Codzienne stosowanie aspiryny: ryzyko przewyższa korzyści

Nowe zalecenie amerykańskich ekspertów ds. zdrowia publicznego wykazało, że codzienne stosowanie aspiryny może być ryzykowne. Dlaczego? Więcej powiemy w tym artykule.
Codzienne stosowanie aspiryny: ryzyko przewyższa korzyści

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Urząd US Preventive Task Force (USPSTF) właśnie stwierdził, że ryzyko przewyższa korzyści, jakie daje codzienne stosowanie aspiryny. Rodzi to pytania wśród ogólnej populacji, ponieważ wiele osób regularnie stosuje ten lek jako sposób zapobiegania udarom i zdarzeniom sercowo-naczyniowym.

Nowe zalecenie USPSTF opublikowano 12 października tego roku i była “w toku” do 8 listopada. Oznacza to, że na razie jest to opinia ekspertów zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych, którą uzupełnią komentarze, które mogą zgłaszać inni specjaliści.

Proces miał zakończyć się 8 listopada 2021 r., a następnie ostatecznie werdykt miał wydać amerykański organ ds. zdrowia publicznego. W oparciu o te nowe zalecenia i uwagi zebrane w wyznaczonym terminie, urząd opublikuje nowe wytyczne dotyczące stosowania aspiryny.

W jakim celu zwykle zaleca się codzienne stosowanie aspiryny?

Aspiryna to nazwa kwasu acetylosalicylowego. Substancja ta funkcjonuje w organizmie człowieka jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy, i środek redukujący gorączkę.

Jednakże, jeśli zróżnicuje się i zmniejszy odpowiednio dawkę, występuje efekt przeciwpłytkowy agregacji, który ma na celu zmniejszenie ryzyka powstania skrzepliny.

Dlatego przy dziennej dawce mniejszej niż 325 miligramów (zwykła dawka to ponad 500 miligramów w przypadku innych zaburzeń) agregacja płytek krwi ulega blokadzie. Jeśli płytki krwi nie mogą się agregować (sklejać), istnieje mniejsze ryzyko tworzenia się skrzepów w tętnicach. Są one bowiem zwężone lub mają mniejszy kaliber (na przykład z powodu odkładania się blaszek miażdżycowych).

Ustanowiono, że najbardziej skuteczna dzienna dawka aspiryny zapobiegania skrzepliny wynosi 81 miligramów. Tę ilość czasami nazywa się „aspiryną dla niemowląt”. Lekarze przepisują ją w celu zapobiegania udarom i zawałom serca. Najpopularniejsza postać handlowa w aptekach to tabletki 100-miligramowe, dlatego lekarze najczęściej zalecają właśnie ten lek do tego celu.

Nigdy nie budziło kontrowersji, że osoby, które już przeszły ostry zawał mięśnia sercowego, przyjmują minimalną dzienną dawkę aspiryny. Jednak w przypadku innych pacjentów nie było jednolitości kryteriów. W rzeczywistości, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dyskutowano, czy osoba bez historii choroby serca lub naczyń mózgowych odnosi korzyść z „dziecięcej aspiryny”, czy nie.

Infarto en una persona burmistrz que debe tomar aspirina.
Przebyty w wywiadzie ostry zawał mięśnia sercowego nadal pozostaje wskazaniem do codziennego stosowania aspiryny.

Zmiany dotyczące aspiryny w nowych wytycznych USPSTF

US Preventive Services Task Force to grupa ekspertów medycznych wybieranych przez dyrektora amerykańskiej Agencji ds. Badań i Jakości Opieki Zdrowotnej, która jest częścią amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. W sumie jest to 16 specjalistów, którzy analizują dowody w celu określenia wytycznych klinicznych i zaleceń zdrowotnych dla populacji ogólnej.

Po zebraniu badań naukowych z ostatnich kilku lat USPSTF stwierdza, że wiele grup ludności ponosi ryzyko, które przewyższa korzyści z codziennego stosowania aspiryny.

