Jak wyeliminować gąsienice na roślinach? 7 przydatnych zaleceń

Gąsienice na roślinach są bardzo częstym i agresywnym typem szkodników, dlatego nauka ich eliminacji jest kluczowa. Oto 7 świetnych wskazówek!
Jak wyeliminować gąsienice na roślinach? 7 przydatnych zaleceń

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

Pozbywanie się gąsienic na roślinach powinno być priorytetem w Twoim ogrodnictwie. Chociaż wydają się nieszkodliwe, te owady mogą wyrządzić poważne szkody. W rzeczywistości gąsienice są powszechnym i agresywnym rodzajem szkodników zabijających uprawy.

Te małe, często futrzaste owady odpowiadają pewnym stadiom rozwoju motyli i ciem. Żywią się niezliczoną ilością owoców, warzyw i zieleni. Na przykład gąsienice kapusty białej zjadają liście kapusty, a także liście kalafiora, brokułów, jarmużu i innych należących do rodziny kapustowatych. Tymczasem gąsienice motyli sówkowatych skłaniają się ku palmom i topolom.

Z drugiej strony jeszcze inne gąsienice preferują melony, pomidory, bakłażany i arbuzy. Gąsienice w kokonach zwykle atakują liście, pąki i kwiaty. Nie możemy też zapomnieć o popularnej gąsienicy pomidorowej… Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak się ich pozbyć, nie przegap tego artykułu!

Oznaki obecności gąsienic na roślinach i ich konsekwencje

Niektóre widoczne wskazówki ostrzegają o obecności tych inwazyjnych gatunków. Najczęstsze z nich są wymienione poniżej:

 • Małe dziurki lub ugryzienia w liściach warzyw (mniej więcej wielkości szpilki)
 • Pędy zakrzywione lub z bladą lub ciemną rozetą wokół uszkodzenia
 • Połamane gałązki
 • Małe czarne kulki, które w rzeczywistości są odchodami gąsienicy
 • Słabość u roślin – nie będą już stać prosto z powodu braku witalności

Chociaż cykl życia gąsienic nie przekracza 45 dni, w tym krótkim czasie mogą wyrządzić znaczne szkody. Skutki wahają się od wywoływania chorób do całkowitego zabicia roślin, które zjadają.

7 przydatnych zaleceń, aby wyeliminować gąsienice z roślin

Teraz, gdy znasz ślady i konsekwencje tego szkodnika dla twoich roślin, czas nauczyć się eliminować gąsienice z roślin. Wypróbuj poniższe sugestie.

Oruga en una planta.
Gąsienice powodują uszkodzenia roślin, od małych dziur po obumieranie rośliny.

1. Przyciągaj ptaki do swojego ogrodu lub sadu

Skowronki, szczygły i wróble żywią się gąsienicami. W rzeczywistości staną się twoimi największymi sojusznikami w tej misji. Zadbaj o kupno lub budowę własnych domków gniazdowych, aby je przyciągnąć!

2. Skorzystaj z innych zwierząt

Szeroko stosowaną alternatywą do zwalczania szkodników są osy parazytoidowe lub drapieżniki, które są odpowiedzialne za niszczenie larw, ale nie wpływają na liście.

Możesz się jednak zastanawiać, jak przyciągnąć ich uwagę. Cóż, nie ma nic lepszego niż sadzenie aromatycznych gatunków, takich jak bazylia czy mięta.

Ropuchy, żaby i chrząszcze to inne zwierzęta żywiące się gąsienicami, dzięki czemu mogą służyć do biologicznego zwalczania tego szkodnika.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia stóp przez 20 minut dziennie

3. Użyj innych roślin jako ataku na gąsienice

W ten sam sposób można znaleźć pewne odmiany, które skutecznie odstraszają owady ze względu na swój aromat, zapobiegając zarażeniu innych roślin.

Jednym z przykładów jest czosnek, podobnie jak nagietki, mięta, bazylia i szałwia.

4. Spryskaj rośliny organicznym środkiem owadobójczym, aby wyeliminować gąsienice

Zapytaj w swoim sklepie ogrodniczym o Bacillus thuringiensis (BT), produkt przeznaczony do zwalczania owadów, takich jak gąsienice i robaki, bez szkody dla dżdżownic, ptaków, biedronek czy pszczół.

Wśród jego zalet jest to, że chroni warzywa, owoce i drzewa. Dzięki swojej formule działa bardzo szybko. Gdy gąsienice go połkną, nie będą się już żerować i umrą w ciągu 2-3 dni.

W miarę możliwości unikaj stosowania syntetycznych środków owadobójczych. Jeśli zdecydujesz się ich użyć, zachowaj dużą ostrożność, aby nie doprowadzić do choroby rośliny.

5. Umieść pułapki na gąsienice na roślinach

Wśród opcji jest też ustawienie pułapki spryskanej żeńskimi feromonami. Celem jest zwabienie i schwytanie samców, aby zapobiec zapłodnieniu samic.

To dobry sposób, aby upewnić się, że się nie będą rozmnażać.

