Roślina szczęścia: charakterystyka i pielęgnacja

Posiadanie „rośliny szczęścia” w domu to dobry sposób na oczyszczenie powietrza i upiększenie przestrzeni. Dowiedzmy się więcej o tym gatunku kojarzonym również z dobrym samopoczuciem.
Roślina szczęścia: charakterystyka i pielęgnacja

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2023

„Roślina szczęścia” to świetna roślina doniczkowa. Często wybiera się ją do dekoracji ze względu na jej piękno i łatwe utrzymanie. Ponadto przypisuje się jej doskonałe korzyści zdrowotne związane z oczyszczaniem środowiska i jej zdolnością do zwiększania spokoju emocjonalnego.

Łatwa adaptacja to kolejny powód, dla którego wielu ludzi lubi tę roślinę. Ponadto ma dość tropikalny wygląd, który nadaje jej intensywna zieleń liści z subtelnymi żółtawymi pasami i gruby pień w odcieniu kasztana. Uważa się nawet, że ta roślina przynosi szczęście tym, którzy ją posiadają. Dowiedzmy się więcej na ten temat.

„Roślina szczęścia”: mistyczna i korzystna dla zdrowia

Roślina szczęścia
Naukowa nazwa „rośliny szczęścia” to dracena fragrans.

Roślina, o której mowa, ma powiązania z feng shui i dobrobytem. Magazyn Architectural Digest podkreśla, że ten kwiat podobno przyciąga szczęście w biznesie, przeprowadzce i nowych projektach. Może również wpływać na przyjemny nastrój i pogodne zachowanie.

Jeśli chodzi o zdrowie, dracenie przypisuje się zdolność do detoksykacji powietrza w domu. Chodzi o to, że ogólnie rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, uwalniają tlen i regulują wilgotność w opłacalny i zrównoważony sposób, według magazynu EcoHabitar .

Przeciwdziałają również zanieczyszczeniom pochodzącym z substancji używanych w gospodarstwie domowym, takich jak np. środki czyszczące, farby czy dym papierosowy.

A jakby tego było mało, korzyści płynące z tych roślin wiążą się nawet z ulgą w bólu głowy i przyjemniejszym snem. Na ten temat Centrum Badań i Rozwoju Nauk o Zdrowiu zauważa, że niezdrowa wentylacja w sypialniach nasila zaburzenia snu i powoduje chrapanie. Aby więc rozwiązać te problemy, oczyść powietrze rośliną szczęścia!

„Pal Brazylijski”, „pal wodny”, „dracena wonna” i „smokowiec wonny” to wszystkie nazwy tego gatunku, którego nazwa botaniczna to Dracaena fragrans Massangeana.

Czym się wyróżnia „roślina szczęścia”?

Dracena pochodzi z afrykańskich tropików, wyróżnia się drzewiastym wyglądem i jasnobrązową łodygą, którą charakteryzuje szereg poziomych słojów.

Szerokie liście są podobne do czubka włóczni, ale z lekką krzywizną na zewnątrz. Kwitnienie odbywa się w klastrach i zdarza się maksymalnie kilka razy w roku. Eksperci sugerują przycinanie kwiatów, gdy tylko przekwitną, aby suche części nie zaszkodziły roślinie. Rzućmy okiem na niektóre z jej unikalnych cech:

  • Adaptacyjność: przystosowuje się do tropikalnych temperatur i pasuje zarówno do wnętrz, jak i do ogrodu lub patio.
  • Łatwa pielęgnacja: dbanie o nią nie jest skomplikowane; wystarczy zapewnić podlewanie, uważając, aby nie zalać doniczki.
  • Wysokość: pień rośliny szczęścia wznosi się do 6 metrów, jeśli posadzisz ją prawidłowo w ziemi. Wewnątrz domu wysokość może sięgać około 2 metrów.
  • Toksyczność: nie ma negatywnego wpływu na ludzi. Jednak osoby o wrażliwej skórze i alergicy powinny unikać kontaktu z rośliną, przewidując ewentualną reakcję. Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, należy umieść roślinę w miejscu, w którym nie będą mogły gryźć liści. Kwiat bowiem broni się przed bakteriami i grzybami wydzielając saponiny, związek drażniący dla układu pokarmowego zwierząt.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Jak zrobić palik do mchu dla roślin pnących

Jak dbać o „roślinę szczęścia”?

Pielęgnacja jest prosta, ponieważ koncentruje się głównie na ochronie przed pospolitymi szkodnikami i grzybami, które mogłyby się rozwinąć w wyniku nadmiernego podlewania i nawożenia. Przyjrzyjmy się, jak o nią dbać.

Roślina szczęścia
Roślinę szczęścia można utrzymywać w zdrowiu zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz.

Oświetlenie i temperatura

„Roślina szczęścia” wymaga światła słonecznego, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia. Jak recenzuje magazyn InfoAgro, ciągłe promieniowanie zmienia rozwój i strukturę genetyczną roślin.

Temperatury odpowiednie dla tego gatunku nie powinny spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. Nie należy również umieszczać rośliny w pobliżu grzejników, ponieważ nagłe zmiany termiczne mogą na nią źle wpłynąć.

Podlewanie

Podczas podlewania pozwól wodzie spadać jak deszcz. Reguluj nawodnienie w zimie, podlewając, gdy gleba jest sucha. Latem roślina potrzebuje codziennego nawodnienia, bez przesady jednak, aby nie zalać korzeni i nie zepsuć krzewu.

Nawożenie

Najlepszy dla draceny jest nawóz mineralny, zwłaszcza jeśli rośnie w doniczce. Na podłożu naturalnym natomiast roślina szczęścia nie wymaga nawozów innych niż reszta roślinności.

Utrzymywanie koloru rośliny

Poprzez uroczy zielony kolor roślina ta sygnalizuje, że jest w dobrym zdrowiu. Jeśli zauważysz matowość, przetrzyj liście wacikiem zwilżonym wodą.

Gdy pigmentacja nabiera innych odcieni, jest to znak, że liśc jest uszkodzony. W wyniku zbyt dużej ilości światła liście zastępują swoje jasnożółte przebłyski intensywniejszym zabarwieniem. Zmiana lokalizacji to dobry sposób na uratowanie draceny.

Przycinanie i przesadzanie

Liście nie powinny być często przycinane. Kiedy już przycinasz, rób to tylko u góry, zwłaszcza jeśli są ślady uszkodzeń. Aby rozmnażać roślinę szczęścia, należy wyciąć pęd z pnia i umieścić go w oddzielnej doniczce, czekając, aż urosną korzenie.

Z drugiej strony zaleca się przesadzanie co 2 lata, jeśli wielkość korzeni przekracza wymiary donicy. Eksperci radzą robić to jesienią lub wiosną.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Polecamy sukulenty do dekoracji domu

Jak wyleczyć „roślinę szczęścia”, jeśli zachoruje

Nasza zielona ozdoba może zostać zainfekowana przez szkodniki, takie jak wełnowce i mszyce. Aby ją uratować, niezawodnym lekarstwem jest umycie liści mieszanką neutralnego mydła i wody.

Jeśli krzew cierpi na opadanie liści, a ich wzrost jest utrudniony, potrzebuje nawozu. Skonsultuj się z dostawcą usług ogrodniczych, aby uzyskać korzystny skład.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.