Jak sprawić, żeby cięte kwiaty stały dłużej?

Harmonia i radość, jaką niosą cięte kwiaty, to powody, dla których warto, aby dłużej stały w każdym zakątku domu. Zapobiegaj ich szybkiemu więdnięciu dzięki sekretom, które ujawnimy w tym artykule.
Jak sprawić, żeby cięte kwiaty stały dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 06 listopada, 2022

Świeże cięte kwiaty wnoszą do pomieszczenia aromat, piękno i pozytywną energię, dlatego tak ważne jest, aby jak najdłużej zachować ich życie. Ale przedłużanie istnienia tych roślin jest skomplikowane po ścięciu.

Oderwanie kwiatów od kontaktu z ziemią przyspiesza ich starzenie, co uwidacznia się w brązowych odcieniach wskazujących na procesy schnięcia. Ponieważ są to rośliny ozdobne, nie wystarczy tylko namoczyć łodygi w wodzie. Niezbędne jest również zastosowanie w praktyce kilku sztuczek, które przedłużą ich żywotność i piękny wygląd.

Dlaczego cięte kwiaty szybciej więdną?

Biuletyn Disseminating Leaves przypisuje proces więdnięcia kwiatów bakteriom. Badania wskazują, że mikroorganizmy te przenikają do tkanek roślinnych, aby je zainfekować.

Publikacja wyjaśnia, że niektóre drobnoustroje atakują organy roślin pod ziemią lub w części nadziemnej. Następstwem chorób bakteryjnych na kwiatach jest więdnięcie.

W zależności od gatunku, niektóre rośliny dłużej zachowują świeżość. Bukiety złożone z okazów wyciętych z ogrodu mogą przetrwać maksymalnie 5 tygodni pod warunkiem, że zostaną poddane odpowiedniej pielęgnacji, która wydłuża ich żywotność.

Wśród kwiatów, które wytrzymują więcej dni w wazonach, są:

  • Lilie Calla
  • Cynia
  • Goździki
  • Mieczyki
  • Chryzantemy

Podstawowe zasady dłuższego utrzymywania świeżości kwiatów

Istnieją podstawowe zasady, które pomagają przedłużyć żywotność kwiatów w wazonie. Jedną z nich jest dezynfekcja pojemnika. Aby to zrobić, możesz napełnić go gorącą wodą, dodać trochę wybielacza i pozostawić mieszaninę na jakiś czas. Po godzinie umyj wodą z mydłem.

Powinieneś także lepiej poznać różne gatunki kwiatów, aby wiedzieć, które z nich  można łączyć. Niektóre rośliny wydzielają szkodliwe alkaloidy, np. lukrecja, dlatego najlepiej rozdzielać je według gatunków, aby nie szkodziły sobie nawzajem.

Jeśli chodzi o wodę, to maksymalnie co kilka dni trzeba ją wymieniać. Zmieniając wodę, umyj i osusz wazon przed ponownym włożeniem bukietu.

Ponadto, nie stawiaj kwiatów przy oknie, ponieważ bezpośrednie działanie promieni słonecznych przedwcześnie je wysusza. Preferowane jest chłodne miejsce, z dala od przeciągów lub urządzeń grzewczych.

Bukiet Arreglo
Wybrany przez Ciebie pojemnik ma duży wpływ na trwałość ciętego kwiatu.

Najlepsze sposoby, aby cięte kwiaty dłużej zachowały świeżość

Jeśli chcesz zachować kwiaty cięte dłużej, wybierz pąki, które dopiero zaczynają się otwierać, te z najbardziej zielonymi liśćmi oraz takie, które mają jędrne i kolorowe płatki. Ponadto skorzystaj z porad, aby przedłużyć świeżość najlepszych okazów ze swojego ogrodu.

1. Nakarm je cukrem

Łyżka białego cukru odżywia cięte kwiaty.

Ten składnik dostarcza roślinom składników odżywczych, których potrzebują, gdy opuszczają glebę. Wystarczy dodać dwie łyżki cukru do wody w wazonie, a zauważysz jak bukiet wraca do życia.

2. Włóż cięte kwiaty do lodówki

Kiedy są to gatunki bulwiaste, takie jak tulipany lub róże, zimna woda jest dla nich szczególnie dobra. Kwiaciarze są zgodni, że włożenie świeżo ściętych bukietów do lodówki potraja żywotność kwiatów.

Przed umieszczeniem ich w wazonie zaleca się, aby spędziły co najmniej 6 godzin w lodówce. Niskie temperatury spowalniają utratę płynów, sprzyjają kwitnieniu i zmniejszają zapotrzebowanie na wodę.

