8 najczęściej popełnianych błędów, z jakimi wiąże się mycie naczyń!

Najwyższe poziomy skażenia w kuchni można znaleźć w gąbkach i zmywarkach. Są doskonałym środowiskiem dla rozwoju tysięcy bakterii, takich jak zarazki E. coli i salmonella.
8 najczęściej popełnianych błędów, z jakimi wiąże się mycie naczyń!

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Mycie naczyń – to zajęcie, za którym nikt z nas nie przepada. Aby było szybsze i efektywniejsze, zaleca się pozostawić talerze i garnki do namoczenia w ciepłej wodzie, co pozwoli zmiękczyć resztki jedzenia. Warto też używać rękawiczek, by zadbać o skórę rąk i paznokcie.

Chociaż możemy myśleć, że nasza kuchnia po wysprzątaniu jest wolna od bakterii, w wielu przypadkach nie jest to prawdą. Nie tylko gąbka w naszym zlewie jest pełna zarazków! Higieniczne mycie naczyń wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Istnieje wiele błędów popełnianych podczas mycia naczyń, które pozostawiają zbyt dużo pozostałości i rozprzestrzeniają zarazki.

  • T. Charles Gerba jest mikrobiologiem na Uniwersytecie w Arizonie.
  • Po przeprowadzeniu wielu badań doszedł do wniosku, że 50 do 80% wszystkich chorób spowodowanych przez skażoną żywność pochodzi z naszych własnych domów.
  • Patogeny te powodują 6,5 miliona przypadków zapalenia żołądka i jelit rocznie.

Najczęstsze błędy, które popełniamy podczas mycia naczyń

1. Nie używamy właściwego płynu

Bardzo często wybieramy niewłaściwy detergent do mycia naczyń lub używamy zbyt dużą ilość danego produktu.

Przy użyciu zbyt dużej ilości płynu istnieje ryzyko, że jego resztki pozostaną na naczyniach i trafią do żywności.

  • Wszystko, czego potrzeba, to ciepła woda woda i odrobina płynu.
  • Przeczytaj etykiety na środkach czyszczących i postępuj zgodnie z instrukcjami wskazującymi proporcje, jakie należy rozpuścić w wodzie.

2. Marnujemy zbyt dużo wody

Najlepiej jest zanurzyć wszystkie naczynia by odmoczyły się w gorącej wodzie, aby łatwiej było usunąć tłuszcz i resztki jedzenia.

  • Jeśli masz dwie umywalki, napełnij jedną gorącą wodą i włóż do niej talerze i sztućce do namoczenia. Następnie umyj je i spłucz pod zimną, bieżącą wodą.
Mycie naczyń w rękawicach

Ważne jest, aby wyłączyć kran, gdy myjesz każdy talerz czy garnek z osobna. Do mycia każdego naczynia można użyć małej miski z wodą. W ten sposób nie zmarnujesz dużo czystej wody.

3. Używamy sztucznych gąbek

Najwyższe poziomy skażenia w kuchni można znaleźć w gąbkach i zmywarkach. Są doskonałym środowiskiem dla rozwoju tysięcy bakterii, takich jak zarazki E. coli i salmonella.

Dlatego warto używać gąbki z naturalnych włókien. Po szorowaniu odwiesić ją do całkowitego wyschnięcia. Zaleca się również jej zmianę co tydzień.

4. Niepoprawne mycie szkła i noży

Jest to bardzo powszechny błąd – szybkie mycie naczyń ze szkła i noży nie zawsze pozwala usunąć z nich wszystkie resztki jedzenia. Na wykonanie tego zadania powinieneś poświęcić więcej czasu, aż znikną wszystkie ślady zabrudzeń.

Mycie szklanki pod bieżącą wodą

Szklanki są również trudne: bakterie mleczne mogą często znajdować się na ich ściankach, nawet po umyciu. Należy więc dokładnie je sprawdzić i bardzo dobrze przepłukać, aby zapobiec łatwemu wzrostowi bakterii.

5. Nie myjemy rąk w pierwszej kolejności

Ręce mogą być źródłem zanieczyszczenia bakteriami i wirusami. Przed zmywaniem naczyń lub ręcznym umieszczeniem ich w zmywarce należy umyć dłonie mydłem i ciepłą wodą.

6. Uważaj na deski do krojenia

W przypadku desek do krojenia mięsa lub warzyw zaleca się najpierw spłukać je wodą. Gromadzi się w nich bowiem mnóstwo zarazków!

Mycie deski do krojenia

Następnie osusz je, aby woda spłynęła, a potem dezynfekuj za pomocą środka czyszczącego lub roztworu chloru przez dwie minuty.

Mycie ich gąbką i płynem jest błędem. W ten sposób nie są prawidłowo czyszczone i mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

7. Mycie w brudnym zlewie

Twój zlew może mieć więcej zarazków niż toaleta! I to nie jest żart!

  • Zaleca się codzienne czyszczenie zlewu przy użyciu octu i sody oczyszczonej lub octu i soli.
  • W ten sposób wszystko zostanie zdezynfekowane podczas mycia naczyń bez gromadzenia się nowych bakterii.

8. Nie usuwanie jedzenia i brak płukania wstępnego

  • Najpierw zrzuć wszystkie resztki jedzenia z naczyń do kosza na śmieci. Możesz użyć szpatułki, aby usunąć wszystkie pozostałości.
  • Następnie umieść brudne naczynia i sztućce w ciepłej wodzie, aby usunąć pozostałości i wyczyść je.
Kobieta myjąca naczynia.

Jednym z błędów, które popełniamy, jest brak nawyku usuwania resztek jedzenia, w związku z czym wszystkie lądują w zlewie.

Mycie naczyń – przydatne wskazówki

  • Podczas mycia używaj gorącej wody i zakładaj gumowe rękawice.
  • Pozostaw naczynia, które miały kontakt z surowym mięsem na sam koniec – w ten sposób unikniesz zakażenia krzyżowego.
  • Użyj suchej, czystej ścierki, aby wysuszyć naczynia i przejrzyj je dokładnie w tym momencie, by upewnić się, że są czyste.
  • Możesz też użyć cytryny i soli do dezynfekcji drewnianych desek do krojenia.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie te punkty i w ten sposób zapobiec chorobom powstałym na skutek przenoszenia się zarazków. Oprócz korzyści z dbania o nasze zdrowie również cała zastawa stołowa będzie wyglądać na całkiem nową!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.