Ziemia okrzemkowa klasy spożywczej - do czego służy?

Ziemia okrzemkowa spożywcza stała się popularna jako suplement wspomagający zdrowie układu pokarmowego, kości i serca. Co mówi o tym nauka?
Ziemia okrzemkowa klasy spożywczej - do czego służy?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ziemia okrzemkowa to proszek otrzymywany ze ścian komórkowych mikroskopijnych szkieletów glonów lub organizmów wodnych. Istnieje ziemia okrzemkowa klasy przemysłowej, a także spożywczej.

Ten ostatni jest rozprowadzany jako suplement diety, ponieważ uważa się, że pomaga eliminować toksyny, metale ciężkie i inne odpady z organizmu. Ponadto wiąże się to z lepszym zdrowiem kości i układu krążenia. Czy istnieją dowody na te korzyści i czy można je bezpiecznie spożywać? W poniższym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz o tym wiedzieć.

Ziemia okrzemkowa klasy spożywczej

Ziemia okrzemkowa klasy spożywczej zawiera od 0,5% do 2% krzemionki krystalicznej. Jest to cecha odróżniająca ją od przemysłowej ziemi okrzemkowej, która składa się w ponad 60% z krystalicznej krzemionki, ilości toksycznej dla ludzi i zwierząt.

Jak wyjaśniono w przeglądzie opublikowanym w Journal of Nutrition, Health and Aging , krzemionka jest stosowana jako dodatek do żywności, a w szczególności jako środek przeciwzbrylający. W napojach i produktach umożliwia klarowanie i kontrolę lepkości. Jest także zaróbką wykorzystywaną w produkcji farmaceutyków i witamin.

Ziemia okrzemkowa do użytku spożywczego jest zatwierdzona przez Food and Drug Administration (FDA) i Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).

Obecnie ten składnik jest dostępny w postaci proszku i w postaci płynnej pod ciśnieniem. Znajduje zastosowanie w gospodarstwach rolnych, ogrodach, budynkach oraz w suplementach dla ludzi i w karmach dla zwierząt. Produkt występuje w różnych postaciach:

 • Granulowany: Dostępny w postaci proszku, odpowiedni do spożycia przez ludzi, ponieważ zawiera mniej niż 1% krzemionki krystalicznej.
 • Zmielony lub zmikronizowany: jest to forma zwykle stosowana w środkach owadobójczych.
 • Kalcynowany: Otrzymywany przez obróbkę cieplną. Służy do filtrowania cieczy i materiałów wybuchowych. Jest to odmiana do zastosowań przemysłowych.
Żel krzemionkowy.
Krzemionka jest częścią wielu produktów codziennego użytku, ale jej wysokie stężenie jest toksyczne dla ludzi.

Ziemia okrzemkowa – jakie przynosi korzyści

Krzemionka – główny składnik aktywny w ziemi okrzemkowej – jest kluczowym składnikiem więzadeł, chrząstek i mięśni człowieka. Odgrywa również ważną rolę we wzroście i rozwoju roślin. Oprócz tego jest skuteczny jako środek owadobójczy. Jak szczegółowo opisano w badaniach opublikowanych w Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, krzemionka w tym składniku powoduje odwodnienie owada, co ułatwia jego eksterminację.

Jednak jako suplement diety mówi się, że ziemia okrzemkowa zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Jednak wiele z tych zastosowań pochodzi z niepotwierdzonych dowodów, ponieważ nie przeprowadzono żadnych wysokiej jakości badań klinicznych, które potwierdziłyby jego rzekome skutki. Więc jakie byłyby te zastosowania?

Wpływ na detoksykację organizmu

Jedna z najpopularniejszych zalet ziemi okrzemkowej spożywczej dotyczy detoksykacji organizmu. Według zwolenników suplement ten może oczyszczać przewód pokarmowy, optymalizować pracę wątroby i stymulować eliminację toksyn.

Pomimo tych twierdzeń, nie ma jednoznacznych badań na ten temat. Chociaż odkryto, że przemysłowa ziemia okrzemkowa pomaga usuwać metale ciężkie z wody, nie ma dowodów na to, że to samo dotyczy ziemi okrzemkowej przeznaczonej do kontaktu z żywnością.

Tylko jedno małe badanie w The American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że krzemionka może przyczyniać się do usuwania metali ciężkich, takich jak aluminium, a tym samym ograniczać ich dostępność w przewodzie pokarmowym. Potrzeba jednak więcej dowodów.

Wpływ na zdrowie kości

Propagatorzy ziemi okrzemkowej twierdzą, że jest to dobry suplement dbający o zdrowie kości i stawów. Argumentują to zawartością krzemionki, która jest korzystnym minerałem dla kości i tkanki łącznej.

Badanie udostępnione w Journal of Nutrition, Health and Aging ujawnia, że nieutleniona forma krzemionki chroni zdrowie kości i pomaga zapobiegać utracie gęstości kości. Jednak krzemionka w ziemi okrzemkowej nie jest dobrze wchłaniana, więc jest mało prawdopodobne, aby przyniosła taką korzyść.

