Chińskie drzewko pomarańczowe: idealne do dekoracji domu

Umieszczenie gatunków owoców, zarówno aromatycznych, jak i bardzo kwiecistych, to świetny sposób na dodanie piękna Twoim przestrzeniom. Chińskie drzewko pomarańczowe wyróżnia się wytrzymałością i łatwością pielęgnacji.
Chińskie drzewko pomarańczowe: idealne do dekoracji domu

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Jeśli szukasz rośliny ozdobnej o drzewiastym pokroju, świeżym zapachu i jadalnych owocach, chińskie drzewko pomarańczowe lub kumkwat jest idealnym kandydatem. Jest to gatunek odpowiedni do wnętrz. Może również rosnąć na zewnątrz, ale zależy to od warunków klimatycznych panujących na danym obszarze. Pielęgnacja wymagana przez roślinę jest prosta, choć należy zwrócić uwagę na pewne szczegóły.

Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, możesz mieć kwitnący, aromatyczny i owocowy okaz przez cały rok. Małe owoce chińskiej pomarańczy są wykorzystywane do różnych przepisów kulinarnych ze względu na zawarte w nich sole mineralne, olejki eteryczne oraz witaminy C i E. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o to małe i eleganckie drzewko, które idealnie nadaje się do dekoracji domu.

Chińskie drzewko pomarańczowe

Kiedy powszechnie używa się nazwy chińskie drzewko pomarańczowe, jest to w rzeczywistości pseudonim – jeden z wielu, jakie posiada roślina Fortunella. Jest również znana jako „karłowate drzewo pomarańczowe”, „kumkwat”, „calamondin” lub „naranjito de San José” w języku hiszpańskim. Jest to gatunek pochodzący z Chin, który został sprowadzony do Europy przez botanika Roberta Fortune w XIX wieku.

Roślinę uprawia się między innymi w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Paragwaju i Argentynie. W tym drugim przypadku jest często mylona z quinoto ze względu na podobieństwo owoców. Ma solidną łodygę, która zapewnia mocny wzrost w pionie bez potrzeby stosowania akcesoriów do jej prowadzenia.

Roślina ta charakteryzuje się dużym zagęszczeniem małych, ciemnozielonych liści. Wytwarza również białe kwiaty o bardzo przyjemnym aromacie. Jeśli chodzi o owoce, są one znane jako kumkwaty i mają około 5 centymetrów długości. Należą do formatu hesperidium – czyli mięsistej jagody o warunkach cytrusowych. Dlatego owoc ten jest jadalny, choć dość kwaśny w smaku. W celu spożycia miąższ jest zwykle oddzielany.

Chińskie odmiany drzewek pomarańczowych

Chińskie drzewko pomarańczowe
Istnieją różne odmiany chińskich drzewek pomarańczowych i wszystkie mogą świetnie wyglądać w Twoim domu.

Różne odmiany tego gatunku nadają się do sadzenia w doniczkach, które kontrolują ich wzrost według wielkości. Dzięki swojej estetyce i dużej wytrzymałości są idealnym wyborem do zastosowań dekoracyjnych w pomieszczeniach.

W przypadku uprawy w ogrodach lub na zewnątrz może osiągnąć wysokość nawet do 5 metrów. Fortunella ma kilka podgatunków z wyróżnieniami, w tym następujące.

  • Margarita: To chyba najczęściej używany okaz. Charakteryzuje się owalnymi owocami, które nabierają jasnego pomarańczowego odcienia.
  • Japonica: W tym przypadku jej owoce mają intensywnie żółtą tonację. Jest szczególnie znana jako krzew liściasty.
  • Obovata: Ten wariant ma owoce o słodszej skórce.

Chińskie drzewko pomarańczowe – pielęgnacja

Posiadanie okazu w domu jest możliwe zarówno w pomieszczeniach, jak i w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Jest to możliwe, ponieważ drzewko pomarańczy chińskiej ma dużą odporność na warunki atmosferyczne, chociaż preferuje klimaty umiarkowane i nie toleruje mrozów.

Ma jednak większą wytrzymałość w porównaniu z innymi drzewami owocowymi, ponieważ może wytrzymać temperatury do 10 stopni Celsjusza poniżej zera. Aby owocowała przez większą część roku, ważne jest, aby trzymać ją w chłodnym otoczeniu i wilgotnym podłożu. Ponadto konieczne jest przeprowadzenie szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, które zoptymalizują jego kondycję.

Temperatura

Mimo że roślina jest odporna na zróżnicowane warunki klimatyczne i jest w stanie wytrzymać ujemne temperatury, nie owocuje, gdy przyjdą mrozy. Temperatura idealna dla drzewka pomarańczowego wynosi od 15 do 20 stopni Celsjusza. Kiedy ciepło jest bardziej intensywne, zaleca się unikanie kontaktu z bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Doniczkę można przenieść do zacienionych miejsc na zewnątrz.

