Ziemia okrzemkowa klasy spożywczej - do czego służy?
Ziemia okrzemkowa to proszek otrzymywany ze ścian komórkowych mikroskopijnych szkieletów glonów lub organizmów wodnych. Istnieje ziemia okrzemkowa klasy przemysłowej, a także spożywczej.
Ten ostatni jest rozprowadzany jako suplement diety, ponieważ uważa się, że pomaga eliminować toksyny, metale ciężkie i inne odpady z organizmu. Ponadto wiąże się to z lepszym zdrowiem kości i układu krążenia. Czy istnieją dowody na te korzyści i czy można je bezpiecznie spożywać? W poniższym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz o tym wiedzieć.
Ziemia okrzemkowa klasy spożywczej
Ziemia okrzemkowa klasy spożywczej zawiera od 0,5% do 2% krzemionki krystalicznej. Jest to cecha odróżniająca ją od przemysłowej ziemi okrzemkowej, która składa się w ponad 60% z krystalicznej krzemionki, ilości toksycznej dla ludzi i zwierząt.
Jak wyjaśniono w przeglądzie opublikowanym w Journal of Nutrition, Health and Aging , krzemionka jest stosowana jako dodatek do żywności, a w szczególności jako środek przeciwzbrylający. W napojach i produktach umożliwia klarowanie i kontrolę lepkości. Jest także zaróbką wykorzystywaną w produkcji farmaceutyków i witamin.
Ziemia okrzemkowa do użytku spożywczego jest zatwierdzona przez Food and Drug Administration (FDA) i Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).
Obecnie ten składnik jest dostępny w postaci proszku i w postaci płynnej pod ciśnieniem. Znajduje zastosowanie w gospodarstwach rolnych, ogrodach, budynkach oraz w suplementach dla ludzi i w karmach dla zwierząt. Produkt występuje w różnych postaciach:
- Granulowany: Dostępny w postaci proszku, odpowiedni do spożycia przez ludzi, ponieważ zawiera mniej niż 1% krzemionki krystalicznej.
- Zmielony lub zmikronizowany: jest to forma zwykle stosowana w środkach owadobójczych.
- Kalcynowany: Otrzymywany przez obróbkę cieplną. Służy do filtrowania cieczy i materiałów wybuchowych. Jest to odmiana do zastosowań przemysłowych.
Ziemia okrzemkowa – jakie przynosi korzyści
Krzemionka – główny składnik aktywny w ziemi okrzemkowej – jest kluczowym składnikiem więzadeł, chrząstek i mięśni człowieka. Odgrywa również ważną rolę we wzroście i rozwoju roślin. Oprócz tego jest skuteczny jako środek owadobójczy. Jak szczegółowo opisano w badaniach opublikowanych w Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, krzemionka w tym składniku powoduje odwodnienie owada, co ułatwia jego eksterminację.
Jednak jako suplement diety mówi się, że ziemia okrzemkowa zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Jednak wiele z tych zastosowań pochodzi z niepotwierdzonych dowodów, ponieważ nie przeprowadzono żadnych wysokiej jakości badań klinicznych, które potwierdziłyby jego rzekome skutki. Więc jakie byłyby te zastosowania?
Wpływ na detoksykację organizmu
Jedna z najpopularniejszych zalet ziemi okrzemkowej spożywczej dotyczy detoksykacji organizmu. Według zwolenników suplement ten może oczyszczać przewód pokarmowy, optymalizować pracę wątroby i stymulować eliminację toksyn.
Pomimo tych twierdzeń, nie ma jednoznacznych badań na ten temat. Chociaż odkryto, że przemysłowa ziemia okrzemkowa pomaga usuwać metale ciężkie z wody, nie ma dowodów na to, że to samo dotyczy ziemi okrzemkowej przeznaczonej do kontaktu z żywnością.
Tylko jedno małe badanie w The American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że krzemionka może przyczyniać się do usuwania metali ciężkich, takich jak aluminium, a tym samym ograniczać ich dostępność w przewodzie pokarmowym. Potrzeba jednak więcej dowodów.
Wpływ na zdrowie kości
Propagatorzy ziemi okrzemkowej twierdzą, że jest to dobry suplement dbający o zdrowie kości i stawów. Argumentują to zawartością krzemionki, która jest korzystnym minerałem dla kości i tkanki łącznej.
Badanie udostępnione w Journal of Nutrition, Health and Aging ujawnia, że nieutleniona forma krzemionki chroni zdrowie kości i pomaga zapobiegać utracie gęstości kości. Jednak krzemionka w ziemi okrzemkowej nie jest dobrze wchłaniana, więc jest mało prawdopodobne, aby przyniosła taką korzyść.
Wpływ na poziom cholesterolu
W małym badaniu ogłoszonym w European Journal of Medical Research uczestnicy zostali uzupełnieni o ziemię okrzemkową w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Przyjmowali 250 mg produktu 3 razy dziennie przez 8 tygodni.
