Meble z laminatu Formica - jak je pomalować?

To pomysł równie praktyczny, co ekonomiczny. Uwolnij swoją wyobraźnię, odśwież dekorację i odważ się pomalować meble z laminatu Formica. Będą jak nowe!
Meble z laminatu Formica - jak je pomalować?

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Chociaż obecne trendy dekoratorskie wskazują na inne materiały, takie jak melamina, niektóre elementy wyposażenia wciąż znajdują się w wielu domach, zwłaszcza w kuchni. Dlatego, jeśli chcesz z czasem ukryć zużycie lub dostosować meble do nowego stylu, najlepszą opcją będzie pomalować meble z laminatu Formica.

Niektóre typowe przykłady mebli z tego materiału to szafki, półki, witrynki, blaty i biurka. Meble z laminatu Formica mają błyszczącą, gładką i wytrzymałą powierzchnię, wykonaną z przyklejonego do drewna arkusza sprasowanych trocin lub syntetycznego tworzywa sztucznego.

Można je odświeżyć odrobiną farby, ale w rzeczywistości nie trzeba być ekspertem, aby uzyskać doskonałe wykończenie. Co najważniejsze, pozwoli to zaoszczędzić pieniądze, ponieważ wydasz mniej niż na ich wymianę. Czy odważysz się odmienić swoje meble?

Jak pomalować meble z laminatu Formica?

Zobaczmy, jakich materiałów potrzebujesz, aby zacząć i jakie kroki należy wykonać, aby uzyskać idealne wykończenie. Nie przegap tych informacji!

Materiały przed rozpoczęciem

Decydując się na unowocześnienie stylu swoich mebli, musisz zebrać wszystkie potrzebne produkty. Zawsze szukaj najlepszej jakości, aby efekt był zgodny z oczekiwaniami. Zanotuj i zdobądź następujące materiały:

  • Farba akrylowa lub w sprayu w wybranym kolorze (zaleca się, aby dobrze się komponowała z dekoracją przestrzeni).
  • Uszczelniacz do drewna, znany również jako podkład, lub impregnat.
  • Taśma maskująca dla malarza.
  • Szczotka.
  • Mały wałek.
  • Papier ścierny numer 80 lub 100 i kolejny 360.
  • Mydło i woda.
  • Środek do czyszczenia z alkoholem.
  • Ściereczki.
  • Gąbka druciana.

1. Oczyść powierzchnię

Aby rozpocząć zadanie należy bardzo dobrze wyczyścić meble, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Namocz czystą szmatkę w wodzie z mydłem, wytrzyj powierzchnie a następnie wytrzyj jeszcze raz czysta ściereczką.

Jeśli jest to stary mebel, dobrą alternatywą jest zmieszanie amoniaku z wodą i wyczyszczenie takim preparatem. Natomiast jeśli na meblach jest dużo brudu lub tłuszczu, do usunięcia zanieczyszczeń bardzo przyda się wacik nasączony alkoholem lub środek do czyszczenia kuchni.

Czyszczenie mebli
Do wstępnego oczyszczenia powierzchni można użyć alkoholu lub amoniaku. Ten krok jest bardzo ważny przed malowaniem.

Przeczytaj również ten ciekawy materiał: Błędy podczas remontu domu: 7 rzeczy, których należy unikać

2. Usuń akcesoria

Ważne jest to, co musisz zrobić zanim zaczniesz malować meble z laminatu Formica. Musisz zdjąć uchwyty, rączki i wszelkie inne akcesoria, aby ich nie poplamić. Skorzystaj z okazji, aby zastąpić je innymi nowoczesnymi lub bardziej funkcjonalnymi, w zależności od rodzaju mebli. Chodzi o to, aby osiągnąć zupełnie inny styl!

3. Przeszlifuj meble z laminatu Formica

Bez większego wysiłku przeszlifuj powierzchnię mebla, aż całkowicie usuniesz emalię. Skąd będziesz wiedzieć, kiedy przestać? To bardzo proste: zauważysz, że połysk zniknął.

Uważaj, aby nie przykładać zbyt dużej siły, ponieważ możesz uszkodzić powierzchnię. Chodzi tylko o to, by zmatowić powierzchnię. Po zakończeniu przetrzyj wilgotną szmatką, aby usunąć kurz powstały podczas szlifowania.

4. Zastosuj bazę uszczelniającą

Jeśli kupiona farba nie zawiera uszczelniacza, wałkiem nałóż podkład do drewna, pozwól mu wyschnąć, a następnie połóż drugą warstwę. Na rynku dostępne są farby podkładowe w sprayu, które działają znacznie szybciej.

W każdej z jego wersji ten produkt służy do uszczelniania porów. W ten sposób farba utrwali się znacznie lepiej, nie marnując się.

Są jednak osoby, którym odpowiada ta matowa biel, jaką zapewnia ten produkt i rezygnują z kolorowej farby. Inni ze swojej strony łączą bazę z jakimś tonem do malowania, aby uzyskać pastelowe kolory. Ale zdecydowana większość preferuje tradycyjne farby.

