Roślina szczęścia: charakterystyka i pielęgnacja

Posiadanie „rośliny szczęścia” w domu to dobry sposób na oczyszczenie powietrza i upiększenie przestrzeni. Dowiedzmy się więcej o tym gatunku kojarzonym również z dobrym samopoczuciem.
Roślina szczęścia: charakterystyka i pielęgnacja

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2023

„Roślina szczęścia” to świetna roślina doniczkowa. Często wybiera się ją do dekoracji ze względu na jej piękno i łatwe utrzymanie. Ponadto przypisuje się jej doskonałe korzyści zdrowotne związane z oczyszczaniem środowiska i jej zdolnością do zwiększania spokoju emocjonalnego.

Łatwa adaptacja to kolejny powód, dla którego wielu ludzi lubi tę roślinę. Ponadto ma dość tropikalny wygląd, który nadaje jej intensywna zieleń liści z subtelnymi żółtawymi pasami i gruby pień w odcieniu kasztana. Uważa się nawet, że ta roślina przynosi szczęście tym, którzy ją posiadają. Dowiedzmy się więcej na ten temat.

„Roślina szczęścia”: mistyczna i korzystna dla zdrowia

Roślina szczęścia
Naukowa nazwa „rośliny szczęścia” to dracena fragrans.

Roślina, o której mowa, ma powiązania z feng shui i dobrobytem. Magazyn Architectural Digest podkreśla, że ten kwiat podobno przyciąga szczęście w biznesie, przeprowadzce i nowych projektach. Może również wpływać na przyjemny nastrój i pogodne zachowanie.

Jeśli chodzi o zdrowie, dracenie przypisuje się zdolność do detoksykacji powietrza w domu. Chodzi o to, że ogólnie rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, uwalniają tlen i regulują wilgotność w opłacalny i zrównoważony sposób, według magazynu EcoHabitar .

Przeciwdziałają również zanieczyszczeniom pochodzącym z substancji używanych w gospodarstwie domowym, takich jak np. środki czyszczące, farby czy dym papierosowy.

A jakby tego było mało, korzyści płynące z tych roślin wiążą się nawet z ulgą w bólu głowy i przyjemniejszym snem. Na ten temat Centrum Badań i Rozwoju Nauk o Zdrowiu zauważa, że niezdrowa wentylacja w sypialniach nasila zaburzenia snu i powoduje chrapanie. Aby więc rozwiązać te problemy, oczyść powietrze rośliną szczęścia!

„Pal Brazylijski”, „pal wodny”, „dracena wonna” i „smokowiec wonny” to wszystkie nazwy tego gatunku, którego nazwa botaniczna to Dracaena fragrans Massangeana.

Czym się wyróżnia „roślina szczęścia”?

Dracena pochodzi z afrykańskich tropików, wyróżnia się drzewiastym wyglądem i jasnobrązową łodygą, którą charakteryzuje szereg poziomych słojów.

Szerokie liście są podobne do czubka włóczni, ale z lekką krzywizną na zewnątrz. Kwitnienie odbywa się w klastrach i zdarza się maksymalnie kilka razy w roku. Eksperci sugerują przycinanie kwiatów, gdy tylko przekwitną, aby suche części nie zaszkodziły roślinie. Rzućmy okiem na niektóre z jej unikalnych cech:

  • Adaptacyjność: przystosowuje się do tropikalnych temperatur i pasuje zarówno do wnętrz, jak i do ogrodu lub patio.
  • Łatwa pielęgnacja: dbanie o nią nie jest skomplikowane; wystarczy zapewnić podlewanie, uważając, aby nie zalać doniczki.
  • Wysokość: pień rośliny szczęścia wznosi się do 6 metrów, jeśli posadzisz ją prawidłowo w ziemi. Wewnątrz domu wysokość może sięgać około 2 metrów.
  • Toksyczność: nie ma negatywnego wpływu na ludzi. Jednak osoby o wrażliwej skórze i alergicy powinny unikać kontaktu z rośliną, przewidując ewentualną reakcję. Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, należy umieść roślinę w miejscu, w którym nie będą mogły gryźć liści. Kwiat bowiem broni się przed bakteriami i grzybami wydzielając saponiny, związek drażniący dla układu pokarmowego zwierząt.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Jak zrobić palik do mchu dla roślin pnących

Jak dbać o „roślinę szczęścia”?

Pielęgnacja jest prosta, ponieważ koncentruje się głównie na ochronie przed pospolitymi szkodnikami i grzybami, które mogłyby się rozwinąć w wyniku nadmiernego podlewania i nawożenia. Przyjrzyjmy się, jak o nią dbać.

Roślina szczęścia
Roślinę szczęścia można utrzymywać w zdrowiu zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz.

Oświetlenie i temperatura

„Roślina szczęścia” wymaga światła słonecznego, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia. Jak recenzuje magazyn InfoAgro, ciągłe promieniowanie zmienia rozwój i strukturę genetyczną roślin.

Temperatury odpowiednie dla tego gatunku nie powinny spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. Nie należy również umieszczać rośliny w pobliżu grzejników, ponieważ nagłe zmiany termiczne mogą na nią źle wpłynąć.

Podlewanie

Podczas podlewania pozwól wodzie spadać jak deszcz. Reguluj nawodnienie w zimie, podlewając, gdy gleba jest sucha. Latem roślina potrzebuje codziennego nawodnienia, bez przesady jednak, aby nie zalać korzeni i nie zepsuć krzewu.

Nawożenie

Najlepszy dla draceny jest nawóz mineralny, zwłaszcza jeśli rośnie w doniczce. Na podłożu naturalnym natomiast roślina szczęścia nie wymaga nawozów innych niż reszta roślinności.

Utrzymywanie koloru rośliny

Poprzez uroczy zielony kolor roślina ta sygnalizuje, że jest w dobrym zdrowiu. Jeśli zauważysz matowość, przetrzyj liście wacikiem zwilżonym wodą.

Gdy pigmentacja nabiera innych odcieni, jest to znak, że liśc jest uszkodzony. W wyniku zbyt dużej ilości światła liście zastępują swoje jasnożółte przebłyski intensywniejszym zabarwieniem. Zmiana lokalizacji to dobry sposób na uratowanie draceny.

Przycinanie i przesadzanie

Liście nie powinny być często przycinane. Kiedy już przycinasz, rób to tylko u góry, zwłaszcza jeśli są ślady uszkodzeń. Aby rozmnażać roślinę szczęścia, należy wyciąć pęd z pnia i umieścić go w oddzielnej doniczce, czekając, aż urosną korzenie.

Z drugiej strony zaleca się przesadzanie co 2 lata, jeśli wielkość korzeni przekracza wymiary donicy. Eksperci radzą robić to jesienią lub wiosną.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Polecamy sukulenty do dekoracji domu

Jak wyleczyć „roślinę szczęścia”, jeśli zachoruje

Nasza zielona ozdoba może zostać zainfekowana przez szkodniki, takie jak wełnowce i mszyce. Aby ją uratować, niezawodnym lekarstwem jest umycie liści mieszanką neutralnego mydła i wody.

Jeśli krzew cierpi na opadanie liści, a ich wzrost jest utrudniony, potrzebuje nawozu. Skonsultuj się z dostawcą usług ogrodniczych, aby uzyskać korzystny skład.

To może Cię zainteresować ...
Jak wykorzystać mini rośliny do dekorowania domu?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak wykorzystać mini rośliny do dekorowania domu?

Mini rośliny nadają zielone akcenty naszym przestrzeniom przynosząc wiele korzyści. Oto kilka wskazówek, jak udekorować nimi swój dom.
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.