Po tym czasie naukowcy zaobserwowali korzyści. Mówiąc dokładniej, stwierdzono 13,2% spadek złego cholesterolu LDL i trójglicerydów. Ponadto wiązało się to również ze wzrostem dobrego cholesterolu znanego jako HDL.
Przeczytaj również: Suplementy z alg morskich a leczenie endometriozy
Inne skutki stosowania w kontakcie z żywnością
Jako suplement diety ziemia okrzemkowa wiąże się z innymi możliwymi skutkami zdrowotnymi. Są to jednak twierdzenia teoretyczne, ponieważ nie znajdują jeszcze wystarczającego poparcia w dowodach naukowych.
Takie korzyści obejmują:
- Wspomaganie procesu trawienia
- Ochrona mięśni i stawów
- Promocja wzrostu włosów
- Wzmocnienie skóry i paznokci
- Eliminacja wszy u dzieci
Ziemia okrzemkowa – dawkowanie
Ziemia okrzemkowa może być zawarta w suplementach diety i lekach. Jest również obecny w produktach do pielęgnacji skóry i żywieniu zwierząt. Można go znaleźć w niektórych rodzajach past do zębów, peelingach, żywności i napojach. Dawkowanie ma tendencję do różnic. Generalnie waha się od 1,5 do 3 gramów dziennie.
W każdym razie najlepiej zapoznać się z instrukcją producenta. W miarę możliwości suplementy te należy przyjmować pod nadzorem lekarza.
Zobacz też: Minerały: definicja, korzyści i klasyfikacja
Bezpieczeństwo produktu i przeciwwskazania
Ziemia okrzemkowa klasy spożywczej jest ogólnie bezpieczna. Dopóki jest podejmowane umiarkowanie, zwykle nie stwarza ryzyka. Należy jednak uważać, aby nie wdychać kurzu. Wynika to z ryzyka krzemicy, zapalenia i bliznowacenia płuc, które występuje podczas wdychania krzemionki krystalicznej.
Ze względu na brak badań produkt ten nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie należy go również stosować u dzieci lub pacjentów z chorobami przewlekłymi.
O czym pamiętać?
Ziemia okrzemkowa jakości spożywczej została powiązana z korzystnym wpływem na organizm, takim jak detoksykacja i obniżenie poziomu cholesterolu. Nie ma jednak jednoznacznych badań na ten temat. Dlatego te suplementy należy stosować ostrożnie. W żadnym wypadku nie mogą zastępować leczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martin KR. The chemistry of silica and its potential health benefits. J Nutr Health Aging. 2007 Mar-Apr;11(2):94-7. PMID: 17435951.
-
Hosseini SA, Bazrafkan S, Vatandoost H, Abaei MR, Ahmadi MS, Tavassoli M, Shayeghi M. The insecticidal effect of diatomaceous earth against adults and nymphs of Blattella germanica. Asian Pac J Trop Biomed. 2014 May;4(Suppl 1):S228-32. doi: 10.12980/APJTB.4.2014C1282. PMID: 25183087; PMCID: PMC4025297.
- Danil de Namor AF, El Gamouz A, Frangie S, Martinez V, Valiente L, Webb OA. Turning the volume down on heavy metals using tuned diatomite. A review of diatomite and modified diatomite for the extraction of heavy metals from water. J Hazard Mater. 2012 Nov 30;241-242:14-31. doi: 10.1016/j.jhazmat.2012.09.030. Epub 2012 Sep 24. PMID: 23062514.
- Jugdaohsingh R, Reffitt DM, Oldham C, Day JP, Fifield LK, Thompson RP, Powell JJ. Oligomeric but not monomeric silica prevents aluminum absorption in humans. Am J Clin Nutr. 2000 Apr;71(4):944-9. doi: 10.1093/ajcn/71.4.944. PMID: 10731501.
- Jugdaohsingh R. Silicon and bone health. J Nutr Health Aging. 2007 Mar-Apr;11(2):99-110. PMID: 17435952; PMCID: PMC2658806.
- Wachter H, Lechleitner M, Artner-Dworzak E, Hausen A, Jarosch E, Widner B, Patsch J, Pfeiffer K, Fuchs D. Diatomaceous earth lowers blood cholesterol concentrations. Eur J Med Res. 1998 Apr 8;3(4):211-5. PMID: 9533930.
- Hughes JM, Weill H, Checkoway H, Jones RN, Henry MM, Heyer NJ, Seixas NS, Demers PA. Radiographic evidence of silicosis risk in the diatomaceous earth industry. Am J Respir Crit Care Med. 1998 Sep;158(3):807-14. doi: 10.1164/ajrccm.158.3.9709103. PMID: 9731009.