Dekorowanie drewnianych pudełek - kilka świetnych pomysłów!

Dekorowanie drewnianych pudełek i skrzynek to prawdziwa sztuka. Istnieją setki pomysłów, które możesz zastosować w swoim domu.
Dekorowanie drewnianych pudełek - kilka świetnych pomysłów!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stolik nocny, półka na książki, wieszak na ręczniki i legowisko dla zwierząt to tylko niektóre z zastosowań, które możesz uzyskać, promując sztukę, jaką jest dekorowanie drewnianych pudełek. Pudełka te mogą służyć do wielu rzeczy związanych z aranżacją wnętrz domowych. Ponadto danie drugiej szansy skrzynkom używanym do transportu owoców oznacza dobre wykorzystanie zasobów naturalnych. Na czym więc polega dekorowanie drewnianych pudełek?

Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym INNOVA Research Journal podkreślają, że ponowne wykorzystanie drewna minimalizuje negatywny wpływ wyrzucania go na środowisko. Badanie sugeruje również promowanie zarządzania przedsiębiorstwem, które stanowi podstawę do tworzenia zdrowych nawyków związanych z recyklingiem, nawet poza domem. To powiedziawszy, rzućmy okiem na kilka ciekawych pomysłów.

Dekorowanie drewnianych pudełek

Dekorowanie drewnianych pudełek jest łatwe. Wszystko, co musisz zrobić, to puścić wodze fantazji i ćwiczyć to, co wiesz o rzemiośle. Zwróć uwagę na poniższe zalecenia!

1. Półka na przyprawy kuchenne

Drewniane pudełka występują w różnych rozmiarach. W środku asortymentu znajduje się pudełko, w którym znajdują się butelki wina. Zamień go w pojemnik na przyprawy kuchenne. Pomaluj pudełko delikatnymi kolorami i zaznacz na nim kształty, jeśli chcesz.

Stojak pełen przypraw
Stojak na przyprawy pomoże Ci lepiej zorganizować kuchnię, aby szybko znaleźć składniki.

2. Stojak na czasopisma

Dla kolekcjonerów czasopism dekorowanie drewnianych skrzynek oznacza posiadanie ładnego, wygodnego mebla do ich przechowywania. Aby to zrobić, wyczyść i wypoleruj ramę. Nałóż warstwę wosku i lakieru, aby arkusze były gładkie i lśniące. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie umieść materiał w nowym stojaku na czasopisma.

3. Tace i ekspozytory z drewnianych skrzynek

Lekkie, średniej wielkości pudełka sprawdzają się jako tace do serwowania przystawek na przyjęciach. Świetnie nadają się również do eksponowania owoców, kwiatów i innych dekoracji.

4. Legowisko dla zwierząt

Zaprojektowanie legowiska dla zwierząt z odzyskanego drewna pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Do tego będziesz potrzebować skrzynki na owoce, kołder, starych poduszek i farby. Włóż poduszki na dno i przykryj brzegi kołdrą. Na zewnątrz możesz narysować małe łapki, kości, uśmiechnięte buźki lub dowolne obrazy, które lubisz!

5. Skrzynia na zabawki

Szuflady sosnowe to świetna alternatywa, gdy jest dużo do przechowywania. Udekoruj je tak, aby pasowały do motywu pomieszczenia. Obrazy, aplikacje i kalkomanie są sprzymierzeńcami ozdabiania skrzyń z zabawkami. Drugą opcją jest ułożenie tekturowych tub wewnątrz pudełka, które będzie pełniło funkcję parkingu dla zabawkowego samochodu!

6. Organizer na buty

Zapobiegaj bałaganowi butów, organizując buty za pomocą drewnianych przegródek. Zamiast zostawiać buty porozrzucane po pokoju, użyj starych pudełek jako stojaków na buty. Możesz umieścić je w swojej szafie lub – jeśli masz wystarczająco dużo miejsca – jeden na drugim obok ściany. Jeśli pasuje to do tonacji Twojego pokoju, nie zmieniaj koloru drewna. Dekorowanie drewnianych pudełek daje Ci przecież nieskończone możliwości!

7. Taca na listy z drewnianymi skrzynkami

Nasze stoły kuchenne często stają się miejscem przechowywania listów, rachunków i wszelkiego rodzaju papierów. Unikaj tego, budując tacę na listy. Aby to zrobić, pomaluj kilka małych szuflad i dodaj je do ściany, zawieszając je. Ustaw mebel w wybranym przez siebie miejscu. Upewnij się jednak, że na wierzchu papieru znajduje się lekki przycisk do papieru, który przytrzyma je, aby nie porwał ich przeciąg.

8. Drewniane pudełko na biżuterię

Kiedy nadejdzie czas, aby zaktualizować pudełko z biżuterią, zamiast wydawać pieniądze, oddaj małe pudełko do recyklingu. Najlepiej, jeśli pudełko ma pokrywkę; jeśli nie, zrób ją.

Pudełko można pozostawić w naturalnym kolorze lub polakierować. Do środka wytnij dwa kawałki materiału zgodnie z wymiarami pudełka. Połóż materiały jeden na drugim i złóż je w kształt wachlarza, ponieważ możesz na nich również przechowywać swoją biżuterię. Jeśli szukasz inspiracji, zawsze możesz poszukać pomysłów w Internecie.