6. Użyj domowych środków zaradczych

Jeśli jesteś miłośnikiem domowych środków zaradczych, te techniki zostały stworzone dla Ciebie:

 • Wymieszaj płyn do naczyń i wodę w butelce ze spryskiwaczem. Rozprowadź mieszankę na dotkniętych liściach, aby pozbyć się gąsienic.
 • Zagotuj wodę i wsyp do niej tytoń z paczki papierosów (efektywne jest również gotowanie popiołu). Następnie za pomocą spryskiwacza rozpyl niewielką ilość na roślinę.
 • Wymieszaj mydło potasowe z wodą, wlej je do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj rośliny, aby je chronić.
 • Spryskaj olejkiem pomarańczowym swoje rośliny. To bardzo praktyczna opcja, która działa jako środek owadobójczy i akarycyd. To świetna opcja, ponieważ ma bardzo łagodny i przyjemny zapach.
 • Wymieszaj proszek czosnkowy z niewielką ilością wody i odrobiną mydła. Gdy produkt zostanie rozpylony na rośliny, przekonasz się, że jest to cenna technika odstraszania motyli, ponieważ nie lubią tego zapachu.

Wreszcie, wytwarzanie domowych pestycydów bez dodatków chemicznych jest dość łatwe. Wystarczy znać właściwości naturalnych produktów i roślin. Oto kilka przykładów:

 • Posiekaj lub zmiażdż liście pomidora, namocz je w wodzie i poczekaj, aż mieszanina się uspokoi. Następnym krokiem jest nałożenie go na roślinę, aby odstraszyć nie tylko gąsienice, ale także mszyce i robaki.
 • Gotuj kilka gałązek kolendry przez 10 minut, odcedź napar i wylej do ogrodu. Prawda jest taka, że działa to jak środek odstraszający owady!
 • Dodaj 100 gramów pokrzywy do 10 litrów wody i pozostaw do zaparzenia. Mimo złej reputacji ten chwast jest doskonałym pestycydem.

7. Sprawdź dobrze swoje rośliny, aby wyeliminować gąsienice

Wreszcie najlepszą metodą ochrony upraw jest obserwacja.

Poświęć trochę czasu każdego dnia na dokładne przyjrzenie się swoim roślinom. Niektóre gąsienice są bardzo łatwe do zauważenia ze względu na ich duże rozmiary i tworzenie dziur. Inna grupa jest mniejsza, więc zlewa się z liśćmi. To może skomplikować poszukiwania.

Kiedy je znajdziesz, usuń gąsienice dłonią w rękawiczce, a także ich gniazda. Użyj zapalniczki, aby spalić gniazda w kontrolowany sposób.

Jardineria hakera.
Niezbędne jest poświęcenie czasu na obserwację swoich roślin. W ten sposób szkodniki można od razu wykryć.

Jak zapobiegać gąsienicom na roślinach

Umieść siatkę na swoim ogrodzie z dobrze przymocowanymi krawędziami. Eksperci radzą, aby zainstalować ją w sezonie wiosennym. Nie ufaj jednak zbytnio tej metodzie; najlepiej sprawdzać obszar pod liśćmi raz w tygodniu.

To działanie odstraszy motyle, uniemożliwiając im składanie jaj, których może być od 150 do 600 w zależności od gatunku. Musisz wiedzieć, jak rozpoznać ich obecność: są wydłużone i żółtawe.

Jednak nie chodzi tylko o posiadanie sadu czy ogrodu. Musisz również odpowiednio je pielęgnować, aby zapewnić dobre samopoczucie każdej ze swoich roślin. Częścią tego zadania jest zapobieganie zabrudzeniu liści odchodami zwierząt lub owadów.

Ponadto podczas podlewania unikaj gromadzenia się kałuż, ponieważ są one idealną pożywką dla ślimaków, komarów i innych owadów lubiących wodę.

Warto wspomnieć, że chociaż te wskazówki są przydatne do ochrony roślin, gąsienice mogą nie zniknąć całkowicie. Jeśli tak się stanie, poszukaj eksperta w tej sprawie.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: Smaczne śniadanie ze zdrowych i odżywczych produktów

Ciesz się swoimi roślinami!

Nie ma nic przyjemniejszego niż dbanie o zdrowie Twojego ogrodu. Teraz, gdy znasz nowy sposób na dbanie o rośliny, pożegnaj się z gąsienicami. Będziesz cieszyć się najlepszymi ziołami, owocami i warzywami: tymi, które samodzielnie wyhodujesz w domu.

Odkryj w sobie wielkiego ogrodnika!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Giraldo L. Conozcamos y manejemos los pesticidas para la huerta casera. Rev Sena. 1984; 14: 5-31.
 • Murray M, Alston D, Wille C. Plagas de orugas de vegetales del género Brassica. Estados Unidos: Universidad Estatal de Utah; 2021.
 • Cerezo Y, Marrero L, Mesa A. Alternativas de manejo de insectos plagas en el cultivo de la col (Brassica Oleracea L.). Cuba: Universidad de Matanzas Camilo Cienfuegos; 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.