Kolory do pomalowania kuchni - jak najlepiej je dobrać?

Czasami dobór kolorów do pomalowania kuchni nie jest łatwym zadaniem. Dlatego w tym artykule omawiamy najlepsze wskazówki, jak dokonać właściwego wyboru.
Kolory do pomalowania kuchni - jak najlepiej je dobrać?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 08 sierpnia, 2023

Kuchnia może nie jest pomieszczeniem, w którym goście spędzają najwięcej czasu. Należy jednak do najważniejszych miejsc w każdym domu. Spędzamy tam dużą część naszego życia. Dlatego podpowiadamy, jak dobrać kolory do pomalowania kuchni.

Kolory w różny sposób wpływają na nastrój. Jeśli nie czujemy się przyjemnie i komfortowo w naszym otoczeniu, prawdopodobnie podczas gotowania przenosimy odczucia na jedzenie. Z drugiej strony, różne odcienie gamy widma widzialnego zwykle kojarzą się z określonymi doznaniami.

Tak jak zielony może wyzwalać witalność i nadzieję, tak fioletowy zazwyczaj wiąże się duchowością. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, które kolory najlepiej pasują do każdej przestrzeni w domu. To pozwoli nam stworzyć harmonijną atmosferę zapewniającą dobre samopoczucie. Poświęć trochę czasu, aby jak najlepiej wybrać kolory do pomalowania Twojej kuchni.

Wskazówki, jak dobrać kolory do pomalowania kuchni

Wybierając kolory do pomalowania kuchni, możemy wziąć pod uwagę różne kryteria. Oprócz wykorzystania technik feng shui i psychologii koloru, możemy uzupełnić wybór osobistymi względami estetycznymi.

Ciekawym pomysłem jest stworzenie gry kontrastów pomiędzy zimnymi i ciepłymi, jasnymi i ciemnymi, pastelowymi i nasyconymi tonami. Inną alternatywą może być pomysł na stworzenie przestrzeni tematycznej w kuchni.

Na przykład, jeśli zazwyczaj przygotowujesz słodkie potrawy lub jest to miejsce, w którym jesz przekąskę lub śniadanie, możesz pomalować kuchnię w odcieniach czekolady lub kawy.

Rodzina w kuchni
W kuchni zazwyczaj spędzamy dużo czasu. Przyjemny wystrój tego wnętrza sprawia, że ​​czujemy się tam lepiej.

3 zalecane kolory do pomalowania kuchni

Kiedy wybieramy najlepsze kolory do pomalowania kuchni, musimy pamiętać, że istnieją też odcienie, które zwykle nie zaleca się do tego wnętrza. Należy do nich kolor biały, który mimo to ostatnio zdaje się królować w kuchni. Chociaż ta tonacja ma swoje pozytywne cechy, prawda jest taka, że ​​może wprowadzać rutynowy i nudny efekt.

Innym kolorem, którego dekoratorzy wnętrz nie zalecają do kuchni, jest czerwony. Ten żywy kolor ma bowiem duży ciężar wizualny.

A jakie kolory sprawią, że nikt nie będzie chciał wyjść z Twojej kuchni? W dalszej części artykułu proponujemy najlepsze odcienie.

Może Cię również zainteresować ten materiał: Jakie kolory wpływają na Twoje emocje?

1. Pomarańczowy

Jest to ciepły odcień, który bardzo dobrze komponuje się z białymi lub metalowymi meblami. Może również tworzyć pewną harmonię z drewnianymi materiałami, dzięki czemu jest idealnym kolorem do kuchni w stylu wiejskim lub rustykalnym.

2. Zielony

Każdy, kto chce mieć kuchnię w stylu retro, z pewnością pamięta, że ​​ten kolor był często używany w latach 50. i 60. Z drugiej strony, ponieważ to delikatny ton, można go połączyć z odrobiną bieli, aby uzyskać więcej światła w pomieszczeniu.

Ponadto dodanie bieli optycznie powiększy wnętrze i zapobiegnie wrażeniu ciasnoty lub przytłoczenia.

3. Żółty

Ten odcień ciekawie łączy się z metalowymi meblami lub z białą farbą na powierzchniach. Ponadto jest to jeden z niewielu kolorów w gamie żywych tonów, który jest w stanie wprowadzić więcej światła do wnętrza.

Podobnie jak w przypadku pomarańczy, żółty odcień wywołuje uczucie radości, choć ze znacznie mniejszym obciążeniem wizualnym. Jest to więc jeden z najbardziej fascynujących kolorów, jeśli chodzi o malowanie kuchni.

Czysta kuchnia
Biały odcień nie jest zalecany do malowania i wystroju całej kuchni, ponieważ w codziennym użytkowaniu będzie generował zmęczenie i monotonię. Mimo to, że wprowadza dużo światła.

Możesz również przeczytać ten interesujący materiał: Jak zorganizować kuchnię według Marie Kondo?

Stosowanie ekologicznych farb podczas malowania kuchni

Zwykłe farby domowe nie tylko zanieczyszczają planetę, ale zwykle mają w swoim składzie elementy szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Z tego powodu w opracowaniu prezentowanym na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku, autorzy przekonują o konieczności wytworzenia ekologicznej farby, która nie będzie szkodliwa dla środowiska ani dla domowników.

Możesz sprawdzić w sklepie ze sprzętem lub farbami, które produkty zawierają najmniej szkodliwych substancji i mają najmniejsze właściwości zanieczyszczające środowisko. Inwestycja tego typu nie tylko przyczynia się do dekoracji domu, ale także chroni Twoją rodzinę.

Pamiętaj, że w kuchni spędzamy dużo czasu i to całą rodziną. Dlatego postaraj się nie tylko to, by ta przestrzeń była przyjemna. Zadbaj również o to, by była zdrowa i bezpieczna, zachowując ostrożność przy starannym doborze farby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Universidad Nacional Autónoma de México. Pintura alternativa económica y ecológica. México.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.