9. Drewniana doniczka

Drewniana doniczka nigdy nie wychodzi z mody. Drewniane donice doskonale prezentują się na zewnątrz, ponieważ pasują do roślin i ogrodu. Mimo że jestem materiałem odpornym, dobrym pomysłem jest pomalowanie drewna środkiem chroniącym je przed słońcem i wodą. W zależności od modelu skrzynki do sadzenia może być również potrzebna przepuszczalna siatka lub tkanina.

10. Półki z drewnianymi pudełkami

Jeśli masz kilka pustych skrzynek, umieść je jedno na drugim, tworząc półkę. Nie wymaga to dużej kreatywności, wystarczy umieścić je w odpowiedniej przestrzeni. Te półki mogą być miejscem przechowywania lekkich narzędzi. Zamontuj uchwyt z przodu, a łatwiej będzie je przenosić podczas szukania przyborów.

11. Wieszak na ręczniki

Dekorowanie drewnianych skrzynek, które służą jako wieszaki na ręczniki, zajmuje niewiele miejsca w sypialni czy łazience. Wszystko, co musisz zrobić, to ułożyć pudełka tak, jak chcesz. To takie proste!

12. Lampa z drewnianymi pudełkami

Aby to zrobić, pomaluj wnętrze pudełka na wino mocnym, jasnym kolorem i użyj tapety do pokrycia lub obicia zewnętrznej strony. Z przodu powinieneś umieścić arkusz acetatu. Konstrukcji można nadać dowolny kształt.

Możesz również spryskać niewielką ilością białego sprayu, aby nadać półprzezroczystego wyglądu. Bez względu na to, jaki projekt wybierzesz, będziesz musiał rozmieścić światła LED w środku (mogą to być światła strunowe, aby było łatwiej). Następnie zamknij pudełko pokrywką z octanu i ciesz się lampą z recyklingu!

13. Szafka nocna lub stolik kawowy

Trzy nachodzące na siebie pudełka mogą pełnić funkcję stolika nocnego. Z czwartym pudełkiem otrzymujesz stolik do kawy przydatny do przechowywania książek i czasopism, gdy połączysz je wszystkie razem!

14. Pudełko do decoupage

Decoupage to technika polegająca na naklejaniu papierowych obrazków na drewnianych powierzchniach. Uważa się, że metoda jest częścią arteterapii. Według badań opublikowanych przez czasopismo Community Development Procedure jest to tak samo zabawne, jak zabawa z urządzeniami elektronicznymi dla dzieci!

Podczas przekształcania drewnianych skrzynek metodą decoupage będziesz musiał użyć drobnego papieru ściernego, aby usunąć szorstkość drewna. Następnie możesz użyć farby akrylowej, aby zmienić wygląd pudełka.

Podczas wysychania wycinaj figurki z serwetek, czasopism lub gazet, ale możesz również użyć tkaniny. Umocuj je białym klejem i lakierem rozcieńczonym w wodzie w pudełku. Następnie możesz dodać szczegóły za pomocą markerów i szablonów.

Pudełko. Dekorowanie drewnianych pudełek
Technika decoupage jest bardzo przydatna do przekształcania elementów, które wydają się być przeznaczone do śmieci i dawania im drugiej szansy.

15. Przegrody pokojowe z drewnianymi skrzynkami

Umieszczenie drewnianych skrzynek w niewielkich przestrzeniach to dobry pomysł na oddzielenie pomieszczeń. Ułóż je w taki sposób, aby współgrały np. z salonem i udekoruj roślinami, obrazkami i innymi elementami.

Jak zbudować drewnianą skrzynkę od podstaw

Może być konieczne zreformowanie drewnianego pudełka do nowego użytku. W takim przypadku będziesz potrzebować:

  • Deski.
  • Miarka lub linijka.
  • Ołówek.
  • Piła ręczna lub tarczowa.
  • Młotek.
  • Zszywacz tapicerski.
  • Rozpuszczalnik.
  • Szpachla do drewna.
  • Papier ścierny.

Zdecyduj, jaki będzie rozmiar pudełka i na tej podstawie zmierz i oznacz deski. Dotnij piłą do wymaganych wymiarów. Połącz elementy pod kątem prostym, używając kleju i zszywek do mocowania. Następnie wbij gwoździe wykończeniowe.

Przygotuj arkusz na pokrywkę. Zamocuj tę część zawiasem, rolką skierowaną na zewnątrz i dopasuj ją do boków i góry tak, aby płynnie otwierała się i zamykała. Po wyschnięciu otwory po gwoździach można wypełnić szpachlą stolarską i piaskiem.

Dekorowanie drewnianych pudełek jest praktyczne

Przedmioty wykonane z drewna mają długi cykl życia i tysiące możliwości ponownego wykorzystania. W przypadku pudełek, jeśli mają certyfikat FSC Recycled, zmniejszają one nawet presję popytu na pierwotne źródła materiałów i pomagają chronić światowe lasy, jak podkreśla Forest Stewardship Council.

Poza tym dbasz nie tylko o środowisko. Odzyskując i dekorując drewniane pudełka, nie wydasz pieniędzy na nowe meble czy akcesoria do domu, a otrzymasz niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju wystrój!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.