5. Pomalujmy meble z laminatu Formica!

Najpierw zaklej krawędzie mebli taśmą malarską, aby nie zabrudzić miejsc, których nie chcesz malować. Poszukaj projektów, które Ci się spodobają, łącząc różne kolory i kształty.

Użyj wałka, jeśli masz płynną farbę (uważaj przy nabieraniu ilości, którą będziesz malować). Jeśli chodzi o narożniki lub zakamarki, niezbędny jest pędzel. Można go również używać na całej powierzchni, ale ryzykujesz pozostawienie śladów pociągnięć pędzla.

Z drugiej strony, jeśli masz farbę w sprayu, będzie mniej pracy do zrobienia. Wystarczy zadbać o to, aby dobrze potrząsnąć butelką i dokładnie spryskać powierzchnię szafki.

Niezależnie od formatu, wskazane jest nałożenie kilku warstw, dając rozsądny czas na wyschnięcie każdej z nich. Po nałożeniu każdej warstwy delikatnie przetrzyj powierzchnię papierem ściernym 360.

Podobnie sposób malowania ma kluczowe znaczenie. Chociaż nie jest to drewno, laminat formica należy malować zgodnie z kierunkiem słojów (naturalne ślady drewna) i w sposób jednorodny.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Kolory do pomalowania kuchni – jak najlepiej je dobrać?

6. Pokryj lakierem poliuretanowym

W celu uzyskania błyszczącego lub satynowego wykończenia należy nałożyć ostatnią warstwę lakieru poliuretanowego lub, jeśli jest to mebel o ciągłym użytkowaniu, dwie. Ta substancja chemiczna jest bezbarwna, dlatego nie zmieni odcienia Twojej farby.

Lakier, ze względu na swoją gęstość, bardzo dobrze chroni materiału i nadaje mu nieskazitelny wygląd. Jako ostatni krok odklej taśmę.

Wskazówki, jak malować meble z laminatu Formica

Znasz już całą procedurę krok po kroku. Teraz nadszedł czas, aby przekazać kilka wskazówek, które bardzo się przydadzą, gdy będziesz przygotowywać się do malowania.

Wybierz odpowiednie miejsce do malowania

Doskonałym trikiem jest ustawienie mebli na otwartej przestrzeni, takiej jak podwórko, aby nie pobrudzić innych przedmiotów. Jeśli nie masz takiego miejsca, możesz również przykryć inne rzeczy folią plastikową.

Nie zapomnij również umieścić gazety lub folii plastikowej pod meblami i wokół obszaru malowania, aby nie poplamić podłogi, ścian ani niczego innego.

Przecieranie blatu
Ochrona innych przedmiotów i zadbanie o krawędzie sprawiają, że zadanie uzyska lepszy efekt. Nie spiesz się z przygotowaniem i czyszczeniem powierzchni.

Napraw uszkodzenia

Jeśli mebel ma widoczne pęknięcia, za pomocą szpachelki zaszpachluj powierzchnię specjalnym produktem lub szpachlą do drewna (pastą z żywic akrylowych i innych składników), tak jak przy naprawie ściany. Poczekaj, aż wyschnie a następnie przeszlifuj.

Należy zauważyć, że możliwe jest użycie tego materiału do zamaskowania otworów uchwytów, na wypadek, gdybyś nie chciał ich więcej używać lub kupić inne z różnymi wejściami. Te czynności należy wykonać przed nałożeniem warstwy podkładu.

Stosuj właściwy sposób czyszczenia

Po pomalowaniu mebli z laminatu Formica utrzymuj je w czystości. To bardzo proste: użyj bawełnianej szmatki zwilżonej ulubionym środkiem czyszczącym (np. detergentem, acetonem lub cytryną).

Przetrzyj nim wszystkie powierzchnie, spłucz ściereczką z gorącą wodą i bardzo dobrze wysusz. Możesz uzupełnić mycie odrobiną płynu do mycia szyb, co pozwoli zapobiec lub zniwelować ślady wysychania.

Po pomalowaniu mebli Formica dbaj o nie regularnie!

Aby przedłużyć żywotność mebla i utrzymać je w dobrym stanie, pamiętaj, aby nie zostawiać bardzo gorących garnków ani nie kroić jedzenia bezpośrednio na ich powierzchni, jeśli jest to blat kuchenny. Zawsze umieszczaj podstawę ochronną, aby zabezpieczyć materiał. W ten sam sposób unikaj uderzania lub kładzenia na meblach zbyt ciężkich przedmiotów.

Krótko mówiąc, od Ciebie zależy trwałość swoich mebli, a także ich wygląd. Dość wymówek! To idealny czas, aby wykorzystać to, co masz i zmienić w to, o czym marzysz. Odważ się pomalować meble z laminatu Formica, aby odnowić wystrój swojego domu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Plazaola E, Flores M, Reyes E, Castañeda K. Mobius. Muebles reciclados. Paraguay: Universidad Americana; 2015.
  • Schweigger E. Manual de pinturas y recubrimientos plásticos. 1. ° edición. España: Ediciones Díaz de Santos; 2005.
  • Santos N. Aplicación de productos de limpieza de mobiliario. Edición 2019. Logroño: Editorial Tutor Formación; 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.