Jak tytoń szkodzi jamie ustnej

Jak tytoń szkodzi jamie ustnej

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Udowodniono naukowo, że szkodliwy nałóg palenia zwiększa ryzyko raka jamy ustnej, zmian w jamie ustnej i chorób przyzębia. W tym artykule dowiesz się, jak tytoń szkodzi jamie ustnej.

Podczas palenia pierwszym miejscem kontaktu ciała z dymem tytoniowym jest jama ustna. Dlatego właśnie w tymi miejscu szkodliwy wpływ nałogu uwidacznia się najszybciej. Tytoń powoduje bowiem liczne uszkodzenia na poziomie jamy ustnej, o czym dokładniej piszemy poniżej.

Wystarczy spojrzenie na zęby pacjenta, aby specjalista mógł rozpoznać, czy jest on palaczem, czy nie. Ze względu na poważne i szkodliwe konsekwencje jednym z głównych celów leczenia będzie zapobieganie lub ograniczenie, w miarę możliwości, nawyku palenia u pacjentów.

Choroby jamy ustnej u palaczy

Według badania opublikowanego przez Iranian Journal of Public Health, w którym przeanalizowano szkodliwość tytoniu u biernych palaczy, objawy ustne u aktywnych palaczy znacząco się różnią. Oczywiście te same efekty zachodzą także, a wręcz są wzmocnione, u rzeczywiście palących.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją pewne zmiany, które, poza tym że są nieestetyczne, zagrażają zdrowiu. Oto najważniejsze z nich:

Spójrzmy także na drugą stronę. Badania opublikowane przez Journal of Wound Ostomy & Continence Nursing pokazują, że osoby, które rzuciły palenie, odczuwają następujące korzyści:

  • przywrócenie zdolności pełnego odczuwania smaków,
  • poprawa procesu gojenia się ran oraz jego szybkości,
  • mniejsze ryzyko zapalenia przyzębia i dziąseł.

Jak tytoń szkodzi jamie ustnej

Powyżej wymienione konsekwencje nie wydają się wystarczające? Zagłębmy się więc nieco bardziej w szkody spowodowane przez tytoń. Zagrożenie, jakie stwarza dla zdrowia, jest ogromne.

1. Estetyka stomatologiczna

Palenie tytoniu
Używanie tytoniu może powodować przebarwienia zębów i brązowawe plamy na dziąsłach.

U większości palaczy możemy zaobserwować żółtawe i brązowawe plamy na zębach, protezach oraz wypełnieniach. Plamy te można usunąć pewnymi metodami wskazanymi przez dentystę, na przykład czyszczeniem ultradźwiękowym. Często pojawiają się ponadto brązowe plamy na dziąsłach.

2. Zapach i smak

U palaczy tytoń rozprasza zarówno zmysł węchu, jak i smaku. Chociaż może się to wydawać drobnym problemem, nie należy go bagatelizować. Oznacza to na przykład, że palacz będzie musiał dodać więcej soli do żywności, aby poczuć jej smak.

Natomiast nadmierne spożycie soli może prowadzić, jak szczegółowo opisano w czasopiśmie Medline Plus, do podwyższenia ciśnienia krwi i zatrzymywania płynów. Z kolei te dwa problemy mogą stanowić przyczynę innych, poważniejszych patologii.

3. Gojenie się ran

Istnieją badania, takie jak to opublikowane przez Journal of Wound Ostomy & Continence Nursing, które cytowaliśmy wcześniej, które bezpośrednio łączą używanie tytoniu z opóźnionym gojeniem się ran, większym bólem pooperacyjnym i zwiększonym ryzykiem infekcji.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ tytoń powoduje skurcz naczyń, zmniejszając w ten sposób przepływ krwi do rany.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Gojenie ran – dowiedz się, jak postępować i czego unikać!

4. Choroby przyzębia

Pacjenci palący są znacznie bardziej narażeni na zapalenie przyzębia, które może wpływać na zdrowie dziąseł, więzadeł, kości i kieszonek przyzębnych w jamie ustnej. Zwiększa to ponadto ryzyko utraty zębów.

5. Implanty dentystyczne

Wspomniane badania potwierdzają, że palenie poważnie ogranicza przyjęcie się implantów dentystycznych, zarówno w krótkim okresie w integracji implantu z kością, jak i w długim, skracając w ten sposób ich przydatność.

W celu zwiększenia prawdopodobieństwa sukcesu implantu badanie opublikowane przez Journal of International Society of Preveventive and Community Dentistry sugeruje rzucenie palenia na tydzień przed wszczepieniem implantu i unikanie palenia do ośmiu tygodni później.

6. Rak jamy ustnej

Wystawiony język
W tytoniu znaleziono wysoce rakotwórcze składniki. Z pewnością więc nie będzie zaskakująca informacja, że jest to główna przyczyna raka jamy ustnej.

Jak potwierdzają cytowane badania, związek między tytoniem a rakiem jamy ustnej został naukowo udowodniony. Ponadto warto wiedzieć, że także połączenie tytoniu z alkoholem i innymi niezdrowymi nawykami stylu życia wykładniczo zwiększa to ryzyko.

7. Melanoza u palacza

To nie wszystko, co możemy powiedzieć na temat tego, jak tytoń szkodzi. Tytoń zabarwia błonę śluzową jamy ustnej i dziąsła, powodując brązowe plamy. Plamy na ogół nie są złośliwe i znikają w ciągu około roku po rzuceniu palenia.

8. Wpływ na ślinę

Według Journal of Dentistry ślina palaczy zawiera substancje obecne w dymie tytoniowym, które są potencjalnie rakotwórcze. Zaobserwowano również większe stężenie bakterii predysponujących do próchnicy zębów, takich jak Streptococcus mutans.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Gęsta ślina – co oznacza i jak temu zaradzić?

9. Próchnica

Istnieje bezpośredni związek między paleniem a utratą zębów. Zależność ta może być spowodowana zarówno zapaleniem przyzębia, jak i wzrostem bakterii próchnicotwórczych w ślinie, który zwiększa ogólne ryzyko próchnicy.

Wiesz już, jak tytoń szkodzi: unikaj go dla własnego zdrowia

Tytoń powoduje liczne uszkodzenia jamy ustnej, nie wspominając już o wszystkich problemach i patologiach, które może powodować na poziomie zdrowia w ogóle. Wśród nich są między innymi choroby sercowo-naczyniowe, choroby płuc, tętniaki, zawały serca.

Do tego dochodzi uzależniające działanie i szkody wyrządzone biernym palaczom, który zmuszeni są wdychać dym. Co więcej, zostało naukowo udowodnione, że palenie, tak czynne, jak i bierne, powoduje zwiększone ryzyko raka jamy ustnej, zmian w jamie ustnej i chorób przyzębia.

Najlepszą technikę uniknięcia wszystkich tych problemów stanowi po prostu zapobieganie. Unikanie rozpoczynania palenia, a także eliminacja nałogu u osób już nałogowych, to pod wieloma względami podstawowe środki służące utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.