Jak usunąć białą pleśń z gleby i roślin?

Biała pleśń powstaje w wyniku nadmiernej wilgoci w glebie. Chociaż niewielka jej ilość nie jest szkodliwa, rozprzestrzenianie się białej pleśni może wpływać na zdrowie twoich roślin.
Jak usunąć białą pleśń z gleby i roślin?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W glebie Twoich roślin często pojawiają się białe plamy. Jeśli zauważyłaś, że w pobliżu korzeni osiadł rodzaj puszystego białego meszku, najprawdopodobniej rozwinęła się biała pleśń. Może się to zdarzyć w przypadku roślin rosnących na zewnątrz lub w pomieszczeniach, ale jest bardziej prawdopodobne w tym drugim przypadku.

Białą pleśń należy jak najszybciej usunąć, ponieważ jest szkodliwa dla rośliny i ogólnie dla środowiska domowego. W różny sposób oddziałuje na roślinność, obejmując liście, podłoże, a nawet całą doniczkę.

Co to jest biała pleśń i dlaczego powstaje?

Przede wszystkim należy zauważyć, że minimalna ilość białego puchu jest normalna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia roślin. Ten biały puch to grzyb lub biała pleśń, która pojawia się z powodu wysokiej temperatury otoczenia i wysokiej wilgotności.

Jednak jego obecność wiąże się również z organicznym podłożem gleby, a także innych bakteriami. Dlatego problem pojawia się dopiero wtedy, gdy w doniczce jest nadmiar białej pleśni.

W takim przypadku należy podjąć natychmiastowe działania w celu jej usunięcia, ponieważ może uszkodzić roślinę. Ponadto może szybko rozprzestrzeniać się na inną roślinność a nawet negatywnie wpływać na zdrowie ludzi.

Jak można temu zapobiec?

Jak w wielu innych aspektach, najlepszym możliwym leczeniem jest profilaktyka. Z tego powodu znajomość możliwych przyczyn sprzyjających powstawaniu białej pleśni pomaga jej zapobiegać.

Powstawanie białej pleśni może wynikać z następujących czynników:

  • Bliskość ogrzewania: Rośliny należy trzymać z dala od ciepła wydzielanego przez kominki, grzejniki lub piece.
  • Nadmierne lub niewystarczające podlewanie: Jedną z typowych przyczyn pojawiania się grzybów jest nagromadzona wilgoć. Czasami jest spowodowana nadmiernym podlewaniem.
  • Słaba wentylacja w otoczeniu jest częstym problemem dla roślin domowych. Jeśli masz ogród, dobrze jest wietrzyć rośliny przez kilka godzin dziennie wystawiając je na zewnątrz.
  • Słaby drenaż: Jeśli chodzi o wodę, możliwe jest również, że doniczka nie ma dobrego drenażu. Można to rozwiązać, umieszczając na dnie żwir lub małe kamienie.
  • Nadmiar resztek: pielęgnacja roślin obejmuje usuwanie opadłych liści z doniczki. Choć w małych ilościach nie powodują problemów, ich nadmiar może sprzyjać powstawaniu białej pleśni.
Cuidar macetas para que no se forme moho blanco.
Cotygodniowe sprawdzanie doniczek roślin pozwala wykryć pleśń na czas, aby ją wyeliminować.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Jak używać olejku z miodli indyjskiej do pielęgnacji roślin ogrodowych

Jak wyeliminować białą pleśń?

Rozwiązanie tego problemu, który wpływa na zdrowie twoich roślin, jest prostym zadaniem, ale zależy to od miejsca, w którym powstaje biała pleśń. Sytuacja nie jest taka sama, kiedy pojawia się w glebie, na liściach lub w doniczce. Dla każdego obszaru zaleca się podjęcie innych działań. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Biała pleśń na liściach

Jedną z części rośliny, na której może pojawić się biała pleśń, są liście. To prosty obszar do jej usunięcia, ponieważ wystarczy przetrzeć miękką, suchą szmatką, aby zmyć plamy. Jeśli to nie wystarczy, warto zaopatrzyć się w konkretne produkty do usunięcia grzyba.

Należy je kupić w wyspecjalizowanych sklepach i powinny być przeznaczone do usuwania białej pleśni z liści. Ekologiczne fungicydy są skuteczne i przyjazne dla środowiska. Jednak zawsze należy je nakładać ostrożnie i za pomocą opryskiwacza.