Na tej podstawie podzielili swoje nowe rekomendacje na dwie części:

  • Osoby, które nie powinny codziennie przyjmować aspiryny: Osoby w wieku 60 lat i starsze, które nie przebyły choroby serca ani udaru mózgu i nie mają założonych stentów, nie powinny codziennie przyjmować aspiryny. Nie przyniesie to długoterminowych korzyści, a nawet mogą wystąpić poważne skutki uboczne.
  • Osoby, które mogą uwzględnić codzienne stosowanie aspiryny, jeśli omówią to ze swoim lekarzem: Osoby w wieku od 40 do 59 lat, które nie przeszły ani udaru serca, ani udaru, ale istnieją czynniki ryzyka w przyszłości, powinny spotkać się z lekarzem pierwszego kontaktu, z lekarzem prowadzącym i przedyskutować zalety i wady codziennego przyjmowania aspiryny. Ta grupa obejmuje osoby z cukrzycą, nadciśnieniem lub otyłością.

Jak widać, nowe zalecenia USPSTF dotyczące stosowania aspiryny dotyczą tylko grup, w których istnieją wątpliwości co do korzyści z codziennego spożycia. Zasadniczo jednoznaczne wskazania dotyczą pacjentów, którzy przeszli zawał serca, incydenty naczyniowo-mózgowe lub przebyli operację z założeniem stentu.

Uważamy, że spodoba Ci się ten artykuł: Zdrowe przekąski na każdą porę dnia

Skąd zmiana w zaleceniach dotyczących codziennego stosowania aspiryny?

Ogólnie rzecz biorąc, ta zmiana zaproponowana przez USPSTF dotycząca aspiryny opiera się na ryzyku zgłoszonym przez pacjentów codziennie stosujących aspirynę. W ostatnich latach pojawiło się kilka doniesień o poważnych, niepożądanych skutkach stosowania „dziecięcej aspiryny”.

Konsekwencje te mogą przewyższać korzyści w grupach populacji, które nie mają historii sercowo-naczyniowej.

Ogólnie największym problemem jest krwawienie. Ponieważ aspiryna działa przeciwpłytkowo, zmniejsza zdolność płytek krwi do blokowania krwawienia. Krwawienie wewnętrzne może być bardzo niebezpieczne i zagrażające życiu. Kiedy osoba codziennie przyjmuje aspirynę i z jakiegokolwiek powodu ma krwotok w ciele, osłabienie krzepnięcia pod wpływem leku może spowodować ogromną utratę krwi z możliwością śmierci.

W związku z tym stwierdzono, że ludzie są bardziej narażeni na krwawienie, jeśli codziennie przyjmują aspirynę. Należą do nich:

  • Osoby, które w przeszłości miały krwawienie wewnętrzne
  • Osoby z niskim poziomem płytek krwi w analizach laboratoryjnych
  • Pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia krwi
  • Osoby z dodatnim wynikiem badania krwi utajonej w kale
  • Osoby przyjmujące niesteroidowe leki przeciwzapalne przeciwbólowe, takie jak ibuprofen

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia stóp przez 20 minut dziennie

Jakie są alternatywy jeśli chodzi o codzienne stosowanie aspiryny?

Profilaktyka chorób układu krążenia opiera się na stylu życia, a nie na farmakologii. Wyrazili to już w 2019 r. członkowie American College of Cardiology i American Heart Association.

Nie oznacza to, że leki nie powinny być przepisywane pacjentom kardiologicznym lub osobom zagrożonym chorobami serca. Ale priorytetem powinny być raczej zmiany diety, ograniczenie siedzącego trybu życia, radzenie sobie ze stresem i promowanie ćwiczeń fizycznych. Te modyfikacje są w stanie stworzyć wewnętrzne i zewnętrzne środowisko sprzyjające redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego.

Dlatego osoba po 60. roku życia, która nie przebyła zawału serca ani udaru mózgu, zamiast codziennie brać aspirynę, powinna ćwiczyć i stosować zdrowe odżywianie. Dzięki obu tym narzędziom będzie w stanie zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe bez konieczności stosowania leków.

Uwaga ta jest szczególnie ważna również dla pacjentów z bolesnymi chorobami przewlekłymi, które wymagają stałego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli na przykład stosują ibuprofen wielokrotnie, ryzyko krwawienia po dodaniu aspiryny jest bardzo wysokie.

