Palik do mchu dla roślin pnących - jak zrobić go samodzielnie?

Palik do mchu to bardzo dobra alternatywa dla roślin pnących, aby rosły normalnie i nabierały sił. Dowiedz się, jak zrobić go domowym sposobem.
Palik do mchu dla roślin pnących - jak zrobić go samodzielnie?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Rośliny pnące w pomieszczeniach potrzebują naturalnego wsparcia, aby utrzymać się i rosnąć. Dlatego tym razem chcemy pokazać Wam, jak zrobić palik do mchu dla pnączy, które macie w domu.

Chociaż na rynku istnieją różne rodzaje podpór, nie wszystkie z nich działają dobrze na rośliny, które ich potrzebują. Chodzi o to, że kupne akcesoria są bardzo atrakcyjne estetycznie, ale nie zawsze roślina się na nich utrzyma. Przyjrzyjmy się więc, czym jest palik do mchu, jakie są jego cechy i jak szybko i łatwo zrobić go w domu.

Palik do mchu: co to jest i dlaczego jest tak przydatny

Palik do mchu jest elementem wykorzystywanym do pnączy w pomieszczeniach, aby mogły się na niego wspinać i przylegać do niego korzeniami powietrznymi. Niektóre z najbardziej znanych gatunków to monsteras, pothos, anturium, storczyki i inne pnącza.

Jeśli przyjrzymy się ich naturalnemu środowisku, rośliny te przylegają do mokrej kory drzew. W tym przypadku palik do mchu będzie więc spełniać funkcję tego drzewa.

Aby to osiągnąć, po przygotowaniu kołka wystarczy go zwilżyć i włożyć do doniczki. Przymocuj łodygę, a roślina stopniowo zacznie przylegać.

Pamiętaj, aby mech był wilgotny, aby nawodnić korzenie powietrzne rośliny.
przewodnik po mchu
Anturium to gatunek, który hodowany w domu będzie potrzebował palika do mchu

Możesz przeczytać również: Rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią

Jak zrobić palik po mchu?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podpór do roślin, ale czasami nie sprawdzają się zbyt dobrze. Na przykład istnieją prowadnice wykonane z włókna kokosowego, które są bardzo atrakcyjne, ale nie dają odpowiedniego rezultatu.

Nie utrzymują bowiem wilgoci potrzebnej korzeniom. Dlatego roślina nie będzie się na nich utrzymywać ani piąć.

Podobnie kołki wykonane z mchu zakonserwowanego lub poddanego wstępnej obróbce również się nie sprawdzają. Dzieje się tak, ponieważ producent dodaje glicerynę i sztuczne barwniki, aby imitować naturalny wygląd.

Uważamy, że warto zrobić domowy palik do mchu, aby zapewnić naszym roślinom najlepszą alternatywę. Zobaczmy, jakich materiałów będziesz potrzebować.

Materiały

Oto przedmioty i narzędzia, które musisz zdobyć, aby stworzyć własny palik do mchu dla pnących roślin:

  • Bambusowa laska lub drewniany kij. Wysokość i grubość zależą od wielkości rośliny w doniczce.
  • Mech torfowiec. Chociaż prawdą jest, że istnieje wiele odmian mchu, my proponujemy ten, ponieważ ma długie pasma, co jest ważne, gdy trzeba go przymocować do kołka. Ponadto jest jednym z najlepszych w utrzymywaniu wilgoci, dzięki czemu rośliny szybko do niego przylgną.
  • Siatka. Szerokość od 60 do 90 cm. Siatka może być plastikowa lub taka, z której wykonuje się moskitiery. Postaraj się też, aby mieć pod ręką elastyczny drut, nici i przecinaki do drutu.
  • Inne akcesoria: rękawiczki, doniczka, roślina i ziemia.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak usunąć białą pleśń z gleby z roślin

Wykonanie krok po kroku

Wcześniej załóż rękawice robocze, aby uniknąć ewentualnych obrażeń. Przygotuj wszystkie materiały i zaczynamy.

Damy Ci dwie opcje montażu, abyś mógł wybrać tę, która najbardziej Ci się podoba. Najpierw musisz moczyć mech przez około 10 minut w ciepłej wodzie, aby go nawilżyć. W tym czasie przytnij siatkę do szerokości około 25 cm.

W przypadku pierwszej opcji zwiń siatkę i przymocuj ją kawałkami drutu. Odsącz mech i umieść go w cylindrze, który powstał po zwinięciu siatki. Gdy dodasz mech, za pomocą laski popchnij go, aby go dobrze zagęścić.

Następnie, kiedy już napełnisz palik do mchu, umieść go w doniczce obok laski lub drewnianego patyczka. Umieść roślinę i wypełnij dobrze wilgotną glebą, upewniając się, że rolka, prowadnica i roślina mocno się trzymają. Jeśli chcesz, możesz przymocować łodygę rośliny do laski, aż nabierze siły i stabilności.

przewodnik po mchu dla roślin
Mech torfowiec jest zalecany jako naturalna opcja do podpory roślinnej.

W drugim wariancie przymocujemy już nawodniony mech do palika lub laski. Aby to zrobić, najpierw przywiąż nić na końcu kija, który będzie skierowany do góry. Następnie weź małe ilości mchu, odcedź go i umieść na patyku, lekko dociskając.

Przed ponownym dodaniem mchu otocz nitką mech, który już umieściłeś, zawiązując na górnej części palika. Wykonuj tę procedurę, aż cały palik do mchu zostanie pokryty.

Na koniec odetnij nadmiar nici i umieść roślinę w doniczce. Aby to zrobić, wykonaj te same kroki, co w przypadku pierwszej opcji.

Znaczenie palika do mchu dla roślin

Palik do mchu jest niezbędny, aby rośliny miały odpowiednią ilość wilgoci i pięknie się rozwijały. Obie opcje działają bardzo dobrze i dają doskonałe wyniki.

Mamy nadzieję, że uda Ci się wdrożyć jedną z nich. W ten sposób twoje pnącza będą rosły zdrowe i silne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.