Podlewanie drzew kumkwatu

Roślina ta wymaga częstego podlewania, zwłaszcza latem. W czasie upałów wskazane jest codzienne lub co drugi dzień spryskiwanie odrobiną wody. Jednak zimą częstotliwość należy ograniczyć do cotygodniowego podlewania.

Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie dobrego drenażu w doniczce, aby uniknąć zatrzymywania wody. Aby sprawdzić zapotrzebowanie na wodę, sprawdź, czy gleba jest sucha.

Nawóz

Kolejnym ważnym szczegółem gwarantującym optymalny rozwój kwiatów i owoców jest stosowanie nawozów. Zaleca się nawożenie dwa razy w miesiącu składnikami bogatymi w żelazo, cynk, a w upalne miesiące azot. Ponadto idealne podłoże dla tego gatunku ma pH między 5 a 6.

Przycinanie

W miesiącach wiosennych ważne jest, aby chińskie drzewo pomarańczowe przycinać, zwłaszcza jeśli jest w pomieszczeniu, ponieważ należy kontrolować pionowy wzrost. Podczas przycinania tej rośliny należy zachować szczególną ostrożność: wystarczy usunąć kilka liści i kwiatów. Głównym celem jest nadanie jej ozdobnego kształtu, bez przesadnego przycinania, które mogłoby zakłócić jej wzrost.

Światło słoneczne

Chociaż jest to gatunek, który wymaga kilku godzin światła dziennie, nie wszystkie z nich muszą być wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Ważne jest, aby roślina miała kontakt ze światłem bezpośrednim tylko w niektórych momentach dnia, ponieważ oświetlenie pośrednie jest największym sprzymierzeńcem tej rośliny.

Pojemniki i przeszczepy

W przestrzeniach wewnętrznych wskazane jest umieszczenie rośliny w dużych doniczkach, które towarzyszą ozdobnemu charakterowi rośliny. To gatunek, który wymaga przestrzeni, choć nie należy z tym przesadzać.

Wysokość w tych warunkach wynosi od jednego do dwóch metrów. Z drugiej strony dobrze jest przesadzać ją co rok lub co dwa lata, zawsze w okresie wiosennym, zwłaszcza gdy roślina jest jeszcze młoda.

Szkodniki i choroby

Mączne robaki na liściach
Wczesne wykrycie szkodników, takich jak wełnowce, poprawia rokowania dla rośliny.

Jak wszystkie rośliny, również ta jest często narażona na działalność szkodników. Jeśli wystąpi ten problem, ważne jest, aby szybko go zidentyfikować.

  • Mączliki: Są to małe i irytujące muchy, które unoszą się wokół rośliny, aby wchłonąć jej sok. Zastosuj odpowiedni środek owadobójczy, aby rozwiązać problem.
  • Grzyb: Grzyby powstają na skutek nadmiaru wody. Dlatego należy uważać, aby nie podlewać jej nadmiernie. Jeśli liście rośliny są zgniłe, zastosuj środek grzybobójczy.
  • Wełnowce: Są to pasożyty, które często pojawiają się, gdy roślina znajduje się w stresujących warunkach. Na przykład, gdy przeprowadza się przesadzanie lub przycinanie. Sposobów na walkę z nimi jest kilka. Wśród nich jest roztwór gorącej wody, spirytusu i mydła do mycia naczyń.
  • Przędziorki: Te szkodniki pojawiają się, gdy liście zaczynają żółknąć. Aby im zapobiec, unikaj suchych środowisk i zapewniaj wentylację.

Kwiaty i owoce chińskiego drzewa pomarańczowego

Jednym z powodów, dla których roślina doskonale nadaje się do celów ozdobnych, są jej estetyczne, liczne i aromatyczne kwiaty. Zwykle pojawiają się wiosną, ale bardzo prawdopodobne jest, że pozostaną przez cały rok.

Dodatkowo wraz z owocami zawierają składniki stosowane w medycynie naturalnej i gastronomii, takie jak witaminy C i E, sole oraz olejki eteryczne. Z tych składników często produkuje się likiery i słodycze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hyang-Sook Choi. Characteristic Odor Components of Kumquat (Fortunella japonica Swingle) Peel Oil. J. Agric. Food Chem. 2005, 53, 5, 1642–1647. Publication Date:February 12, 2005. Disponible en: https://doi.org/10.1021/jf040324x
  • Mercedes Pérez-Macias, Rommel Igor León-Pacheco, Gustavo Adolfo Rodríguez, Yzquierdo y Edwin Andrés Villagrán-Munar. Injertos de naranja (Citrus sinensis) y mandarina (Citrus reticulata) en fase de producción. Agronomía Mesoamericana, Universidad de Costa Rica, vol. 33, núm. 1, pp. 1-17, 2022. Disponible en: https://doi.org/10.15517/am.v33i1.45264
  • COSCOLLÁ. Incidencia de los factores climatológicos en la evolución de las plagas y enfermedades de las plantas. Bol. Serv. Plagas, 6: 123-139. 1980. Disponible en: https://www.miteco.gob.es/ministerio/pags/Biblioteca/Revistas/pdf_plagas%2FBSVP-06-02-123-139.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.