Rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią

Nie tylko wiosną można się cieszyć kwitnącymi ogrodami i tarasami. Istnieje wiele okazów, które wykazują większy wzrost podczas zimnych miesięcy.
Rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Sezonem najbardziej utożsamianym z kwitnieniem, kolorami i przepychem ogrodów jest wiosna. Tymczasem jesień jest często wyobrażana jako sezon szarych chmur, zimnej pogody i opadłych liści. Jednak jest to również okazja, aby podziwiać rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią.

Słoneczniki, tulipanowce i nagietki to tylko kilka przykładów z wielu kwiatów, które mogą ozdobić Twój ogród, a także zakwitnąć w tej zimnej porze roku. Po prostu spróbuj zacząć sadzić je wiosną lub latem, aby dobrze się ukorzeniły w następnym okresie.

Dlaczego wybrać rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią?

Wiele osób uważa, że tarasy, balkony czy ogrody mogą być najbardziej kolorowe dopiero wiosną i latem. Chociaż dla większości roślin okresem największego ulistnienia jest ciepła pora roku, są też okazy, które kwitną jesienią.

W ten sposób można uzyskać przestrzenie zewnętrzne o złotych, fioletowych lub czerwonawych kolorach, które doskonale łączą się z jesiennym szarym i deszczowym niebem. W rzeczywistości warunki te wzmacniają wzrost niektórych okazów, które lepiej znoszą wilgoć.

Nie tylko możesz utrzymać zdrową i rosnącą roślinność, ale także stymulować rośliny do wypuszczenia kolorowych kwiatów. Wierzcie lub nie, ale niektórzy wolą chłodniejsze pory roku.

Najlepsze rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią

Jesienne krajobrazy nie muszą kojarzyć się tylko z nostalgią, suchymi drzewami i pustymi ogrodami. Sadząc poniższe okazy wiosną lub latem, można powitać chłodniejsze pory roku z tym samym poziomem koloru.

1. Caryopteris

Rodzaj Caryopteris, lepiej znany jako „krzew niebieskiej mgły”, to wieloletni okaz, który doskonale nadaje się do jesiennego ogrodu. Jego drobne, estetyczne, niebieskie kwiaty pojawiają się wczesną jesienią.

Aby utrzymać ten krzew w jak najlepszym stanie, konieczna jest wilgotna gleba, trochę cienia i przycinanie na wiosnę.

2. Słoneczniki

Dobrze znaną rośliną na dużych otwartych polach jest Helianthus, czyli słonecznik. Jego kolorowe kwiaty osiągają duże rozmiary, a łodygi mogą przekraczać trzy metry wysokości.

Istnieją jednak mniejsze okazy, które nadają się do ogrodów lub tarasów. Wprowadzają do otoczenia żółte i pomarańczowe odcienie. Jak sama nazwa wskazuje, powinny mieć zapewnione pełne słońce.

Kobieta ze słonecznikiem
Mniejsze słoneczniki można sadzić w domu, aby uzyskać jesienne kolory.

3. Aster nowojorski

Rodzaj Symphyotrichum, znany również jako „aster nowojorski” lub „gwiaździste niebo”, to roślina, która kwitnie jak stokrotka. Rezultatem jest skupisko wyrafinowanych kwiatów, które mogą przybierać odcienie bieli, różu lub fioletu.

Wymagają dużej ilości słońca i przepuszczalnej gleby. Kwitnienie zwykle rozpoczyna się późnym latem i trwa do jesieni.

4. Tulipany to jedne z najlepiej kwitnących jesiennych roślin ogrodowych

Liriodendron tulipifera, czyli tulipanowiec ma szczególną cechę. Kiedy jego kwiat jest zamknięty, widać jego podobieństwo do tulipana, stąd jego nazwa.

Jednak wszystko się zmienia, gdy się otwiera, ponieważ tworzy duże usta. Jesienią roślina ta oferuje piękne czerwonawe i pomarańczowe odcienie. Jeśli chodzi o pielęgnację, wymaga dużo wilgoci i dużo słońca.

5. Szałwia rosyjska

Chociaż jego nazwa naukowa to Perovskia atriplicifolia, roślina znana jest również jako „rosyjska szałwia” lub „szałwia yangii”. Jest to okaz o lawendowych kwiatach, które pojawiają się późnym latem.

Aby promować optymalny wzrost, ważne jest, aby przycinać ją pod koniec zimy, aby osiągnąć pełny kolor w następnym sezonie. Szałwia rosyjska potrzebuje pełnego nasłonecznienia.