Dlatego zawsze wskazane skupienie się na działaniach profilaktycznych wraz ze zmianą stylu życia i nawyków. W szczególnych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska w celu oceny zalet i wad aspiryny.

Alimentación para cuidar el corazón.
Styl życia ma bezpośredni wpływ na zdrowie układu krążenia i na tym powinny być skoncentrowane działania profilaktyczne.

Jak rozumieć zalecenia dotyczące codziennego stosowania aspiryny

Podsumowując, w obliczu pytań dotyczących nowych wytycznych USPSTF dotyczących przyjmowania aspiryny lub rozważaniu rozpoczęcia jej przyjmowania, ważne jest, aby pamiętać o następujących kwestiach:

  • Osoby powyżej 60 roku życia bez historii chorób serca nie powinny przyjmować aspiryny jako podstawowej metody zapobiegania.
  • Osoby w wieku od 40 do 59 lat z jakimikolwiek czynnikami ryzyka zawału serca lub udaru w przyszłości powinny skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy odniosą korzyści z małej dziennej dawki aspiryny.
  • Ci, którzy już codziennie przyjmują aspirynę, ponieważ mieli zawał serca lub udar, powinni kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pamiętaj: wytyczne postępowania klinicznego są aktualizowane zgodnie z dowodami naukowymi. W ten sposób można chronić ludność przed możliwymi negatywnymi skutkami leków i zaleceń. Obecnie USPSTF uważa, że aspiryna nie powinna być masowo stosowana, a badania naukowe potwierdzają to zalecenie.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skonsultuj się ze swoim lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arnett, Donna K., et al. “2019 ACC/AHA guideline on the primary prevention of cardiovascular disease: a report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Clinical Practice Guidelines.” Journal of the American College of Cardiology 74.10 (2019): e177-e232.
  • U.S. Preventive Services Task Force. Aspirin use to prevent cardiovascular disease: preventive medication (draft recommendation statement). Published October 12, 2021.
  • PALOMO, Iván F., et al. “Platelet antiaggregants: Mechanisms of action and use asocied risks.” Vitae 16.1 (2009): 133-143.
  • Zheng SL, Roddick AJ. Association of Aspirin Use for Primary Prevention With Cardiovascular Events and Bleeding Events: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA. 2019 Jan 22;321(3):277-287. doi: 10.1001/jama.2018.20578. Erratum in: JAMA. 2019 Jun 11;321(22):2245. PMID: 30667501; PMCID: PMC6439678.
  • García Rodríguez LA, Martín-Pérez M, Hennekens CH, Rothwell PM, Lanas A. Bleeding Risk with Long-Term Low-Dose Aspirin: A Systematic Review of Observational Studies. PLoS One. 2016 Aug 4;11(8):e0160046. doi: 10.1371/journal.pone.0160046. PMID: 27490468; PMCID: PMC4973997.
  • MacDonald TM, Wei L. Is there an interaction between the cardiovascular protective effects of low-dose aspirin and ibuprofen? Basic Clin Pharmacol Toxicol. 2006 Mar;98(3):275-80. doi: 10.1111/j.1742-7843.2006.pto_371.x. PMID: 16611202.
  • Catella-Lawson F, Reilly MP, Kapoor SC, Cucchiara AJ, DeMarco S, Tournier B, Vyas SN, FitzGerald GA. Cyclooxygenase inhibitors and the antiplatelet effects of aspirin. N Engl J Med. 2001 Dec 20;345(25):1809-17. doi: 10.1056/NEJMoa003199. PMID: 11752357.
  • Drugs and Lactation Database (LactMed) [Internet]. Bethesda (MD): National Library of Medicine (US); 2006–. Aspirin. 2021 Sep 20. PMID: 30000255.
  • Prozzi GR, Cañás M, Urtasun MA, Buschiazzo HO, Dorati CM, Mordujovich-Buschiazzo P. Riesgo cardiovascular de los antiinflamatorios no esteroideos [Cardiovascular risk of non-steroidal anti-inflammatory drugs]. Medicina (B Aires). 2018;78(5):349-355. Spanish. PMID: 30285927.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.