawowej opieki.

Jeśli pragniemy zachować ich piękno i dobrą kondycję rośliny – musimy regularnie dbać o nie i zapewnić im odpowiednią opiekę.

Zwracaj uwagę na odpowiednie gleby, bogate składniki odżywcze. Wszystko to pozwoli utrzymać roślinę w dobrym stanie. Co ważne, zwiędłe kwiaty i żółtawe liście nie sprzyjają rozwijaniu się roślin. Powinniśmy pozbyć się niechcianych elementów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.