Wpływ na poziom cholesterolu

W małym badaniu ogłoszonym w European Journal of Medical Research uczestnicy zostali uzupełnieni o ziemię okrzemkową w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Przyjmowali 250 mg produktu 3 razy dziennie przez 8 tygodni.

Po tym czasie naukowcy zaobserwowali korzyści. Mówiąc dokładniej, stwierdzono 13,2% spadek złego cholesterolu LDL i trójglicerydów. Ponadto wiązało się to również ze wzrostem dobrego cholesterolu znanego jako HDL.

Cholesterol
Istnieje możliwość, że ta substancja obniża poziom cholesterolu, ale nie ma większych badań naukowych, które by to potwierdzały.

Inne skutki stosowania w kontakcie z żywnością

Jako suplement diety ziemia okrzemkowa wiąże się z innymi możliwymi skutkami zdrowotnymi. Są to jednak twierdzenia teoretyczne, ponieważ nie znajdują jeszcze wystarczającego poparcia w dowodach naukowych.

Takie korzyści obejmują:

 • Wspomaganie procesu trawienia
 • Ochrona mięśni i stawów
 • Promocja wzrostu włosów
 • Wzmocnienie skóry i paznokci
 • Eliminacja wszy u dzieci

Ziemia okrzemkowa – dawkowanie

Ziemia okrzemkowa może być zawarta w suplementach diety i lekach. Jest również obecny w produktach do pielęgnacji skóry i żywieniu zwierząt. Można go znaleźć w niektórych rodzajach past do zębów, peelingach, żywności i napojach. Dawkowanie ma tendencję do różnic. Generalnie waha się od 1,5 do 3 gramów dziennie.

W każdym razie najlepiej zapoznać się z instrukcją producenta. W miarę możliwości suplementy te należy przyjmować pod nadzorem lekarza.

Bezpieczeństwo produktu i przeciwwskazania

Ziemia okrzemkowa klasy spożywczej jest ogólnie bezpieczna. Dopóki jest podejmowane umiarkowanie, zwykle nie stwarza ryzyka. Należy jednak uważać, aby nie wdychać kurzu. Wynika to z ryzyka krzemicy, zapalenia i bliznowacenia płuc, które występuje podczas wdychania krzemionki krystalicznej.

Ze względu na brak badań produkt ten nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie należy go również stosować u dzieci lub pacjentów z chorobami przewlekłymi.

O czym pamiętać?

Ziemia okrzemkowa jakości spożywczej została powiązana z korzystnym wpływem na organizm, takim jak detoksykacja i obniżenie poziomu cholesterolu. Nie ma jednak jednoznacznych badań na ten temat. Dlatego te suplementy należy stosować ostrożnie. W żadnym wypadku nie mogą zastępować leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Martin KR. The chemistry of silica and its potential health benefits. J Nutr Health Aging. 2007 Mar-Apr;11(2):94-7. PMID: 17435951.
 • Hosseini SA, Bazrafkan S, Vatandoost H, Abaei MR, Ahmadi MS, Tavassoli M, Shayeghi M. The insecticidal effect of diatomaceous earth against adults and nymphs of Blattella germanica. Asian Pac J Trop Biomed. 2014 May;4(Suppl 1):S228-32. doi: 10.12980/APJTB.4.2014C1282. PMID: 25183087; PMCID: PMC4025297.
 • Danil de Namor AF, El Gamouz A, Frangie S, Martinez V, Valiente L, Webb OA. Turning the volume down on heavy metals using tuned diatomite. A review of diatomite and modified diatomite for the extraction of heavy metals from water. J Hazard Mater. 2012 Nov 30;241-242:14-31. doi: 10.1016/j.jhazmat.2012.09.030. Epub 2012 Sep 24. PMID: 23062514.
 • Jugdaohsingh R, Reffitt DM, Oldham C, Day JP, Fifield LK, Thompson RP, Powell JJ. Oligomeric but not monomeric silica prevents aluminum absorption in humans. Am J Clin Nutr. 2000 Apr;71(4):944-9. doi: 10.1093/ajcn/71.4.944. PMID: 10731501.
 • Jugdaohsingh R. Silicon and bone health. J Nutr Health Aging. 2007 Mar-Apr;11(2):99-110. PMID: 17435952; PMCID: PMC2658806.
 • Wachter H, Lechleitner M, Artner-Dworzak E, Hausen A, Jarosch E, Widner B, Patsch J, Pfeiffer K, Fuchs D. Diatomaceous earth lowers blood cholesterol concentrations. Eur J Med Res. 1998 Apr 8;3(4):211-5. PMID: 9533930.
 • Hughes JM, Weill H, Checkoway H, Jones RN, Henry MM, Heyer NJ, Seixas NS, Demers PA. Radiographic evidence of silicosis risk in the diatomaceous earth industry. Am J Respir Crit Care Med. 1998 Sep;158(3):807-14. doi: 10.1164/ajrccm.158.3.9709103. PMID: 9731009.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.