Pleśń w glebie

Być może najczęstszą przestrzenią, w której zwykle pojawia się puch, jest gleba doniczki. W takim przypadku uszkodzoną warstwę należy usunąć małą łopatką. Gdy usuniesz już warstwę grzyba z ziemi, porusz trochę glebę, aby ją napowietrzyć i usunąć wilgoć.

Ważne jest, aby robić to z dużą ostrożnością, aby nie uszkodzić korzeni ani nie zanieczyścić reszty doniczki. Przed położeniem nowej warstwy kompostu pozwól roślinie przewietrzyć się przez kilka godzin.

Biała pleśń w doniczce

Najpoważniejszy przypadek ma miejsce, gdy ilość grzyba jest tak duża, że atakuje całą roślinę, a nawet jej doniczkę. W takim przypadku wskazane jest przesadzenie – czyli zmiana doniczki. Jeśli jednak doniczka jest zbyt cenna, żeby ją wyrzucić, można ją również uratować, dezynfekując i odnawiając glebę.

Należy to zrobić w konkretny i szczegółowy sposób, aby pojemnik był bezpieczny i nie wpłynął ponownie na zdrowie Twojej rośliny. Pierwszym krokiem jest usunięcie grzyba i usunięcie całej gleby zakażonej białą pleśnią. Następnie musisz dobrze umyć doniczkę ciepłą wodą i neutralnym mydłem.

Wskazane jest również dodanie kilku kropel octu jabłkowego lub szczypty sody oczyszczonej. Są to produkty, które mają właściwości dezynfekujące.

Następnie przetrzyj doniczkę ściereczką lub szczoteczką, aby usunąć resztki grzyba. Zrób to również na jego zewnętrznej powierzchni. Na koniec dobrze spłucz i pozostaw na słońcu przez kilka godzin do całkowitego wyschnięcia.

Vinagre de manzana para quitar el moho blanco.
Ocet jabłkowy jest doskonałym środkiem dezynfekującym do zwalczania białej pleśni, która osadza się w doniczkach.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak używać butelek szklanych z recyklingu do dekoracji ogrodu

Zidentyfikuj białą pleśń na czas

Chociaż niewielka warstwa tego grzyba nie szkodzi zdrowiu twojej rośliny, ważne jest, aby sprawdzać ją co tydzień. Wcześnie wykryta biała pleśń nie stanowi większego problemu, ale pozostawiona tam może szybko się rozprzestrzeniać i uszkadzać inne pobliskie rośliny.

Jeśli biaława powłoka jest sucha i krucha, prawdopodobnie są to resztki soli, które roślina wyrzuca z wody. W takim przypadku można je łatwo usunąć ręcznie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ayala Armenta QA, Cortez Mondaca E, Apodaca Sánchez MA, Leal León VM, Valenzuela Escoboza FA, Palacios Mondaca CA. Efectividad de fungicidas convencionales y biorracionales sobre Sclerotinia sclerotiorum in vitro. Remexca [Internet]. 18 de enero de 2018 [citado 23 de abril de 2022];(11):2149-56. Disponible en: https://cienciasagricolas.inifap.gob.mx/index.php/agricolas/article/view/784
  • Chaves, Bernardo, Arias, Luis Alejandro, Tautiva, Luz Andrea, Piedrahíta, Wilson,  Evaluación de tres métodos de control del Moho blanco (Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary) en lechuga (Lactuca sativa L.). Agronomía Colombiana [Internet]. 2007;25(1):131-141. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=180316240015
  • Valverde, Rodrigo, and Rodolfo De La Torre-Almaraz. “Extracción y Purificación de DsRNAs Largos de Plantas Infectadas Con Virus y Hongos; Aplicación En La Detección e Identificación de Virus.” Revista Mexicana de Fitopatología, Mexican Journal of Phytopathology 35.1 (2017). Disponible en: https://doi.org/10.18781/r.mex.fit.1606-9
  • Bautista-Nava, Efraín, Moreno-Fuentes, Ángel,  El “hongo blanco patón”, Pleurotus albidus, en Hidalgo. Su primer registro en México. Revista Mexicana de Micología [Internet]. 2006; (22):41-47. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=88302206

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.