6. Nagietek

Nagietki mają tę wielką zaletę, że wytrzymują różne temperatury, więc ich wzrost jest możliwy podczas zimnych miesięcy. Ten należący do rodziny astrowatych okaz wyróżnia się kolorowymi kwiatami w odcieniach żółci i pomarańczy. Wprowadzają do ogrodu wyjątkową jasność.

Rośliny ogrodowe kwitnące jesienią: nagietek
Pomarańczowy kolor nagietków ociepla chłodną pogodę, która zaczyna się wraz z jesienią.

7. Bratki

Jedną z roślin ogrodowych kwitnących jesienią jest bratek, hybryda i okaz ozdobny, który zapewnia różnorodność kolorów. Bratki są małe, ponieważ zwykle nie przekraczają 25 centymetrów wysokości.

Oferują grupę efektownych kwiatów z białymi, różowymi lub fioletowymi płatkami. Wymagają dobrego naturalnego oświetlenia i żyznej gleby, dlatego zaleca się stosowanie nawozów.

8. Zawilec japoński

Innym nieco bardziej egzotycznym okazem jest Anemone hupehensis znany też jako zawilec japoński (kwiat przedstawiony na głównym zdjęciu), którego różowe lub białe kwiaty są połączone z żółtymi pręcikami. Roślina ta wymaga nieco więcej cienia do wzrostu, dlatego często umieszcza się ją pod większymi roślinami. Te kwiaty są również świetne do przyciągania motyli do ogrodu.

9. Stokrotki

Bellis perennis, lepiej znana jako „stokrotka”, jest jedną z najpopularniejszych roślin kwitnących jesienią, nie tylko ze względu na ozdobne kwiaty, ale także na zapach i kolor.

Jej najpiękniejsze stadium jest łatwe do osiągnięcia, ponieważ te kwiaty mają dziki wzrost, który wymaga minimalnej pielęgnacji. Wytrzymują surowy klimat i niskie temperatury, dzięki czemu idealnie nadają się do ozdabiania ogrodów zimą.

Stokrotki
Dzika charakterystyka stokrotki sprawia, że idealnie nadaje się do przetrwania w zimnym klimacie.

10. Hortensje

Hortensja jest idealna na zimę, ponieważ potrzebuje tylko kilku godzin cienia, aby zakwitnąć. Jesień i zima charakteryzują się mniejszą ilością słońca, co sprzyja wzrostowi hortensji.

Dzięki dużym, szerokim gronom roślina ta zalewa ogrody fioletowymi, różowymi lub liliowymi kwiatami. Ponadto dobrze dopasowuje się do gleby i doniczek, co czyni ją optymalną na tarasy.

Rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią – pielęgnacja

W przypadku wyżej wymienionych okazów, jak w przypadku każdej rośliny, pielęgnacja zmienia się wraz z nadejściem zimnej pory roku. Utrzymanie roślinności w jak najlepszej kondycji w okresie jesienno-zimowym wiąże się ze zmianą nawozów oraz dbaniem o ochronę korzeni przed mrozem.

Ponadto w przypadku niektórych roślin konieczna jest ochrona w pomieszczeniach. Jednak ten sezon to także czas, aby skorzystać z niższych temperatur i rzadziej podlewać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chaar, Javier Emilio Temperaturas previas y aclimatación en yemas florales de duraznero [Prunus persica (L.) Batsch.] expuestas a congelación Avances en Investigación Agropecuaria, vol. 22, núm. 2, 2018 Universidad de Colima, México Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=83757609003
  • dos-Santos J. B, Marenco-Centeno C. R, Vieira de-Azevedo C. A, Raj-Gheyi H, Soares de-Lima G, , de-Lira V. M.  CRECIMIENTO DEL GIRASOL (Helianthus annuus L.) EN FUNCIÓN DE LA SALINIDAD DEL AGUA DE RIEGO CON FERTILIZACIÓN NITROGENADA. Agrociencia [Internet]. 2017;51(6):649-660. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=30252708005
  • Garcia M. D, , De La Peña C.  Respuesta a la fertilización de otoño en plantaciones de eucalipto en Entre Ríos. Quebracho – Revista de Ciencias Forestales [Internet]. 2013;21(1-2):16-25. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=48130000003
  • Hariri, Muhammad Rifqi et al. “EFFECT OF SOIL PH ON THE ANTHOCYANIN LEVEL OF HORTENSIA (Hydrangea Macrophylla).” KnE Life Sciences 2.1 (2015): 613. Disponible en: https://doi.org/10.18502/kls.v2i1.228
  • Kishimoto, Sanae et al. “Analysis of Carotenoid Composition in Petals of Calendula (Calendula Officinalis L.).” Bioscience, Biotechnology and Biochemistry 69.11 (2005): 2122–2128. Disponible en: https://doi.org/10.1271/bbb.69.2122

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.