3. Wybierz dobry wazon

Pojemne wazony dają pędom większą przestrzeń i umożliwiają cyrkulację powietrza wśród łodyg. Uważaj więc, aby nie przeciążyć pojemnika.

Jeśli masz dużo kwiatów, podziel je na kilka wazonów.

Z drugiej strony materiał, z którego wykonane są wazony, ma zasadnicze znaczenie dla przedłużenia czasu trwania aranżacji. Szkło lub kryształ to dobra alternatywa, ale srebrne wazony dłużej zachowują świeżość kwiatów.

W rzeczywistości, magazyn Nursing komentuje, że srebro jest naturalnym biocydem, więc niszczy drobnoustroje. Publikacja mówi również, że jako środek przeciwdrobnoustrojowy srebro zapobiega procesom gnilnym w wodzie.

4. Wlej trochę chloru

Chlor (Cl) wywiera działanie związane z fotosyntezą i ma kluczowy wpływ na turgor komórki. Laboratorium analiz rolniczych Fertilab wskazuje, że ten pierwiastek chemiczny jest niezbędnym mikroelementem dla roślin.

Niedobór lub nadmiar chloru objawia się więdnięciem, któremu towarzyszy pocenie się i chloroza. Odpowiednia ilość to ¼ łyżeczki na litr wody.

5. Dodaj trochę wódki

Odrobina wódki w wodzie dla dla kwiatów spowalnia naturalną produkcję etylenu. W rzeczywistości, Universidad Nacional del Centro de la Provincia de Buenos Aires wyjaśnia, że etylen jest gazowym hormonem syntetyzowanym przez wszystkie organy roślin. Jego wytwarzanie wzrasta naturalnie podczas oddzielania się liści i starzenia się kwiatów.

6. Rozcieńcz trochę aspiryny

Kwas acetylosalicylowy lub aspiryna ma wśród swoich składników węglan sodu, sól mineralną odpowiednią do przedłużania żywotności kwiatów. Badanie opublikowane w Revista Fitotecnia Mexicana wykazało, że niektóre rodzaje soli zachowują stosunki wodne i funkcję tkanek przewodzących, znacząco poprawiając trwałość kwiatów w wazonach.

Zgodnie z tym, sproszkuj dwie tabletki aspiryny i rozpuść je w letniej wodzie. Po ostygnięciu mieszanki dodaj ją do pojemnika ze świeżymi kwiatami.

Aspiryna na kwiaty cięte
Tabletki aspiryny to dobrze znana sztuczka kwiaciarzy. Dodanie ich do wazonu zwykle podtrzymuje żywotność ciętych kwiatów.

7. Odżyw swoje cięte kwiaty odrobiną napoju gazowanego

Napoje gazowane zawierające wysoki poziom cukru odżywiają cięte łodygi; obniżają również pH wody ze względu na stopień kwasowości. Aby przedłużyć żywotność kwiatów, dodaj trochę napoju do wody w wazonie. Najlepiej używać napojów, które nie barwią wody.

8. Zdezynfekuj cięte kwiaty octem

Ocet hamuje rozwój bakterii. Głównym składnikiem tej substancji jest kwas octowy, a jego stosowanie jest powszechne w protokołach dezynfekcji, zgodnie z artykułem w Ibero-American Pedagogy Network Magazine.

Inne badania naukowe związane z obszarem zdrowia wykazały, że działanie octu przez 20 minut redukuje żywe bakterie. Aby dłużej zachować kwiaty cięte, dodaj dwie łyżeczki octu na litr wody. Koktajl ten dezynfekuje wodę, uwalnia ją od rozwoju bakterii i przedłuża świeżość bukietu.

9. Przygotuj rewitalizator

Wymieszaj trochę octu, cukru i ciepłej wody.

Te orzeźwiające rozwiązania są idealnymi środkami przeciw więdnięciu kwiatów. Preparat ten dodaje się do wody w wazonie, aby odżywić roślinę i zapobiec rozwojowi bakterii.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jesienne kwiaty – naturalny pozytywny akcent

Znaczenie cięcia w celu dłuższego zachowania kwiatów

Sposób i moment cięcia kwiatów ma również duży wpływ na ich trwałość. Najlepiej robić to rano, bo upał jest mniejszy, a to on wpływa na szybsze więdnięcie kwiatów.

Przytnij pędy po przekątnej, aby bez trudu wchłonęły płyny. Jak tylko je przytniesz, włóż kwiaty do słoika z wodą, aby dalej się odżywiały.

Na koniec należy zauważyć, że konserwacja świeżych kwiatów opiera się na zapobieganiu chorobom. W tym celu należy usunąć liście wyrastające z końca łodygi, ponieważ mają tendencję do szybszego niszczenia i gromadzenia bakterii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.